Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Как се нарязват резби на струг

Свий
Това е залепена тема.
X
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • От: Как се нарязват резби на струг

    Веднага!
    Ще съм ти задължен.
    Или най-малкото ще трябва да покажа някаква успеваемост и развитие.
    Но изделието в-у което работя е в друга тема.

    Коментар


    • От: Как се нарязват резби на струг

      Първоначално публикуван от sek.1 Преглед на мнение
      Най вероятно са от рапидна стомана . Това са ножове от преди ерата на кобалта и синтерованите пластини .
      Не знам,черни са и са ковани,ще ги снимам за протокола.На времето даскала по топла обработка кова кобалт за идеята.
      Вива: Което само доказва, че земята е била плоска, преди да я намотаят на глобус...

      Коментар


      • От: Как се нарязват резби на струг

        Първоначално публикуван от sek.1 Преглед на мнение
        Най вероятно са от рапидна стомана . Това са ножове от преди ерата на кобалта и синтерованите пластини .
        Тези дни един стар стругар,които ползвам за съвети,ме пита дали знам,дали се продава някъде такава рапидна стомана,та ако някой знае,ще съм благодарен да сподели.

        Поздрави!!!
        Pajero 2.5.TDI GLS Super Selekt
        лодка RIGIFLEX CAP370+YAMAHA 15hp. four stroke

        Коментар


        • От: Как се нарязват резби на струг

          Първоначално публикуван от ctef Преглед на мнение
          ...Карбидните са много скъпи, а другите стомани се затъпяват бързо. Евнтуално приемам и други идеи.
          Погледни тук дали ще ти допадне идеята. Питай и Спарки какво приспособление ползва навремето.
          А карбидните пластини не са чак толкова скъпи. Особено отнесени към времето за ползване.
          Не чета коментари и не отговарям на такива.

          И коментаторите...

          Коментар


          • От: Как се нарязват резби на струг

            Първоначално публикуван от ctef Преглед на мнение
            ...Карбидните са много скъпи...
            Е колко пък толкова да са скъпи? Питай Румбата - аз от него си купих. НЕ СА скъпи, поне по мойте представи. Не знам какво ще правиш с тях и в какво количество, ама аз всичкото шаброване по струга го направих с една единствена пластина, със заводското и заточване. А беше доста прилично количество работа. Пластината подлежи на заточване, впрочем. Не е за еднократно ползване. И е държелива доста - трябва да направиш глупост за да я наръбиш и да иска заточване. По тая, с която работех, дори няма видими следи от работа.

            Другия вариант е.... наострена пила. Трети вариант е заточена кобалтова пластина (пак при Румбата ги има), и не само там - на битака например също има, понякога за смешни цени.

            ...обаче нито пилата, нито кобалтовата пластина можеш да я наточиш както е наточена заводска Sandvik пластина например. Може да се доближиш до това ако имаш диаматнен диск и много търпение (диамантен диск обаче за стомана НЕ става, или поне не трябва да се ползва - става за твърдосплавни пластини например).

            ПП: Ей-тука на едната снимка ползвам кобалтова пластина, залепена със силикон на седлото за "репер" при крепенето върху фрезата:
            http://www.offroad-bulgaria.com/show...21#post2922821

            Доволно широка е за шабър.

            За шаброването точно напречна дъска на струг, от този пост нататък:
            http://www.offroad-bulgaria.com/show...39#post2924539


            ППП: Ама пак - най-добре забрави за всичко друго освен заводски наточена пластина Sandvik (имам и руска, пак заводски заточена - еми..... руска е ). ВЕрвай ми, има защо. И аз си мислех че с пила ще е почти същото, а то не само че не е, ами няма нищо общо, и като количесто отнет материал спрямо приложеното усилие, и като гладкост.

            ПППП: Относно синката - сух пигмент, смесен в достатъчно количество с масло/грес е възможно най-доброто, като изключим заводска синка, каквато никога не съм пробвал. Смесена с масло обаче дава много по-добро покритие, отколкото маслена или офорт боя със същия пигмент. Установих го на по-къден етап, след като си играх да напасвам един диференциал и рекох да пробвам какво аджеба ще стане ако сам си направя боята - сух пигмент "Пруско синьо" и без друго имах - при шаброването така и не стигнах до него.
            Последно редактирано от sparkybg; 11-02-18, 00:40.
            Интернет експлорър: Безплатно предоставян от Майкрософт тул за сваляне на браузер по избор.

            Коментар


            • От: Как се нарязват резби на струг

              На HSS-то ли му казвате "рапидна" стомана, че нещо не мога да вляза в час какво се търси...Ако е това, то наистина най-често използваният "източник" на материал са почупените листове от механична ножовка и циркулярни дискове с изронен някой и друг зъб.
              Но ги режат на водно, за да не се загряват...
              Съботата ми вървеше добре докато не осъзнах, че е понеделник.

              Коментар


              • От: Как се нарязват резби на струг

                Важно е да си изясниш за какво точно и за какъв период от време (еднократно или многокротно) ще ползваш тези пластини за шабароване и ще видиш дали скъпите няма да ти излязат по-евтини от пилата. Спарки ти го обясни много точно и обстоятелствено с една малка грешка- диамантените шайби работят перфектно и натвърдосплавни пластини и на кобалт и на рапидна стомана, но се ползват за довършваща обработка (заглаждане) на последните , има диамантини и за груба обработка.В къщи точа и кухненските ножове на жената на диамантина ,стават като бръснач.
                "Българинът ще стане велик гражданин на света в деня, когато зареже най-долното си качество - винаги да гледа да мине тънко и да не си плати справедливо за това, което получава!"
                Ат.Буров.

