Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Hauser MP-52

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • От: Hauser MP-52


    Pajero 2.5.TDI GLS Super Selekt
    лодка RIGIFLEX CAP370+YAMAHA 15hp. four stroke

    Коментар


    • От: Hauser MP-52

      Баш. Само леко усъвършенствано. Типчето не може да дели на произволно "неудобно" число, а аз знам как да го направя да може . Например 27, 39, 41 и от сорта. С достатъчно импулси за оборот на шпииндела става с достатъчна точност. Но не става с Ардуино - трябва една 64 битова сметка 36000 пъти в секунда. Не знам дали изобщо ще стане с микроконтролер или ще трябва FPGA.
      Интернет експлорър: Безплатно предоставян от Майкрософт тул за сваляне на браузер по избор.

      Коментар


      • От: Hauser MP-52

        Първоначално публикуван от sparkybg Преглед на мнение
        Май не забеляза че съм писал за "датчик за шпиндела". Именно за рязане с червячна фреза иде реч. Делене на въртенето на шпиндела към въртенето на детайла. Комбинирано с ход по X на масата или ход по Z на главата на същия принцип = наклонени зъби с червячна фреза. Класически зъборез с безкраен брой деленета няма, или поне зъбните колела за което трябва да са половин трикрилен гардероб.

        Това - шпиндел до 200 оборота, датчик с 3600 импулса на оборот през безлуфтова предавка 1:10, и имаш 36000 импулса за оборот. От това - делене на колкото си искаш през стъпков или серво мотор на делителя.
        Спарки, дори сега като го чета, пак не мога да си го представя как сте го замислили. Тоя изпит ми го ДАДОХА. Май със СРЕДЕН 2,50. Но ако драснеш една схемичка на коляно и качиш снимка, може и да се пробвам да схвана нещо. Разбира се, добре е отначало да го проверите за патентна чистота и после да споделяте идеята. Струва ми се, че навремето едно момче правеше нещо подобно в ТУ Габрово, но неговото беше нарязване на конусни колела на МС032. За съжаление съм му забравил името. Та идеята беше пак за универсалност и избягване на ТРИКРИЛНИЯТ ГАРДЕРОБ. Но аз съм консервативен. Щом са измислили струга за струговане, фрезата за фрезоване, шлайфа за шлайфане и зъбонарезната машина за нарязване на зъби сигурно е имало защо да ги специализират строго. Една зъбонарезна машина на старо не вярвам да е много скъпа- изкачат чат пат оферти. Докато го умувате този проект, г-н Памукчиев твоят градски ще е нарязал хиляди колела с класическата стара машина.

        Коментар


        • От: Hauser MP-52

          Първоначално публикуван от sparkybg Преглед на мнение
          Май не забеляза че съм писал за "датчик за шпиндела". Именно за рязане с червячна фреза иде реч. Делене на въртенето на шпиндела към въртенето на детайла. Комбинирано с ход по X на масата или ход по Z на главата на същия принцип = наклонени зъби с червячна фреза. Класически зъборез с безкраен брой деленета няма, или поне зъбните колела за което трябва да са половин трикрилен гардероб.

          Това - шпиндел до 200 оборота, датчик с 3600 импулса на оборот през безлуфтова предавка 1:10, и имаш 36000 импулса за оборот. От това - делене на колкото си искаш през стъпков или серво мотор на делителя.
          Това е хубаво като замисъл. Сега и аз да дам тема за още малко.
          За единият мисля съм споменавал. Не знам как са по-едричките делителни апарати или въртящи се маси, но по-компактните лагеруват на плъзгане. Ако се направи някакъв разчет "на око" колко оборота би направила за един средно натоварен работен ден и колко ако се върти синхронно със шпиндела, може да се окаже че за седмица се навърта годишния и разчет за работа.

          И друго - имам чувството че това което ще правите, е нещо което прави четвъртата (ротационна) ос на всяко CNC. Тоест, ще дублирате функцията му.
          По тоя повод, няма ли да е по-удачно направо да се гмурнете в дълбоката вода?
          Не чета коментари и не отговарям на такива.

          И коментаторите...

          Коментар


          • От: Hauser MP-52

            В тая цялата галимация ще се направи класическа самоделна зъбонарезна машина,която вместо лира и диф ще има елктроника и стъпкови мотори.Идеята е обмислена,остава да се изпълни,от мен механичната част а Спарки обеща да съдейства за електриката.Това евентуално ще стане някога,когато имам свободно време да изградя замисленото.

