Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Полиуретаново лепило за автостъкла. Какво да очаквам?

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • #31
    Да повдигнем...

    Сега търся двукомпонентно. Например Teroson 8630. Намерих доставчик, който ще ми прати "на добра воля" такова, но с изтекъл срок на годност и съответно неясни резултати. В момента издирват от други доставчици директно през Henkel/Loctite, ама пак с неясен резИлтат.

    Има и разни OEM, например на VW, но не намирам нищо налично тук.

    Някой нещо?

    Доколкото знам оригиналното на Porsche е същото (Teroson 8630), ама не познавам никой, работещ в представителство на Porsche в България, да питам.
    Интернет експлорър: Безплатно предоставян от Майкрософт тул за сваляне на браузер по избор.

    Коментар


    • BatGeorgeone
      BatGeorgeone коментира
      Редактиране на коментар
      Ако искаш мога да съдействам. Централата на 3М е до нас, може да опишеш изискванията си и аз да им драсна имейл или да им звънна.

      Хладилния камион е слепен с нещо бяло, което смея да твърдя е по-здраво от заварка, чупи дърво, метал, кърти железа и не се отлепя, обаче мисля, че е еднокомпонентно най-много да има промоутър за залепване(спрей) преди полагане.

  • #32
    Не ми е известно 3М да имат такова. А и става въпрос за дни, не за седмици.

    Това е черно, специално за автостъкла, и ширпотребата е еднокомпонентна и стяга от влагата във въздуха. И 3М имат еднокомпонентно. То много фирми имат еднокомпонентно.

    Работата е там, че като се лепи нормално автостъкло, то е на дистанционери спрямо купето и се получава 2-3-4мм слой и той си втвърдява както втвърдява (примерно за няколко часа достатъчно за да си подкараш колата и за 1-2 дни окончателно), обаче аз си ремонтирам шибидаха и там рамката е плътно към стъклото, без дистанционери, а лепилото се нанася в каналчета. Слоя в изпъкналите части е някакви десети от милиметъра и еднокомпонентно ще стяга няколко седмици, защото през тия десети от милиметъра не може да мине достатъчно влага за да стегне бързо. Затова търся двукомпонентно, което стяга в целия си обем, независимо от влага и прочие неща.

    Това, с което ти е лепен фургона, се намира в много варианти и марки, ама и то е еднокомпонентно.
    Последно редактирано от sparkybg; 28-05-20, 14:41.
    Интернет експлорър: Безплатно предоставян от Майкрософт тул за сваляне на браузер по избор.

    Коментар


    • taran
      taran коментира
      Редактиране на коментар
      В мазето имам едно двукомпонентно,брандирано от Волво,ма сега е супер куцо с даставките, на местна почва, се мотат с по ден- два повече,предполагам,за навън ще е още по- зле.

  • #33
    Я погледни в сайта на Dinitrol , ако си избереш нещо съм насреща.
    подаръци за мъже от FACOM
    промоция на читави инструменти

    и на хоби такива

    тел. О879 Ч8Ч 2З5

    Коментар


    • sparkybg
      sparkybg коментира
      Редактиране на коментар
      9100?

      Не че е 2К, но поне е бърз.


      Ааа, DINITROL 512 2K-HM е 2К. Пистолет за такова нямам, ама все ще измисля нещо.

  • #34
    Еднокомпонентните съхнат и при малки хлабини между детайлите.

    Коментар


    • Stbd
      Stbd коментира
      Редактиране на коментар
      Сика страда от синдрома "клиентът не разбира и не трябва да разбира". Коя сика?

    • sparkybg
      sparkybg коментира
      Редактиране на коментар
      Sikaflex 256. 2 други, купувани от Кобра, се държат по същия начин - съхнат правопропорционално на възможността влагата да достига до тях.

      Sika имат "SikaTack-Plus Booster", което е съвсем ненамиораемо, според опитите ми.

      Той и само Booster-а ми върши работа, защото втвърдява всики 1К полиуретани, но не намирам от къде може да се купи такова въобще.

      ПП: Току що звънях във VESKO, посочени като дисртрибутор. Никога не са внасяли такова.
      Последно редактирано от sparkybg; 29-05-20, 11:55.

    • Stbd
      Stbd коментира
      Редактиране на коментар
      Да, повечето пропорционално съхнат. Скоростта е различна и затова попитах.
      Моментално лепкавите лепила се държат отчасти като тиксо. В Мосю Бърколаж има такива, на друг производител. Сика не са ми любими заради маркетинга си и подвеждането, че продуктите им са най-хубави без основание за това. Хубави са, ако се знае кое какво е.