                Коментар


                • От: Как се нарязват резби на струг

                  Първоначално публикуван от santaclash Преглед на мнение
                  На HSS-то ли му казвате "рапидна" стомана, че нещо не мога да вляза в час какво се търси.....
                  Естествено, да!

                  HSS = High Speed Steel - сиреч, бързорезна стомана, сиреч рапидна стомана, сиреч P9, Р18..
                  Цифрата след Р означава процентното съдържание на волфрам, с толеранс 1.5%
                  След температурна обработка рапидната стомана позволява работа при доста по-високи температурни режими, спрямо инструменталните стомани.

                  Четем "Материалознание" на Балевски, и знаем. То се учеше и в техникума, и после в института. Незнаенето на желязо-въглеродната диаграма беше директен път към непродължаване на обучението.

                  Коментар


                  • От: Как се нарязват резби на струг

                    Ножът освен твърд трябва да има и жилавост. Рапидната е твърда, но и крехка като стъкло. Миналият месец сменях бензинова помпа в резервоара. Капачката към помпата е пластмасова с насечки за ключ по периферията. В бързината взех една заготовка за стругарски нож от стелажа. Пасваше идеално. Още с първият удар на тукмака стоманата в мястото на ударът се разпадна сякаш е от стъкло. Пластмасовата капачка не мръдна. Нож с такава крехкост става само за отваряне на писма.

                    Коментар


                    • От: Как се нарязват резби на струг

                      Имам под ръка пластина за ръчен шабър, та я погледнах-пише ВК6-М на нея. С това означение ще е руска или българска. Нищо друго не пише-в пластмасова кутийка, увита в намаслена хартия. Знам само, че е за ръчен шабър. Не съм хващал никога в ръце такова чудо и с друго не мога да помогна...
                      Съботата ми вървеше добре докато не осъзнах, че е понеделник.

                      Коментар


                      • От: Как се нарязват резби на струг

                        Първоначално публикуван от pgv64 Преглед на мнение
                        Диамантените шайби работят перфектно и натвърдосплавни пластини и на кобалт и на рапидна стомана
                        Не съм казал че не работят. Казах само че "по канон" не трябва да се ползват за стомана. За стомана се ползва кубичен бор-нитрид, и впрочем доста от "диамантените" дискове са именно с това, а не с диаманти. Качествата им са близки, включително като твърдост.
                        Интернет експлорър: Безплатно предоставян от Майкрософт тул за сваляне на браузер по избор.

                        Коментар


                        • От: Как се нарязват резби на струг

                          То хубаво да е жилаво, ама една твърдосплавна пластина каква жилавост да се чака от нея?
                          От нещо, което е предвидено за рязане на метали, не може да очакваш характеристики на секач, примерно..
                          Ползвал съм Р9 за отрезни ножове, и за профилни ножове.
                          А пластината ВК6М е синтерована от 94% волфрамов карбид и 6% кобалт. Шабър с пластина никога не съм ползвал, паралелите на струговете ги шабъровахме с правилно заточена плоска пила.

                          Коментар


                          • От: Как се нарязват резби на струг

                            Пластини ВК 8 и ВК 6 - съм ползвал за шкарпел (секач) за сечене на букви на камък гранит и мрамор. Работи перфектно на удар и държи ряз , това означава че правилно заточена ще е много износоустойчива като шабър .
                            "Българинът ще стане велик гражданин на света в деня, когато зареже най-долното си качество - винаги да гледа да мине тънко и да не си плати справедливо за това, което получава!"
                            Ат.Буров.

                            Коментар


                            • От: Как се нарязват резби на струг

                              Първоначално публикуван от Veni1 Преглед на мнение
                              ...паралелите на струговете ги шабъровахме с правилно заточена плоска пила.
                              Щото това е имало. Сега има всичко, а няма кой да работи.

                              Аз пробвах и с пила - беше наточена до огледалност, с идеален ръб. Идеалността на ръба обаче не трае много, в сравенение с пластината. Вярно, не се задълбавах твърде много с проби след като си набавих пластини и държач - просто в момента, в който пробвах с пластината, тутакси забравих за пилата и всичко останало.

                              А пластини за точене има в изобилие, с цена на килограм. Ама пак не е същото в сравнение със Sandvik-а, дето си е правен и точен за това в завода.
                              Интернет експлорър: Безплатно предоставян от Майкрософт тул за сваляне на браузер по избор.

                              Коментар


                              • От: Как се нарязват резби на струг

                                Първоначално публикуван от sparkybg Преглед на мнение
                                Щото това е имало
                                А, имаше, имаше....
                                Като идеш на панаира на щанда на Сандвик, и като изкрънкаш един каталог, който автоматично ставаше учебник..

                                Ножодържач, на който се сменя пластината само, и не си играеш да сменяш, а я завърташ само..Страхотни, на картинка..
                                Не съм работил с такива, ама съм чувал, че било много хубаво.

                                1978 година беше.

                                Коментар

                                Активност за темата

                                Свий

                                Тук са 4 потребители онлайн. 0 потребители и 4 гости.

                                Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                                Зареждам...
                                X