Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Рецепта за миниум?

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • #46
    От: Рецепта за миниум?

    Първоначално публикуван от Пенчо Преглед на мнение
    Как с вода?
    Не си го представям това.
    Както пише в другите постове в темата оловния миниум не се разтваря. При сипването на миниум във вода се получава една матилка, която бързо се утаява и остава почти чиста вода отгоре. Аз изсипах водата и намазах/пробно/ с четка по шасито с утайката - маже се много добре, но не знам как ще залепне боята в/у намазаното. В петък ще проверя за резултата.

    Коментар


    • #47
      От: Рецепта за миниум?

      Първоначално публикуван от TONI 1977 Преглед на мнение
      Както пише в другите постове в темата оловния миниум не се разтваря. При сипването на миниум във вода се получава една матилка, която бързо се утаява и остава почти чиста вода отгоре. Аз изсипах водата и намазах/пробно/ с четка по шасито с утайката - маже се много добре, но не знам как ще залепне боята в/у намазаното. В петък ще проверя за резултата.
      Търси си безир. Не може да няма. То тука миниум няма, безира е на корем.

      Коментар


      • #48
        От: Рецепта за миниум?

        Първоначално публикуван от Пенчо Преглед на мнение
        Търси си безир. Не може да няма. То тука миниум няма, безира е на корем.
        Ще търся. За миниума такава лекция ми изнесеха в един магазин ............

        Коментар


        • #49
          От: Рецепта за миниум?

          Първоначално публикуван от TONI 1977 Преглед на мнение
          Ще търся. За миниума такава лекция ми изнесеха в един магазин ............
          Предполагам, като за азбеста. Освен това е част от сместта за бомби.

          Коментар


          • #50
            От: Рецепта за миниум?

            Абе вземи си и бял бронз и караи на око с повече камъчета. Извинявам се ама ми дойде от вътре.
            До колкото знам червения грунд си е консистензия с миниум но за да има ефект се маже първа рака много разреден за да попие в ръждицата и после по гъстичко.
            Иначе при нас по високото като боядисваме стълбовете си е цяла наука химия първо грунд редичко после боя смесена със феролит и епоксидна смола и става бетон но разредитела беше специален заради смолата и се слагаше нещо като ускорител пак специален.

            Коментар


            • #51
              От: Рецепта за миниум?

              Ленен безир намерих. След празниците ще пиша за резултата.

              Коментар


              • #52
                От: Рецепта за миниум?

                Да споделя и аз. Редовно ползвам миниум. Да не навлизам в подробности, а и вече доста е написано, но за какво става въпрос: Корозионната защита, миниума осъществява не на принципа на "здрава запечатка", на който работят болшинството препарати, а пасивира основата, в резултат на химична реакция с нея. От това следва, че дали безир, дали вода, дали каквото и да е - то няма участие по същество, а е само носител на миниума. Този носител, най-общо, трябва да осигури равномерно, сравнително плътно разстилане, достатъчно време за реакция и благоприятна среда за същата. При това, евентуалният остатък от този носител, вече почва да има значение за здравината на последващите покрития. В тази връзка, безира (какъвто и да е) не е добро решение, защото сам по себеси е може би най-некачественото покритие - и като основа, и като грунд, и като крайно такова. След като миниума "си свърши работата", безира остава и вече представлява единствено проблем. Водата би се изпарила практически без остатък, което е много добре, но първо - това (изпаряването) става много бързо и няма достатъчно време за реакцията; второ - докато е мокра повърхността, това съвсем не подпомага основната цел: защита от корозия.
                Има и други вариации, но по същество:
                След известни разсъждения преди години, аз за себеси стигнах до приложението на керосин (иначе казано - газ за горене). Тя се изпарява без остатък, като в същото време това става за около две-три денонощия. След изсъхване, повърхността се забърсва, защото миниумът не бива задържан във филм (както, ако имаме безир) и не е излишно да се нанесе "втора ръка". Така обработената повърхност, представлява основа, съпоставима със гол метал и по нататъшните обработки не изискват никакво съобразяване по други параметри.
                Давам си сметка, че предложението ми звучи непривично до еретичност, но нищо не пречи да се пробва на неотговорен детайл за убеждение. Аз ползвам миниум по този начин, вече повече от петнайсет години и нямам забележки, освен, че представлява сравнително бавна процедура.
                Поздрави!
                Прави каквото трябва, пък да става каквото ще!

                Коментар


                • #53
                  От: Рецепта за миниум?

