Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Какъв струг за домашна работилница?

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • Какъв струг за домашна работилница?

    Здравейте.

    Започнал съм да оборудвам работилницата на село с дървообработващи и металообработващи машини. От много години искам да имам струг и сега взех да чета по темата. Помещението не е голямо, затова ми се иска и да не е голям струга, че да има място за другите машини. Но държа на качеството и мисля, че машината трябва да може повече, отколкото аз в момента мога, за да не ме спъва в бъдеще. Засега нямам идея какво ми трябва, ама нали му се вика универсален

    Първо се загледах в малките китайски от този вид https://bazar.bg/obiava-38051002/str...r-na-shpindela, но сякаш са почти играчки. Съмнително как ще се държи във времето и с по-сериозни материали.
    После в по-голям китайски https://www.alibaba.com/product-deta...435692095.html, което ми се струва по-сносно. Същото важи за разни модели на Бернардо и Холзман, но цените са солени.
    И накрая си дойдох на българските, но не знам в какво състояние са и са големи. Като че ли С8 е по-малък?

    За пари не говорим засега. Първо искам да разбера кое ще върши работа, пък после ще му мисля. Имате ли наблюдения върху китайските и тези на Бернардо и Холзман? Или да се ориентирам към български? Какво трябва да гледам в даден модел струг, за да знам, че ще се работи лесно, ще е надежден и ще мога да го надграждам лесно? Кои функции трябва да ги има и кои са просто екстри? Знам, че това са общи и елементарни въпроси, но нямам отговор. Знам, че има много тънкости навсякъде.

  • #2
    Желателно е да си спестиш покупката на китайска скрап. Тия отпадъци приличат на струг само визуално и по документи.
    Мога да напиша ода (не хвалебствена) за тия тоалетни.
    Не чета коментари и не отговарям на такива.

    И коментаторите...

    Коментар


    • #3
      Ето тук има български, избирай. https://mudar-m.com/product/%D0%B1%D...E%D0%B2%D0%B5/

      Коментар


      • sek.1
        sek.1 коментира
        Редактиране на коментар
        Ракан не познава парите . Поне българските . На него пазара му е в арабския свят .

    • #4
      Набързо ме отказахте от китайските А за българските, как върви размера по модели? И ако знаете буквите отзад... А, С, М, Т, В... Нещо не намирам таблица с тези данни за всички модели.

      Коментар


      • #5
        Нямат особено значение буквите отзад, да не кажа никакво. C10/C11 е струг, C8 не до там. За СУ-тата не знам от кой модел нагоре е еквивалента на C10/11.
        Интернет експлорър: Безплатно предоставян от Майкрософт тул за сваляне на браузер по избор.

        Коментар


        • sek.1
          sek.1 коментира
          Редактиране на коментар
          Спарки за повече от година 2 пъти е дошло нещо което не се хваща на моя С 11 МТ и понеже ме мързи да оправя на Ганца електрическия проблем ги пратих горе при колегите от техническия . Струговете от класа на С 13 и СУ 582 са хубаво нещо ако имаш работа за него или много свободно място .

        • sparkybg
          sparkybg коментира
          Редактиране на коментар
          Станьо, мене жокер ми не требе.

          ...с изключение на това че СУ582 всякак го предпочитам пред C10/11. Гарликата в габаритите е практически никаква., обаче 350-те кила в повече за РМЦ1000 се усещат осезаемо.
          Последно редактирано от sparkybg; 25-02-23, 10:52.

        • sek.1
          sek.1 коментира
          Редактиране на коментар
          Спарки СУ 582 е много хубав струг ама да работиш на него от време на време . Тежка машина е за постоянна работа . Без закачалката на супорта задното седло няма мърдане . С 13 и ганца имат зъбна предавка и манивела по голяма от на ЗиЛ с която по зъбната рейка на супорта местиш задното седло . С 10 - 11 са машини на които ергономиката на органите за управление е много мислена и не те уморяват .

      • #6
        При малко място , приемлив вариант е С11 къса база!!! И желателно е универсала да не е с закрепване тип "байонет" -демек с фланец на резба , а да е с фланец на конус и 4 шпилки!Дай боже да уцелиш запазен с читави направляващи /паралели/. Успех!
        "Българинът ще стане велик гражданин на света в деня, когато зареже най-долното си качество - винаги да гледа да мине тънко и да не си плати справедливо за това, което получава!"
        Ат.Буров.

        Коментар


        • #7
          Взе да ми допада С8, но щом казвате, ще се ориентирам първо за къс С11. Само дето е още половин метър отгоре. За С8 някъде четох, че не е точен? За каква точност става въпрос, ако няма луфтове? А за универсала, ако попадна на байонет, проблем с резервните части ли е?

          Коментар


          • #8
            Админите, има нещо криво във форума. Никнеймът на потребителя пуснал темата ту се изписва като смислено име, ти като нещо подобно на fs86fs987f7s6
            Не чета коментари и не отговарям на такива.

            И коментаторите...

            Коментар


            • b6Jkc8KqKh
              b6Jkc8KqKh коментира
              Редактиране на коментар
              Всъщност, името наистина го написах от случайни знаци - b6Jkc8KqKh. Не знам какво друго излиза.

