Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Как се нарязват резби на струг

Свий
Това е залепена тема.
X
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • От: Как се нарязват резби на струг

    Врътка ситна /едра резба в какво положение е?
    Киа Соренто, MB A140 (Поне не съм пеша)

    Коментар


    • От: Как се нарязват резби на струг

      Според мен ножът не е центрован по височина, още ти е рано да правиш резба само с нож .Отави си прибавка и калибровай с флашка .

      Коментар


      • От: Как се нарязват резби на струг

        От старите майстори съм чувал ,че материала е "Стал 3" (нискокачествен метал). Не знам как е прието да се нарича официално .Това е най-обикновеното желязо,което ти дават във фирмите за метали (не е спец.стомана ,х-ова и т.н.).От същия материал се правят и всички винкели,профили,шини и т.н.
        Да разбирам ли,че според теб резбата ми не е нормална и проблема е в ножа? След време смятам да се сдобия с нож със сменяема пластина.

        По лирата нищо не съм пипал- като на снимката преди 6-7 страници е .

        Първоначално публикуван от gali_km Преглед на мнение
        Врътка ситна /едра резба в какво положение е?
        Maй е на едра.За това ли стават двойни стъпките?

        Първоначално публикуван от валкиса Преглед на мнение
        Според мен ножът не е центрован по височина, още ти е рано да правиш резба само с нож .Отави си прибавка и калибровай с флашка .
        Не е вярно - подлагам си шини под ножа за да дойде в центъра Съвсем малка точица остава ( може би 0.2 -0.3мм в диаметър) .Това ако е проблем.....
        Последно редактирано от stypkata; 28-03-17, 18:40.

        Коментар


        • От: Как се нарязват резби на струг

          Да следите остават! На снимката на табличката същите настройки малко по-надясно правят това което си постигнал. Ако може да ти дам съвет: Проверявай какво правиш преди да включиш съединителя и намали оборотите. Почти всичко става и на по-ниски обороти с такова качество. Като за начало работи с кобалтови ножове. Държат повече на грешки от оператора.
          P.S. Не оставяй ключа на универсала на него!
          Киа Соренто, MB A140 (Поне не съм пеша)

          Коментар


          • От: Как се нарязват резби на струг

            Стал 3 е в разговорния език е „говнолин„ Стъпка 1,5 на три паса по 0,5 и леко подавай на кръстатия супорт 0,05 да реже ножа само с предния ръб.

            Коментар


            • От: Как се нарязват резби на струг

              Първоначално публикуван от bocho64 Преглед на мнение
              Стъпка 1,5 на три паса по 0,5 и леко подавай на кръстатия супорт 0,05 да реже ножа само с предния ръб.

              Това пък защо!?

              Изброй си зъбните колела на лирата(някои имат щампа с броя зъби) и виж на коя от всичките таблици съвпада,и ще гледаш само нея.Ръчката за едра-ситна трябва да е в положение ситна резба.Нож със запоена пластина ако е нов трябва да се заточи правилно за да работи.Стандартно всички ножове със запоени пластини са лепнати някак си, и без заточване не работят.Като начало ти трябва български трифазен инструментален шмиргел със правилните камъни,никакви китайски боклуци-не вършат работа.Ножът трябва да се профилира на 60гр,за шаблон използваш резбомера,трябва да е точно по него и надолу да е освободен.Поразгледай темите,има достатъчно снимков материял за да видиш как трябва да изглежда при правилно заточване.За експерменти си вземи кобалтови(щирия) ножове,търпят на издевателства.Ст-3 е говнолин,маже се и се къса и иска обороти.За резби на нож оборотите ти трябва да бъдат около 200 до Ф-50,по натам сваляш според диаметъра.Детайла се маже със свинска мас и е добре да имаш кутийка наблизо със малка четка,предотвратява накъсването на резбата.По добри са коча лой или пача мас,но си падат екзотика и трудно се намират.Детайла на това разстояние трябва да е подпрян със център,инак ножа отива курбан.
              Вива: Което само доказва, че земята е била плоска, преди да я намотаят на глобус...