                  Аз реших да си обработя рамата с миниум. Тъй като не бързам, реших да стържа наред, боя, ръжда. Та искам да попитам вещите.
                  Кога е по-удачно да нанасям миниума?
                  Веднага след стъргането, или да го оставя да хване съвсем лека повърхностна ръждица. Той не реагира ли с ръждата? Няма да ми се наложи да чакам много, стига му дори росата сутрин, за да се покрие със съвсем тънка ръждица.
                  Ето снимки: Натиснете снимката за да я уголемите

Име:Image074.jpg
Прегледи:1
Размер:105.8 КБ
ID:5271065 Натиснете снимката за да я уголемите

Име:Image076.jpg
Прегледи:1
Размер:91.3 КБ
ID:5271064
                  Като на втората ли да чакам да стане, за да го мажа?
                  Не съм решил, с какво да го разтварям, но ми звучи по-добре бързосъхнещ безир. Вероятно има някакви химии в него, които според мен ще го направят по-добра основа за боядисване, отколкото ленения.
                  Това за керосина, също е добра идея.
                  Подчертавам, че не ме интересува колко бързо ще изсъхне, стига да не мазнее после, а основата да е здрава за боядисване.

                  Вашето мнение?
                  Ясене?
                  Your conscience is all you can take to your grave.

                  Коментар


                  • #54
                    От: Рецепта за миниум?

                    Що не го даде да го изпясъкоструят и грундират с епоксиден груд? Възможно най-здравата защита. А отгоре полиуретанова боя хваща уникално здраво. Ако имах свалено шаси, въобще нямаше да мисля за друго.
                    Интернет експлорър: Безплатно предоставян от Майкрософт тул за сваляне на браузер по избор.

                    Коментар


                    • #55
                      От: Рецепта за миниум?

                      Прекалено скъпо ми е, Спарки. Логистиката още повече ми оскъпява нещата, пък време имам колкото си искам да си чопля.
                      Трябва да стане тънък вариант, че няма да векува корозата е ясно.
                      Отгоре мисля да мажа с някаква 3 в 1 или от оная с хамър ефекта на Алкитон.
                      Повече не мога и не искам да си позволявам...

                      Аз, песъкоструене дори не знам дали има тук... То превоз, песъкоструене, грундиране, връщане... Ще ми излезе златно, а не е само то...
                      Your conscience is all you can take to your grave.

                      Коментар


                      • #56
                        От: Рецепта за миниум?

                        За 3 в 1 забрави. Вече имам достатъчно опит с такива, няколко чишита. Нямат достатъчно добра адхезия, пък и ако не са основното покритие, само си ги плащаш като 3 в 1, без да има никаква полза от това.
                        Интернет експлорър: Безплатно предоставян от Майкрософт тул за сваляне на браузер по избор.

                        Коментар


                        • #57
                          От: Рецепта за миниум?

                          Първоначално публикуван от TigerHunter Преглед на мнение
                          Аз, песъкоструене дори не знам дали има тук... То превоз, песъкоструене, грундиране, връщане... Ще ми излезе златно, а не е само то...
                          За пясъкоструене ти трябва компресор и пищов. Е и пясък, де. Има тема по въпроса.

                          Коментар


                          • #58
                            От: Рецепта за миниум?

                            Ще те послушам ,но ще е някаква сравнително евтина боя, дето ако трябва ще повтарям. Вероятно Ръст олеум на Алкит0н, може и да не е хамър. Боядисвал съм с нея други работи и съм доволен.

                            Пенчо, ти пък... Аз стъжа с агрегат. Какви компресори?! На полето съм и ток немам даже.
                            Your conscience is all you can take to your grave.

                            Коментар


                            • #59
                              От: Рецепта за миниум?

                              И така. Кога да мажа миниума?
                              На чист метал, или малко да се патинира (ръждяса)?
                              Your conscience is all you can take to your grave.

                              Коментар


                              • #60
                                От: Рецепта за миниум?

                                На чист метал. Миниума не реагира с ръждата а с метала, когато ръждата не е особено много, той все пак успява да свърши работа, но това е компромис. След като така или иначе си си дал труда, да изчистиш основата добре - възползвай се.
                                Върху грапави места, каквото е ръждата, миниума се натрупва повече (и оцветява по-плътно) и може би това е дало повод да се говори, че е добре да има малко ръжда. Всъщност, идеята на обработката с миниум не е получаването на хубав, равномерен, оранжев цвят - нали. По описаният от мен погоре начин, повърхността дори не изглежда като боядисана, а поскоро като байцвана.
                                Прави каквото трябва, пък да става каквото ще!

                                Коментар

                                Активност за темата

                                Свий

                                Тук са 2 потребители онлайн. 0 потребители и 2 гости.

                                Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                                Зареждам...
                                X