Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Как се измерва втр/внш конус, инструмент за измерване на конус на детайл, например шарнирен болт и легло на болта?

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • Как се измерва втр/внш конус, инструмент за измерване на конус на детайл, например шарнирен болт и легло на болта?

    Как се измерва втр/внш конус, инструмент за измерване на конус на детайл, например шарнирен болт и легло на болта?

    Здравейте,

    Понеже ми предстои, даже започнах да наливам торби с пари за една камара шарнирни болтове и кормилни накрайници се чудех как точно да измеря конусите им, защото:

    1. на различните марки и модели автомобили слагат различни конуси и на болтовете (и на леглата съответно) на шарните болтове;
    2. тунинг частите често изискват промяна/престъргване до нов конус;
    3. има американски мерки примерно 2.5 инча на фут скосеност има и метрични мерки?

    Та трябва ми напътствие как точно се мери външен конус, примерно на шийката на шарнирен болт и как точно се мери вътрешен конус, примерно в леглото на шарнирния болт на кормилния хебел?

    Имам някаква идея да меря в най-тънката и най-дебелата част на болт и после да смятам спрямо дължината на скосения участък но това при износени и по-точно, по неравномерно износени детайли е загубена кауза според мен.

    Не мисля да закупя набор от конуси за четирицифрена сума но ако има някой инструмент или набор шаблони/макети за човешки цени бих взел защото има шарнири от по 20 кинта има и от по 200 и много бих желал да мога да си търся точните детайли за джиповете и за камиона.

    Най-голямата ми нужда идва от това, че съм десен волан, и масово частите за десен волан са трудни за намиране + карам стари джипове и камион на 30 години, за които АвтоДата и електронните каталози имат меко казано оскъдна иформация и почти не съумявам да намирам алтернативни части и консумативи.

    Много благодаря!
    Бъдете живи и здрави!

  • #2
    Голям диаметър, малък диаметър и дължината между тях. Хващаш ъгъла достатъчно точно.
    LZ1AIV

    Коментар


    • BatGeorgeone
      BatGeorgeone коментира
      Редактиране на коментар
      Добре, мерси, това е ясно, а има ли някакви стандарти при метричните и при имперските ъгли, някакви таблици примерно?

  • #3
    Не знаех термините, когато ги налучках и се появиха инструменти.

    Много добри инструкции за измерване и подбиране на правилен кормилен накрайник => https://www.moog-suspension-parts.co...reoutertierods

    Taper Gage Set

    Taper Feeler Gauge
    Натиснете снимката за да я уголемите  Име:unnamed.jpg Прегледи:0 Размер:21.9 КБ ID:6661233

    Hole Inspection Measurement Tool
    Натиснете снимката за да я уголемите  Име:s-l1600.jpg Прегледи:0 Размер:91.3 КБ ID:6661234

    Wedge-Shaped Vernier Metric Feeler Gauge
    Натиснете снимката за да я уголемите  Име:51ykvWnU7SL._SL1001_.jpg Прегледи:0 Размер:42.3 КБ ID:6661232


    Hole Taper Gauge Ruler
    Натиснете снимката за да я уголемите  Име:519ASONzvbL._SL1001_.jpg Прегледи:0 Размер:55.8 КБ ID:6661231


    Hole Gauge Set Telescoping Full Round Spherical Shaped Hardened Bore Gauge

    Натиснете снимката за да я уголемите  Име:61BmIBpNTVL._SL1002_.jpg Прегледи:0 Размер:101.5 КБ ID:6661230
    Последно редактирано от BatGeorgeone; 25-10-20, 09:50.
    Бъдете живи и здрави!

    Коментар


    • #4
      Старата школа казва, че най-точно е през тангенс да се смятат конуси. Тангенс се хваща така:
      (Голям диаметър - Малък диаметър) : (2х дължината).
      Полученият резултат е тангенсът, след което по ей тая таблица гледаш най-близкия по стойност тангенс на колко градуса отговаря и това ти е наклона на конуса.
      https://tehtab.ru/Guide/GuideMathema...angensOneStep/

      Това е обаче за смятането. Правенето може да е много сложно ако е някакъв шашав детайл и не ти вършат работа цели градуси, а ти трябва примерно 1 градус и 55 минути...
      Съботата ми вървеше добре докато не осъзнах, че е понеделник.

      Коментар


      • kameno karp
        kameno karp коментира
        Редактиране на коментар
        Ако има по какво да пасваш, проблема е 0(нула).

      • santaclash
        santaclash коментира
        Редактиране на коментар
        Така, така...аз за това писах, че смятането е лесно. И до там с лесното.

      • BatGeorgeone
        BatGeorgeone коментира
        Редактиране на коментар
        Много благодаря, аз знам, че хубави неща лесни няма Утре ще звънна и понеже ме притискат срокове ще поръчам всичкото шарнири и накрайници от братски китай произведени, но ще им взема размерите или ще оставя старите за да има какво да се мери и после вече с мерките ще диря по каталози малко по-маркови части. Реалността е такава, че когато имам време нямам пари или уж всичко е в норма, а когато съм притиснат от времето и климата, не ми се занимава и вземам квото и да е, често скъпи чаркове само и само за да съм в движение и да оправя набързо повредите. Все не остава време за планирани ремотни, но май ще вкарам и такива пера в семейния бюджет и в семейния ваканционен планер, щото всички тия возила искат и подръжка освен гориво

    • #5
      ...а в практиката често се указват като милиметри промяна в диаметъра за единица дължина. И стандартите при автомобилните шарнири не са безкрайно много, та да не можеш да прецениш и с обикновен шублер в 99% от случаите.

      За нещастие обаче не само конуса е важен, а например в каква посока колко се кълчи даден шарнир. Например шарнирите за А-рамената най-често в едната посока никакви ги няма, защото няма нужда.
      Интернет експлорър: Безплатно предоставян от Майкрософт тул за сваляне на браузер по избор.

      Коментар


      • BatGeorgeone
        BatGeorgeone коментира
        Редактиране на коментар
        Да, така е Спарки, прав си. За момента съм паузирал нещата, защото тук ситуацията с доставката на части е плачевна, дават ми ЕТА 6-8 седмици предстои ми пътуване, след него живот и здраве ще ги мятам шарнирите.

    Активност за темата

    Свий

    В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

    Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

    Зареждам...
    X