Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Техническа литература и документация за металообработващи машини

Свий
Това е залепена тема.
X
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • #91
    От: Техническа литература и документация за металообработващи машини

    Днес ми върнаха документацията на С 10 куриозното е че нямам работещи такива машини имам две спряни по незнайни причини преди повече от десет години а имам най пълната възможна документация паспорт чертежи и каталог с детайлни чертежи и номера на всички части .Понеже супортната кутия на С 10 и С 11 е еднаква от каталога пускам проблемния възел на спарки . И тая документация ще я сканирам ама си е доста работа . Тая вечер май няма да стане със снимките нещо не иска да ги качи.
    Без цигари и алкохол ще съм най здравия труп в гробищата .

    Коментар


    • #92
      От: Техническа литература и документация за металообработващи машини

      Първоначално публикуван от sek.1 Преглед на мнение
      Днес ми върнаха документацията на С 10 куриозното е че нямам работещи такива машини имам две спряни по незнайни причини преди повече от десет години а имам най пълната възможна документация паспорт чертежи и каталог с детайлни чертежи и номера на всички части .Понеже супортната кутия на С 10 и С 11 е еднаква от каталога пускам проблемния възел на спарки . И тая документация ще я сканирам ама си е доста работа . Тая вечер май няма да стане със снимките нещо не иска да ги качи.
      Прати ми ги на sparky(маймун)omegatim(точка)com, ако можеш.
      Интернет експлорър: Безплатно предоставян от Майкрософт тул за сваляне на браузер по избор.

      Коментар


      • #93
        От: Техническа литература и документация за металообработващи машини

        Добре де сега се загледах на снимката ако липсващата част е само за пет позиционния ограничител от къкво са следите от нещо въртяло се по боята и как ще запушиме дупката от задната страна на супортната кутия . То може да направим нещо като имитация на вал който само да запуши дупката ама дали ще тръгне кутията ? Май ще трябва да сваля тая капачка на някой от моите стругове .
        Без цигари и алкохол ще съм най здравия труп в гробищата .

        Коментар


        • #94
          От: Техническа литература и документация за металообработващи машини

          Първоначално публикуван от sek.1 Преглед на мнение
          Добре де сега се загледах на снимката ако липсващата част е само за пет позиционния ограничител от къкво са следите от нещо въртяло се по боята и как ще запушиме дупката от задната страна на супортната кутия . То може да направим нещо като имитация на вал който само да запуши дупката ама дали ще тръгне кутията ? Май ще трябва да сваля тая капачка на някой от моите стругове .
          Дупката "гледа" към средата на муфата, в която влиза честогранния вал на самохода. В двата и края има аксиално-гариални лагери а освен друго и двойка зубни колела. Според мен си е съвсем нарочна дупка, че да може да стига масло до лагерите, зъбните колела, а вторичен ефект е че маже вала на самохода.

          ПП: Ей ги снимките:




          Последно редактирано от sparkybg; 02-06-10, 23:28.
          Интернет експлорър: Безплатно предоставян от Майкрософт тул за сваляне на браузер по избор.

          Коментар


          • #95
            От: Техническа литература и документация за металообработващи машини

            През толкова голяма дупка маслото е изчезнало за пет минути системата на мазане на кутията е съвсем друга има си бутална помпа която по тръбички праща масло където трябва .
            Без цигари и алкохол ще съм най здравия труп в гробищата .

            Коментар


            • #96
              От: Техническа литература и документация за металообработващи машини

              Първоначално публикуван от sek.1 Преглед на мнение
              През толкова голяма дупка маслото е изчезнало за пет минути системата на мазане на кутията е съвсем друга има си бутална помпа която по тръбички праща масло където трябва .
              Че то до там стигат само пръски. Пък и влязлото там масло си се връща обратно в раздатката през лагера и съседната дупка за вала на всичките тия колела.

              ...така си мисля де. Муфата и лагерите са си в тялото на супортната кутия. Може да имат и някакъв канал за връщане обратно. Знам ли....

              Ако струга беше руски, към него щеше да си върви пулно цветно ръководство със схеми включително и на смазването на супортната кутия. Ама ей-на, не се научихме да правим свястни ръководства, и това си е.

              Между другото, отстрани има трипътно кранче, от което в книжката пише че в едното положение смазва паралелите, във второто положение смазва винта за резбите, а при третото положение връща маслото обратно в раздатката. За тръбички честно казано не видях нищо, но няма логика да няма.
              Интернет експлорър: Безплатно предоставян от Майкрософт тул за сваляне на браузер по избор.