            P.S.Излизат зъбонарезни машини чат-пат,но са все големи кютюци за много пари.
            Вива: Което само доказва, че земята е била плоска, преди да я намотаят на глобус...

            Коментар


            • От: Hauser MP-52

              Първоначално публикуван от i208 Преглед на мнение
              Спарки, дори сега като го чета, пак не мога да си го представя как сте го замислили. Тоя изпит ми го ДАДОХА. Май със СРЕДЕН 2,50. Но ако драснеш една схемичка на коляно и качиш снимка, може и да се пробвам да схвана нещо. Разбира се, добре е отначало да го проверите за патентна чистота и после да споделяте идеята. Струва ми се, че навремето едно момче правеше нещо подобно в ТУ Габрово, но неговото беше нарязване на конусни колела на МС032. За съжаление съм му забравил името. Та идеята беше пак за универсалност и избягване на ТРИКРИЛНИЯТ ГАРДЕРОБ. Но аз съм консервативен. Щом са измислили струга за струговане, фрезата за фрезоване, шлайфа за шлайфане и зъбонарезната машина за нарязване на зъби сигурно е имало защо да ги специализират строго. Една зъбонарезна машина на старо не вярвам да е много скъпа- изкачат чат пат оферти. Докато го умувате този проект, г-н Памукчиев твоят градски ще е нарязал хиляди колела с класическата стара машина.
              1. На шпиндела/вретеното се слага датчик, който в нашия случай след предавка ще дава 36000 импулса за оборот.
              2. На делителния апарат се слага стъпков или серво мотор, който се управлява от импулсите от датчика на шпиндела/вретеното, след деленето им (например всеки втори, всеки 5-ти, всеки 27-ми импулс и т.н.
              3. На хода X пак се слага стъпков или серво мотор, който пак се управлява от импулсите от сензора, с много по-голямо делене.
              4. За наклонени зъби - за всяка единица ход по X към въртенето не делителя се добавя още малко (например 2 градуса за милиметър ход по X) - по този начин въртенето на делителя "изостава" или "изпреварва" въртенето на шпиндела с някакъв градус и се получават наклонени зъби. Съответно червячната фреза се слага под ъгъл, съответстващ на ъгъла на зъбите и работния ъгъл на фрезата.

              То си е все едно механична предавка, само дето става по електронен/електрически път и не ти трябва гардероб със зъбни колела. Това впрочем си е съвсем стандартна "екстра" на почти всяка многоосна CNC машина, или поне на повечето, които съм виждал.
              Интернет експлорър: Безплатно предоставян от Майкрософт тул за сваляне на браузер по избор.

              Коментар


              • От: Hauser MP-52

                Първоначално публикуван от sparkybg Преглед на мнение
                1. На шпиндела/вретеното се слага датчик, който в нашия случай след предавка ще дава 36000 импулса за оборот.
                Продаваха енкодери с такава или по-голяма резолюция. Та може и без предавки.
                Не чета коментари и не отговарям на такива.

                И коментаторите...

                Коментар


                • От: Hauser MP-52

                  Наскоро ми попадна една чудесия производство на чсср.Нещото беше чисто ново със консервационна смазка.Видимо е делителна маса със втора червячна предавка,има плот с лястовича опашка и кръстат плот на койт е имало още нещо.От масата към кръстатият плот има зъбна предавка със две скорости,какво е търкаляла само мога да гадая.Та въпросната маса днес я разглобих,почистих и разгледах обстойно.На първо четене има шанс със малко доработки,да свърши работа за новият проект.Ще трябва да се изработи винт и гайка,да се измисли как да се закрепи към масата и плота,също и нониус.На самата маса трябва да се махне централната ос,и да се преработи във кух вал за морз 5 примерно.На кръстатият плот ще трябва да се направи висок подвижен център,закрепен неподвижно за лястовичата опашка.Масата е нещо като 1000/1,нямах нерви да я завъртя на цял оборот.Откъм маховика предавката е 10/1 към червяка на масата.Ето я:
                  Натиснете снимката за да я уголемите

Име:20190410_175231.jpg
Прегледи:1
Размер:315.4 КБ
ID:5812324
                  Натиснете снимката за да я уголемите

Име:20190410_175133.jpg
Прегледи:1
Размер:242.4 КБ
ID:5812325
                  Натиснете снимката за да я уголемите

Име:20190410_175027.jpg
Прегледи:1
Размер:282.3 КБ
ID:5812326
                  Натиснете снимката за да я уголемите

Име:20190410_135654.jpg
Прегледи:1
Размер:297.3 КБ
ID:5812327
                  Вива: Което само доказва, че земята е била плоска, преди да я намотаят на глобус...

