Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Запояване за електротехнически и електронни цели - как се прави

Свий
Това е залепена тема.
X
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • #76
    До: Запояване за електротехнически и електронни цели - как се прави

    Първоначално публикуван от Насов Преглед на мнение
    Как се запоява с меден калай?
    Това не е ли бронз?

    Коментар


    • #77
      До: Запояване за електротехнически и електронни цели - как се прави

      Първоначално публикуван от Насов Преглед на мнение
      Грешката е моя. Меден припой. Меден калай звучи като медно желязо
      Е, ако съединяваш медни детайли с мед, това не е спойка, а заварка. Конкретният случай май е с апарат за точкови заварки.

      Първоначално публикуван от Пенчо Преглед на мнение
      Това не е ли бронз?
      да, най-общо.

      Коментар


      • #78
        До: Запояване за електротехнически и електронни цели - как се прави

        Почвам да се обърквам. Значи колегата реално ми предлага заварка... А новите четки как ще ги слагам? И по-скоро старите, как ще махна. Няма ли калай, който да понася по-високи температури?

        Коментар


        • #79
          До: Запояване за електротехнически и електронни цели - как се прави

          Първоначално публикуван от Насов Преглед на мнение
          Почвам да се обърквам. Значи колегата реално ми предлага заварка... А новите четки как ще ги слагам? И по-скоро старите, как ще махна. Няма ли калай, който да понася по-високи температури?
          Има, разбира се. Но не е чист калай, а сплав със съответни параметри: темп. на топене, якост...

          Коментар


          • #80
            До: Запояване за електротехнически и електронни цели - как се прави

            Ясно, значи трябва да се сдобия с такъв, защото явно в стартера температурите са по-високи от това, което може да понесе стандартен калай.

            Коментар


            • #81
              До: Запояване за електротехнически и електронни цели - как се прави

              Първоначално публикуван от Насов Преглед на мнение
              Почвам да се обърквам. Значи колегата реално ми предлага заварка... А новите четки как ще ги слагам? И по-скоро старите, как ще махна. Няма ли калай, който да понася по-високи температури?
              Ако в стартера има температури, способни да разтопят чистия калай (около 300 градуса), значи нещо не е в ред - или в спойките, или в самия електромотор. Най-често проблемът е в самите спойки - имат голямо съпротивление и греят. Просто трябва да се запои добре, да се издирят и оправят лошите контакти и всичко ще заспи.

              Коментар


              • #82
                До: Запояване за електротехнически и електронни цели - как се прави

                Първоначално публикуван от Насов Преглед на мнение
                Ясно, значи трябва да се сдобия с такъв, защото явно в стартера температурите са по-високи от това, което може да понесе стандартен калай.
                Колега Насов. Ако имаш път към Борово, Мини да се запознаем и ако искаш, ще ти ги пойна със сребърен припой. 0877517965 Пенчо.

                Коментар


                • #83
                  До: Запояване за електротехнически и електронни цели - как се прави

                  Ясно. Да спойките определено не са на ниво. Едната прилича на оловно войниче, няма лъскаво никъде по нея.

                  Коментар


                  • #84
                    До: Запояване за електротехнически и електронни цели - как се прави

                    Еми, не се чуди тогава. Трябва си хубаво подготвяне, почистване, хубав флюс и мощен поялник.

                    ...и съответния припой разбира се. Чистия калай не е добро решение. Тия, модерните от калай+сребро, или калай+мед+сребро се топят при малко по-висока температура от стандартния. Би-трябвало да свършат работа.
                    Интернет експлорър: Безплатно предоставян от Майкрософт тул за сваляне на браузер по избор.

                    Коментар


                    • #85
                      До: Запояване за електротехнически и електронни цели - как се прави

                      запойл съм шината към бендикса на една лада с обикновен калаен припой преди 8 год.баща ми още я кара, иначе ако имаш достъп най-добре но според мен е точковата заварка,друг вариант е медна сплав от същия вид с"виг" на прав ток ама можеш да прегрееш изолацията ако не внимаваш или просо с газова горелка.медния/твърд/ припой който ползваме за медни тръби се топи около 800град,а мекия около 180.

                      Коментар


                      • #86
                        До: Запояване за електротехнически и електронни цели - как се прави

                        Гледам темата е поизоставена, но пък имам едно питане и едно уточнение.

                        Уточнението: аспиринчето си е заквадратен с разширени вени в чист вид, особено на платка. Ясно ми е, че никой от професионалистите не го ползува, но някой начинаещ току виж се вързал, после ще плаче. Ако чак пък толкова ви се наложи и няма друго - измийте всички остатъци от мястото на запояване и като се доберете до вкъщи го направете като хората.
                        Проблемът е основно в остатъчната киселинност(отнася се и за киселинните флюсове, особено при по-ниска температура на запояване, особено пък ако нямате достатъчно опит), която на закрита спойка изяжда всичко отвътре, дори и при повърхностен оглед всичко да изглежда добре.

