Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Как се нарязват резби на струг

Свий
Това е залепена тема.
X
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • От: Как се нарязват резби на струг

    Първоначално публикуван от sparkybg Преглед на мнение
    Е то нали идеята на шабъра е да изправи криво нещо. Иначе горе споменах - имам равни масивни чугунени плотове върху 5-6 машини наоколо, та за проверка с мастило грижи няма.

    Ще фрезовам минимално всичко криво. Друг начин не виждам. Да правя подложки/накладки - не, мерси. На тая шейна така или иначе не се налага - просто ножодържача ще слезе с някоя и друга десета надолу. А и нов клин така или иначе трябва да правя - някой умник е изкривил стария. Всички повърхности ще се работят с една и съща фреза, така че повърхностите би трябвало да си паснат перфектно. После вече ако трябва притриване/припасване с цел заглаждане (не знам дали само на фреза ще докарам нужндата гладкост), ще го мисля.
    Като за начало, виж тоя нагледен материал. На 1:24 има една картинка, която може да те наведе на разни мисли, ако са ти убегнали.
    По въпроса за гладкостта. Погледни тоя материал. Виж последователността на машинните операции и след коя се прави е шабароването.
    Когато надобрееш в дялкането, трябва да постигнеш това.
    Не чета коментари и не отговарям на такива.

    И коментаторите...

    Коментар


    • От: Как се нарязват резби на струг

      Не са ми убегнали. Просто такива точности нито мога да постигна, нито са нужни. Да не говорим че и инструмент няма от къде да купя, както и че нямам референтна повърнина с чак такава точност. Отделно дето тия с шабренето като гледам махат някакви микрони. Ако трябва да махат десети, като в моя случай, даже и на япончетата от последния клип ще им избие пот по челата.

      Но пък бутането на оня възел с 2 пръста е показателно за това какво се постига. Като го гледам може и да имаше някои и друг тон.
      Интернет експлорър: Безплатно предоставян от Майкрософт тул за сваляне на браузер по избор.

      Коментар


      • От: Как се нарязват резби на струг

        Първоначално публикуван от sparkybg Преглед на мнение
        В събота и без друго се канех да отида, че ме е обзела мания да си попълвам комплектациите на струга и фрезата с това-онова.
        А намерих и на други места - Инсметал, Инструменти-Илиев, Кентавър. Утре ще звъня телефони - все някъде трябва да я имат, при положение че струга ми е един от най-масовите.
        Звънни им на арменците ако я имат да я вземат щото те идват от Самоков с един бус Форд на който обикновено от тия железа му се влачи задницата по асвалта . Имат поне 100 тона инструмент и окомплектовка . Другото място където продават инструмент на килограм е в Овча купел на края на пряката преди италянеца от дясно . Това е една малка и трудно забележима уличка между италянеца и гумаджийното . Там съм ги виждал и арменците да пазаруват Спарки ако ще работиш между 2 центъра най добре си намери и център от шлайф с видиев връх щото на обикновените обикновено при превъртане се наранява повърхността и от там страда точността . Него пък трябва да го пазиш от удар . Абе не е една беля .
        Последно редактирано от sek.1; 10-12-15, 03:58.
        Без цигари и алкохол ще съм най здравия труп в гробищата .

        Коментар


        • От: Как се нарязват резби на струг

          Само не знам за ,какво ти е тая хуйовина. Да за да си направиш държача и после ще си събира ръждичка до след няколко години . Ако работиш ,но серийно (масово) производство м/у центри е оправдано .Да не говориме че като го избиваш е бухане с голям чук... с чук по машината и то твойта... .На времето когато работех в матричарска база , за 8г. веднъж не видях колега да сложи тая уйовина.Когато се налагаше, просто слагаха парче стомана в челюстите на универсала ,престъргваха го на 60гр.И имаха перфектния център за престъргване м/у центри. Ако е само за държача ,по-добре вземи на заем от колега за час -два и си ти.
          Иначе се задръстваш от инструментариум който няма да ползуваш с години или никога.Аз така имам една циганска планшайба , която откакто работя сам съм ползувал веднъж за 13г. , а когато работех в матричаският цех почти всяка седмица я катерех на машината.Ако си мераклия си вземи ,все пак това е мое мнение а решението и мерака са твои .
          "Българинът ще стане велик гражданин на света в деня, когато зареже най-долното си качество - винаги да гледа да мине тънко и да не си плати справедливо за това, което получава!"
          Ат.Буров.