              Коментар


              • От: Как се нарязват резби на струг

                Първоначално публикуван от petroffbg Преглед на мнение

                Това пък защо!?

                Изброй си зъбните колела на лирата(някои имат щампа с броя зъби) и виж на коя от всичките таблици съвпада,и ще гледаш само нея.Ръчката за едра-ситна трябва да е в положение ситна резба.Нож със запоена пластина ако е нов трябва да се заточи правилно за да работи.Стандартно всички ножове със запоени пластини са лепнати някак си, и без заточване не работят.Като начало ти трябва български трифазен инструментален шмиргел със правилните камъни,никакви китайски боклуци-не вършат работа.Ножът трябва да се профилира на 60гр,за шаблон използваш резбомера,трябва да е точно по него и надолу да е освободен.Поразгледай темите,има достатъчно снимков материял за да видиш как трябва да изглежда при правилно заточване.За експерменти си вземи кобалтови(щирия) ножове,търпят на издевателства.Ст-3 е говнолин,маже се и се къса и иска обороти.За резби на нож оборотите ти трябва да бъдат около 200 до Ф-50,по натам сваляш според диаметъра.Детайла се маже със свинска мас и е добре да имаш кутийка наблизо със малка четка,предотвратява накъсването на резбата.По добри са коча лой или пача мас,но си падат екзотика и трудно се намират.Детайла на това разстояние трябва да е подпрян със център,инак ножа отива курбан.
                Благодаря за изчерпателния отговор.
                Всички тези неща съм ги изчел.Има ги изписани във форума,както и на много други места в интернет.В Youtube също има доста демонстрации за заточване на ножове и точния градус.Днес се пробвах за пръв път да правя резба,но чета усилено и гледам клипове в интернет от 2-3 години и на теория доста неща са ми ясни,но все пак остават неща като тези за включването на най-горния вал и др неща,които вие ми ги казвате.Днес пробвах и на 250 оборота и пак резбата се насичаше ( все едно се люспи метала или все едно правя резба на олово ).Ако пробвам да нарежа резба на шестограм по-добре ли ще се получи? Той до колкото знам е друг материал (не е стал-3).Подлежи на закаляване и е по-висококачествен метал.Имам кобалтови квадрати (нови),но нямам шмиргел да ги наточа.Имам едно малко правено от ел.двигател на пералня,с което е мъка ...Това за шмиргела също го знам,но за в момента нямам такъв и не знам кога ще имам.Трябва ли да е трифазен задължително? Има доста добри шмиргели на 220В.Например такъв няма ли да ми свърши работа? http://www.tashev-galving.com/137+ET...B3%D0%B5%D0%BB

                Коментар


                • От: Как се нарязват резби на струг

                  Не,с това ще ти побелее главата.Трябва да е подобен на този https://www.olx.bg/ad/shmirgel-s-vaz...5fd3e08,или монофазен троянски със 200мм камъни.
                  Вива: Което само доказва, че земята е била плоска, преди да я намотаят на глобус...

                  Коментар


                  • От: Как се нарязват резби на струг

                    "Днес пробвах и на 250 оборота" Това е доста смело!!! Следващия ход е резба на проходна шпилка с вързани очи!
                    Киа Соренто, MB A140 (Поне не съм пеша)

                    Коментар


                    • От: Как се нарязват резби на струг

                      Първоначално публикуван от gali_km Преглед на мнение
                      "Днес пробвах и на 250 оборота" Това е доста смело!!! Следващия ход е резба на проходна шпилка с вързани очи!

                      Като за първи опити,наистина е смело. И дотук със смелостта. Предполагам, че страхът го е накарал да работи далеч от универсала без да подпре с център, защото няма място да влезе ножа.
                      В миналото ще остане, каквито сме били...

