Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Прецизно разпробиване и нарязване на резба голям размер в тясно пространство, голям детайл, полеви условия

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • Прецизно разпробиване и нарязване на резба голям размер в тясно пространство, голям детайл, полеви условия

    Здравейте,

    Както гласи темата, в момента се боря със следния казус.

    Работата по камиона ми е спряна защото до момента не съм успял да закрепя адекватно фургона върху рамата на ДАФа.

    Накратко, предизвикателствата са няколко, ще ги изброя без да да ги подреждам по приоритети:
    1. Тясно пространство, снимката ще изобрази добре ситуацията където имам места с по-малко от 40-50см между детайла за пробиване и "околната среда".
    2. Нуждата отвора да бъде пробит супер точно като позиция и супер точно като градуси, точно перпендикулярно спрямо детайла.
    3. Отвора и резбата се правят в стоманена квадратна тръба с повишена здравина и дебелина на стените 8-10мм.
    4. Тръбата се намира скрита напълно в нещо като фибран, трябва да НЕ се прегравя остановката инак нещата стават зле, тръбата е голяма и ще отвежда топлината но все пак.
    5. Стоманата започва след едни 30-40мм фибран, тоест риска да се изкриви отвора и като градус и като позиция е голям, тоест трябва да се пробият 30-40мм преди да се достигне тръбата.
    6. Мога но не бих желал да уголемявам отвора за да достигна тръбата, искам стегнат отвор, по мярката на болта и резбата, имам варианта да изрежа по-голям отвор и да пробия и нарежа и после да запуша с дърво, полимер, текстолит, пяна и т.н. но не искам, защото може да ми бракуват фургона заради "нарушена цялост на конструкцията във важни места"...
    7. Мисля, ми трябва набор от дълги свредла за метал, колко дълги според мен поне около 120-130мм, и това във всички дебелини, почвайки с малко Ф до краен размер преди резбата.
    8. Трябва ми метчикодържател и метчици, които да позволят да достигна нужната дълбочина, тоест едни може би 90-110мм в светлата част на метчика.
    Нека започна с първото ми предизвикателство, първо по трудност за мен
    1. Каква установка да направя за да постигна идеално 90 градуса на отвора? Че, ще започна с тънко свредло и полека лека ще увеличавам е ясно, но каква стойка или установка мога да придобия за да фиксирам бормашината? Линкове, марки, модели, всякаква помощ и съвети от опит ще ми бъде полезно?
    2. Втория проблем се сътои в това, че установката трябва да е обърната наопаки, защото дупките ще се пробиват от долу, под фургона. Магнитна стойка не върши работа, освен ако не сложа метална плоча, която после да фиксирам спрямо фургона.
    3. Третото ми предизвикателство е как да пробия и нарежа отворите в местата където е резервоара и разни други неща, тоест ще трябва да местя целия фургон + ...
    4. + може да се наложи да извадя цялата рама на фургона, да я позиционирам добре и да я разширя за да пасне на новите отвори във фургона, това не ме тревожи толкова, вече имам опит в местене и позициониране на тежки детайли



    Натиснете снимката за да я уголемите

Име:Chasis-Frame-Widening.jpg
Прегледи:561
Размер:303.2 КБ
ID:6775541


    Бъдете живи и здрави!

  • #2
    Мислех си за нещо такова, но не знам дали ще свърши работа???




    Натиснете снимката за да я уголемите

Име:4234234r32453254.jpeg
Прегледи:531
Размер:205.8 КБ
ID:6775546


    Натиснете снимката за да я уголемите

Име:4324234234.JPG
Прегледи:524
Размер:34.3 КБ
ID:6775545

    Натиснете снимката за да я уголемите

Име:432434324324324324.jpeg
Прегледи:528
Размер:130.8 КБ
ID:6775544

    Бъдете живи и здрави!

    Коментар


    • #3
      Имам и друг вариант, но не ми се правеше, защото не знам дали има толкова дълги свредла за метал и толкова дълги метчици.

      Мога да направя прецизен отвор с малко Ф от долу, за да ми покаже локацията от горе.

      После от горе, от вътрешноста на фургона да положа нормално някаква бормашина със станок така ще пробивам в удобно положение.

