Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Шабароване

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • Шабароване

    Тази тема е актуална при условие ,че има толкова много описани машини тук на форума.
    Ще поставя тук описанието на шабароването така, както е описано в книгата Шабароване и притриване.
    Шабаровката е шлосерска операция , при която чрез стъргане (чегъртане) с помощта на режещ инструмент, наречен шабър, се снема много тънък слой материал, като на повърхността се придава голяма точност на обработката и гладкост.

    Пак от същата книга е и следното твърдение:
    Точността на обработката при шабароване е от 0,01мм до 0,005мм.

    Няма как да заобиколя тази операция ако искам да реставрирам металорежеща машина.

    Поне аз така мисля.

    На базата на събраната информация и на чисто теоритичния ми опит тази операция дава множество предимства пред останалите налични и методи за обработка на детайлите.


    Ще изброя най-съществените, които според мен са:

    - Само с шабър и контролен еталон(контролна повърхност) може да се добие точност от 0,005 мм.Разбира се , за сметка на времето и натрупания опит.

    - Получените повърхности имат много голяма равнинност и в същото време добре задържат масло( в микро ями), което спомага за тяхното плавно движение и по-малко износване в сравнение с шлайфаните такива.

    - В сравнение с шлайфаните повърхности няма набити отделни зърна, които продължават да износват детайлите.
    - При шлайф независимо от количеството охладителна течност можете да видите,че се получава искрене , когато камъка докосне детайла.При това искрене повърхността е подложена на много висока температура и според мен се получават микро закалявания.

    Този ефект при шабароването въобще липсва.

    - Контролът на качеството на повърхността е много лесен.Броят се само количествата петна на единица площ(в квадрат един инч)

    - Шабароването на малки детайли може да се направи буквално и в кухнята у дома.Трудно ще поставим там шлайф машина.
    - При монтаж на детайла в металорежеща машина той трябва да бъде фиксиран стабилно.При това фиксиране ние влияем директно върху формата на детайла, като го деформираме.При лоши повърхнини на закрепване или при лошо закрепване обработката ще влоши само положението.При шабароването детайла не е поставен при такива условия и няма опасност да го деформираме а от там да получим изместена геометрия.

    Разбира се и шабароването има недостатъци.Ето някой от тях:

    - Много бавна операция.Може да отнеме много време.

    - Изисква наличие на точни еталони повърхнини.

    - Изисква опит за да се постигне висока точност .Съответно това изисква пак време.

  • #2
    От: Шабароване

    Книгата ясна...а това пробвал ли си да го правиш на практика?
    Защото книгата и аз я имам някъде, но за съжаление тя дава върде слаба до никаква представа за къртовския труд (с дни), който отнема тази операция и опитът, който е нужен (години практика), за да развие човек усещането колко да натиска шабъра...
    Съботата ми вървеше добре докато не осъзнах, че е понеделник.

    Коментар


    • #3
      От: Шабароване

      И поне килограмът синка, който трябва да се разходи, за да има с какво да се маца по трасажната маса...
      Белким се научи ученика..

      Към автора - защо, прочее, пишеш шабАроване навсякъде, както по същия начин пишеш шабЪр?
      То верно, че идва от руски, ама шабр, шаброване, шабър, дори, ама шабАроване звучи малко никак си..

      Инак - да е времеемко, не е чак толкова...

      В техникума навремето произвеждахме стругове, и съответно - имаше и шабровка..
      Понеже имаше и някакъв момент, в който се гонеше и производителност, на по-чевръстите ни даваха и електрически шабъри.
      Да оправим поразиите на колежките, и да се свърши работата.

      Бързо става, де, и се кефиш на мераклийска работа.

