Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Отвори в закалена стомана

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • #16
    До: Отвори в закалена стомана

    Първоначално публикуван от Стефан Преглед на мнение
    Ст-25 не е нисковъглеродна. Наистина не помня колко време при каква температура. В стайна вода трябва да получиш нещо към 50 HRC. В ледена съвсем не помня. Нито отпускането.
    Не помня и на кой диск е справочника. Ако трябва - ще ровя тия дни, в петък щяло да застудее.
    Де да беше прав . Ако можех да изсмуча 50HRC от стомана 25 немедленно щях да спра да купувам скъпите легиращи стомани и само от разликата в цената .... абе щях да съм първия луд в Бг , който се занимава с производство и е забогатял от това .
    Що се отнася до класификацията на стоманите по отношение на въглеродното съдържание : по времето когато още господстваше ГОСТ ги делехме на : съдържание на С до 0,25% - нисковъглеродни.Въглеродно съдържание от 0,25 до 0,6% - средновъглеродни.И 0,6 до 2% -високовъглеродни.
    Топлата вода е открита случайно само първия път . Всички последващи опити за нейното преоткриване са умишлени , упорити и целенасочени.

    Коментар


    • #17
      До: Отвори в закалена стомана

      Обаче, при въглерод над 0.025 и подходяща термообработка, ефекта на закаляване (дори да не е приложим за практически цели) е вече забележим. Т.е. при нагряване до температура над критичната за аустенита и рязко охлаждане на стомана с 0.25% въглерод (а това е по дефиниция Ст25) се образува ферито-мартензитна структура и твърдостта се повишава с 30-40 НВ. Ефекта рязко се усилва когато въглерода е над 0.30 - 0.35" (Ст5, Ст30). Нататък всичко е ясно. [/quote]

      Абсолютно съм съгласен с теб ,братко . Ти сам си го казал : има ефект на закаляване , но неприложим за практически цели. А в първия пост колегата пита съвсем практически как да си направи закаляване на двора . Пред мен диаграмата е по Целзий и се чудя как ще достигне 1000 градуса на огнище за варене на буркани. Затова по-добре ще му е да кали едно парче от ресор - хем по-лесно , хем с гарантиран успех за точки по Рокуел .Хем ще му върши работа...
      Топлата вода е открита случайно само първия път . Всички последващи опити за нейното преоткриване са умишлени , упорити и целенасочени.

      Коментар


      • #18
        До: Отвори в закалена стомана

        Абе що ми се струва ,че се бърка 0.025 с 0.25(Ст.25) !?
        LZ5ZI qth HASKOVO
        Pajero II GLS 3000 V6

        Коментар


        • #19
          До: Отвори в закалена стомана

          Първоначално публикуван от ivan4o Преглед на мнение
          Абе що ми се струва ,че се бърка 0.025 с 0.25(Ст.25) !?
          0.025% е тройната точка (виж диаграмата). 0.25% е съдържанието на въглерод в стомана Ст25 дадена като пример от Стефан. (*)

          Понеже дискусията изби в доста теоретична посока реших, че не си струва да задълбаваме.

          Според мен, за конкретната практическа цел (уякчаване на детайли за таванен багажник) би имало задоволителен ефект. За примерно полуоски или други там детайли с високи изисквания - разбира се че не.

          (*) Между другото, даже не знам къде се ползва точно Ст25. Обикновено когато става въпрос за прости въглеродни стомани, се работи или със Ст3сп (Ст20) и оттам веднага се скача на Ст5сп (Ст35). Междинните съдържания на въглерод са много кофти за производство на листова стомана, съотношението ферит-перлит е неприятно за гореща и студена обработка и когато трябва да се постигнат някакви качества в тоя диапазон, се работи с разни нисколегирани стомани - я с манган, я със силиций, я с нещо друго.

          По европейските стандарти, от S235 до S355 (че даже до S450) въглерода е почти еднакъв (0.17 макс. и 0.20 макс), свойствата се постигат с други елементи.