              Коментар


              • #97
                От: Техническа литература и документация за металообработващи машини

                Първоначално публикуван от sparkybg Преглед на мнение
                Ако струга беше руски, към него щеше да си върви пулно цветно ръководство със схеми включително и на смазването на супортната кутия. Ама ей-на, не се научихме да правим свястни ръководства, и това си е.
                Не са само наще ръководства и паспорти такива даже може да се каже че са много добри и подробни имам една фреза Чепел (Унгария) нейното ако го видиш къкво е няма почти нищо и е на унгарски а оборотите и се сменят по електрически път те са си механични но ги сменя електрически испълнителен механизъм и нещо запецна в токовете и сега си работи само на тия на които остана последно някъде 90 оборота отделно има разни автоматики като и изключиш подаването и ако не го включиш да няколко секунди или не тръгнеш да въртиш на ръка машината спира . Моя техник е работил на времето в Чехия там са поддържали всичко друго в завод по голям от Кремиковци без металообработващите машини за тях са си имали фирмени сервизи още от шейсетте години на миналия век тяхна работа е била само да им наливат масло.Така че наще са много грамотно направени и като машини и като ръководства нали все пак са български трябва хората като мен много да псуват докато се мъчат да отстранят някоя повреда не че често се чупят де .
                Без цигари и алкохол ще съм най здравия труп в гробищата .

                Коментар


                • #98
                  От: Техническа литература и документация за металообработващи машини

                  Растоянието до периферията на болта е 22.2мм това не е меродавно за всяка машина но поне е някъкъв ориентир.
                  Без цигари и алкохол ще съм най здравия труп в гробищата .

                  Коментар


                  • #99
                    От: Техническа литература и документация за металообработващи машини

                    А я да попитам,къква е въпросната ръчка,която спарки е качил?
                    На служебния с10 няма такива работи,а и изобщо не съм виждал.Самохода се определя от 4позиционния лост...или бъркам?

                    Коментар


                    • От: Техническа литература и документация за металообработващи машини

                      Няма го и на моите машини това е командния лост на петпозиционния ограничител . Това устройство се монтира допълнително по поръчкаи е нещо като "екстра" като конусния линеал. Знам къкво представлява само на теория на практика за толкова години не съм виждал на живо такъв.
                      Без цигари и алкохол ще съм най здравия труп в гробищата .

                      Коментар


                      • От: Техническа литература и документация за металообработващи машини

                        Телефона ми е гад проклета! Свършва баш когато не трябва. Станьо, за това замлъкнах днеска като говорихме.

                        Това не разбрах по какъв повод:
                        Първоначално публикуван от sek.1 Преглед на мнение
                        Растоянието до периферията на болта е 22.2мм това не е меродавно за всяка машина но поне е някъкъв ориентир.
                        Та, днес включих на ръка предпазното съединителче в супортната кутия (бръкнах в дупката и го включих), сложих си съчма във фиксатора на ръчката за напречния самоход и стегнах другия болт до него. Ръчката започна да се държи стегнато, като уж че е чисто нова. Размених 2 от фазите на мотора на самохода, че въртеше наобратно. Нитовах си спирачката с медни нитове и я поставих и регулирах както пише по книга. За 5-6 секунди спира щпиндела от 2000 оборота до 0. От настройка за 100 оборота в минута нагоре не пречи щпиндела да се върти на ръка. Струга започва да заприличва на себе си, но електроинсталацията ме дразни и ще трябва да я пипна основно. Съединителя е в перфектна форма. Сработва плавно и си държи ръчката където и както трябва.

                        Та тъй. Сега си имам всякакви самоходи, бързи ходове и прочие. За една бройка да и пусна първата стружка, ама не остана време. А вече съм твърдо убеден че цялото оливане с масло де що има е заради непоставеното уплътнение на капака на скоростната кутия. Само за едни 10-15 минути проби и прочие, взе да омазнява, а на места имаше и капчици.

                        Ремъците обаче са в окаяно състояние. За същите 15 минти нахвърляха капака с черна гнус, мязаща на пух. Явно гумата в тях отдавна не е гума. Ама това е бял кахър, стига "Зебра" още да работи, или поне да продават каквото е останало по складовете.
                        Интернет експлорър: Безплатно предоставян от Майкрософт тул за сваляне на браузер по избор.

                        Коментар


                        • От: Техническа литература и документация за металообработващи машини

                          Първоначално публикуван от sparkybg Преглед на мнение
                          Това не разбрах по какъв повод:
                          Вече след като всичко тръгна няма значение. Това е растоянието от капачката (където липсва тапичката) до перифирията на реглажния болт на съединителчето. Явно на тая машина са работили голями некъдърници защото за всичките ми години опит със С 11 тоя възел никога не е давал проблеми а в стария завод имахме само стругове от троянската серия С три броя С 11 един С 13 и един С 10 .На ел. инсталацията в таблото и притегни всички болчета че една машина докато работи ежедневно нещата някък си се закрепват но остане ли да не работи дълго време във всички хлабави места се появява окисление и започват проблемите аз докато пусна сега единя служебен С 11 освен ключа на машината изгърмях по незнайни причини един 100 амперов предпазител в главното табло на цеха. На моите С 11центъра на ножа е 29 мм но и това си е индивидуално за всяка машина имам С 11 и с 26мм както и с 32мм но новия модел повечето са 29мм. Проблема с омасляването е лесно решим мажеш със силикон и си готов само преди да затвориш капака му долей маслото че е най лесно от там.
                          Без цигари и алкохол ще съм най здравия труп в гробищата .