      Коментар


      • #4
        От: Шабароване

        Първоначално публикуван от santaclash Преглед на мнение
        Книгата ясна...а това пробвал ли си да го правиш на практика?
        Защото книгата и аз я имам някъде, но за съжаление тя дава върде слаба до никаква представа за къртовския труд (с дни), който отнема тази операция и опитът, който е нужен (години практика), за да развие човек усещането колко да натиска шабъра...
        Не не съм го правил.Споменах го многократно.Искам да се науча.
        За времето , което отнема ... сигурно е много .Надявам се да разбера.
        Това обаче е добро решение за хората които ремонтират сами машини.Да не говорим за безкрайните ходеници по мъките да се моля на някой да ми обърне внимание и да направи това ,което искам.Когато ти съсипят детайла и ти вземат и парите, то по-дългото време да си го направя сам ми се струва единственото вярно решение.

        Коментар


        • #5
          От: Шабароване

          Първоначално публикуван от Veni1 Преглед на мнение
          И поне килограмът синка, който трябва да се разходи, за да има с какво да се маца по трасажната маса...
          Белким се научи ученика..

          Към автора - защо, прочее, пишеш шабАроване навсякъде, както по същия начин пишеш шабЪр?
          То верно, че идва от руски, ама шабр, шаброване, шабър, дори, ама шабАроване звучи малко никак си..

          Инак - да е времеемко, не е чак толкова...

          В техникума навремето произвеждахме стругове, и съответно - имаше и шабровка..
          Понеже имаше и някакъв момент, в който се гонеше и производителност, на по-чевръстите ни даваха и електрически шабъри.
          Да оправим поразиите на колежките, и да се свърши работата.

          Бързо става, де, и се кефиш на мераклийска работа.
          Да.Мое недоглеждане.Нямам идея ,защо съм решил, че е шабАроване.
          Заглавието на книгата е Шаброване и притриване.
          Няма как в момента да направя корекция.
          Моля администратора да поправи заглавието.

          Коментар


          • #6
            От: Шабароване

            А какво смяташ да правиш? Да ремонтираш машини?

            В днешно време дори да намериш читав инструмент с държач е възтрудничко, та ми се наложи да поръчвам държач от немско. Правил съм го, за да си ремонтирам струга. Много пот изтече от мен тогава. Сега ако трябва пак - не знам дали ще го направя, макар че съм сигурен че ще стане и по-бързо и по-добре и по-лесно.

            Ако наистина си се мераклядисал и смяташ да шаброваш много, търси електрически шабър. Или си направи от саблен трион (ама купешкото е по-истинско). Иначе си е работа като за каторжник.

            ...и трасажна маса е задължително да имаш. Иначе е компромис. А и тя не е хич малка инвестиция.
            Интернет експлорър: Безплатно предоставян от Майкрософт тул за сваляне на браузер по избор.

            Коментар


            • #7
              От: Шабароване

              Първоначално публикуван от sparkybg Преглед на мнение
              А какво смяташ да правиш? Да ремонтираш машини?

              В днешно време дори да намериш читав инструмент с държач е възтрудничко, та ми се наложи да поръчвам държач от немско. Правил съм го, за да си ремонтирам струга. Много пот изтече от мен тогава. Сега ако трябва пак - не знам дали ще го направя, макар че съм сигурен че ще стане и по-бързо и по-добре и по-лесно.

              Ако наистина си се мераклядисал и смяташ да шаброваш много, търси електрически шабър. Или си направи от саблен трион (ама купешкото е по-истинско). Иначе си е работа като за каторжник.

