Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Ремонт и възтановяване на менгеме

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • Ремонт и възтановяване на менгеме

    Здравейте,
    Скоро се снабдих от един приятел със хубаво голямо менгеме.
    Естествено като всичко преживяло толкова години от Татово време имаше нужда от ремонт. По руските сайтове за металообработка и т.н. виждам че хората редовно постват теми как са ремонтирали различни машини и т.н. и за това реших и аз да направя тук подобна тема в случай че на някого му е интересно.
    Предварително се извинявам за качеството на снимките но за съжаление не разполагам с кой знае каква снимачна техника

    Натиснете снимката за да я уголемите

Име:a01.jpg
Прегледи:1
Размер:116.1 КБ
ID:5908776

    Натиснете снимката за да я уголемите

Име:a02.jpg
Прегледи:1
Размер:106.8 КБ
ID:5908777
    Ето го началото. Менгемето е раздясало задната му челюст липсва и на нейно място има друга от друго менгеме която тепърва трябва да приспособя. Както се досещате отворите и не съвпадат тъка че се наложи да напасна колкото може единия отвор а другия пробих в чугуна нарязах резба поотрязах стърчащата част от челюста. От долу изгладих до колкото можах чугунената отливка понеже не беше равна мисля беше ползвано менгемето без челюст. После я намазах със "течна стомана" или нещо такова беше за да се получи равна повърхност. Единственият косур е че чугуненото ръбче на което ляга челюста е отчупено и следователно менгемето не става да се удря по него но на мен ми трябва за стягане.

    Натиснете снимката за да я уголемите

Име:a03.jpg
Прегледи:1
Размер:99.4 КБ
ID:5908778

    Натиснете снимката за да я уголемите

Име:a04.jpg
Прегледи:1
Размер:92.9 КБ
ID:5908779

    Менгемето е разглобено и готово за почистване от ръжда.
    За целта ще използвам електрохимичен метод.

    Натиснете снимката за да я уголемите

Име:a05.jpg
Прегледи:1
Размер:58.7 КБ
ID:5908780
    Първо набавяме достатачно количество сода за миене на бъчвки. 1кг/10литра вода. В моя случай менгемето беше доста голямо и го топнах във вана със 30 литра вода съответно 3кг сода.

    Натиснете снимката за да я уголемите

Име:a06.jpg
Прегледи:1
Размер:95.0 КБ
ID:5908781
    Ето я ваната със разбърканата сода.

    Към плужителният полюс на захранващият източник тябва да се сложи материал от нераждаема стомана. В моя случай използвам металните гъби за търкане да загорели тенджари
    Натиснете снимката за да я уголемите

Име:a07.jpg
Прегледи:1
Размер:79.3 КБ
ID:5908782 Натиснете снимката за да я уголемите

Име:a08.jpg
Прегледи:1
Размер:62.9 КБ
ID:5908783

    Към отрицателният полюс на токоизточника свързвам тялото на менгемето.
    Използвам няколко жици за да може да имам няколко контактни точки и така цялата повърхност да се обработва.

    Натиснете снимката за да я уголемите

Име:a09.jpg
Прегледи:1
Размер:106.9 КБ
ID:5908784 Натиснете снимката за да я уголемите

Име:a10.jpg
Прегледи:1
Размер:54.1 КБ
ID:5908785 Натиснете снимката за да я уголемите

Име:a11.jpg
Прегледи:1
Размер:55.5 КБ
ID:5908786

    Ето тук съм натопил менгемето като съм защипал с тази дъска гъбичките за да не се допрат до него все пак трябва да осигуря по голямо разтояние между анода и катода.

    Натиснете снимката за да я уголемите

Име:a12.jpg
Прегледи:1
Размер:97.5 КБ
ID:5908787Натиснете снимката за да я уголемите

Име:a13.jpg
Прегледи:1
Размер:95.3 КБ
ID:5908788

    Вкючвам ТЕС-а който за съжаление е доста слабичък и операцията отнема доста време.
    Натиснете снимката за да я уголемите

Име:a14.jpg
Прегледи:1
Размер:94.3 КБ
ID:5908789

    Химията не ми е силната страна но до колкото си спомням при електролизата би трябвало да се отделя водород. Поради това операцията се извършва на отворен прозорец със вентилатор изхвълрящ газовете навън
    Натиснете снимката за да я уголемите

Име:a15.jpg
Прегледи:1
Размер:64.0 КБ
ID:5908790

    След няколко минути водата започва да се позапенва и от анода и катода започват да излизат мехурчета
    Натиснете снимката за да я уголемите

Име:a16.jpg
Прегледи:1
Размер:105.1 КБ
ID:5908791

    След 2.5 часа го изваждам подушавам и поотърквам леко с телена четка.
    Натиснете снимката за да я уголемите

Име:a17.jpg
Прегледи:1
Размер:105.1 КБ
ID:5908792

    Резултат има но не е задоволителен. Явно токоизточникът му идва слабичък за това го потопих пак и продължих процеса.

