Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Ново стругче

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • Ново стругче

    Колеги скоро се сдобих със това стругче 136 см е дълго , универсала е 160 мм
    Има една стъпаловидна алуминиева ремъчна шайба за прехвърлящата ос , която липсва , и резервен комплект бронзови втулки за шпиндела
    Има и стойка за люнет , без люнета Може да е стойка за друго нещо - отдолу е със профила на паралелите а отгоре е плоска
    Имате ли някакво инфо за марката или модела на машинката - Може да е Вагрянка , малкия модел . Може и да е друга машина
    На снимките изглежда много зле , но във действителност е много запазена машинка и нито паралели , нито нещо друго е износено
    Аз имам още един подобен струг Може би малко по нов от този - прилича на струг Дунав , но не знам какъв е - колега каза че била УС 1 М
    Мисля да заваря едня рямкя еле люлка както казваме в Пловдив и чрез 2 лагерни тела със лагери и ос да монтирам стъпаловидната ремъчна шайба и сащо и да направя още 2 шайби - за електродвигателя и за прехвърлящата ос от външната страна .
    Машинката е прекрасна и доста стабилна .Тежка е около 250 килограма . Другото ми стругче е 330 но при него има и повече чугун на корпуса при шпиндела и основи чугунени под паралелите
    Под паралелите на тази предполагам ще си излея 2 основи от бетон , които да повдигнат леко машината , за да влезе тава отдолу .
    Натиснете снимката за да я уголемите

Име:Струг 1.jpg
Прегледи:2
Размер:29.7 КБ
ID:6116510

    Натиснете снимката за да я уголемите

Име:струг 2.jpg
Прегледи:1
Размер:32.7 КБ
ID:6116511

    Натиснете снимката за да я уголемите

Име:струг 3.jpg
Прегледи:1
Размер:32.3 КБ
ID:6116512

    Натиснете снимката за да я уголемите

Име:струг 4.jpg
Прегледи:1
Размер:30.0 КБ
ID:6116513
    Последно редактирано от Rusen pd; 12-06-16, 18:19.

  • #2
    От: Ново стругче

    Тези зъбчатки не се ли мажат с нещо? Така открити???
    Има ли желание-има и начин!

    Коментар


    • #3
      От: Ново стругче

      Ами машината е производство или 30 или 40 година така е по принцип ще и направя от ламарина кутия и капаци Мажат се зъбчатките със грес естествено .
      Въпроса е за междинната ос , как най добре да я проектирам - Люлката която носи предавателните шайби и мотора .
      Също ако има някой от Пловдив , и има желание да се запознаем и да се видим - ще се радвам Аз съм от каршака .
      Хубава машинка , ще ми върши работа , за това което работя
      Пратиха ми я по Еконт от Шумен ха ха ха

      Коментар


      • #4
        От: Ново стругче

        Тююю, изтървал съм я. Откога се оглеждам и ослушвам за нещо подобно-елементарно и семпло...
        Има ли желание-има и начин!

        Коментар


        • #5
          От: Ново стругче

          Божа работа и аз се оглеждах за същото ама и ефтино даже ха ха ха Ако ще правиш детайли с резби , мисля че С 8 е по добър вариант
          Този тип машини с без нортунг и правенето на една резба примерно изисква добри математически и инженерни познания на машината и предавателните предавки като по таблица ти излизат стъпките Тази няма таблица но предполагам че може да се заровя и да попрочета безкрайни теми и разработки по чуждите форуми за стругове като My Ford , Atlas , Britania и така нататък
          Ако ти трябва само за стъргане примелно е добър ефтин вариант - аз съм ощетен откъм място
          Стара и стабилна , морално остаряла машина , здрава но с не особени възможности
          Искаше ми се да попитам някой по опитен за междинната ос и точното разположение на захващането на люлката към струга
          Искам междинната ос да я използвам като съединител - да работя и като дръпна да спра движението на шпиндела , докато мотора работи , да си премеря нещо със микромер и да зацепя пак , примерно

          Коментар


          • #6
            От: Ново стругче

            Ами ще ти покажа аз какво открих преди време, когато и аз търсих въпросната люлка за стругче TSA16

            Натиснете снимката за да я уголемите

Име:rys10.jpg
Прегледи:1
Размер:156.2 КБ
ID:5718655
            Натиснете снимката за да я уголемите

Име:100_3100.JPG
Прегледи:1
Размер:105.7 КБ
ID:5718656
            Натиснете снимката за да я уголемите

Име:866284.jpg
Прегледи:1
Размер:191.0 КБ
ID:5718657
            Натиснете снимката за да я уголемите

Име:p1.jpg
Прегледи:1
Размер:163.7 КБ
ID:5718658

            Спирачката ще трябва да си я измислиш, има трифазни електромотори с вградена спирачка.

