Обява

Свий
Няма добавени обяви.

"Brush Plating" или електрохимично напластяване на метали

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • "Brush Plating" или електрохимично напластяване на метали

    Колеги, имах възможност да наблюдавам използването на този метод за електрохимично напластяване на покрития и реших да го споделя с вас.

    1. Какво получаваме : Покритие с увеличена твърдост и плътност, много добра износоустойчивост, много добра антикорозионна устойчивост, ниско електро- контактно съпротивление, антикавитационни и добри фрикционни своиства,
    2. Какво представлява оборудването – стабилизиран токоизточник - 15- 50 А/ 20-50 V, ръкохватка със сменяем графитен накрайник с различни форми, кече от памучен плат, което се слага върху графитния електрод, разтвори на различни метали, който се нанасят върху обработвания детайл, помпа.
    3.Технология на работа – графитният електрод е анода, а катода е обработваният детайл. Единият вариант е да се движи(върти) самият детайл, другият вариант е да се движи ръкохватката. Кечето се мокри от циркулационната помпа с разтвора на съответния метал и се получава метално покритие – колкото по дълго, толкова по дебел слой.
    4. Какви метали може да се напластяват върху детайла- хром, никел, кобалт, кадмии, цинк, мед, злато, сребро и т.н – доста голямо разнообразие , в зависимост от желания резултат

    5.Къде се използва – от аерокосмическата индустрия до домашната работилница

    6, Колко струва – ето тук вече ми се струва , че производителите на такова оборудване цакат яко – един токоизточник 60 А/ 20 V е няколко хиляди ЕВРО – а за мен това си е един обикновен стабилизиран инверторен (не е задължително даже) захранващ блок. Иначе разтворите на металите (активаторите) са от порядъка на 30 – 70 евро/литър
    7. Предимства - няма нагряване, разнообразие от метали, които могат да бъдат напластявани, оборудването може да се направи в любителски условия, обработвания детайл може да не се демонтира

    Като цяло за мен този метод за работа е страхотен – рециклират се и дори се подобряват характеристиките на скъпоструващи детайли, може да се използва и за анодиране на алуминий, за полиране, а и оборудването е лесно преносимо.Тук съм го описал съвсем елементарно - за тези които се интересуват има доста инфо за "Brush Plating" или "Selective Plating". Дали има някой ентусиаст , който би искал да пробваме да направим едно такова устройство?
    Прикачени файлове

  • #2
    До: "Brush Plating" или електрохимично напластяване на метали
    Здравейте,albion! В момента завършвам магистратура и се занимавам с тази тема.Методът,доколкото съм събрал информация,е много ефективен.Дипломната ми работа е свързана с нанасяне на покрития по този метод с техника на Sifco.От доста време умувам върху въпроса за реализацията на тази технология със собствена техника,но до момента не съм предприел нищо конкретно.Ако прецениш,че можем да направим съвместно нещо по въпроса,обади ми се на 0889747385.

    Коментар


    • #3
      До: "Brush Plating" или електрохимично напластяване на метали

      Здравейте колеги.

      И аз съм ентусиазиран относно покритието на метали. Това наистина е много добра идея, що се отнася до металообработване задължително се увеличава продуктивноста и качеството. Заедно с един приятел разполагаме с техника и условия и сме готови да започнем експерименти. Намираме се в Хасково а аз съм студент в София. Информацията която сме събрали до тук шо годе отговаря на възможностите ни, единственото условие което ни липсва е разтвора в който се потапя детайла. Имаме няколко идеи но за сега не ги правим защото не са напълно ясни и сигурни.
      Ако имаме резултати ще пишем.

      Ето малко качествено инфо по въпроса:
      http://209.85.129.132/search?q=cache...&ct=clnk&gl=bg

      Коментар


      • #4
        До: "Brush Plating" или електрохимично напластяване на метали

        това може ли да се ползва за нанасяне на хромово покритие на прът от хидравличен цилиндър и има ли някъде такъв уред окло Плевен,
        относно токоизточника може да се ползва траф от купешки електрожен ехел,вътре е с аллуминиеви телове и дава около 90А. и към 40волта,но не е проблем да се пренавие според нуждите,
        в самия разтвор който колегата е споменал ли се намира метала който трябва да се напласти?

        Коментар


        • #5
          До: "Brush Plating" или електрохимично напластяване на метали

          Пак ново "колело". Нали така запоявахме алумин. Капваш капка меден сулфат и с графита и акумулатора - ето ти помедняване
          Е, за промишлени цели, трябва и промишлено оборудване...
          Lancia Delta HF Integrale Evolucione

          Коментар

          Активност за темата

          Свий

          В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

          Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

          Зареждам...
          X