Обява

Свий
Няма добавени обяви.

"Дръдрене" вретеното на струг

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • Първоначално публикуван от besriworld Преглед на мнение

    Здравейте ,
    да повдигна темата
    Шлайфах втулката с метода проба/грешка (избивам , шлайфам по 50uМ и тествам) но проблема си стои , а именно че 1-2 ролки спират да въртят като преминават през един участък от черупката . Да има подобрение преди шлайфане не въртящите ролки бяха 4-5 сега са 1-2 но ми се струва че нещо не е ок с лагера .Размера на втулката е смъкнат с 0.2-0.3мм. Какво ще ме посъветвате ?
    А) Да го оставя така и да се надявам че ще се разработи .
    Б) Да шлайфам още .
    В) Да свалям черупката и да търся проблем в лагера или в леглото на лагера .
    Г) Друго
    Невъртенето на ролки значат, че има голяма стегнатост м/у вътрешната черупка и външната черупка на лагера. Това от своя страна може да се дължи на следните неща:
    - кофти лагер, с оглед допуските на самия лагер е много вероятно и лесно да се нанесе повреда в него при неправилен монтаж или съхранение.
    - несъосност на външната и вътрешната гривни. Щом след шлайфа се е подобрило положението е вероятно ограничителната втулка да не е с успоредни повърхнини. Както вече бе коментирано тук, шлайфането на тази втулка по изискване е с отклонение от равнинност - 0,002мм! Именно затова тя се шлайфа на специална машина. Незнам каква е, нито съм виждал, Станьо спомена нещо по въпроса. Предполагам, че е двушпинделен шлайф и обработката се прави на една установка с ротация. Всеедно де, та тази успоредност, гарантира дълготрайната работа на лагера. Колко е била успоредна и какво си постигнал ти - Божа работа, без специализирани инструменти за замерване.
    - елипсовиден отвор или вал(вретено). Отново може да го измериш само със спец. инструменти.

    Какви действия ще предприемеш?! Аз бих огледал всичко внимателно пак и бих избил вътрешната и външната гривни на лагера и бих почистил старателно отново всичко.
    Не споменаваш не се търкалят ролките по цялата обиколка или само на определен сектор ?-

    Коментар


    • bocho64
      bocho64 коментира
      Редактиране на коментар
      Че то си е написано, проблема се състои......! Само през един сектор може да значи елипса или боклук под гривната.

    • I.Stoyanov
      I.Stoyanov коментира
      Редактиране на коментар
      Пропуснал съм да прочета ...

  • Благодаря за отговорите .. ще демонтирам и ще огледам повторно . Лагера е нов от миналия век и оригинално консервиран . Не изключвам варианта и за дефект .
    Проблема е само в определен сектор с дължина около 10-15мм от към външната черупка . Когато преминават ролките през този участък се усеща(вижда) приплъзване и може да се види с лек натиск върху ролката как мърда радиално .
    Между другото е интересен проект Ц11 ще се преправя на CNC струг .


    Натиснете снимката за да я уголемите  Име:viber_image_2020-04-15_18-00-39.jpg Прегледи:0 Размер:194.9 КБ ID:6588868

    Натиснете снимката за да я уголемите  Име:viber_image_2020-04-15_18-00-37.jpg Прегледи:0 Размер:241.0 КБ ID:6588869
    Прикачени файлове

    Коментар


    • Провери леглото на лагера, ако е ок, нов лагер, ако не е пак нов лагер и колкото изкара . Може да пробваш с някакво по-здраво лепило за лагери, но едва ли ще реши проблема.
      0 8 9 8 4 8 1 3 3 0

      Коментар


      • Разглобете, почистете и пак сглобяване. Ако не, както вече казаха колегите - друг лагер. Ако не стане.... Има елипса в една от двете монтажни повърхнини
        Успех с проекта, може да споделиш още снимки

        Коментар

        Активност за темата

        Свий

        В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

        Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

        Зареждам...
        X