          • #9
            Първоначално публикуван от b6Jkc8KqKh Преглед на мнение
            Взе да ми допада С8, но щом казвате, ще се ориентирам първо за къс С11. Само дето е още половин метър отгоре. За С8 някъде четох, че не е точен? За каква точност става въпрос, ако няма луфтове? А за универсала, ако попадна на байонет, проблем с резервните части ли е?
            За байонета - байонетен фланец не можеш да намериш, освен че е по-опасен и непрактичен.

            C8 е прекалено малък и лек за много неща, с прекалено малък отвор на шпиндела (30мм). Лагерите на шпиндела на C10/11 са от висок клас, и изкарващи МНОГО време без нужда от каквото и да е регулиране, при C8 не е така. И паралелчетата са му малки, и разстоянието между тях е малко, и целия супорт е примерно 4-5 пъти по-лек. В резултат на това освен чисто като размери, някои неща са много по-трудни. С едно рязане например, което C10/11 няма да го усети, на C8 е много по-проблематично да го накараш да не вибрира.

            Точността зависи от майстора. Може да се докарват и стотни, но на струг, дето няма луфтове и не вибрира при всякао по-сериозно натоварване.

            По стечение на обстоятелствата някога в техникума първия ми досег със струг беше СУ582. Това нямаше мърдане - просто подаваш и то отнема (или троши там каквото ). После минахме на C8 и C5 (по-голям но и по-дърт от C - разликата е покъртителна в абсолютно всяко отношение.


            Ако мястото е кът и това ти е най-важно, C8 Е вариант, но си остава компромисна машина за дребни работи, а не истински струг, макар да е по-добър вариант от разни китайщини с подобен размер. Но ако искаш машина, минаваща за истински струг, ти трябва нещо с тегло 2 тона и нагоре.
            Интернет експлорър: Безплатно предоставян от Майкрософт тул за сваляне на браузер по избор.

            Коментар


            • sek.1
              sek.1 коментира
              Редактиране на коментар
              Спарки проектното задание на С8 е такова . Струг за ремонтно възстановително производство в предприятията от леката промишленост . Това е струг за местата където все пак трябва но тежка машина от серията на С 11 е голяма и безсмислена примерно в текстилната индустрия . В последствие с него почнаха да запушват дупки всякакви и да го произвеждат на всякъде .

          • #10
            Еха. Благодаря за подробностите. Почти ме убеди за С11. Аз като нямам опит, трудно ми е да си представя 750 килограма да не стигат за стабилност. Иначе да, отвора на шпиндела е малък. Но освен размера, започва да ме притеснява и теглото. Аз тепърва ще заливам пода и си мислех нещо като 20 см бетон с арматура и влакна и направо там да го цопна. В книжката пише фундамент 35 см бетон. Някъде май мернах и начин с гумени тампони. Ако може, да ме просветлите по въпроса...

            Коментар


            • sek.1
              sek.1 коментира
              Редактиране на коментар
              И 10 см железобетон му стигат . Моите стругове всички са на гумени тампони .

            • sparkybg
              sparkybg коментира
              Редактиране на коментар
              Моя е върху парчета транспортна лента. И плочата ми е под 20см.

          • #11
            Моят С11МВ е върху дойно армирана 25 см бетонна плоча, директно върху бетона който е нивелиран !
            "Българинът ще стане велик гражданин на света в деня, когато зареже най-долното си качество - винаги да гледа да мине тънко и да не си плати справедливо за това, което получава!"
            Ат.Буров.

            Коментар


            • #12
              Добре, благодаря ви. Вчера успях да зърна през един прозорец нещо като С11. Хубава машинка си е на живо

              Гледам и СУ-тата, СУ320 го разбрах, че е като С8, ама СУ400, 401, 500, 502, май са подобни на С11.
              Последно редактирано от b6Jkc8KqKh; 28-02-23, 06:57.

              Коментар


              • #13
                Аз имам два китайски струга и две китайски фрези и проблеми никакви. Купих си ги чисто нови.

                Коментар


                • #14
                  Първоначално публикуван от Kaloianski Преглед на мнение
                  Аз имам два китайски струга и две китайски фрези и проблеми никакви. Купих си ги чисто нови.
                  Може ли малко повече подробности: данни за модели или основни параметри. Някакви впечатления, как се държат по време на работа и евентуални препоръки? Би било интересно мнението на доволен клиент на китайски машини. Потенциален купувач на фреза съм.
                  Иначе, бих могъл да кажа сравнително добри неща за моят нов китайски струг. Доста китайски стоки вече не са онова което бяха преди 10-15 години. За съжаление у нас има търговци на "боклуци", които биха могли да внасят по-качесвена стока, но не им е изгодно. Добре, че повечето "евтинии" са по строителните хипермаркети.
                  Денят, в който човек спре да учи, започва да умира.

                  Коментар


                  • #15
                    СУ 320 няма общо с с 8 ,много по добър е и точен е .

                    Коментар

                    Активност за темата

                    Свий

                    В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                    Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                    Зареждам...
                    X