          Коментар


          • #20
            До: Отвори в закалена стомана

            Многото мартензит идва от стареенето, то става на нещо към 300 градуса, не на 800. Но иска примерно 3 часа, не половин.

            Коментар


            • #21
              До: Отвори в закалена стомана

              Първоначално публикуван от Tougi Преглед на мнение
              Обаче, при въглерод над 0.025 и подходяща термообработка, ефекта на закаляване (дори да не е приложим за практически цели) е вече забележим. Т.е. при нагряване до температура над критичната за аустенита и рязко охлаждане на стомана с 0.25% въглерод (а това е по дефиниция Ст25) се образува ферито-мартензитна структура и твърдостта се повишава с 30-40 НВ. Ефекта рязко се усилва когато въглерода е над 0.30 - 0.35" (Ст5, Ст30). Нататък всичко е ясно.
              Значи все пак Ст25 се закалява.
              Друг е въпроса до колко се увеличава твърдоста спрямо Ст35.
              LZ5ZI qth HASKOVO
              Pajero II GLS 3000 V6

              Коментар


              • #22
                До: Отвори в закалена стомана

                Първоначално публикуван от Tougi Преглед на мнение

                (брех, къде я намерих тази фаренхайтова таблица).
                По дясната ордината е Целзий.
                LZ5ZI qth HASKOVO
                Pajero II GLS 3000 V6

                Коментар


                • #23
                  До: Отвори в закалена стомана

                  Първоначално публикуван от Симеон Преглед на мнение
                  Искам да направя популярното устройство от три топчета, окачени в една редица, с които се демонстрира теорията на удара, или нещо подобно. Като отведа встрани едното крайно топче и го пусна, то удря средното. (Може да си види в Euronews.)Средното си остава на място, а отскача крайното.
                  Трябва да пробия отвори в едри топчета от сачмен лагер. Как?
                  Ето готов вариант http://www.bezpanika.com/index.php?o...123&Itemid=100
                  Танки грязи не боятся!

                  Коментар


                  • #24
                    До: Отвори в закалена стомана

                    Понеже човека питаше за дупки, та и аз да кажа - ще се пробие със свредла за печатни платки. Водят се карбидни май, но до колко това им название е правилно, не знам.

                    Има и българска фирма, наследник на стария SPS, която ги произвежда. Има ги и из интернет. Обаче са много крехки. Трябва на някаква настолна машина да се прави, иначе се чупят, все едно са стъклени.
                    Интернет експлорър: Безплатно предоставян от Майкрософт тул за сваляне на браузер по избор.

                    Коментар


                    • #25
                      До: Отвори в закалена стомана

                      Първоначално публикуван от sparkybg Преглед на мнение
                      Понеже човека питаше за дупки, та и аз да кажа - ще се пробие със свредла за печатни платки. Водят се карбидни май, но до колко това им название е правилно, не знам.

                      Има и българска фирма, наследник на стария SPS, която ги произвежда. Има ги и из интернет. Обаче са много крехки. Трябва на някаква настолна машина да се прави, иначе се чупят, все едно са стъклени.
                      Да не говориш за зъболекарските борери? Щото едно време платките си ги дупчех само с диамантени такива.

                      Коментар


                      • #26
                        До: Отвори в закалена стомана

                        Първоначално публикуван от sparkybg Преглед на мнение
                        Понеже човека питаше за дупки, та и аз да кажа - ще се пробие със свредла за печатни платки. Водят се карбидни май, но до колко това им название е правилно, не знам.

