Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Запояване за електротехнически и електронни цели - как се прави

Свий
Това е залепена тема.
X
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • От: Запояване за електротехнически и електронни цели - как се прави

    Има го навсякъде бре хора. Дефицит отдавна няма.

    Истински, неистински.... върши работа и най-обикновения от въпросните магазини.

    Иначе, ако искате нещо наистина добро - флюса за BGA, който продават в Комет. Ама е скъп. Много по-добър е обаче от китайски колофон-съдържащ флюс. Последно запоявах кабели със сериозно потъмняла мед на музиката в джипката - никакви грижи. И не оставя говна след себе си.
    Интернет експлорър: Безплатно предоставян от Майкрософт тул за сваляне на браузер по избор.

    Коментар


    • От: Запояване за електротехнически и електронни цели - как се прави

      Първоначално публикуван от sparkybg Преглед на мнение
      флюса за BGA
      Туй кво значи?
      Lancia Delta HF Integrale Evolucione

      Коментар


      • От: Запояване за електротехнически и електронни цели - как се прави

        Първоначално публикуван от bojitch Преглед на мнение
        Туй кво значи?
        Значи флюс, който след изпичане на платката го отнямва, вместо да оставя кафяви остатъци като колофоновия. А и да остане върху платката, не прави бели. Тоест, може и да не се чистят остатъците. No-clean flux се води на английски. Не е с колофон. Ползвам го практически за всичко. Продава се на спринцовка или в бурканче. В бърканче е по-евтин - аз си го слагам в обикновена спринцовка с игла на резба.

        IF8300 се води в сайта на Комет.
        Интернет експлорър: Безплатно предоставян от Майкрософт тул за сваляне на браузер по избор.

        Коментар


        • От: Запояване за електротехнически и електронни цели - как се прави

          И твърдиш, че запоява потъмняли медни джици, без механично почистване? Ако е вярно, ще си го купя. Колко пари е бурканчето?
          Lancia Delta HF Integrale Evolucione

          Коментар


          • От: Запояване за електротехнически и електронни цели - как се прави

            Еми последнитя бяха потъмняли. Запои си ги, без никакви други перипетии. Хубавците, дето ми монтирали музиката (щото нали, заради гаранцията трябва в оторизиран сервиз) преди 5 години просто ги омотали, на всичкото отгоре явно са се канели да ги запояват, щото освен потъмняли бяха и позеленяли. Позабелих ги наново, отдолу излезе потъмняла мед, но пък се запои безгрижно.

            Ако питаш дали с нещо е по-силен от чист колофон - не е. Просто умокря по-добре, голяма част се изпарява при спойката, а остатъка и да не се чисти - все тая. Няма я кафявата гадост от колофонените и т.н.

            Абе, имам колофон, имам и колофонена паста (по-скоро желеподобно нещо) цял буркан, имам и това. Еми много по-добро е от другите 2. Ама, 37 кинта е буркане от 30 кубика. Толкова е и спринцовка от 10 кубика. Аз затова си го купувам в бурканче.
            Интернет експлорър: Безплатно предоставян от Майкрософт тул за сваляне на браузер по избор.

            Коментар


            • От: Запояване за електротехнически и електронни цели - как се прави

              Имах някаква чехска паста, но свърши и сега не мога да я заменя с нищо. Къде видя паста, купувам си, но нищо общо - нещо лигавят, помазват, а спойка не става. С чист колофон е много по-добре, но понякога се налага да запоиш нещо по-особено - никелирани накрайници, разни сплави, не съвсем чисти жици...Единствено действат киселинните неорганични флюсове, но не са за предпочитане. Всички останали кафеникави пасти не работят.
              Lancia Delta HF Integrale Evolucione

              Коментар


              • От: Запояване за електротехнически и електронни цели - как се прави

                Това не е кафеникаво. Мътно бяло е. Синтетично. Върху позлатени и медни неща - действа. Върху оксидирана мед, месинг и бронз - също. Върху друго - не знам. Май и върху желязо действа. Синтетична е, някаква. PH-то и е 3, демек киселинна е.

                Повечето знайни и незнайни пасти наистина никакви ги няма. Имам 5-6 вида вкъщи, купувани през годините. Само си стоят по чекмеджетата. Някои купувани и след това - опитах да мина тънко - еми не стават. От време на време опитвам и въпросната колофон-съдържаща китайска - една от най-разпространените въобще - еми твърдо е по-зле от това. С чист колофон е сравнимо. но често се справя по-добре от него - където иска повече насотяване, колофона изгаря и оставя гадости, които после пречат - с тая паста ги няма, съответно можеш да я прилагаш колкото пъти искаш, докато най-накрая се получи. Без остатъци, чернилка и т.н. Знаеш за какво говоря.
                Интернет експлорър: Безплатно предоставян от Майкрософт тул за сваляне на браузер по избор.

