Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Леене с противоналягане - история?

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • Леене с противоналягане - история?

    Мъчи ме един въпрос и ще го поставя тук - може би Стефан ще може да каже нещо ...

    Въпроса е за метода за леене с противоналягане (или Вакуумно леене) на Академик Балевски - кога е патентован, кога и къде е разработван?

    Търсих из интернет и нищо не намирам ... Никакви дати ...
    Само, че е работил в Перник ... и някакъв друк академик го открил и го лансирал в научните среди ...
    Път без препятствия обикновено не води до никъде.

  • #2
    хехе
    щеше да е пълна изненада да намериш свястно инфо на български за леенето с противоналягане

    то на български за какво ли има свястно инфо в нета
    2010 CRF 250 R

    Коментар


    • #3
      Шпрехен зи инглиш? Тогава кво търсиш материали на нашенски?

      Извадка от http://www.patentstorm.us/patents/se...earch=balevski:

      The patents to Schad et al., U.S. Pat. No. 5,185,119; Balevski et al., U.S. Pat. No. 4,090,837 and Lohman, U.S. Pat. No. 3,707,342, disclose different embodiments of tandem molding machines, i.e., wherein each machine has more than one mold. However, none of the tandem machines include tie bar securing/clamping mechanisms as discussed above or as disclosed in the present invention.

      Както е видно оттук, а и от други места, акад. Балевски не е "открил" метода на леене с противоналягане. Никой не предендира, че ге е открил, камо ли да патентова принципа. Това си е в реда на нещата.

      Всички патенти на "Балевски и колектив" (както е вписано) по въпроса се отнасят за реализации на оборудване с двуделна матрица, а не за принципа. Вероятно това е най-значимият от патентите, от който тръгват преувеличенията http://freepatentsonline.com/4050503.html

      На който му е интересно да чете. Тая легенда е преувеличение от типа, че Джон Атанасов е бащата на компютъра - кратко и ясно, без досадни подробности.

      Коментар


      • #4
        Оборудване е патентовано доста (около 1980-1985)- от Балевски, Арсов, Иванов и Ко.

        Но се срещаха и някакви патенти на метод ... но в международната документация не присъства името на Балевски , но се среща това на Арсов и са от по-късни години (след 1990)...

        И само откъслечни данни за "Метода на Балевски-Димов" ...
        recognized Bulgarian method ‘‘Balevski–Dimov’’ for counter pressure casting (CPC).
        Път без препятствия обикновено не води до никъде.

        Коментар


        • #5
          Бе, то зависи и къде е патентовано. В Европейското патентно бюро в Мюнхен няма нищо. В Американското - също.

          Явно са изтекли и се споменават референции към стари тяхни патенти, но всички са за оборудване.

          В областта на леенето има 1 млн. патента и българските са игла с купата сено.

          Коментар


          • #6
            Ммм ... Дълга история ...
            Балевски между нас казано беше партийния чиновник, мениджър по новому. А мозъкът си беше на Димов. Като умря той, кой знае защо след това Балевски не измисли нищо повече. Тогава имаше и други такива, например великия акад. Малеев. Който имаше повече от 10 000 (!!!) публикации, и беше написал няколко стотин книги от всички области на медицината. Нормалния човек не прочита толкоз през живота си, а той ги написал ... Значи много умен човек. Но всъщност главното му свойство беше да е брат на някоя си Мара Малеева - Живкова. Другарка на др. Тодор Живков.
            Противоналягането е хубав метод за точни сложни отливки от леки сплави. Но в Металознанието (Института по ... на БАН, не на Балевски) са разработени и в момента се произвеждат какви ли не други чудесии, при това наистина без световни аналози. Самоармиращи се стомани, броня за въртолети, противовъртолетни мини, изплаващи след края на работата морски мини, термобарични гранати за РПГ-то ... много други неща. Защо не се говори за тях не знам ...

            Коментар


            • #7
              Ами и аз останах с такова впечатление за Балевски, че е партиец и са го лансирали с чужди идеи ... като цяло кариерата му се гради на това "откритие" ...
              Все пак кой съм аз да оспорвам ... но много ме гложди да знам
              Път без препятствия обикновено не води до никъде.