      Недостатъците са два или три.
      1. Рискувам да размина отвора, тоест да не уцеля точно локацията и/или ъгъла.
      2. Ще трябва после да запушвам отворите вътре във фургона.
      3. Толкова дълги мечтици и свредла, сигурно ще струват мега скъпо ако въобще съществуват, говорим за 150-180мм и нагоре. Работата и постигането на прецизен отвор и резба в тия дължини на инструментите в полеви условия ми се струва голямо предизвикателство.
      Бъдете живи и здрави!

      Коментар


      • sek.1
        sek.1 коментира
        Редактиране на коментар
        Сега ти видях темата . Мечици и свредла се удължават чрез заваряване . Мога да ти покажа поне двайсетина които съм ги правил за различни неща .

      • BatGeorgeone
        BatGeorgeone коментира
        Редактиране на коментар
        Мерси много за включването, да става, и аз разбрах така, но се продава всичко каквото ми е нужно, та ще купувам инструменти.

        Сега първо трябва да повдигна фургона и да махна камиона за да имам поле за работа.

      • sek.1
        sek.1 коментира
        Редактиране на коментар
        При мен в повечето случаи нямам време да чакам да дойде готовото или да обикалям по магазините .

    • #4
      Разпробиваш смело и безотговорно.
      Отгоре заваряваш планка с точния размер и резба.
      И азъ вамъ г~лю: просите и дастсѧ вамъ: ищите, и ωбрѧщете: толцыте, и ωтверзетсѧ вамъ: всѧкъ бо просѧй прiемлетъ, и ищѧй ωбретаетъ, и толкоущемоу ωтверзетсѧ

      Коментар


      • BatGeorgeone
        BatGeorgeone коментира
        Редактиране на коментар
        Не четеш техническото задание Петьо.

        Всичкото квадратна тръба е обвита във фибран!

        Температура НЕ може и не трябва да се вдига дори и за миг + тръбата е поцинкована.

    • #5
      Първоначално публикуван от turtey Преглед на мнение
      Разпробиваш смело и безотговорно.
      Отгоре заваряваш планка с точния размер и резба.
      Ето къде се намира тръбата, вътре във фибрана, това зеленото по-долу.

      Тръбата е умишлено поставена там за да служи за място за захващане на рамата на фургона, при строежа на фургона, тръбата е била поставена в матрицата и се е получил сандвич от фибран и дърво.


      Натиснете снимката за да я уголемите  Име:2020-03-27 18.09321321322.jpg Прегледи:0 Размер:927.6 КБ ID:6775555
      Натиснете снимката за да я уголемите

Име:2020-05-01342342342317.26.20.jpg
Прегледи:516
Размер:557.1 КБ
ID:6775557


      Последно редактирано от BatGeorgeone; 30-09-21, 11:30.
      Бъдете живи и здрави!

      Коментар


      • #6
        Поръчах това като за начало и все още търся подходящ станок или нещо подобно, за което е и темата с молба за съдействие и морална подкрепа .

        Натиснете снимката за да я уголемите

Име:432432423432.png
Прегледи:507
Размер:408.2 КБ
ID:6775562
        Бъдете живи и здрави!

        Коментар


        • #7
          1. Развий 1-2 от настоящите крепежни винтове. През отвора измери дълбочината на резбата.
          Болтовете с каква резба са? С какава якост на материала са? Гредите с каква дебелина са ? В тази дебелина колко стъпки на резбата влизат?
          2. На показаните стойки за бормашини, вертикалната колона може да се завърти на 180 градуса. Тогава с "разпънка " натискаш основата на стойката към материала за пробиване.
          3. Напълно достатъчно е малък водещ отвор и последващо пробиване с нужния диаметър. При малка разлика на последния с предпоследния диаметър на отвора, няма да има какво да води свредлото.
          "Нуждата отвора да бъде пробит супер точно като позиция и супер точно като градуси, точно перпендикулярно спрямо детайла." не значи нищо - отклонението от размера може да е 0.1, 1, 10 мм и тн...

          Коментар


          • #8
            Имаш сегашна дупка с болт. Kупуваш по-дълъг болт и си правиш водач с 2 дупки на 35мм една от друга. Ползваш по-дългия болт за да стегнеш водача през едната дупка, и да ползваш другата за пробиване.