  • #35
    Ей туй нещо представлява:
    Интернет експлорър: Безплатно предоставян от Майкрософт тул за сваляне на браузер по избор.

    Коментар


    • #36
      Има такова по железариите. В Бриколаж разглеждах последно, от друг производител. По-горе писах в коментар същото нещо.

      Коментар


      • #37
        В Bricolage, Praktiker, HimeMax, и други подобни, двукомпонентен полиуретан няма. Често няма и 1К за автостъкла. В Кобра няма, в Боила/Веско няма, в камертон няма.

        В най-добрия случай се намира по-бързо 1К лепило, но на Sika ще има наличност след над 10 дни.
        Интернет експлорър: Безплатно предоставян от Майкрософт тул за сваляне на браузер по избор.

        Коментар


        • #38
          Днес употребих единия Teroson 8630 с изтекла годност през 2017г. За щастие всичко мина точно по спецификации - за 2 часа стегна значително, след около 4-5 беше напълно стегнал. Стяга по цялото си сечение едновременно, а не отвън навътре като еднокомпонентния.

          Той впрочем самия полиуретан си е същия, дори за тоя на Sika изрично си пише че ако не се ползва втвърдител, втвърдява като обикновен от атмосферната влага.

          Но... започнате ли флакон, трябва да го довършите всичкия, или да отвиете контейнера с втвърдител овреме и после да го ползвате като обикновен. След 20-ина минути престой или беше изстинало или достатъчно втвърдило в смесителя - пистолета пръсна картуша. Тялата предна част се беше надула преди да изпляка и да направи мазало. И това при положение че картуша е алуминиев. Явно 500 кила са напълно достатъчни за всичко, дето все пак може да излезе по нормаленм път от каруш.

          Изобщо не съжалявам за машинката. Това, което свърших последната седмица щеше да е крайно натоварващо с ръчен поитолет. Заминаха 7-8 картуша лепило за стъкла без да ги усетя, и съм нагрявал само последния днес, защото така е по спецификации. Ако бях правил същото с ръчен щяха да ми чуят попържните и в Каспичан сигурно.
          Интернет експлорър: Безплатно предоставян от Майкрософт тул за сваляне на браузер по избор.

          Коментар


          • taran
            taran коментира
            Редактиране на коментар
            Я,кажи нещо повече за машинката,че съм пропуснал...Марка,цена.

        • #39
          Milwaukee C18 PCG/310. Има го и във вариант за салам - разликата е само в прикачния инвентар, който може да се купи отделно. Има го и като по-евтин с 12V батерия, което също е вариант - машината не харчи почти нищо - сигурно с една батерия ще изстискам 50 картуша.


          Makita също имат с подобно усилие на натиск, на DeWalt никъде не пише усилието.

          Мисля че за нещо като 440лв го взех. Само тяло.

          Има и на други производители, естествено, но не съм се ровил чак толкова. Ryobi имат евтин, но и усилието му е наполовина.


          ПП: На 12 волтовия натиска е над 2 пъти по-нисък, тъй че не е равностоен. Сега прочетох.

          ППП: DeWalt-а е със 650 паунда натиск, което е 2900 нютона. Милукито е с 4500 нютона, макитата на 18V е с 5000 нютона.
          Последно редактирано от sparkybg; 31-05-20, 11:46.
          Интернет експлорър: Безплатно предоставян от Майкрософт тул за сваляне на браузер по избор.

          Коментар


          • taran
            taran коментира
            Редактиране на коментар
            Еха,то това си е супер-профи техника.

          • sparkybg
            sparkybg коментира
            Редактиране на коментар
            Явно не следиш темата за гайковертите. Минах изцяло на Milwaukee, и точно въпросния пистолет за силикон, по който точих лиги няколко години, беше "искрата, запалила процеса". Оказа се че и навън има много свежи цени, макар че точно това го намерих тук най-евтино.

            Конкретното ми образува такъв гъдел като работя с него, че отдавна забравих кинтите, дето съм дал. А изобщо не харча силикон или друго с кашони, и не се очертава да започна.

            ...обаче с кашон полиуретан за стъкла всеки авто мокет става абсолютно непромокаем., колкото и да е изпортен. За моя ми стигнаха 5 картуша и сега на всички важни места със следи от напукване има около 3мм слой полиуретан.

