Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Какъв струг за домашна работилница?

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • #16
    Здравейте, сдобих се и аз със някакво подобие на струг. Някакво подобие, защото е доста стар, на паралелите пише Ц 11 - 1964г., а на корпуса има табелка ЗРММ, което плаши, според мнението на повечето съфорумци. Защо го взех? Ами отговорът е прост - къс е, а нямам място за голям, но не прекалено - 1050, ако се не лъжа му е полезното разстояние и с нисък универсал - 40 см макс. диаметър на детайла. Взимам го обаче за дребни нещица, нещо като хоби струг, по-скоро. Не на последно място, взех го много евтино, малко повече от цена за скрап, а е работил в цех за поддръжка към завод. Там имаше доста големи и нови Ц11, та не се е ползвал кой-знае колко много. Няма шумове при работа, естествено е гол като пушка - няма люнети, няма помпа, няма патронник, само център, но пък той е за смяна. Въпросът ми е дали ще мога сам да го търкулна по една полянка 5-6 метра върху ламарини и тръби с помощта на лост и колан с тресчотка (по посоката има дърво, за което мога да го вържа и тегля)? Няма възможност за никакви кранове, лебедки и не искам да разглобявам машината. А и ако някой има представа, колко тежи това чудо? Терена е леко наклонен надолу и после е равно. Ето снимки:
    Натиснете снимката за да я уголемите

Име:1 (1).jpg
Прегледи:323
Размер:294.1 КБ
ID:6925134 Натиснете снимката за да я уголемите

Име:2 (1).jpg
Прегледи:312
Размер:243.8 КБ
ID:6925135 Натиснете снимката за да я уголемите

Име:3 (1).jpg
Прегледи:310
Размер:282.1 КБ
ID:6925136

    Коментар


    • дядо владо
      дядо владо коментира
      Редактиране на коментар
      Като човек който от години работи сам съм силно скептичен по въпроса с "търкалянето" Първо трябва да поразглобиш за да създадеш равна удобна за плъзгане страна и после лебетката да е достатъчно силна и ламарините да са над 1мм. Може да се експериментира ламарина тръби ламарина и отгоре струга, ама пак ще има много мами....

    • kameno karp
      kameno karp коментира
      Редактиране на коментар
      Ще стане естествено. Особено ако имаш няколко талпи върху които да сложиш тръбите. Бавно и тегаво е,но става. Моя С11МТ в най-голямата му версия,така го вкарах и наместих в работилницата.

    • Павелл
      Павелл коментира
      Редактиране на коментар
      Един завря дебела ламарина под ц10 на 3метра междуцентрово,на ламарината беше заварил уши,върза я за едно юмз и го привлече към един километър до тях.Та ако имаш голяма ламарина на която да стъпи целия струг и със синджирена лебедка ще го придърпаш,няма къде да иде.

  • #17
    Тая сутрин с кумеца двамата разглобихме подемник доста стар и масивен,заедно със стар български телфер .Телфера трифазен с два двигателя ....единия да си ходи сам по тавана....Яд ме е ,че не свалихме и гредата на телфера ....всичко натоварихме на бордово ивеко на ръце....та има ли желание,има и решения.....

    Кумеца е решил да прави една от неговите коли в електричка,вече е осигурен подемник,батерия и електро мотора с бмс .....следва фън ......

    Та един струг ли няма да прибереш
    Galloper 2 Exceed 1998 2.5 TDI .Kia Ceed 2009 1.4 CVVT .Ford Connect 1.8 TDCI 90 hp 2010
    Kawasaki Versys 650 2008 Suzuki 600 DUCATO 3.L 180 hp. и други
    Анатолий Пейчинов o8875о9815
    https://dvrbg.com/

    Коментар


    • #18
      Прилагам снимки на човек от форума за да не се търкулне струга в/у вашите крака Натиснете снимката за да я уголемите  Име:преместване на струг 3. Ролката е от  мотокар.jpg Прегледи:0 Размер:436.2 КБ ID:6925178 Натиснете снимката за да я уголемите  Име:преместване на струг 1.jpg Прегледи:0 Размер:442.4 КБ ID:6925179 Натиснете снимката за да я уголемите  Име:преместване на струг 2.jpg Прегледи:0 Размер:438.8 КБ ID:6925180

      Коментар


      • #19
        Може и да няма колела.

        Коментар


        • #20
          Това с плъзгането е варварски обичай. Огромен риск да се размести нещо. Една цяла част е само корпуса или това, на което руснаците казват "станина". Всичко друго е хванато към него и подлежи на регулиране в някакви граници...т.е. и на разместване.
          Съботата ми вървеше добре докато не осъзнах, че е понеделник.

          Коментар


          • #21
            Ами, всъщност, смятам да сложа на земята две ламарини по 2мм. една върху друга под левия крак, дето е мотора, кутията, а и вероятно две трети от теглото на цялата машина. Той ще е водещ, като ще дърпам по някакви си сантиметри с колан-тресчотка, вързан за една дебела круша. Това чрез тръби, вкарани в отвора за местене. Десния крак ще е върху ламарина, няма да слагам тръба, за да не се засили и да стане катастрофа. Наклона е към дървото, тоест, дърпам машината надолу. Бавна и тегава работа, но не бързам - може и два-три дена да загубя, важното да смъкна машината здрава и без сътресения. Мястото, до което го дърпам е една постройка, в която ще трябва да го плъзна по под, застлан с бетонни бордюри. Това ще става с лостове и на тръби отново. Машината, предполагам няма два тона. Поне така я дават като гледам документациите за струг С11 с тези размери - обща дължина 2500см. Подчертавам - хора за помощ няма - половината ми познати са с по две дискови хернии като мен, а другата половина са хора, които няма да свършат работата внимателно. След като вкарат машината, тя и за панти няма да става. Относно друга техника - изключено, жената ще ме утрепе ако на моравата се намъкне мотокар, трактор, багер или друга мундарска машина. Гледам някакви танкети, ама са по 400 кинта парчето. Ако, разбира се, някой има по-хитра идея - да помага!