                Коментар


                • От: Запояване за електротехнически и електронни цели - как се прави

                  Аз, на всички поялници съм им "посребрил" човките със сребърен припой. Остават си чисти дори и да запоявам с фосфорна киселина.

                  Коментар


                  • От: Запояване за електротехнически и електронни цели - как се прави

                    Първоначално публикуван от a3ot Преглед на мнение
                    Аз, на всички поялници съм им "посребрил" човките със сребърен припой. Остават си чисти дори и да запоявам с фосфорна киселина.
                    Я кажи как се прави тоя фокус?

                    Коментар


                    • От: Запояване за електротехнически и електронни цели - как се прави

                      Първоначално публикуван от a3ot Преглед на мнение
                      Аз, на всички поялници съм им "посребрил" човките със сребърен припой. Остават си чисти дори и да запоявам с фосфорна киселина.
                      Това, понеже имам възможност ще го пробвам още днес. Ама нещо...а бе-недоверчив съм последните години. И вероятно на преобразувателя казваш фосфорна...(ортоф...)

                      Коментар


                      • От: Запояване за електротехнически и електронни цели - как се прави

                        Първоначално публикуван от Ясен Преглед на мнение
                        Я кажи как се прави тоя фокус?
                        Няма никакъв фокус - просто трябва да ги нагрееш до едни 700-800 градуса. Ама при обикновен поялник (при който не се работи с фосфорна киселина) и среброто се окислява. Не случайно читава човка струва 20-30 кинта.
                        Интернет експлорър: Безплатно предоставян от Майкрософт тул за сваляне на браузер по избор.

                        Коментар


                        • От: Запояване за електротехнически и електронни цели - как се прави

                          Сребро да окислиш не е тривиално чисто химически. По-скоро се разтваря в припоя и затова се изяжда, ама окисление - не в тая вселена.

                          Коментар


                          • От: Запояване за електротехнически и електронни цели - как се прави

                            Първоначално публикуван от Ясен Преглед на мнение
                            Сребро да окислиш не е тривиално чисто химически. По-скоро се разтваря в припоя и затова се изяжда, ама окисление - не в тая вселена.
                            Кога за последно си запоявал посребрена платка? Щото аз съм. Почернява доволно лесно. Затова ги позлатяват, а не посребряват.

                            Това (в ляво) не е нито невъзможно, нито рядко явление:
                            Натиснете снимката за да я уголемите

Име:Comparison-of-dip-hole-pattern-with-different-finishes.jpg
Прегледи:1
Размер:58.9 КБ
ID:5690092
                            Натиснете снимката за да я уголемите

Име:Lead-free-silver-plating-has-oxidized-Compare-to-leaded-finish.jpg
Прегледи:1
Размер:24.9 КБ
ID:5690091
                            Интернет експлорър: Безплатно предоставян от Майкрософт тул за сваляне на браузер по избор.

                            Коментар


                            • От: Запояване за електротехнически и електронни цели - как се прави

                              Черното е сулфид. То няма да се образува под вече наличен слой калай.

                              А и изобщо за да ти потъмнее среброто от сулфид за по-малко от 10 години значи нещо си оплескал хигиената в помещението.

                              Коментар


                              • От: Запояване за електротехнически и електронни цели - как се прави

                                Първоначално публикуван от Ясен Преглед на мнение
                                Черното е сулфид. То няма да се образува под вече наличен слой калай.

                                А и изобщо за да ти потъмнее среброто от сулфид за по-малко от 10 години значи нещо си оплескал хигиената в помещението.
                                С такива платки съм си имал работа всичко на всичко 2 пъти. Не бяха мои. Мойте ги поръчвам позлатени. По това, което ми казаха, просто са стояли в нормален склад 3-4 години.

                                Но, не е рядкост да видиш посребрени крачета на това или онова в същия вид. Не знам как става, знам само че не е никак рядко явление и много често се бракуват части заради това.

                                Проблема при човката е че не винаги върху покритието има тинол. Ако винаги имаше, и нормалните човки нямаше да оксидират.

                                Не съм има посребрена човка де. JBC-тата, които ползвам в момента, май са желязо-никел-хром-никел като покритие. И се случва да имат петънца оксид. Купил съм си почистваща паста за целта - топваш, и човката е като нова, че и калайдисана. Но никоя от тия човки няма да ползвам с фосфорна киселина - 60 кинта е бройката и при нормално ползване изкарват много. За нестандартни истории си имам кофа китайски от по 3 долара парчето.
                                Интернет експлорър: Безплатно предоставян от Майкрософт тул за сваляне на браузер по избор.

                                Коментар

                                Активност за темата

                                Свий

                                В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                                Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                                Зареждам...
                                X