Обява

Свий
Няма добавени обяви.

фибро стъкло или стъкломат

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • #46
    До: фибро стъкло или стъкломат

    Полиестерната смола изобщо не залепва за металите. Освен ако няма язви от ръжда.
    Освен това, има една гъста течност - отделител. С нея се мажат матриците, преди да се клепа с всичката тая каша.

    Коментар


    • #47
      До: фибро стъкло или стъкломат

      Първоначално публикуван от Стефан Преглед на мнение
      Полиестерната смола изобщо не залепва за металите. Освен ако няма язви от ръжда.
      Освен това, има една гъста течност - отделител. С нея се мажат матриците, преди да се клепа с всичката тая каша.
      Съгласен съм за това че се използват отделители...няколко различни чешита са,но както колегата иска да прави тръби доста трудно би си извадил сърцето(калъпа) тъй като след втвърдяване на стъклопласта има процент свиване и на по голяма дължина се получава проблем.Иначе има за еднократно отделяне (поливинил-алкохол) зелен на цвят, и паста на восъчно-тефлонена основа за многократно отделяне.Ето и двете:
      Прикачени файлове
      Когато видиш че някой спи него буди,само го завий за да не изстине!!!

      Коментар


      • #48
        До: фибро стъкло или стъкломат

        Аз и до сега си ползвам "Костенурка" ..... "Търтъл" вакс .... има я по авто магазините.

        Чарли.... имаш няколко бири от мен за идеята!

        Разбрах за какво иде реч.
        Мисля, че ако преработя един стар бояджийски пистолет .... може и да стане. Само "глава" за двата съда отпред трябва да му се направи и .... по голямо бутало ..... за затваряне на отворите за смолата.

        А ..... виждал ли си..... има подобни, промишленни пистолети, които изстрелват не само смола, а и парчета около 40-50 мм. стъклена маса.
        Отгоре имат нещо като макара със стъкловлакно. Реже си го вътре и .....
        Голям мързел .....
        Кольо "Дупетата вървят и с мастика... "

        Ясен Супер Модератор: "Абе при мене как не увисва?" "хм, представих си Багера по бельо."

        Коментар


        • #49
          До: фибро стъкло или стъкломат

          Първоначално публикуван от CarTest™ Преглед на мнение
          Аз и до сега си ползвам "Костенурка" ..... "Търтъл" вакс .... има я по авто магазините.

          Чарли.... имаш няколко бири от мен за идеята!

          Разбрах за какво иде реч.
          Мисля, че ако преработя един стар бояджийски пистолет .... може и да стане. Само "глава" за двата съда отпред трябва да му се направи и .... по голямо бутало ..... за затваряне на отворите за смолата.

          А ..... виждал ли си..... има подобни, промишленни пистолети, които изстрелват не само смола, а и парчета около 40-50 мм. стъклена маса.
          Отгоре имат нещо като макара със стъкловлакно. Реже си го вътре и .....
          Голям мързел .....
          Да виждал съм но ровинга(стъкловлакното) е по скъпо като материал и ще повдига като цена материал.......но вярно е че времето е по кратко от колкото да импрегнираш стъкломат и само валираш.....но всеки си избира решение и вече това е технология за по сериозни като обем детайли.....и по-трудно би се следила дебелината на слоя ..караш на усет
          Когато видиш че някой спи него буди,само го завий за да не изстине!!!

          Коментар


          • #50
            До: фибро стъкло или стъкломат

            Сега разработвам и друга идея но имам още доста работа по проекта с ховера си и по късно ще експринентирам и нея..... а за бирите нямаш никакви грижи ...на жаргон му казваме "студен чай от хмел" да не ни мислят че сме маркучи
            Когато видиш че някой спи него буди,само го завий за да не изстине!!!

            Коментар


            • #51
              До: фибро стъкло или стъкломат

              Да попитам опитните.
              Имам идея да си преправям спойлерите на мотора без да пипам оригиналните.
              Мога ли да направя сърце от фибран, монтажна пяна или друг лесен за обработка материал и да тупам върху него? С какво да покрия, за да не се разяде от смолата?
              Съвети ще са ми от полза - само съм гледал и тупал с четката, но имам мерак да се науча на целия процес.