            Коментар


            • #22
              Колега boreto2, какви са тези "колела" в края на якия U профил? ...щото и аз имам два такива свободни профила, а даже ми се намират и по-големички, обаче нямам идея за колела?

              Коментар


              • boreto2
                boreto2 коментира
                Редактиране на коментар
                Снимките съм ги получил от sek.1 . С танкети може но в/у бетон. Аз засега с това се занимавам. Ако сложиш две тръби като релси, тези два профила ще се пързалят - желязо в/у желязо.В "ALO.BG" имам много обяви - ролкови колички, ролкови танкети, ролкови платформи... Разгледай ги за идеи. Борето 0888788178 И първо сигурността !!!!! Ето пример за ламарината -
                Последно редактирано от boreto2; 28-05-23, 06:49.

            • #23
              Натиснете снимката за да я уголемите

Име:Първомай.jpg
Прегледи:276
Размер:191.7 КБ
ID:6925251

              Коментар


              • #24
                Ето малко снимки. Просто не бързайте Натиснете снимката за да я уголемите

Име:IMG_20210914_154740.jpg
Прегледи:271
Размер:145.2 КБ
ID:6925253 Натиснете снимката за да я уголемите

Име:IMG_20211104_134403.jpg
Прегледи:272
Размер:210.8 КБ
ID:6925254

                Коментар


                • #25
                  А дали може с хидравличен крик да се вдига близо до десния крак, но в средната част, идеята е да се отлепи от земята, за да се подложи тръба за търкаляне, евентуално? Има ли опасност да се изкриви в паралелите ако се вдига внимателно, гледам, че над тавата има някакви метални отливки?

                  Коментар


                  • #26
                    В червените отвори дебелостенна тръба или плътен материал и от двете страни близко до тялото с два крика 3-4тонни повдигаш Натиснете снимката за да я уголемите

Име:image_936033.jpg
Прегледи:261
Размер:318.6 КБ
ID:6925273

                    Коментар


                    • #27
                      Първоначално публикуван от xpp1969 Преглед на мнение
                      А дали може с хидравличен крик да се вдига близо до десния крак, но в средната част, идеята е да се отлепи от земята, за да се подложи тръба за търкаляне, евентуално? Има ли опасност да се изкриви в паралелите ако се вдига внимателно, гледам, че над тавата има някакви метални отливки?
                      Махаш тавата и плътно до тялото отдолу слагаш трупче и вдигаш с хидравличен крик . Аз имам специална алуминиева плоча за тая работа .
                      Без цигари и алкохол ще съм най здравия труп в гробищата .

                      Коментар


                      • #28
                        sek.1, точно това имах впредвид, обаче мислех за буково парче 10Х10 и под него стоманена планка завинтена за дървото, че иначе ще се вкопае лапата на крика в дървото. Тавата и седлото ще сваля, макар и да не е кой-знае колко за олекотяване, все пак е нещо. Друго за сваляне без кой-знае какви проблеми не се сещам. Универсала не знам дали си струва да го пипам, а и едва ли тежи кой-знае колко - мъничък е. А като се има впредвид, че машината е под два тона, дали и с лидълския крокодил няма да се справя?...сега пък и крик да купувам...с моите две хернии съм приключил с автомобилните ремонти ...

                        Апропо, да попитам, детайла ограден на снимката дали може да се купи от някъде, както и бакелитовите топки на ръчките?

                        Натиснете снимката за да я уголемите

Име:2 (1) О.jpg
Прегледи:249
Размер:245.2 КБ
ID:6925323
                        Последно редактирано от xpp1969; 28-05-23, 21:34.

                        Коментар


                        • #29
                          Вдигал съм струг и с най обикновено чамово трупче като няма друго под ръка . На тръби е тегава работа не че не става . Това е инвентара за тая работа . Натиснете снимката за да я уголемите

Име:IMG_20220906_131035_433.jpg
Прегледи:233
Размер:293.6 КБ
ID:6925355 Натиснете снимката за да я уголемите

Име:IMG_20220817_181123_516.jpg
Прегледи:216
Размер:817.9 КБ
ID:6925356 Натиснете снимката за да я уголемите

Име:IMG_20211023_134714_432.jpg
Прегледи:214
Размер:354.8 КБ
ID:6925357 Натиснете снимката за да я уголемите

Име:IMG_20211023_134647_922.jpg
Прегледи:208
Размер:399.8 КБ
ID:6925358 Натиснете снимката за да я уголемите

Име:IMG_20211106_143010_946.jpg
Прегледи:214
Размер:708.3 КБ
ID:6925359 Натиснете снимката за да я уголемите

Име:IMG_20210804_201716_818.jpg
Прегледи:214
Размер:496.7 КБ
ID:6925360
                          Без цигари и алкохол ще съм най здравия труп в гробищата .

                          Коментар


                          • #30
                            "Колелата" от къде мога да ги изровя?...щото профили имам, даже още по-здрави...

                            Коментар

                            Активност за темата

                            Свий

                            В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                            Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                            Зареждам...
                            X