                        Питането: как точно се запоява SSOP корпус (от TQFN и подобни още ме е страх )? Колегата Тишо беше обещал филмче доста отдавна, но не намерих такова. Засега се оправям с поялника, но не ми се налага да лепя повече от един корпус на месец, ако трябва да лепна 2-3 за деня и ще откача. Знам, че има разни станции с въздух и прочее, но никога не съм работил с тях, малко информация от първа ръка би била добре дошла.

                        Стъпка 1.27 (5mils) не ми е проблем, но на по-малка виждам зор с поялника.
                        Последно редактирано от tef4o; 10-09-09, 14:36.
                        О879 342 54О Не си пъхайте пръстите където ви падне, не са чак толкова много...

                        Коментар


                        • #87
                          До: Запояване за електротехнически и електронни цели - как се прави

                          Запоява се с паста и духалка. Тънкия момент е да уцелиш количеството паста., за да не направи мостче между някои крачета, при малките стъпки. Точно такива със стъпка 1.27 запоявам редовно, без особен зор.

                          Дори може и без духалка, ако нагряваш цялата платка, например на домашния котлон, само дето така страдат всички части по платката. Все пак, когато нямаш духалка под ръка, и това ме е спасявало.

                          ПП: Стъпка 1.27 е 50 милса, а не 5.

                          ППП: Ето ти едно примерно филмче: http://www.youtube.com/watch?v=DmKyUKIf6do
                          Интернет експлорър: Безплатно предоставян от Майкрософт тул за сваляне на браузер по избор.

                          Коментар


                          • #88
                            До: Запояване за електротехнически и електронни цели - как се прави

                            Първоначално публикуван от sparkybg Преглед на мнение
                            Запоява се с паста и духалка. Тънкия момент е да ...
                            Хм, ясно, благодаря за линка!
                            Проблема май ще се окаже психологически - от едно време са ми останали някакви "задръжки" на тема прегряване на детайли и платки и все си мислех, че има някакъв друг начин... Все пак платката не се ли прецаква?

                            На 1.27 си ги лепя на ръка, не ми пречат, но 0.6 ми взимат акъла, в момента ги лепя с лупа и 6W поялник, с човка с голям ъгъл и много остър връх. Става, но е бати и изнервящото, а някои АЦП-та са само на SSOP (добре, че са само с по 18 крака ), и като трябва да налепя наколко платки, после два дена съм неадекватен.

                            Ще пробвам тия дни, или ще се похваля или пак ще питам
                            О879 342 54О Не си пъхайте пръстите където ви падне, не са чак толкова много...

                            Коментар


                            • #89
                              До: Запояване за електротехнически и електронни цели - как се прави

                              Това което е показано на клипчето на Спарки е голям чанч бре. Кап, кап, дух...
                              Един от начините за поене на чипове с растер 1.27 е показан по-долу. Заради демонстрацията, малко се оливат с клепането, но идеята става ясна.

                              Не чета коментари и не отговарям на такива.

                              И коментаторите...

                              Коментар


                              • #90
                                До: Запояване за електротехнически и електронни цели - как се прави

                                Първоначално публикуван от tef4o Преглед на мнение
                                Хм, ясно, благодаря за линка!
                                Проблема май ще се окаже психологически - от едно време са ми останали някакви "задръжки" на тема прегряване на детайли и платки и все си мислех, че има някакъв друг начин... Все пак платката не се ли прецаква?
                                Откак имам станцията не съм прегорил нищо, нито имам изгорен компонент. Всъщност метода се оказва по-скоро щадящ. А като започвах опита ми беше нулев. Духалката е терморегулируема, така че много лесно можеш да си настроиш температурата до точната, която върши работа. Има си тънкости, но е лесно, според мен. Много бързо ще ги схванеш.



                                Първоначално публикуван от ittso Преглед на мнение
                                Това което е показано на клипчето на Спарки е голям чанч бре. Кап, кап, дух...
                                Един от начините за поене на чипове с растер 1.27 е показан по-долу. Заради демонстрацията, малко се оливат с клепането, но идеята става ясна.
                                Пича се справя много добре. Не съм опитвал така, но ще взема да пробвам. Кофтито е когато компонентите са нагъсто - тогава нямаш място за поялника.

                                За другото - не е нужно да цвъкаш паста върху всяка площадка. може и една линийка паста върху всичките. Тя после си се свива по пътечките. Въпроса е да добиеш усет за количеството паста, но не е кой-знае каква философия.

                                И двата метода си ги бива, когато им схванеш тънкостите.
                                Интернет експлорър: Безплатно предоставян от Майкрософт тул за сваляне на браузер по избор.

                                Коментар

                                Активност за темата

                                Свий

                                В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                                Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                                Зареждам...
                                X