            И... под супер прецизни отвори и резби се разбира точност до стотни. Нормална точност е до 1-2 десети. На теб 2 десети нито ти трябват, нито можеш при тия условия да постигнеш. Работиш с неща, дето поддават и трябва да поддават. Не му се впрягай чак толкова. Точности от порядъка на милиметър са ти повече от достатъчни. Оригиналните дупки може (даже е почти сигурно) да са по-неточни.
            Последно редактирано от sparkybg; 01-10-21, 10:06.
            Интернет експлорър: Безплатно предоставян от Майкрософт тул за сваляне на браузер по избор.

            Коментар


            • #9
              Удължения за метчици има най различни....по 3-4 евро са.... А ако не ти се поръчва и чака ,опашката на метчика може да си я пилнеш за подходящ размер камък от гидорето....работи безотказно.,има и метчици готови накрая,не с квадрат. Ако наистина дълбочината на резбата ще е 1 см си вземи комплект с три метчика за един размер,няма да има риск да го счупиш вътре Бургиите и те не са нещо космическо за 1-2 бройки.


              Натиснете снимката за да я уголемите

Име:IMG_20210930_223521.jpg
Прегледи:471
Размер:379.5 КБ
ID:6775713


              Натиснете снимката за да я уголемите  Име:IMG_20210930_220059.jpg Прегледи:0 Размер:164.1 КБ ID:6775693
              Последно редактирано от kalin3000; 30-09-21, 22:28.

              Коментар


              • #10
                Ползвай болтове като водачи за пробиването. Носиш няколко нови болта на стругар да ги скъси до нужният размер и да направи прецизни централни отвори. Навиваш "водача" и пробиваш бавно и смело. И за да стане по-лесно - правиш няколко различни размера. Почваш примерно от 3мм и минаваш през 5мм, 9мм, 10мм и т.н. докато достигнеш нужният размер за метчика.

                Ама не съм сигурен, че правилно ти разбирам заданието .

                Е разбрах я със закъснение. Искаш да сложиш 2ри болт на точно разстояние от първият. Ми пак така - планка която да стегнеш с 1ят болт от долу, тя да има на точно разстояние 2ри отвор с резба и в него навиваш болтовете дето са за водачи. Колко перпендикулярен ще е отвора зависи от планката. Същото дето Спарки е казал .
                Последно редактирано от brum; 01-10-21, 06:13.

                Коментар


                • #11
                  Аз да повторя написаното в пост 7.
                  Няма нужда от много на брой свредла, с близки размери.
                  Отначало с нещо като 5-6, после с това което ти трябва.
                  Предполагам, че резбата няма да е нещо повече от М12-М14-М16, та отвори 10,5-14 са си напълно постижими на две стъпки.
                  Има ли желание-има и начин!

                  Коментар


                  • #12
                    Благодаря много на всички, оценявам го подобаващо!

                    Когато подготвя обстановката и набавя нужните инструменти ще споделя напредък по темата.
                    Бъдете живи и здрави!

                    Коментар


                    • #13
                      Ако стената на тръбата е 8-10 мм няма нужда от по-голям болт от М10 , иначе ще се нарежат не-повече от 4 витки само. Предполагам оригиналният крепеж има заварена към профила втулка / гайка поне 15-20 мм за да съответства на размера на болта , а не е нарязано само в стената на тръбата.Друго е ако се пробие на цяло и отгоре да се вкара глуха втулка със необходимата височина.

                      Коментар


                      • #14
                        Почна се ... тук
                        Бъдете живи и здрави!

                        Коментар


                        • #15
                          Вчера, случайно забелязах докато гледах "Мат'с офроуд рикавъри" точния инструмент, който търся и от който имам нужда.

                          Нарича се "Magnetic slugger Drill" или "Annular Broach Hole Cutter"

                          Струва не малко и тежи още повече, но пък е правилния инструмент за подобни цели.

                          Започвам да се замислям, дали не е по-добре да намеря и закупя нов хладилен фургон с по-подходящи размери и на фургона и на рамата.

                          Настоящия фургон винаги мога да продам като мобилен офис или да ползвам в моя двор точно като работилница, склад и т.н.

                          Натиснете снимката за да я уголемите

Име:913eac9d-59e4-4fc1-b7ff-29f5045406ea.png
Прегледи:169
Размер:331.6 КБ
ID:6818496


                          Натиснете снимката за да я уголемите

Име:Magnetic slugger Drill .jpg
Прегледи:176
Размер:179.6 КБ
ID:6818495
                          Бъдете живи и здрави!

                          Коментар

                          Активност за темата

                          Свий

                          В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                          Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                          Зареждам...
                          X