              Коментар


              • #52
                До: фибро стъкло или стъкломат

                Първоначално публикуван от Ivan_J Преглед на мнение
                Да попитам опитните.
                Имам идея да си преправям спойлерите на мотора без да пипам оригиналните.
                Мога ли да направя сърце от фибран, монтажна пяна или друг лесен за обработка материал и да тупам върху него? С какво да покрия, за да не се разяде от смолата?
                Съвети ще са ми от полза - само съм гледал и тупал с четката, но имам мерак да се науча на целия процес.
                Да можеш и от фибран, НО трябва добре да го запечаташ.Един от сравнително лесните начини е с PVC тиксо но поне два слоя като кръстосаш двата слоя
                Друг начин :след изглаждане на формата правиш тънък слой с ФУГИН (за терикот) може и гипс но по-рядък ....като исъхне шлайфаш внимателно ....желателно е фибранът да се покрие и да няма открита повърхност ..........после с гумена шпакла нанасяш слой силикон(универсален или санитарен но не акрилен) като изсъхне силикона мажеш смело и безотговорно със смола .....като втвърди стъклопласта се отделя от фибрана и силикона като кога белиш яйце
                Ето това съм го правил по подобна технология пвърхнината е покрита със силикон
                отделяне на гипс и силикон
                готово изделие в случая калъп
                всичко това може да се види тук http://hovercraft.dir.bg/_wm/pbasic/?df=186 а за повече въпроси и уточнения на скйп charlie19gg .....пак май ще се наложи да пия "студен чай от хмел"
                Последно редактирано от charlie19; 08-12-09, 21:35.
                Когато видиш че някой спи него буди,само го завий за да не изстине!!!

                Коментар


                • #53
                  До: фибро стъкло или стъкломат

                  Колега charlie19, наистина разгледах с интерес снимковия и текстови материал на твоето ВВТ (возило на въздушна възглавница), което си направил с подръчни средства в меко казано неудобни условия за работа. Похвално е това, че споделяш с всички останали работния процес и някои тънкости, като например пистолетния смесител на смола, който явно си струва да се пробва и от мен след време.
                  Досега съм достигал няколко пъти само до етапа на макетирането с фазерни профили (тепърва ще се уча и с направата на калъпите, защото в тази сфера съм по-зелен и от змей Горянин), така че винаги ми е интересно, когато виждам и други проекти от този тип.


                  Първоначално публикуван от Ivan_J Преглед на мнение
                  Да попитам опитните.
                  Имам идея да си преправям спойлерите на мотора без да пипам оригиналните.
                  Мога ли да направя сърце от фибран, монтажна пяна или друг лесен за обработка материал и да тупам върху него? С какво да покрия, за да не се разяде от смолата?
                  Съвети ще са ми от полза - само съм гледал и тупал с четката, но имам мерак да се науча на целия процес.
                  ЕПОКСИДНАТА смола не разяжда стиропора (и подобните нему фибран и прочее), така че смело действай с тънък слой епоксидна смола направо върху сътворената от теб форма , а после може да дозагладиш повърхността с авто кит или друг подходящ материал. Разбира се, не е лоша идея да изпробваш действието на смолата върху парче стиропор, за да не се окаже, че тази, която ползваш, всъщност е някакъв по-нестандартен тип епоксидна смола, която може да направи поразии в най-лошия момент. Лично аз съм ползвал този метод на предпазване на стиропор и фибран доста пъти и никога не съм имал проблеми с разяждането им, като изключим един изцяло причинен от мен "проблем", когато не бях сложил достатъчно втвърдител и после чаках цели 2 седмици, докато смолата узрее и се втвърди.
                  Горещо ти препоръчвам да ваеш формите на спойлера ти от фибран (син) с възможно най-голямата плътност, тъй като той притежава отлични скулптурни качества, макар и струващ няколко пъти повече от обикновения мек бял стиропор.