                      Коментар


                      • От: Как се нарязват резби на струг

                        Защо да е смело? Защото супорта се движи по-бързо ли ? Не се изкарвам супер-схватлив,но нямах проблеми със скоростта.Просто вадех ножа от резбата 2 оборота преди края ,както пише в първия пост на тази тема ,където е описано много разбираемо и подробно цялото упражнение ,и след ваденето на ножа веднага обръщам посоката със съединителя на обратно.Какво сложно има ?

                        Коментар


                        • От: Как се нарязват резби на струг

                          Първоначално публикуван от stypkata Преглед на мнение
                          Какво сложно има ?
                          Нищо сложно! Най-просто се накъртва резбата . Не се заяждам, аз също имам струг едва ли не за удоволствие...
                          В миналото ще остане, каквито сме били...

                          Коментар


                          • От: Как се нарязват резби на струг

                            Високите обороти няма да направят резбата по-добре. На снимките десния профил на резбата е смачкан а не отрязан. Спред мен режещия ръб на ножа е счупен и не реже а мачка материала?
                            Киа Соренто, MB A140 (Поне не съм пеша)

                            Коментар


                            • От: Как се нарязват резби на струг

                              Като си купуваш другия път железа, купувай Стомана 45 (Ст45). Това е що-годе "стандартен" материал за работа на струг. Това желязао "стал 3" го сложи да отлежава някъде до момента в който по някаква причина съвсем съзнателно ти потрябва мек материал.

                              Относно шмиргела - стругар без шмиргел е нонсенс. Това ти е абсолютно задължителна комплектация към струга.

                              Относно ножове за резби със сменяема пластина - в момента категорично не си за такива, по 2 причини - първо за всяка стъпка резба пластината е различна, и второ - ще ги огелпиш за нула време и после ще те е яд, щото са и скъпи (пластините включително). Не че правя резби всеки ден, ама до момента не съм изпитал нужда от такъв нож. Резбите до 20мм си ги правя с плашка, по-нагоре и на заточен нож си излизат добре.

                              Като нямаш шмиргел, да разбирам че не си точил ножа? Ако да, няма да ти се получат, нито резбите, нито обикновеното струговане. На стомана 3 съвсем няма да ти се получат. Попрочети малко за стоманите и коя за какво се ползва - в момента познанията ти по въпроса са на ниво нула, ако съдим по постовете ти. А без поне елементарна представа за какво иде реч просто не става.

                              Относно шмиргела - чак такова като на снимката не ти трябва. И достатъчно мощен български монофазен върши работа. Не помня моя колко вата беше, обаче трябва да натисна МНОГО сериозно за да тръгне да намалява сериозно обороти, а до сега не съм го спирал от натискане. Масово продаваните китайски или евтини не-китайски са тотална смешка и се спират с поглед. Предполагам нещо над 500-600 вата за 200 милиметров би било прилично.

                              С камъните/дисковете за шмиргел в момента трагедията е пълна. Ако можеш търси старо производство български, или чешки, без значение от кога са. Китайските са тотална смешка и за нула време стават на прах. Новото производство български също.
                              Последно редактирано от sparkybg; 28-03-17, 22:06.
                              Интернет експлорър: Безплатно предоставян от Майкрософт тул за сваляне на браузер по избор.

                              Коментар


                              • От: Как се нарязват резби на струг

                                Днес целта не беше да се направи перфектна резба, а да се види дали струга въобще може да прави резби или има някакви техн.липси и повреди.Не съм се заглеждал по ножове,ръбове и т.н.Просто исках да нарежа някаква каквато и да е резба за да видя дали може.Въпроса беше дали вида на резбата ви говори за проблеми със струга,луфтове ,износвания и т.н.А че ще се взимат шмиргел ,ножове и др.периферии е ясно.Надявам се проблемите да са в материала,който режа,ножовете или в мен ,само не и в машината,защото още не знам какво съм купил и за какво става...Благодаря за отделеното време и информацията ,която ми давате.Наистина ми е много полезна,защото няма друг,до когото да се допитвам за стругарски въпроси.

                                Коментар

                                Активност за темата

                                Свий

                                Тук са 2 потребители онлайн. 0 потребители и 2 гости.

                                Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                                Зареждам...
                                X