Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Криогенна обработка на металите, ефективност - мит или реалност

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • Криогенна обработка на металите, ефективност - мит или реалност

    Здравейте,

    Случайно попаднах на една стаия за криогенно обработване на метални компоненти от автомобила.
    Цели се значително заякчаване на метала на молекулно ниво чрез промяна в кристалната му решетка.
    Накратко технологията се състои в охлаждане на метални части до около -300 градуса по Фаренхайт при нормално налягане в среда на Азотен газ.
    Частите престояват няколко часа, в зависимост от масата си, колкото по-големи толкова повече време е нужно, за детайли като дифове(пиньон&корона), полуоски, скорости са нужни поне 6-7+ часа.

    Ефектите, които се очакват и са емпирично доказани с тестове са:
    *третираните спирачни дискове издържат до два пъти по-дълго
    *корона&пиньон издържат до два пъти повече
    *автоматичните скоростни кутии се загряват с до 30тина градуса Целзий по-малко
    *лагери по двигателя и сегменти издържат до два пъти по-дълго
    *шарнири третирани издържат до два пъти по-дълго

    Защо тази технология не се ползва масово - заради финансова ефективност, просто всичко се произвежда по максимално евтина технология.

    Не знам дали това е панацея за доста от 4х4 елементите, които за състезания са консуматив но мисля едни тестове публично разгласени биха били полезни, аз лично съм опитимист за тази технология, според мен е много по-финансово ефективна от термичното закаляване на металите чрез нагряване където се ползва мноооого енергия за много време, с минусовата температура е малко по-евтино мисля...

    Взето от тук http://www.fourwheeler.com/techartic...ent/index.html

    Поздрави,
    Бъдете живи и здрави!

  • #2
    До: Криогенна обработка на металите, ефективност - мит или реалност

    Технологията си е доказана, аз лично имам две забележки:

    - Не е по-евтина от закаляването, поради повечето време необходимо за производствоа на частта. Криогенният цикъл изисква постепенно охлаждане (не е като да си имаш постоянно студен хладилник и да буташ партиди части в него), многочасов или многодневен престой, и т.н.

    - От къде можем да знаем, че не се ползва в оригиналните части ? Това си е технологичен процес, както и закаляването (и двата процеса не се изключват взаимно, термично закалена част после може да се прекара през изстудяване за още по-голям ефект), и ако някоя марка го използва при производството на частите си, не е казано че ще бие тъпана по въпроса. Ще каже "нашите части са здрави", без да се впуска в обяснения как е постигнала здравината.
    Издъних се на Тюринг теста

    Коментар


    • #3
      До: Криогенна обработка на металите, ефективност - мит или реалност

      Първоначално публикуван от Goblin Преглед на мнение
      Ще каже "нашите части са здрави", без да се впуска в обяснения как е постигнала здравината.
      Хъм... При тази надпревара в рекламите ми се вижда малко вероятно някой да не бие тъпана и за по-дребни факти от този
      Грамотността е прозорец към интелекта, ако човек не може да усвои дори майчиния си език, то потенциала му за нещо повече е под въпрос.

      Коментар


      • #4
        До: Криогенна обработка на металите, ефективност - мит или реалност

        Не знам колко сте запознати с производство на детайли но аз ви гаранирам, че в БГ не се ползва тази технология а ние правиме детайли за цял свят за едно или друго ... за справка Стефан и Дана мостовете, и частите за комбайни и мотокарите за Япония и мотокултиватори, и двигатели Зетор(чичо ми бе офгициален вносител преди години) и т.н.

        Поздрави,
        Бъдете живи и здрави!

        Коментар


        • #5
          До: Криогенна обработка на металите, ефективност - мит или реалност

          Първоначално публикуван от BatGeorgeone Преглед на мнение
          Не знам колко сте запознати с производство на детайли но аз ви гаранирам, че в БГ не се ползва тази технология......

          Поздрави,
          Това какво ли е? Дали е нещо друго? Как мислите?

          http://www.efttom-ion.com/bg/index.html
          http://ftp.domainbg.com/ymk/1/11.jpg

          Коментар


          • #6
            До: Криогенна обработка на металите, ефективност - мит или реалност

            Ами да Йори мисля, че е друго, говорих с тези типове преди време казаха ми 200 лева за зъбно колело на бройка ... да си таковат на онаковато йоното азотиране което си е повърхностно закаляване известно като циментация, криогеното закаляване е в дълбочина достига цялостно закаляване на детайла а циментацията е до макс 10 мм повърхностно целящо якост и твърдост на повърхността и гъвкавост и степен на огъване в дълбочина, знаеш добре за какво ти говоря...

            Поздрави,
            Бъдете живи и здрави!

            Коментар


            • #7
              До: Криогенна обработка на металите, ефективност - мит или реалност

              В кабинета на един от известните руски главни конструктори на самолети е имало снимка на майски бръмбар. Защото според науката, майският бръмбар има такава аеродинамика, че не може да лети...

