Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Рибарска корда - химико-физични параметри

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • Рибарска корда - химико-физични параметри

    Здравейте.

    Не съм рибар, и никога няма да бъда, обаче се интересувам от рибарски корди.
    Материал, диаметър, температура на топене, твърдост - по Шор, вероятно, цветове, евентуално цена.

    Идеята ми е да ползвам такава корда като материал за 3D принтер, поне временно, за да проведа някои тестове, и после да купувам необдимите количества.

    Още по-добре ще е, ако някой вече има такъв опит, просто да каже- става, или не се занимавай.

  • #2
    От: Рибарска корда - химико-физични параметри

    В уикипедия има някакви насоки. Колко пластична трябва да става при загряване и при каква температура? Хубавите корди е възможно да не се топят без да се разпадат включените в състава им пластмаси. Принтерът дали може да създаде нужното налягане в зоната на топене? Може би най-нискокачествените корди ще са по-подходящи.

    Коментар


    • #3
      От: Рибарска корда - химико-физични параметри

      Аз си падам малко рибар, но никога не ме е интересувало твърдост и температура на топене. По ме интересува мекота на влакното и издръжливост на възел и скъсване. Иначе материалите са два- монофил и флуорокарбон. Цветово-син, червен, розов, зелен, зелено и кафяво.
      CR-V 2.0i RVSi 147PS

      Коментар


      • #4
        От: Рибарска корда - химико-физични параметри

        Aз толкова дебела корда като материала за 3Д принтер не съм виждал. Имаш ли принтер? Каква е идеята, за да не си купиш консуматив за принтер?

        Коментар


        • #5
          От: Рибарска корда - химико-физични параметри

          По-интересно е какви гадости се отделят при топене на кордата, за да знае печатаря какво да обяснява в болницата...
          Не чета коментари и не отговарям на такива.

          И коментаторите...

          Коментар


          • #6
            От: Рибарска корда - химико-физични параметри

            Братушките си правят матрЯл от бирени двулитровки.
            Из тубата има много.
            Ясен: ”в Наречен си лекувам нервите от форумното модериране...”

            Коментар


            • #7
              От: Рибарска корда - химико-физични параметри

              Принтирането е добре да е вентилирано, оригиналният материал също отделя мизерии. Дедо Коко, дай линк за туй дето писа. Кордата все пак е с пари, докато ползването на отпадъчен материал ме заинтригува. Нещо не намирам за каквото пишеш.

              Коментар


              • #8
                От: Рибарска корда - химико-физични параметри

                Дедо наборе, това е позната технология, обаче има някои неудобства.

                При печат има един термин - ретракинг, който общо взето е издърпването на влакното назад при препозициониране на печатащата глава, с цел избягване или поне намаляване на косъма, който оставя главата при спиране на подаване на влакното.
                Кордата, в общия случай е с кръгло сечение, докато добитата лента е с правоъгълно. Тоя руснак в друг негов клип обясняваше,че ретракинга не е достатъчно прецизен при правоъгълното сечение. Макар, че тоя пич я формоваше допълнитено лентата през калиброващ отвор, нещо не беше доволен много.

                Иначе корди има разни - успешни резултати има с корда от тример - ф3 и повече има, ама там пък цената е силно отблъскваща.

                Тоя монофил го намирам като термин, но не и като някакви параметри, които могат да ме ориентират.

                Така или иначе, разполагам с принтер, но без консуматив, естествено. Все още го разучавам, ама за да си поискам и консуматив, трябва да покажа нещо направено с принтера. 1кг материал е с цена 40-60 лева без ДДС, които не ми се дават.
                Затова търся някакво палиативно решение - като за начало. Вредните емисии в случая не са интересни - за един час работа може и на течение - в стая, в която няма да съм вътре.

                Очаквам мнението на химикофизикорибар.

                Коментар


                • #9
                  От: Рибарска корда - химико-физични параметри

                  По-евтино и читаво от известните консумативи няма да намериш.

                  Коментар


                  • #10
                    От: Рибарска корда - химико-физични параметри

                    Чак ся зацепих, че може би имаш предвид корда за косене. 2 години принтим с един приятел една макара от половин кило, и още има на нея. Дори обемни детайли вътре са почти кухи, и разходът е неголям. Естествено, само за прототипи и играчка. Бих ти оставил оригинална макара за проба, само че достъп до материала ще имам чак началото на декември. Взехме и принтер с photo resin, там да видиш цени и чудо, от 120 долара тубичката почват, докъм 300.

                    Коментар


                    • #11
                      От: Рибарска корда - химико-физични параметри

                      Като измислиш какво търсиш ми пиши,до 200-300 кила моно ти намирам колко искаш.И аз не съм много рибар,че вече ми е част от занаята ма пък знам кое как е,на практика нищо по-голямо от мен не съм извадил
                      TOYOTA SEQUOIA ‘11
                      W140 S420 '99

                      Коментар


                      • #12
                        От: Рибарска корда - химико-физични параметри

                        Първоначално публикуван от ikirov Преглед на мнение
                        Принтирането е добре да е вентилирано, оригиналният материал също отделя мизерии. Дедо Коко, дай линк за туй дето писа. Кордата все пак е с пари, докато ползването на отпадъчен материал ме заинтригува. Нещо не намирам за каквото пишеш.
                        Те ти те линийка , същия пич си е направил и изтеглячка...
                        Ясен: ”в Наречен си лекувам нервите от форумното модериране...”

                        Коментар


                        • #13
                          От: Рибарска корда - химико-физични параметри

                          https://www.youtube.com/watch?v=Eac9JSi-nsM Taкива машинки дали се е сетил някой да произвежда? Хитро е да печаташ съвсем за без пари.

                          Коментар


                          • #14
                            От: Рибарска корда - химико-физични параметри

                            Благодаря на включилите се по темата, особено на Дедо Набор, и на Асен.

                            Може да се счита за приключена - проблема е решен.

                            Коментар


                            • #15
                              От: Рибарска корда - химико-физични параметри

                              Решаващото при избор на материал не са ли характеристиките на втвърдената стопилка и предназначението на детайла? Имам някакви съвсем смътни спомени за термопластични и термореактивни пластмаси. Даже, знам къде да го прочета, ама ме мързи (захванал съм се да обучавам Кольо на мързел) но ми се струва важно като за отправна точка.
                              Прави каквото щеш, ама да стане както трябва.

                              Коментар

                              Активност за темата

                              Свий

                              В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                              Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                              Зареждам...
                              X