                          Коментар


                          • От: Техническа литература и документация за металообработващи машини

                            Първоначално публикуван от sek.1 Преглед на мнение
                            Явно на тая машина са работили голями некъдърници защото за всичките ми години опит със С 11 тоя възел никога не е давал проблеми а в стария завод имахме само стругове от троянската серия С три броя С 11 един С 13 и един С 10 .
                            То ако ръчката за самохода си го изключва (което при мен явно не става, поради голямо разстояние между ония болтове, или нещо от сорта), та може и хич и да не се забележи, като е изключило. Един начин например би бил ако супорта да е зацепен за винта за резби, а в тоя момент да се пусне самохода или бързия ход. Би трябвало да изпляка и да изключи.

                            Първоначално публикуван от sek.1 Преглед на мнение
                            На ел. инсталацията в таблото и притегни всички болчета че една машина докато работи ежедневно нещата някък си се закрепват но остане ли да не работи дълго време във всички хлабави места се появява окисление и започват проблемите аз докато пусна сега единя служебен С 11 освен ключа на машината изгърмях по незнайни причини един 100 амперов предпазител в главното табло на цеха. На моите С 11центъра на ножа е 29 мм но и това си е индивидуално за всяка машина имам С 11 и с 26мм както и с 32мм но новия модел повечето са 29мм. Проблема с омасляването е лесно решим мажеш със силикон и си готов само преди да затвориш капака му долей маслото че е най лесно от там.
                            Ел инсталацията най-вероятно ще се подмени цялата, понеже някой е срал там. Да, всичко работи, но долу при клемореда е мазало, едната тройка бушони е изключена (предполагам е била отделно за бързия ход и другите консуматори), и всичко е вързано общо към другите 3 главни бушона. Контактора за помпата за охлаждане е изключен въобще, и 2/3 от клемореда е заменен с лустер клеми, съответно долу е амалгама от жици в никакъв порядък.

                            След контакторите има и термозащити, които като се сложат правилните бушони се обезсмислят. Едната сработи по едно време - явно е била на ръба, та мигах 2-3 минути на парцали докато вразумя защо таботи само бързия ход, но не и главния двигател.
                            Интернет експлорър: Безплатно предоставян от Майкрософт тул за сваляне на браузер по избор.

                            Коментар


                            • От: Техническа литература и документация за металообработващи машини

                              Първоначално публикуван от sparkybg Преглед на мнение
                              То ако ръчката за самохода си го изключва (което при мен явно не става, поради голямо разстояние между ония болтове, или нещо от сорта), та може и хич и да не се забележи, като е изключило. Един начин например би бил ако супорта да е зацепен за винта за резби, а в тоя момент да се пусне самохода или бързия ход. .
                              Не може да стане има блокировка при зацепена двуделна гайка лоста за управление на ходовете е блокиран в неутрално положение. А ако не е в неутрално не можеш да зацепиш двуделната гайка .
                              Без цигари и алкохол ще съм най здравия труп в гробищата .

                              Коментар


                              • От: Техническа литература и документация за металообработващи машини

                                Първоначално публикуван от sek.1 Преглед на мнение
                                Не може да стане има блокировка при зацепена двуделна гайка лоста за управление на ходовете е блокиран в неутрално положение. А ако не е в неутрално не можеш да зацепиш двуделната гайка .
                                Станьо, виж моля те дали в оная, подробната книжка, има някоя картинка с частите на тоя предпазен механизъм, та да знам поне какво да търся като части, и за какво да гледам дали липсва. В момента си слагам двете ръчки - за гайката аи за самохода, както си искам. Например мога да пусна едновременно надлъжен ход като за резба, и напречен от шестогранния вал. Мога да пусна и едновременно двата надлъжни, но по обясними причини не посмях да опитам, понеже или ще изключи предпазния съединител, или се скъса предпазния винт на винта, или ще потроши нещо.

                                Защо не включва защитния съединител при неутрално положение на ръчката за самохода вече ти казах. Няма го нещото, което върви в канала на зъбното колело на предпазния съединител. Иначе Всичко друго си е там, а луфта между ония болтове за регулиране е достатъчно малък че да може да изключи като по книга. Неговия номер като част го имам от вече пратените снимки от книжката (каталога). Оказа се че всичко се вижда отдолу, като се махне планката, на която стои пробката за маслото. Дори с малко повече търпение при нужда може да се настройва луфта от там.

                                ...както и да е. Виж моля те когато можеш за тоя предпазен механизъм, та белким тая седмица събера чарковете и другата вече машината механично да е в пълна изправност.

                                ПП: Днес пуснах и първата стружка. Универсала бие. Самия универсал с 2-4 стотни, а детайла в челюстите - с около 5-6 десети. Не остана време да видя що за стока са челюстите, дето имам в кашона. Опитах и месинг с тъп нож за стомана и на ниски обороти. Резултата предполагам ви е известен. Тоест мазалото де.
                                Последно редактирано от sparkybg; 07-06-10, 01:03.
                                Интернет експлорър: Безплатно предоставян от Майкрософт тул за сваляне на браузер по избор.

                                Коментар

                                Активност за темата

                                Свий

                                Тук са 5 потребители онлайн. 0 потребители и 5 гости.

                                Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                                Зареждам...
                                X