                        Има и българска фирма, наследник на стария SPS, която ги произвежда. Има ги и из интернет. Обаче са много крехки. Трябва на някаква настолна машина да се прави, иначе се чупят, все едно са стъклени.
                        Други много хубави свредла които препоръчвам са Пираня на Бляк & Декер.Кобалтово всредло което лесно се познава по специфичния си връх.Това лято пробивах неръждавейка 4 мм. и това бяха единствените свредла които се справиха, за съжаление са само до 10 мм. не знам защо не се правят по-голям размер
                        DJ Иван Тодоров, Вашият парти диджей: http://djivantodorov.com/
                        Skype: pach_bs

                        Коментар


                        • #27
                          До: Отвори в закалена стомана

                          Първоначално публикуван от Vlado_Ts Преглед на мнение
                          Стомана 25 също не подлежи на закаляване , ниско въглеродна е.
                          Най добре си намери парчета от ресор (стомана от порядъка на
                          65 Г - утепала се е за закаляване)). Нагряваш до червено и топваш във вода. Ако има нужда извършваш и отвръщане докъм 250-300 градуса. На око това е нагряване докато почне да посинява. После оставяш парчето да изстине на въздух и си готов
                          Най-добрия начин да преебеш ресора е именно този. Прожинната стомана НЕ СЕ калява във вода - цепи се. Ако ще я каляваш - в машинно масло (най-добре е горещо).
                          Относно нагряването в дворни условия - http://forum.offroad-bulgaria.com/sh...ad.php?t=37778
                          Относно дупченето на топчетата - ако се навие някой, най-добре на лазерно рязане да отидеш.
                          Ако не свършва добре, значи не е свършило!
                          0888 315 794
                          LZ1UPI
                          A1 (Rh+)

                          Коментар


                          • #28
                            До: Отвори в закалена стомана

                            Първоначално публикуван от sparkybg Преглед на мнение
                            Понеже човека питаше за дупки, та и аз да кажа - ще се пробие със свредла за печатни платки. Водят се карбидни май, но до колко това им название е правилно, не знам.

                            Има и българска фирма, наследник на стария SPS, която ги произвежда. Има ги и из интернет. Обаче са много крехки. Трябва на някаква настолна машина да се прави, иначе се чупят, все едно са стъклени.
                            Първоначално публикуван от PACH Преглед на мнение
                            Други много хубави свредла които препоръчвам са Пираня на Бляк & Декер.Кобалтово всредло което лесно се познава по специфичния си връх.Това лято пробивах неръждавейка 4 мм. и това бяха единствените свредла които се справиха, за съжаление са само до 10 мм. не знам защо не се правят по-голям размер
                            От личен опит знам, че при закалена легирана стомана и двата варианта се провалят с трясък и безславно . Доста тъжно, но варианта на Ванката дори не надрасква нещото. Ванка, неръждавейка с подобна твърдост просто няма. По принцип в тях има никел и са доста по-меки... Разбирачите да си кажат мнението, ако греша.
                            Ако не свършва добре, значи не е свършило!
                            0888 315 794
                            LZ1UPI
                            A1 (Rh+)

                            Коментар


                            • #29
                              До: Отвори в закалена стомана

                              Първоначално публикуван от upi Преглед на мнение
                              От личен опит знам, че при закалена легирана стомана и двата варианта се провалят с трясък и безславно . Доста тъжно, но варианта на Ванката дори не надрасква нещото. Ванка, неръждавейка с подобна твърдост просто няма. По принцип в тях има никел и са доста по-меки... Разбирачите да си кажат мнението, ако греша.
                              Юпи не знам колко са меки нераждъвейките ама...няма да ти кажа колко всредла съсипах докато намеря подходящите
                              DJ Иван Тодоров, Вашият парти диджей: http://djivantodorov.com/
                              Skype: pach_bs

                              Коментар


                              • #30
                                До: Отвори в закалена стомана

                                неръждавейките са "жилави" и също не се дупчат лесно на бързи обороти .. не знам как си го дупчил това, но би трябвало на настолна бормашина на бавни обороти дори с по-читава китайка да я издупчиш. Друг е въпроса, ако само покритието е "неръждавейка"
                                Ако не свършва добре, значи не е свършило!
                                0888 315 794
                                LZ1UPI
                                A1 (Rh+)

                                Коментар

                                Активност за темата

                                Свий

                                В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                                Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                                Зареждам...
                                X