                  РЕДАКЦИЯ: Може да ползваш и кит за дърво, само че някои от тях разяждат стиропора, така че винаги пробвай върху някое непотребно парче и изчакай поне 2-3 дни, защото често лошите изненади под черупката ("изяждане" на няколко мм от стиропора) следват с малко закъснение. Наскоро бях правил един тест с 13 вида кит за дърво (почти всички на водна основа), като само 3 от тях не разяждаха стиропора. И само един от тези три кита се втвърди за няколко часа, докато имаше един друг, който лепкаше като гъст мед дори след цяла седмица... Утре ще погледна марката на кита и ще ти кажа името. Опаковката е една доста малка, а самият кит е гъст, зелен, и мирише парещо на нещо като ацетон, но въпреки това НЕ разяжда стирпора! Жалко, че парчето стиропор, върху което положих този кит, стоя над 10-ина дни на кучешки студ и кита вече се напука на надлъжни ивици от по 3-4 см всяка, така че не мога да дам обективна оценка, дали той би стоял здрав, ако времето беше по-нормално.

                  А в белите държави позлват един специален полимер, който извършва едновременно функцията и на защитен слой, и на изключително здрава черупка. Материалът се нарича StyroSpray 1000 (
                  http://www.industrialpolymers.com/styrospray.html ) и някои рекламни агенции в България също работят с него (за направата на букви, колони, статуи).
                  Последно редактирано от SOR4; 09-12-09, 03:18.
                  Формотворец на коли

                  Коментар


                  • #54
                    До: фибро стъкло или стъкломат

                    Първоначално публикуван от SOR4 Преглед на мнение
                    Колега charlie19, наистина разгледах с интерес снимковия и текстови материал на твоето ВВТ (возило на въздушна възглавница), което си направил с подръчни средства в меко казано неудобни условия за работа. Похвално е това, че споделяш с всички останали работния процес и някои тънкости, като например пистолетния смесител на смола, който явно си струва да се пробва и от мен след време.
                    Досега съм достигал няколко пъти само до етапа на макетирането с фазерни профили (тепърва ще се уча и с направата на калъпите, защото в тази сфера съм по-зелен и от змей Горянин), така че винаги ми е интересно, когато виждам и други проекти от този тип.



                    ЕПОКСИДНАТА смола не разяжда стиропора (и подобните нему фибран и прочее), така че смело действай с тънък слой епоксидна смола направо върху сътворената от теб форма , а после може да дозагладиш повърхността с авто кит или друг подходящ материал. Разбира се, не е лоша идея да изпробваш действието на смолата върху парче стиропор, за да не се окаже, че тази, която ползваш, всъщност е някакъв по-нестандартен тип епоксидна смола, която може да направи поразии в най-лошия момент. Лично аз съм ползвал този метод на предпазване на стиропор и фибран доста пъти и никога не съм имал проблеми с разяждането им, като изключим един изцяло причинен от мен "проблем", когато не бях сложил достатъчно втвърдител и после чаках цели 2 седмици, докато смолата узрее и се втвърди.
                    Горещо ти препоръчвам да ваеш формите на спойлера ти от фибран (син) с възможно най-голямата плътност, тъй като той притежава отлични скулптурни качества, макар и струващ няколко пъти повече от обикновения мек бял стиропор.

                    РЕДАКЦИЯ: Може да ползваш и кит за дърво, само че някои от тях разяждат стиропора, така че винаги пробвай върху някое непотребно парче и изчакай поне 2-3 дни, защото често лошите изненади под черупката ("изяждане" на няколко мм от стиропора) следват с малко закъснение. Наскоро бях правил един тест с 13 вида кит за дърво (почти всички на водна основа), като само 3 от тях не разяждаха стиропора. И само един от тези три кита се втвърди за няколко часа, докато имаше един друг, който лепкаше като гъст мед дори след цяла седмица... Утре ще погледна марката на кита и ще ти кажа името. Опаковката е една доста малка, а самият кит е гъст, зелен, и мирише парещо на нещо като ацетон, но въпреки това НЕ разяжда стирпора! Жалко, че парчето стиропор, върху което положих този кит, стоя над 10-ина дни на кучешки студ и кита вече се напука на надлъжни ивици от по 3-4 см всяка, така че не мога да дам обективна оценка, дали той би стоял здрав, ако времето беше по-нормално.