              Коментар


              • #8
                Понеже уча в ТУ-София съм чувал подобна версия, само че не помня конкретно за кой метод ставаше дума (или беше Леене с ниско налягане, с вакум и противоналягане, или Леене във вакумирани форми). Ставаше на въпрос, че този метод е измислен от български колектив по комунистическо време, по конкретно в ТУ. Така ни разправят старите доценти в ТУ, не знам до колко е истина. Не успели да го патентоват, заради липса на средства и разни неразборий между тях. Впоследствие разбрали, че японска автомобилна компания (не помня коя) е патентовала метода и вече произвежда блокове на ДВГ по този метод. Наште хора им били изпратили документацията с която се доказва, че ние първи сме открили метода. Онези се съгласили, но нищо не се променило........
                И до колкото си спомням всички (или почти всички)блокове на двигатели и други подобни сложнотии в днешно време се произвеждат по този метод или по Метода с газифициращи се модели.

                Коментар


                • #9
                  А от коя година датира ТУ-София?

                  Защото Японците (мисля от Кавазаки) започват да ползват леене с противоналягане около 1965 ...

                  Иначе май повечето технологии са разработени в института леене към БАН ...

                  Въпроса ми е породен от едни посма на дядо ми, които случайно намерих след смърта му - имаще принципна схема за леене с понижено налягане с марки и печат от патентното ведомство на Република България - от 1960-та ...

                  Нямам никакви претенции ... но се замислих по въпроса - Колко хора са се издигнали чрез идеи на други хора? по онова време е било така...

                  Сценарий:
                  Например Стефан отива с неговото откритие, но му казват да си гледа работата. Оценяват идеята и издигат мен (добър партиен деец) като откривател ... и ставам световно известен ...
                  Път без препятствия обикновено не води до никъде.

                  Коментар


                  • #10
                    Първоначално публикуван от tatkobarba
                    Колко хора са се издигнали чрез идеи на други хора?
                    Без да предендирам за точност - десетки (клонящи към стотици) хиляди. Освен, че е разбираемо, понякога е и полезно, защото нерядко изобретателят е слаб внедрител. Откровеното плагиатстване е друга работа.

                    Мисълта ми е, че в областта на металознанието много рядко изскача нещо революционно, а този метод не е по-значим, от например горещото валцоване. Както се казва - Grosse Arbeit... Тези институти са за това - да правят развой.

                    Коментар


                    • #11
                      Татко Барба, ако искаш светни тия писма на ксерокса, и ги дай в Политехническия музей. Като съпътстващо мероприятие може да купим бира и да нападнем Близнаците. И без това кантората им е на отсрещния ъгъл. Па и аз да се таковам у главата от 20 и повече години се каня да ида в тоя музей и още не съм отишъл(((
                      Вместо поне да си говорим за тия работи нормално и спокойно без налудничав патос и бясно самозакопаване, отсякъде неадекватни и невменяеми писъци за европи и чужбини((( А без друго има за какво да се говори. МЕИ-то може да е от 45-та, обаче преди него много години са работили и Политехниката и Университета, и БАН. И освен общопризнатите открития - електретите на които се базира ксерокса, и шестия сърдечен тон са свършени още много-много хубави неща. Ей го, в целия свят сигурно има трима души които са правили импулсни аргонови лазери, и аз съм единия от тях) Някой си Краси Станков отдавна е в Германия, а третия трябва да е някой американец, ако още е жев) Или пък единственото на света място където се трият наистина татуировки, пиянски жилки и лекето от темето на Горбачов - кожната клиника във Варна. С доктора Юлиан Караджов направихме тая работа още като студенти) Обаче се прави не с любимите ми аргони ами с лазери на меден бромид. За които патента също е български - на Николай Съботинов и колектив, от ИФТТ-БАН. Само че той наистина е автора и колкото и да е нетипично - и двигателя, и е истински академик и зам-председател на БАН, не е измислен като сума други.
                      Нямам никакви съмнения че хора от тоя форум са правили или правят уникални неща. Или поне техни познати. И поне за мене това е несравнимо по-ценен разговор от Бентли е велика кола щото е 300 коня! Умри бе нещастник, Мазерати е по-велика щото е 400!

