Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Направи си сам - Пясъкоструйна камера

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • Направи си сам - Пясъкоструйна камера

    Колеги, представям ви още едно "творение" - мини пясъкоструйна камера. Използвам я за отстраняване на ръжда,нагар,окиси и стари покрития,почистване на детайли и заварки, матиране на (не)прозрачни повърхности и т.н.Изработена е от следните елементи:

    1.Корпус - използвана е външната част на печка, тип "кюмбе" .Предимствата са: има готов отвор за ръкава, има готов капак, лека конструкция и подходяща височина.Това, което трябва да добавите е : прозрачен капак(ползвам поликарбонат 3мм), уплътнения за капака(автомобилни), заключващ механизъм. Може да ползвате и стар хладилник - ще има повече рязане за сметка на готов капак, с магнити в уплътненията

    2.Ръкав - изработен от здрав и дебел плат, проста кройка с 1 пръст

    3.Метална скара (там стоят почистваните детайли)

    4.Дъно - формата е на обърната пирамида или конус.Там се събира пясъкът и се засмуква отново

    5.Накрайник - в случая е изработен от тръбичка с дифузьор за въздуха, друга тръбичка, запоена под 45 градуса за пясъка, фабрична керамична дюза, парче маркуч за насочване на струята.Диаметърът на дюзата е около 2,5 мм.Преди това има "гумаджийска" ръкохватка с манометър за управление на въздуха.Дизайнът се оказа доста работоспособен, но по- лесният вариант е да вземете готов накрайник.Евтини варианти има в Практикер или Илиянци.

    Малко повече за функционирането: Камерата я захранвам с бутален компресор, максимално налягане 10 - 11 атм.Работоспособността се запазва до около 4 атм. Ползвам 2 ресивера с общ обем 160-180 литра, което е достатъчно да работите няколко минути.Доста въздух отива, но не е голяма болка,ако се налага да изчаквате компресора да наваксва. Използваният пясък е кварцов.На око, ми се струва че е от порядъка на 0,35.Важно е ,от компресора да не идва вода или масло - запушва дюзата и е досадно.Използва се "рециркулация" на пясъка - реално ви е необходимо 1-2 кг пясък. Когато се замърси с много боклуци го сменяте. Вкараният въздух излиза през текстилния ръкав - ако използвате гумен, помислете за изход на въздуха през прост филтър.Хубаво е да има вътрешно осветление - когато е отвън се отразява и пречи.Аз използвам магнитно LED фенерче, което слагам вътре. В общи, линии цената на камерата ще е близка до цената на накрайника за пясъкоструене - останалото е изобретателност, свободно време и подръчни материали.
    Прикачени файлове
    Последно редактирано от albion; 23-09-09, 14:59.

  • #2
    До: Направи си сам - Пясъкоструйна камера

    Колега от къде си-имам голямо желание да разгледам по отблизо машината.
    Аз знам че нищо не знам,но други и това не знаят.

    Коментар


    • #3
      До: Направи си сам - Пясъкоструйна камера

      Чудесна работа - поздравления.
      Много ми хареса!!

      Коментар


      • #4
        До: Направи си сам - Пясъкоструйна камера

        Поздравления за инициативата !И аз от доста време обмислям идеята,но както си предложил и ти ще използвам хладилник Зил.В него и осветлението е вградено.Покажи някой детайл,който си обработвал как изглежда!

        Коментар


        • #5
          До: Направи си сам - Пясъкоструйна камера

          Ето още едно решение:
          Прикачени файлове

          Коментар


          • #6
            До: Направи си сам - Пясъкоструйна камера

            Това направо изглежда фабрично!

            Коментар


            • #7
              До: Направи си сам - Пясъкоструйна камера

              Това на колегата е доста по- удобен дизайн, а аз съм ползвал каквото ми е било пред погледа.Важно нещо е ситната мрежа под решетката - там се събират голяма част от едрите боклуци и не се смесват с пясъка.

              Коментар


              • #8
                До: Направи си сам - Пясъкоструйна камера

                А откъде излиза напъханият в камерата въздух? Просмуква се през ръкава?

                Коментар


                • #9
                  До: Направи си сам - Пясъкоструйна камера

                  Първоначално публикуван от Ясен Преглед на мнение
                  А откъде излиза напъханият в камерата въздух? Просмуква се през ръкава?
                  Наий добре отдолу.През решетката.

                  Коментар


                  • #10
                    До: Направи си сам - Пясъкоструйна камера

                    Най-отгоре има една турбинка от стар аспиратор.
                    Без вентилация не може, тъй като вътре се запрашава много и не се вижда нищо. От друга стрна, аспирацията трябва да не е много силна, защото изхвърля пясъка. Донякъде, това се предотвратява с филтър, но не съвсем.
                    Отпред естествено има стъкло. При мен то е без рамка, защото бързо се надрасква и се налага сравнително честа смяна.

                    Коментар


                    • #11
                      До: Направи си сам - Пясъкоструйна камера

                      Първоначално публикуван от PlamPet Преглед на мнение
                      Ето още едно решение:
                      Здравеи колега и ЧНГ справил си се отлично .Имам само една лека забележка ако ми позволиш. При продалжителна работа с този пистолет ще те заболи ръката да стискаш спусака. Аз на моя пясакоструи съм му сложил сверичен кран монтиран дирекно за корпоса на камерата и пистолета си го държиш с лекота.
                      ТРИКРАКА МАСА НЕ КУЦА:eek:

                      Коментар

                      Активност за темата

                      Свий

                      В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                      Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                      Зареждам...
                      X