                    А в белите държави позлват един специален полимер, който извършва едновременно функцията и на защитен слой, и на изключително здрава черупка. Материалът се нарича StyroSpray 1000 (
                    http://www.industrialpolymers.com/styrospray.html ) и някои рекламни агенции в България също работят с него (за направата на букви, колони, статуи).
                    Благодаря за съветите които даваш колега...но аз работя единствено и само с полиестерна смола....не че съм нервен но епоксидната е доста по бавна като действие ,а и ценово е по скъпа.
                    С полиестерна работя около 10 години и може да се каже че доста неща съм разбрал и открил за себе си.Пистолета който показах преди е предназначен за полиестерна смола и обясненията които дадох за предпазния слой на фибрана се отнасят за този вид смола.По този начин аз практикувам и до сега може да се каже не съм имал проблеми.Ако тази информация която давам на някого може да свърши работа ,нека дерзае ...а ако на някой му се струва не на място или неправилна се извинявам за това че си е трепал очите да чете ....МОЛЯ НЕ ИСКАМ ДА ЗАСЕГНА НИКОЙ ...НЕ МЕ РАЗБИРАЙТЕ ПОГРЕШНО... уважавам и приемам всякакви мнения защото научавам и аз от опита на колеги различни методи от техния опит...... ...и с каквото мога и знам бих помогнал.....успехи на всички
                    Когато видиш че някой спи него буди,само го завий за да не изстине!!!

                    Коментар


                    • #55
                      До: фибро стъкло или стъкломат

                      Ето нещо на което от известно време се боричкам да докарам технологията за изработка ...на пръв поглед проста работа ,обаче докато всичко се подреди както трябва голямо обикаляне пада....но резултата може да се каже че е доста добър
                      Прикачени файлове
                      Когато видиш че някой спи него буди,само го завий за да не изстине!!!

                      Коментар


                      • #56
                        До: фибро стъкло или стъкломат

                        колеги за оцветяване на смолата / полиестерната/ служат всички видове печатарски мастила , относно фирми които предлагат материалите еднаот тях е БЕСТИМЕКС ЕООД ,има и още една на бул. Житница в Софиа ,относно мраморното брашно мойе да се слойи до 90 процента от смолата но тряжа много дор да се разбърка.

                        С поздрави НИКИ
                        Не всичко,което е с две БУЗИ ,е лице !
                        ТЕЛ. нула88седем7шест4дведве8

                        Коментар


                        • #57
                          До: фибро стъкло или стъкломат

                          Здравейте колеги.Нов съв във форума.Остнах приятно изненадан от високото ниво на компетентност.Искам да ви попитам 2-3 въпроса във връзка със темата.
                          Имам макет на един капак 1000/500 мм направен от стиропор.След всичко изчетено за лепенето на стъкломата,реших да направя и позитива.Разбрах,че първо трябва да мина с 1-2 ръце разреден гипс.Съхнене,зашкурване..От там нтатък малко не ми става ясно..С ГЕЛКОАТ ли трябва да мажа или с отделител?Калъпа ше е за повече от една бройка.Този отделител как се казва?От Варна съм.Обиколих големите хепермаркети за строителна техника.Единственно във Бриколож имат полиестерна смола Германска на ужаасна цена - 42 лв.кг!Само в складовете на Оргахим не съм ходил.Ще ви бъда много благодарен ако ми помогнете със съвети.