                      Коментар


                      • #12
                        Хм .. не съм се замислял за политехническия - къде е той? А и трабва ли им някакво листче Паус с няколко марки?

                        То дядо ми (аз почти не го познавах де) се занимаваше с ремонт на пишещи машини... и Леля ми дари 2 пишещи машини на историческия музей в Плевен ...

                        Стария е имал един Форд Айфел - някъде от 40-та ... бая го е "тунинговал", ама явно не е съобразил якоста на мотовилките защото при последното му подкарване е скършил 2 ... има и останали самоделни бутала - не знам дали сам си ги е лял и по каква технология
                        Път без препятствия обикновено не води до никъде.

                        Коментар


                        • #13
                          На Опълченска, до Сливница.

                          Коментар


                          • #14
                            До: Леене с противоналягане - история?

                            Съжалявам , че толкова късно попадам на тази тема
                            Иначе за мен лично е интересна , щото съм завършил ВМЕИ "В.И.Ленин" ( сегашния ТУ) през 85`та със специалност Технология на металите и металообработващи машини. По мое време там се подготвяха инженери по леене , заваряване , пластична деформация и термообработка на металите.
                            Сега по въпроса :
                            1. В интерес на истината метода се казваше : "Метод за леене с противоналягане на Балевски и Димов". Няма да се спирам на описанието му , но само да вметна че Вакуумното леене е друг метод.
                            Не се припокриват.
                            2. Доколкото тогава ни светваха по въпросите ( Балевски беше шеф по това време на БАН ), патентован беше МЕТОДА. Само че понеже учехме и Патентно дело , спомням си че срока на патентите по онези времена беше 20 год. Нищо чудно че не го намирате в патентните бюра на Запад. Нещо повече- закона при Социализъма позволяваше на изобретателите да получават АВТОРСКО СВИДЕТЕЛСТВО , а държавата АВТОМАТИЧНО И ЕДИНСТВЕНО ИМАШЕ ПРАВО ДА ПАТЕНТОВА КАКВОТО И ДА БИЛО. Та кой знае и как е заведено във въпросните патентни бюра като авторство.
                            3. Що се отнася до патентите за оборудването : Настина са много , доста разработки в това отношение имаха японците. Колективът на Балески имаше някакви неща в това направление , но аз съм присъствал на Световно изложение на леярска техника в Бърно и ме беше срам да погледна в българската палата ( специално за противоналягането говоря) , на фона на роботизираните системи на фирми "оттатък завесата".
                            И накрая за това "кой - кой е"
                            Със синът на проф. Димов бяхме в една група в института , така че знам доста неща "от кухнята" . За да не ме обвини някой в нещо ще кажа само , че на Балевски не може да се отрече единствено това , че е бил РЪКОВОДИТЕЛ на колектива....Основната тежест по разработката е на проф. Димов. Както казва Стефан , след смъртта му Балевски няма нищо значимо в науката... Ами така ставаха нещата по онова време , Стефане - имаш вуйчо владика , ставаш поп !. Макар че имаше и свестни хора . По заваряване ми предаваше член кор.проф. д-р на науките инж. Любомир Калев - пак връзки с акад. Балевски , но поне ме е научил на технология ....
                            Топлата вода е открита случайно само първия път . Всички последващи опити за нейното преоткриване са умишлени , упорити и целенасочени.

                            Коментар


                            • #15
                              От: Леене с противоналягане - история?

                              Леенето с противоналягане е приложимо само за цветни метали. За черни метали не става. Извънпещната обработка на стоманата включва различни варианти - струйно.циркулационно, в кофата до леене под дълбок вакуум, електроялаково претопяване и т.н. Всяка допълнителна обрработка оскъпява метала и зависи от крайната цел - естествено е че стомана за инплантанти има висока добавена стойност и си заслужава средствата.

                              Коментар

                              Активност за темата

                              Свий

                              В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                              Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                              Зареждам...
                              X