          Коментар


          • От: Как се нарязват резби на струг

            Между центри не съм работил никога. Мъртъв център няма да взимам засега, освен ако не е на някаква смешна цена. Втулката я има в Кентавър, сега ще звъна на другите места да видя къде е най-ниска цената. Планшайба също нямам, а вече няколко пъти ми е трябвала.

            Като си оправя шейната, сменя винта със СВД и сложа линийка и стъпков мотор, ще мога да си правя квито ми е кеф конуси и всякакви простотии, ама дали ще стигна някога до там никак не се знае.
            Интернет експлорър: Безплатно предоставян от Майкрософт тул за сваляне на браузер по избор.

            Коментар


            • От: Как се нарязват резби на струг

              Втулката е набавена. Драмата приключи.
              Интернет експлорър: Безплатно предоставян от Майкрософт тул за сваляне на браузер по избор.

              Коментар


              • От: Как се нарязват резби на струг

                Първоначално публикуван от sparkybg Преглед на мнение
                Втулката е набавена. Драмата приключи.
                Преди да я монтираш на машината почисти шпиндела от ръжда и стружки.След забърсване,намажи с двигателно масло,после спомага за по-лесното избиване.
                Вива: Което само доказва, че земята е била плоска, преди да я намотаят на глобус...

                Коментар


                • От: Как се нарязват резби на струг

                  Ще. Мерси. То си е стандартната процедура при мен.
                  Интернет експлорър: Безплатно предоставян от Майкрософт тул за сваляне на браузер по избор.

                  Коментар


                  • От: Как се нарязват резби на струг

                    Първоначално публикуван от sparkybg Преглед на мнение
                    ...Да не говорим че и инструмент няма от къде да купя, както и че нямам референтна повърнина с чак такава точност...
                    Инструментът е лесен. Пластините не са нещо дефицитно. Виж, за държача не мога да подскажа нищо и вероятно ще трябва да импровизираш.
                    За "равното нещо" - ако ти върши работа и ако обещаеш много го пазиш, мога да ти дам за временно едно "камиче" 450х300х80. Според сертификата му, се вмества в няколко микрона кривина. Не помня точно колко, но ми се върти число около 3.
                    Не чета коментари и не отговарям на такива.

                    И коментаторите...

                    Коментар


                    • От: Как се нарязват резби на струг

                      Първоначално публикуван от ittso Преглед на мнение
                      За "равното нещо" - ако ти върши работа и ако обещаеш много го пазиш, мога да ти дам за временно едно "камиче" 450х300х80. Според сертификата му, се вмества в няколко микрона кривина. Не помня точно колко, но ми се върти число около 3.
                      Благодаря. Ако реша да се заигравам чак до "няколко микрона" ще имам предвид.
                      Интернет експлорър: Безплатно предоставян от Майкрософт тул за сваляне на браузер по избор.

                      Коментар


                      • От: Как се нарязват резби на струг

                        Май няма вече какво да правим на струга, та си намираме излишна работа по струга. Или не съм разбрал правилно. Боже по предприятията стругове по на 30 години, работили по на 3 смени и някой ти е гледал колко стотни-десети са износени паралелите.
                        При липса на прецизна техника, се надделява с майсторлък! И обратното!

                        Коментар


                        • От: Как се нарязват резби на струг

                          Паралелите няма да пипам. Ще пипам долната шейна, защото е за пипане. При нормална позиция на клина и издърпана докрай назад е стегната само в предната си част, при позиция за работа хлабината е милиметър, а за да я обера трябва да дръпна клина със 7-8 сантиметра назад. Сега при всяка работна позиция при разлика повече от 20-ина милиметра бутам или дърпам клина. Болтовете му изобщо съм ги махнал. Не го ли правя, струга не става за нищо повече от изработка на криви пирони.

                          Шейната не е за шаброване. За фрезоване е. По ръбчетата, дето е оставил върху седлото масления канал на дъската съдя че трябва да се отнемат 2-3 десети от седлото, на хоризонталните му плоскости. Колко ще се отнема от дъската тепърва ще гледам.

                          Не знам как и какво е работено на тая машина, та всичко останало да е в близко до перфектното състояние, а само там да е толкова окепазена. Например предното седло върви вурху паралелите супер лесно, дори с леко пристегнати болтове в задния му край, тоест по паралелите дори и да има износване е миниатюрно.