              Това по-горе е за да намекна, че всичко е възможно (а за невъзможното просто се плаща повече)

              Криогенната обработка се използва отдавна - главно за повишаване на износоустойчивостта чрез намаляване на остатъчния аустенит в стоманата. Дълго време не съм се занимавал с такива неща, но доколкото си спомням, това става с цената на намаляване на ударната жилавост (тук може и да греша).

              Същите резултати се получават чрез допълнително легиране или чрез допълнителна термична обработка (при плюсови температури), но и двете оскъпяват масовото производство.

              А за цената - не е по-евтино. Най-малкото поради факта, че закаляване на дребен детайл можеш да направиш и в кухнята (ако не те хване жена ти), а за работа с течен азот ти трябват условия.

              Впрочем, свръхниските температури не са чак толкова необходими - главните фазови превръщания стават до около -70 градуса по целзий.

              Тъй като в случая става дума не за масово производство, пък и корона и пиньон от по качествена стомана сам едва ли можеш да си направиш, третирането на вече наличните може и да има смисъл...

              Коментар


              • #8
                До: Криогенна обработка на металите, ефективност - мит или реалност

                Първоначално публикуван от BatGeorgeone Преглед на мнение
                криогеното закаляване е в дълбочина достига цялостно закаляване на детайла
                Поздрави,
                Демек обемно закаляване. И за чий ми е това да ми се трошат колелата? Не благодаря.
                http://ftp.domainbg.com/ymk/1/11.jpg

                Коментар


                • #9
                  До: Криогенна обработка на металите, ефективност - мит или реалност

                  Първоначално публикуван от Tougi Преглед на мнение
                  Тъй като в случая става дума не за масово производство, пък и корона и пиньон от по качествена стомана сам едва ли можеш да си направиш, третирането на вече наличните може и да има смисъл...
                  Да де за това иде реч не да си правиш а да заздравиш корона пиньон ако струват примерно 1000 лева а полуоска е 93 лева, нека гърмят полуоски но дифовете да са здрави, ето това има смисъл ако заздравяването струва някакви стотин лева...

                  А Йори си е прав, че много здраво не е на хубаво щото тва здраво онова здраво и ще гръмне нещо дето не е здраво ама струва пари много и трудно се прави ...

                  Аз само споделям технологии и идеи...

                  Няма нужда да откриваме велосипеда но не бива и да се забравя, че всичко е смятано за конвейр, тоест минимални разходи при оптимална здравина и ако вдигнеш малко разходите може и да получиш по-яко нещо ама сметките трябва да се променят съобразно...

                  Поздрави,
                  Бъдете живи и здрави!

                  Коментар


                  • #10
                    До: Криогенна обработка на металите, ефективност - мит или реалност

                    Първоначално публикуван от BatGeorgeone Преглед на мнение
                    Аз само споделям технологии и идеи...
                    Ако някой все пак реши да опита, може и да поразпитам (за детайли които могат да влязат в 20 литрова кофа).

                    Имам тук едни познати - точат към триста тона течен кислород на ден...

                    Коментар


                    • #11
                      До: Криогенна обработка на металите, ефективност - мит или реалност

                      Не е толкова просто. До колкото съм чувал изстудяването и повторното затопляне трябва да стават в строго определени параметри, градус по градус.
                      Издъних се на Тюринг теста

                      Коментар


                      • #12
                        До: Криогенна обработка на металите, ефективност - мит или реалност

                        Гоблин е повече от прав, то си е като закаляването в пещ, много градусти много време и точни технологични изисквания...

                        Поздрави,
                        Бъдете живи и здрави!

                        Коментар


                        • #13
                          До: Криогенна обработка на металите, ефективност - мит или реалност

                          И все пак да кажа че "най-добрите" зъбни колела не са тези които са направени от еднородна та макар и свръхздрава сплав уякчена по всякакви начини. При машинните елементи се изисква сложна структура на метала. Аз например съм дълбоко скептичен към цялостно уякчаване на едно корона и пиньон. Не защото не може а защото е неправилно според мен. За илюстрация на думите ми си представете корона и пиньон от порцелан. Много ще са износоусточиви и по-твърди от стомана но ще се чупят. И с металите е така. Прекалената твърдост добавя чупливост... Най-добре е материала да е сравнително мек(жилав) в дълбочина и обработен на повърхността така че да придобие достатъчна износоусточивост... Не случайно най-използвания процес е електро-вихровото повърхностно закаляване...
                          VPetrov.photography

                          Коментар


                          • #14
                            До: Криогенна обработка на металите, ефективност - мит или реалност

                            Венци,

                            Няма как да не се съглася с теб, просто защото описваш технологията на зъбните колела например, от тях се изисква да са твърди, много твърди където са зъбите а сравнително гъвкави в дълбочина посока центъра им, точно с този баланс се постига износоустойчивост в повърността им и някаква гъвкавост като цяло, инак сравнението с порцелата е повече от удачно, то това е причината според мен да не ги правят готови изляти от чугун, той е зверски твърд но ронлив и няма никаква гъвкавост, инак колко би било лесно и по-евтино

                            Поздрави,
                            Бъдете живи и здрави!

                            Коментар

                            Активност за темата

                            Свий

                            В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                            Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                            Зареждам...
                            X