              ...и трасажна маса е задължително да имаш. Иначе е компромис. А и тя не е хич малка инвестиция.
              Моля,това , което ще напиша по- долу да се приеме само , като факт.
              Нямам за цел да се изтъквам или да обяснявам , "колко съм велик" или нещо подобно.
              Започнах да работя с машини много отдавна.Помагах в проектирането на машини.По-точно поточни линии.Отговарях за защитите,манипулаторите ,силовата електротехника и електрониката.Често работех и с колегите , които се занимаваха с механиката.
              Не само ги проектирах заедно с моите колеги, но ги и реализирахме.Трябва да кажа, че съм работил много часове при лоши условия , но не мие тежало.
              Харесваше ми тази работа! Да създадеш нещо и то да работи!
              Това мое желание се е запазило и до днес.Нищо , че прехвърлих 50 години.
              Само за сведение някой от местата в които съм направил нещо.
              Завода за водомери гр.Петрич 3 линии по 30 метра и една малка(за първи път в България моя и на шефа ми идея за кръгова линия с манипулатор или по друг начин казано робот)всички напълно автоматични.
              Няколко линии във военните заводи.Линия в трамвайното депо София.Линия в завода за стъкло гр.Суворово това ми беше бойното кръщене.
              После нещата в България в тази сфера се разпаднаха.Преминах в друг сектор.Пак поддръжка на машини и така 20 години.
              Работих в чужбина близо 4 години.Пак поддръжка на машини.
              Познавам световните производители на техниката с която се занимавам.Познавам и машините , които правят.Не всичко и при тях е цветя и рози!
              Винаги ,ми е било интересно да мога да преборя проблемите и когато успееш си казваш , че е имало смисъл.
              Не казвам,че съм най-добрия.Казвам ,че за себе си натрупах опит.
              Сега съм в търговският отдел, макар ,че пак отговарям за една разработка съвместно с БАН.Ако я реализираме успешно ще стане уникална и мога да кажа на световно ниво. Задачата ми е да я направя реална.Но машините ми липсват.Липсва ми удовлетворението да поправиш или създадеш нещо.Липсва ми предизвикателството да опознеш и разбереш законите на физиката , механиката .Тръпката да тушираш проблема.:-)
              И на база на целия ми опит до тук мога да кажа(това е мое лично мнение) две неща за нас българите.
              - Първо

              Трябва да повярваме в нас! В никакъв скучай не сме по-лоши от другите. Напротив по- добри сме!

              - Второ

              Не трябва да мрънкаме и се оплакваме толкова много!Трябва да пробваме и опитваме да променим това, което не ни харесва.

              Понякога ще успеем-друг път не.Но това не бива да ни спира!

              Защо написах всичко това?

              Защото първите реакции и мнения в темата са отрицателни.
              Когато заговоря и с други хора в бранша за шаброване, все едно ,че искам да летя в космоса.
              Веднага ми се обяснява, че "живи"свидетели няма и това е нещо толкова далечно, страшно и невиждано, че как така даже съм си и помислил за него.
              Честно казано не съм съгласен с това мнение.Да бавно е!Да пипкаво е!Да изморяващо е!Но не е невъзможно.И не е толкова сложно и невероятно.

              Само до преди 30 години във всеки завод имаше голямо количество шлосери, които можеха да шаброват.Беше си нормално.Във всяко едно село (от по-големите)имаше цех и един специалист с бели коси и мустаци можеше да шаброва,фрезова пили и т.н.
              Голяма част от тези хора бяха с основно образование.Не, че са го искали, но така се беше случило.Нямах интернет,достъп до книги,форуми , инструменти и т.н.
              Правеха си всичко сами и си вършеха работата.
              Ние сега обясняваме ,как това е толкова трудно и ужасно ,че по-добре да не го правим.
              Странно е.И някак ми звучи нереално.


              Сега искам да уточня нещо. Ако се науча да шабровам товa, все още не означава ,че мога да ремонтирам металорежещи машини.За това се изисква повече време опит и желание.

              За момента искам да възстановя моят сруг. И да го доведа , колкото се може по-близо до проектните му параметри.

              Да , разбира се,че съм се снабдил с много инструменти ,които съвсем скоро ще покажа и споделя с вас.Не само трасажни маси а и измервателни инструменти.Събрах и доста литература.

              Просто ми трябва малко повече време да мога да ги снимам и ще продължа темата.