                          Може и клина да не е нейния. Може и дъската да не е нейната. Може и квото се сетиш още. Ако някога имаш път насам - обади се. Ако не съм го оправил ще ти покажа. Много е, просто. Все едно някой нарочно е слагал шмиргелов прах там, може и камъни да са работили, де да ги знам. За щастие е на поправимо място.

                          Но тръгна ли да го правя, ще направя най-доброто според възможностите си. Ако можех да викна някой да го оправи на място - с удоволствие. Ама кандидати няма - вероятно повечето изобщо можещи да го направят както по принцип се прави вече ги няма на тоя свят. Като си купих машините Станьо ми намери един такъв - на преклонна възраст, да оправим супортната кутия - липсваше камъчето, включващо предпазния съединител, слад като е изключил. Липсваше и сачмата между ръчката за подаванията и ръчката за резбовата гайка. От супортната кутия беше махнат стоп-ограничителя и зееше дупка, а вътре имаше доволно количество стружки. Човека беше много в час с нещата и за 2-3 часа отстранихме всичко. Съединителя не работеше (беше излязло едно щифтче по пътя на лостовете). Конусните колела за самохода и те са ми за смяна - щестограна на това, дето ходи по лоста, е поразбит. Самия лост обаче е в перфектно състояние. Винта за резбите също, гайката почти няма луфт.

                          ...ама тия неща свалиха доста от цената. Остана да оправя само конусните колела и тая шейна. Яд ме е че не ги смених като бяхме свалили кутията, ама не знаех какво да гледам тогава - смених само семеринга там - кутията сега не тече от никъде и си е с маслото вътре - от тогава не съм доливал дори.

                          Утре ще ходя да работя на него. Ще снимам. Сам ще видиш за какво иде реч.
                          Последно редактирано от sparkybg; 11-12-15, 14:15.
                          Интернет експлорър: Безплатно предоставян от Майкрософт тул за сваляне на браузер по избор.

                          Коментар


                          • От: Как се нарязват резби на струг

                            Разбирам колега, и то не от предишното подробно обяснение. Имах предвид че с доста кусури една такава машина си работи и то прекрасно. Но при теб тези неща за които споменаваш, трябва да ги оправиш и то задължително. Може би е работено по някаква причина най много с напречният супорт и за това се е получило така. Имам и аз износване на паралелите, взе да ми пада сама на няколко пъти ръчката на съединителя, покапва масло от супортната кутия но за сега това не ми пречи да работя. Да работя ако има какво, то причина при мен е и това че съм в дълбокия и то северозападен прованс. Но не се оплаквам, това беше професия а сега е занаят, и който е добър занаятчия може с това да храни семейство че и отгоре. Той един колега идва скоро при мен и ми казва, как е, много стругове нещо се навъдиха, няма страшно му викам, то и шевни машини има във всяка къща ма шивачите са малко. Та се майтапим но истината си е че особено преди и след нова година, работа си няма никаква. Поне тук е така.
                            При липса на прецизна техника, се надделява с майсторлък! И обратното!

                            Коментар


                            • От: Как се нарязват резби на струг

                              А, аз съм далеч от хранене на семейство. Моето е за разтоварване предимно. И понеже е така, мога да си позволя и да инвестирам като в хоби. За куриоз обаче към момента съм на нула горе-долу. Тоесто покупката + вложените кинти са горе-долу колкото изкараните. И то все като се наканя да стягам, някой ми поръча нещо, а аз работя по един ден седмично, най-много два. Не ми е и в двора, та като реша да човъркам да ми е на 2 крачки... И те така. И тоците трябва да му оправям например, на фрезата също... Има си работа по машините, ама все няма време. Това обаче кардинално взе да ме дразни вече - вместо да направя прост детайл за 5 минути го правя за 25.
                              Интернет експлорър: Безплатно предоставян от Майкрософт тул за сваляне на браузер по избор.

                              Коментар


                              • От: Как се нарязват резби на струг

                                Въпрос: Как се сваля ножодържач на C11MT? Интересува ме тотално сваляне с цел подмяна с нов. Трябва ли да разглобявам кръстатия супорт(да му извадя дъската) за да му извадя централния стержен? Предполагам горе на капачката трябва да отвия всичко. И после какво?
                                Интернет експлорър: Безплатно предоставян от Майкрософт тул за сваляне на браузер по избор.

                                Коментар

                                Активност за темата

                                Свий

                                Тук са 2 потребители онлайн. 0 потребители и 2 гости.

                                Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                                Зареждам...
                                X