                  Коментар


                  • От: Hauser MP-52

                    Първоначално публикуван от ittso Преглед на мнение
                    Продаваха енкодери с такава или по-голяма резолюция. Та може и без предавки.
                    Знам, ама не закачай "таз струна тънка"... че цените са перверзни.

                    Това на Autonics, с 3600 импулса в TME е около 220 кинта с ДДС. С една ремъчна предавка 1:10 влизам в цена около 300кинта.

                    Същото с 5000 импулса отива на към 260, a 72000 импулса в Mouser е на минимум 1200 кинта.
                    Интернет експлорър: Безплатно предоставян от Майкрософт тул за сваляне на браузер по избор.

                    Коментар


                    • От: Hauser MP-52

                      Първоначално публикуван от sparkybg Преглед на мнение
                      Знам, ама не закачай "таз струна тънка"... че цените са перверзни.

                      Това на Autonics, с 3600 импулса в TME е около 220 кинта с ДДС. С една ремъчна предавка 1:10 влизам в цена около 300кинта.

                      Същото с 5000 импулса отива на към 260, a 72000 импулса в Mouser е на минимум 1200 кинта.
                      Виж продукцията на Renishaw (Пламен да не гледа ). Имат интересни продукти. Ако не забравя, утре ще питам познат който относително наскоро беше купувал нещо подобно.

                      Идея - ако шпинделът има скоростна кутия то предавката е налична. Енкодера се монтира на двигателя. Естествено идеята има и недостатъци - разчита се на това, че при въртящ се шпиндел, луфтовете ще са обрани. Трудно ми е да преценя доколко е адекватна подобна идея.
                      Не чета коментари и не отговарям на такива.

                      И коментаторите...

                      Коментар


                      • От: Hauser MP-52

                        Не трябва да има луфтове, IMHO. А от шпиндела до мотора, ако има 2-3 предавки работата ще е зле - до към 10ина градуса луфт, и то умерено оптимистично. Сложи и луфта в делителния апарат и нещата съвсем се омазват.

                        На шпиндела, 2 HTD5 колела + 15мм ремък, и "жми градО" - евтино, просто, безшумно, безлуфтово и при тоя товар ще живее до пенсия.
                        Интернет експлорър: Безплатно предоставян от Майкрософт тул за сваляне на браузер по избор.

                        Коментар


                        • От: Hauser MP-52

                          Първоначално публикуван от ittso Преглед на мнение

                          Идея - ако шпинделът има скоростна кутия то предавката е налична. Енкодера се монтира на двигателя. Естествено идеята има и недостатъци - разчита се на това, че при въртящ се шпиндел, луфтовете ще са обрани. Трудно ми е да преценя доколко е адекватна подобна идея.
                          Всички центри са така . МСто има три механично превключващи се диапазона като на най бързия мисля че ходеше до 6 000 оборота .
                          Без цигари и алкохол ще съм най здравия труп в гробищата .

                          Коментар


                          • От: Hauser MP-52

                            Първоначално публикуван от ittso Преглед на мнение
                            ...Имат интересни продукти. Ако не забравя, утре ще питам познат който относително наскоро беше купувал нещо подобно...
                            Не съм проверявал информацията, само препредавам. Магнитен, 400к импулса за оборот е бил около 200 ойро. Купуван е от rls.si
                            Не чета коментари и не отговарям на такива.

                            И коментаторите...

                            Коментар


                            • От: Hauser MP-52

                              Първоначално публикуван от sek.1 Преглед на мнение
                              Всички центри са така.
                              Я бе! И луфта между шпиндела и мотора де го? Не говоря само за основния шпиндел, а за всички, които могат да се ползват и за шпиндели, и за друго - например да държат и въртят детайла докато шпиндела с инструмента го обработва.
                              Интернет експлорър: Безплатно предоставян от Майкрософт тул за сваляне на браузер по избор.

                              Коментар


                              • От: Hauser MP-52

                                Първоначално публикуван от sparkybg Преглед на мнение
                                Я бе! И луфта между шпиндела и мотора де го? Не говоря само за основния шпиндел, а за всички, които могат да се ползват и за шпиндели, и за друго - например да държат и въртят детайла докато шпиндела с инструмента го обработва.
                                МСто е 5 координатна машина .
                                Без цигари и алкохол ще съм най здравия труп в гробищата .

                                Коментар

                                Активност за темата

                                Свий

                                В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                                Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                                Зареждам...
                                X