                          Коментар


                          • #58
                            До: фибро стъкло или стъкломат

                            Първоначално публикуван от seaman_ Преглед на мнение
                            Здравейте колеги.Нов съв във форума.Остнах приятно изненадан от високото ниво на компетентност.Искам да ви попитам 2-3 въпроса във връзка със темата.
                            Имам макет на един капак 1000/500 мм направен от стиропор.След всичко изчетено за лепенето на стъкломата,реших да направя и позитива.Разбрах,че първо трябва да мина с 1-2 ръце разреден гипс.Съхнене,зашкурване..От там нтатък малко не ми става ясно..С ГЕЛКОАТ ли трябва да мажа или с отделител?Калъпа ше е за повече от една бройка.Този отделител как се казва?От Варна съм.Обиколих големите хепермаркети за строителна техника.Единственно във Бриколож имат полиестерна смола Германска на ужаасна цена - 42 лв.кг!Само в складовете на Оргахим не съм ходил.Ще ви бъда много благодарен ако ми помогнете със съвети.
                            Първо отделител,както пише по-горе,нещо мазно...Ма като ще правиш калъп за повечко бройки,прегледаи тази тема http://forum.offroad-bulgaria.com/sh...ad.php?t=87867 ,със силикона използван от Спарки,ще стане добър калъп,само отгоре в/у силикона трябва да направиш и нещо като черупка от стоклопласт,да го държи.
                            Ако в Оргахим нямат,потърси къде продават продукти на Новол,последния пот като копувах,тяхната полиестерна смола беше около 20 лв. литъра.
                            Онзи,който не слуша съвети е обречен да слуша упреци.

                            Коментар


                            • #59
                              До: фибро стъкло или стъкломат

                              Първоначално публикуван от seaman_ Преглед на мнение
                              Здравейте колеги.Нов съв във форума.Остнах приятно изненадан от високото ниво на компетентност.Искам да ви попитам 2-3 въпроса във връзка със темата.
                              Имам макет на един капак 1000/500 мм направен от стиропор.След всичко изчетено за лепенето на стъкломата,реших да направя и позитива.Разбрах,че първо трябва да мина с 1-2 ръце разреден гипс.Съхнене,зашкурване..От там нтатък малко не ми става ясно..С ГЕЛКОАТ ли трябва да мажа или с отделител?Калъпа ше е за повече от една бройка.Този отделител как се казва?От Варна съм.Обиколих големите хепермаркети за строителна техника.Единственно във Бриколож имат полиестерна смола Германска на ужаасна цена - 42 лв.кг!Само в складовете на Оргахим не съм ходил.Ще ви бъда много благодарен ако ми помогнете със съвети.
                              Здравей колега ....ще започна от зад на пред ...цената на смолата която си написал е невероятна ако е наистина 42 лв./кг. без да правя точна сметка за тези пари се купуват спокойно 7 кг. ...не съм купувал скоро на Оргахим но за около 100 лв. може да вземеш бака смола за ламиниране "ВИНАЛКИД-550" 20кг. с реактивите(ускорител и втвърдител) имат и отделител PVA ,в Елин Пелин VIAPAL VUP 4627 E/61 на 4,70лв./кг. както и няколко вида отделител толкова до цените .....колкото до техниката на изработка е много общо казано капак с еди какви си размери ....но ако те интересува по-подробно ето скайп и тел. charlie19gg 0877 045 892
                              Когато видиш че някой спи него буди,само го завий за да не изстине!!!

                              Коментар


                              • #60
                                До: фибро стъкло или стъкломат

                                Първоначално публикуван от nvelikov Преглед на мнение
                                колеги за оцветяване на смолата / полиестерната/ служат всички видове печатарски мастила , относно фирми които предлагат материалите еднаот тях е БЕСТИМЕКС ЕООД ,има и още една на бул. Житница в Софиа ,относно мраморното брашно мойе да се слойи до 90 процента от смолата но тряжа много дор да се разбърка.

                                С поздрави НИКИ
                                Аз бих предложил по ефтена и достъпна алтернатива всички сухи пигменти по железариите без значение да ли са оксидни или не, не е толкова от значение ...в зависимост колко наситено искаш да получиш се слага между 10 и 20% пигмент ....за да се хомугенизира по-лесно и бързо смолата или гелът с пигмента предварително се прави на рядка каша с ацетон ,може и кореселин ...проблем е само белият цвят но когато търсиш намираш.......аз правя следното влизам в железарския магазин и искам кутията с бяла боя от най ефтената която е изложена на рафта като предварително казвам на продавача да нея разклаща и после внимателно я нося ......отварям я изливам ЦВИКЪТ докато остане утаеният на дъното пигмент после си действам като войвода на въстание
                                Когато видиш че някой спи него буди,само го завий за да не изстине!!!

                                Коментар

                                Активност за темата

                                Свий

                                Тук са 2 потребители онлайн. 0 потребители и 2 гости.

                                Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                                Зареждам...
                                X