          • taran
            taran коментира
            Редактиране на коментар
            Ъхъ,тази за гайковертите,не съм я гледал скоро.Видях ,че си минал на Милуоки,щото си продаваше Еинхелите.Аз от своя страна,пък си понакупих туй-онуй от Еинхел,макар и да събират прах предимно.

        • #40
          Сега за това как съхне едноикомпонентното, и някои другио работи...

          Рамката/механизма на шибидаха ми са от алуминиев профил, във формата на "П", като в предните ъгли и в задните краища има монтирани пластмасови "тавички", към които са хванати маркучите. Понеже имам един резервен, реших да проверя хкаква е хавата. Тавичките естествено са от полипропилен и друг вид пластмаса, пак полиолефин, които по принци се броят незалепваеми, а специализираните продукти (в Бъолгария точно 2 на брой) за структурно лепене са безумно скъпи.

          Както и да е - разпробих пластмасовите "нитове" към стойката, и махнах едната тавичка доста лесно. Лепена е, по "добър" обичай както и много фарове, с бутилова гума, дето си стои като дъвка вовеки. Махнах, почистих, обработих (подробности малко по-долу), залепих с еднокомпонентен полиуретан за автостъкла, или Wurth, или Sika 256 (не помня кой картуш е бил наред, но няма и значение), залепих, стегнах с болтчета на мясотот на разпробитите нитове и междувременно се заиграх с други неща, с идеята да престои и втвърди, да го отлепя и да видя дали такова лепене работи.

          Снощи реших да отлепвам - след сигурно час кански мъки го свалих, с амнайсе вида инструменти. Но докато подпъхвах нож и какво ли не, като бръкнах на достатъчно дълбоко, се оказа че още не е стегнало в дълбоките части. Ако беше сигурно щях да се обря още един час. Ама не просто не е втвърдило докрай, а изобщо не е и тръгнало да втвърдява. Това след седмица престой.

          Толкоз по въпроса как стяга при тънък и широк слой. Иска МНОООГО време. Ще набавя от по-бързите и ще видя дали има разлика при същия казус. Ама и с тях в момента набавянето е трудно.

          Та, сега как се лепи полипропилен към анодиран алуминий:

          1. Алуминият, естествено, не е никакъв проблем. Върху него хваща и директно, без праймер, ако е добре почистен. Все пак мазнах с черен праймер, мисля на Teroson. Никакви изненади тук - за да се махне трябва да се чегърта.
          2. Полипропиленът:
          - почиствате всякаки остатъци, мазнотии и прочие, желателно понадрасквате със шкурка или скочбрайт, после отново почиствате, Ползвам обезмаслител на спрей на TRW за целта. В случая дори не го драсках - само го почистих.
          - нанасяте грунд за пластмаси (ползвам Novol Plastic Primer на спрей, но варианти има много)
          - след като изсъхне, нанасяте черен праймер за полиуретаново лепило за автостъкла (пак варианти много). Не прозрачен, а черен. С прозрачен (води се активатор) още не съм пробвал, но подозирам че ще измие грунда за пластмаса
          - нанасяте полиуретана където трябва, притискате детайлите и го зарязвате да стяга. Колкото повече време, толкова по-добре, по обяснените по-горе причини.

          Толкоз. Направо се бетонира по тоя начин. По едно време не вярвах че изобщо ще мога да махна пластмасата, без да я строша. Подобна комбинация тествано работи и върху много други труднолепими повърхности, като съществената част е подготовката на основата и грундът за пластмаси (или друг подобен продукт, например 3M Primer 94). По тоя начин пластмасата от трудно лепима се превръща в съвсем лепима такава, стига лепилото или праймерът след това да е съвместим чисто химически с грунда за пластмаси.

          От много време ползвам тоя подход, знам че лепи здраво, но не очаквах да видя чак толкова зор, защото нито нещо, което съм лепил, се е разлепяло, нито съм правил подобни пробни отлепвания. Е, работи, при това изключително добре, според мен. И в сравнително евтин вариант - картуш лепило за стъкла тръгва от 8-9 лв, праймерът за него и той толкова, грундът за пластмаси на Novol и той толкова. А с един такъв комплект може да се залепи МНОГО нещо. Праймера стига за поне 2-3 картуша полиуретан, грунда за пластмаса сигурно за 2 кашона.
          Интернет експлорър: Безплатно предоставян от Майкрософт тул за сваляне на браузер по избор.

          Коментар

          Активност за темата

          Свий

          В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

          Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

          Зареждам...
          X