              Коментар


              • #8
                От: Шабароване

                С това трябваше да започнеш. Значи си съвсем наясно със себе си и какво и защо искаш. Не знам защо си решил че в мненията горе има негативизъм - няма такъв.

                Средното ми образование е "Оператор и техник на металорежещи машини" взето по време, в което все още имаше механотехникуми и въпреки крайно хулиганската обстановка все още можеше да се научи нещо при желание. Всъщност попаднах там не толкова по желание, а по-скоро случайно, но понеже си падам техничар (опъвах жички и бурмички из вкъщи сигурно от 4-5 годишен), така или иначе не съжалявам, дори напротив.

                Та, в един момент ми дойде музата да си купя машини. Изкарвам си хляба с нещо съвсеем друго, но крастата си е краста и в крайна сметка се сдобих със струг C11MT и фреза FU251, които бавно и полека в процеса на работа (за разтоварване) взех да потягам. Дойде време да реша проблем при струга с основната му шейна, мислех че ще мина само с фрезоване (и де-факто можеше), но къде от любопитство, къде от желание да свърша работата максимално добре се зарових и в шаброването. Гледах клипчета, чето документи изи интернет, купих си въпросната книжка, набавих си пластини, държач, и след няколко сухи тренировки реших да се пробвам. Нямах и трасажна маса, а ползвах достатъчно равния (за моите цели, премерено) шлайфан плот на една от дърводелските машини в цеха, в който са ми стругфа и фрезата.

                Ей тук има подробности от процеса на правенето на клин, фрезоването, шаброването, крайния резултат (който не е оптимален, но със средствата, с които разполагах е близо до максималния). Накратко реших си проблема с машината придържайки се максимално до писането по дебелите и не до там дебелите книги.

                Горе-долу от тоя пост нататък е описано какви съм ги вършил и как съм се учил.
                https://www.offroad-bulgaria.com/sho...64#post2897664

                От тук започва фрезоването:
                https://www.offroad-bulgaria.com/sho...52#post2908652

                От тук 2-ра серия, след като направих първия клин наопаки:
                https://www.offroad-bulgaria.com/sho...80#post2918180

                От тук започвам да боря шаброването:
                https://www.offroad-bulgaria.com/sho...39#post2924539


                Таа, няма негативизъм. Тъкмо напротив. В процеса на шаброване приятел ми даде електрически шабър за проба - страшна благина. Затова го и споменях. С такъв сигурно нямаше да се случи и 1/10 от изтеклата от мен пот по време на процеса.

                За съжаление обаче както и сам си установил - това в днешно време тук е позабравена технология и занаят. Просто е факт. Не те разубеждавам или нещо такова - на мен ми е кеф че съм го опитал и че съм успял, но съм съвсем наясно че надали ще ми потрябва повече от още 1-2 пъти, ако изобщо.

                Та тъй. Дерзай.

                ПП: И впрочем - сух пигмент + масло/грес/парафин (за да се докара нужната гъстота) е, според скромния ми опит, най-добреат "синилка" и от офорт мастиолото, и от маслената боя. Много по-непорзрачна и контрастна картинка се получава. Същото важи и при реглаж на диференциали например - и там ги пробвах и трите.
                Интернет експлорър: Безплатно предоставян от Майкрософт тул за сваляне на браузер по избор.

                Коментар


                • #9
                  От: Шабароване

                  Извинете за вмешателството... металообработката и съпътстващите машини са ми интересни, но за жалост все още малко познати, и в този ред на мисли - за какво служи тресажната маса и как се борави с нея?
                  I'm not Lost, I'm Discovering !

                  088 три 3 четири 0 94 нула - Филип

                  Коментар


                  • #10
                    От: Шабароване

                    И аз съм аматьор в тази област, но ми е интересна тематиката.....
                    Трасажната маса (проверочна маса) е свръх равна плоча от чугун или гранит за проверка на равнинност на детайли.
                    Виждал съм и някакви Mitutoyo с Т канали, но нямам идея за какво са.
                    Ще се радавам, ако някой обясни по-подробно

                    Коментар


                    • #11
                      От: Шабароване

                      Точно - много точна референтна повърхност. И там си има класове на точност, естествено, като цените на високите класове стават свирепи, както и на тия с големи размери.