            Коментар


            • #7
              От: Ново стругче

              Да обаче люлката на тази машинка е като на ТОС МН 80 - тодолу във шкафа Иначе моето стругче новото люлката е била явно отгоре отзад на машината като е била подвижна - със дърпането към теб е освобождавала от движение р а след бутане напред е защепвал ремъка пак .
              Понеже мисля че тая моя машина е от типа на Атлас или Саут Бенд или Май Форд стругчетата р където люлката със междиннат ос е била отзад хваната за основата или хваната за стената .
              Аз ще заваря една рамко и ще си направя една ос - имам и 4 стари лагерни тела - ще ползвам 2 за оста .
              Въпроса е къде да направя да се захваща оста на люлката - към тялото на стругчето или към масата под него
              Мислех си че машинката трябва да се повдигне малко за да мога да вкарам тава под паралелите
              Може би едни отляти бетонни основи по мярка правени за нея ще решат едноврменно проблема със мястото за тавата и със мястото къде да се захване люлката
              Ще се радвам колегите да споделят мнение
              Днс я разглобих цялата и я чистих със газ за лампи от гнязта Много е запазено всичко Паралелите и подаванията са в перфектно състояние нямат почти никакво износване .
              Машинката е била със ремъчни шайби за плосък ремък но явно някой е извъртял 2 броя четиристепенни ремъчни шайби от алуминий Едните се виждат на снимката
              Колега 1 Георги стругчето ТСА 16 е прекрасно наистина и е невероятна машинка , която си струва да купиш и оправиш , само за да я има без да ползваш Прекрасно е наистина

              Коментар


              • #8
                От: Ново стругче

                Машината е разглобена на съставни части , до последният болт и почистена със Газ за лампи / керосин / и бензин .
                Сега мисля на неотговорните и плъзгащи части да я мина със ръждопреобразувател - без триещите части и шпиндела разбира се
                Проблема на машинката беше , че като са я сглабяли , чугунените отлики не са минати със метална четка ,да се изчистят от пясъка или на песъкоструй .
                Пясъка се е ронил от време на време от повърхността на чугуна и е падал във шпиндела на машината и има надраскване леко на месинговите втулки отвътре .
                Сега аз ще я изчистя и боядисам и ще я сглобя . идей за добра боя освен 3 в 1
                паралелите се изчистиха прекрасно със много финна метална вълна и оцет и със газ след това
                Някакви идей да имат по опитните във форума , нещо което да не го откривам тепърва ха ха ха
                мисля да си направя едни резервоарчета за масло , на мястото на отворите за свазване , за да не си играя със масльонката постоянно , а да сипвам по валко преди работа .

                Коментар


                • #9
                  От: Ново стругче

                  Машината е много близка до големина и устройство до тази на линка и искам да направя междинната ос да се ползва като съединител , със една ръчка и един бутален лост Точно като на линка

                  https://www.youtube.com/watch?v=sP7HTyvvVxI

                  Коментар


                  • #10
                    От: Ново стругче

                    Най интересното нещо във тая машинка е това , че всички болтове по нея са правени на струг и на ръка са срязвани след това .Повечето са месингови - доста чист и мек материал , няма нищо общо със сегашният материал .
                    Реших да сменя болтовете на цялата машина и ... осъзнах че не става така лесно Всичките независимо дали са 6 мм 8 мм или 10 има и няколко 5 мм - всичките са със по голяма стъпка на резбата Тоест всичките са правени със една стъпка и нарязвани в чугуна със метчик със по голяма от нормалната стъпка
                    Сигурно е правена 20 или 30 година машината - няма градусно разделение на кръстатият супорт и няма нониус на него
                    подаването на кръстатия е правено много особено - дълго подаване е , но е със много къс ход 6 - 7 см Много интересна машина Боядисана е вече и почти сглобена , остава да и взема един нов мотор монофазен и да заваря една рамка за междинната , прехвърляща ос

                    Коментар

                    Активност за темата

                    Свий

                    В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                    Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                    Зареждам...
                    X