                      Как се борави - например мажеш я с тънък слой мастило, после слагаш върху нея с повърността към нея детайла, който искаш да е равен, разхождаш го малко насам натам, и като го "отлепиш", мастилото се е отбелязало на местата, където трябва да се отнеме материал. После с шабъра отнемаш материал там, после пак залепваш и разхождаш и т.н., докато детайла започне да опира на плочата на равномерно разпределени дребни петънца с обща площ например между 1/3 и 1/2 от цялата.

                      Тогава си направил детайла почти идеално гладък и прав, и в същото време с микроскопични вдлъбнатинки, където да се задържа масло.

                      При крайните пасове на шаброване детайла дори започва да "левитира" върху плочата и без да има смазка - толкова добре си пасват че въздуха отдолу започва да излиза бавно. А когато детайла се монтира на машината с така напаснати повърхности и наличие на смазка се плучава така че с един пръст и почти никакво усилие, местиш машинни възли със стотици килограми и дори тонове тегло, все едно са в безтегловност.
                      Последно редактирано от sparkybg; 16-10-18, 21:36.
                      Интернет експлорър: Безплатно предоставян от Майкрософт тул за сваляне на браузер по избор.

                      Коментар


                      • #12
                        От: Шабароване

                        И аз благодаря за изчерпателния отговор.
                        А Т каналите на някои модели за какво се ползват?
                        Ето едно Mitutoyo
                        Натиснете снимката за да я уголемите

Име:1.jpg
Прегледи:1
Размер:46.9 КБ
ID:5800495

                        Коментар


                        • #13
                          От: Шабароване

                          Не се сещам в момента.
                          Интернет експлорър: Безплатно предоставян от Майкрософт тул за сваляне на браузер по избор.

                          Коментар


                          • #14
                            От: Шабароване

                            Проверочната маса е с шлайфана повърхност, тя е само еталон за проверка на равнинност-слагаш детайла отгоре и спрямо масата с часовник проверяваш детайла какви отклонения има.Чугунената изглежда така:
                            Натиснете снимката за да я уголемите

Име:dsc_7209.jpg
Прегледи:1
Размер:203.3 КБ
ID:5800503
                            Трасажната е работна маса-тя е изравнена с шабрене, има по-ниска точност и служи точно за шабрене-да я намажеш със "синка" и да плъзгаш разни плоскости отгоре, за да им провериш контактната повърхност. Трасажна гранитна маса няма. Драска се. Прави се от специфични видове гранит, който по света не е много често срещан, което прави цената му е още по-висока.
                            Натиснете снимката за да я уголемите

Име:l225368-1.jpg
Прегледи:1
Размер:211.2 КБ
ID:5800504
                            Тази с каналите е монтажна маса- има Т-канали за да захващаш разни детайли.:
                            Натиснете снимката за да я уголемите

Име:1350291156foto2_big.jpg
Прегледи:1
Размер:41.2 КБ
ID:5800505
                            И трите варианта струват едни много, ама страшно много пари.
                            Съботата ми вървеше добре докато не осъзнах, че е понеделник.

                            Коментар


                            • #15
                              От: Шабароване

                              Първоначално публикуван от santaclash Преглед на мнение
                              Трасажна гранитна маса няма.
                              Айде бе! А това какво е?

                              https://bazar.bg/obiava-20874843/tra...itna-masa-poli
                              Интернет експлорър: Безплатно предоставян от Майкрософт тул за сваляне на браузер по избор.

                              Коментар

                              Активност за темата

                              Свий

                              В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                              Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                              Зареждам...
                              X