    След общо около 8 часа (варене) ето го и резултата
    Натиснете снимката за да я уголемите

Име:a18.jpg
Прегледи:1
Размер:155.6 КБ
ID:5908793 Натиснете снимката за да я уголемите

Име:a19.jpg
Прегледи:1
Размер:138.6 КБ
ID:5908794

    Следва същата обработка за всички части (без винта и гайката) тях само ги почистих от мрасотията и засъхналата грес. После боядисване смазване сглобяване и готово.
    Натиснете снимката за да я уголемите

Име:a20.jpg
Прегледи:1
Размер:98.2 КБ
ID:5908795Натиснете снимката за да я уголемите

Име:a21.jpg
Прегледи:1
Размер:105.4 КБ
ID:5908796Натиснете снимката за да я уголемите

Име:a22.jpg
Прегледи:1
Размер:116.5 КБ
ID:5908797Натиснете снимката за да я уголемите

Име:a23.jpg
Прегледи:1
Размер:103.6 КБ
ID:5908798

    Толкова. Сега остава в свободен момент да го закрепя на тезгяха.
    Надявам се не съм в отекчил.

  • #2
    От: Ремонт и възтановяване на менгеме

    Полезни неща си споделил.И резлтата е прекрасен. Май на днешно време не може да се купи за прилични пари инструмент /абе менгемето инструмент ли е?/ с такова качество. Китайските подобия трудно понасят боя с чук - проверено. Ако беше пооправил и сбърканите буквички малко .... ама това да ти е кусура.

    Впрочем мисля , че за почистване от ръжда на подобни и по-дребни детайли с пълен успех може да се ползва оцет. Там не е нужно да се прилага ток но пък процеса е по-дълъг.
    0888932647

    Никога не се страхувай да правиш това, което не умееш. Помни, че Ноевият ковчег е направен от любители. Професионалистите са построили "Титаник".

    Коментар


    • #3
      От: Ремонт и възтановяване на менгеме

      Браво за мерака и изпълнението!Дано ти служи дълго и вярно,това менгеме.
      Онзи,който не слуша съвети е обречен да слуша упреци.

      Коментар


      • #4
        От: Ремонт и възтановяване на менгеме

        Еййй вярно правописа ми е уникален. Изял съм и много букви. Съжалявам за което. Много ми се спеше предполагам за това (трябва да скалъпим някакво извинение няма как)
        За съжаление май не мога да редактирам темата.

        Коментар


        • #5
          От: Ремонт и възтановяване на менгеме

          1 диод на електрожена на вторичната няма ли да свърши по-добра работа от ТЕС-а? Не бях чувал за такова почистване.

          Коментар


          • #6
            От: Ремонт и възтановяване на менгеме

            ако знаех че толкова труд ще хвърлиш по него щях да ти го подаря не да ти го продавам евала дано ти свърши работа

            Коментар


            • #7
              От: Ремонт и възтановяване на менгеме

              Станало е доста добре.На тия менгемета тръбата и гайката идват слаби и при по як напън ,гайката се откъсва от тръбата.Аз на мойто малкото 5пъти късам гайка А имам и голямо,но още не съм го сложил на тезгяф,там беше същата работа,взех го със скъсана гайка ,но чисто ново.Търса и челюсти,мойто му липсваха.Мислил съм да ги правя,но трябва някъква грапавина да има ,защото иначе испуска.

              Коментар


              • #8
                От: Ремонт и възтановяване на менгеме

                Абе за челюсти и аз съм мислил да правя. Имам и дебела шина от която мога да отрежа обаче няма как да ги закаля. Мислил съм ако нагрея метала с горелка и после да го топна в машинно масло но нямам горелка тъй че за сега отпадна тъзи идея. Ако обаче някой измиси нещо да се обажда.

                Коментар


                • #9
                  От: Ремонт и възтановяване на менгеме

                  Според мен можеш да го закалиш и в печка на дърва и въглища и пак в машинното масло, но дали има смисъл от закаляването. Идеята ми е че самите челюсти е добре да са по меки от обработвания детайл за да не го нараняват( ама не и прекалено меки де). Аз лично съм виждал, че върху оригиналните челюсти да слагат алуминиеви вложки да да не нараняват детайлите от пластмаса, дърво, алуминий, бронз, мед и др.
                  -------Honda CR-V 128к.с.--------
                  "Нищо не е толкова лошо, колкото изглежда !"

                  Коментар


                  • #10
                    От: Ремонт и възтановяване на менгеме

                    Много благодаря!!!
                    Никога нямаше да ми дойде на ум за такъв електролит, а много често ми се налага да възстановявам разни "джелеза", при това механичната обработка е абсолютно неприложима. Ползвам разни рецепти, но като отида в магазин за химикали и им кажа компонентите - ме гледат като да съм на Бин Ладен първи барчет.
                    Само би ли уточнил характеристиките на тока, защото на снимката не се виждат добре показанията на уредите. И - домакинските телчета, мисля не са от неръждаема стомана, или поне аз не съм попадал на такива.


                    П. П. Мойта вана представлява една желязна тръба фи-130мм (такива са ми детайлите), тя ми е и положителният електрод (задължително върху електроизолационна подложка).
                    Прави каквото трябва, пък да става каквото ще!

                    Коментар


                    • #11
                      От: Ремонт и възтановяване на менгеме

                      Значи метода не е сложен.
                      Прилагаш ниско напрежение примерно 12 волта. На полужителният полюс закачаш нераждаемата стомана на отрицателния раждясалото желязо.
                      По долу съм сложил картинка. Разтвора е от вода и NA2CO3 което в българия може да се намери под наименованието "сода за миене на бъчви". Продава се на разфасовки по 500грама. на всеки 10л вода слагаш 1кг сода. Моята вана беше 30л и за това сложих 3кг сода.
                      Първоначално за нераждаема стомана използвах телените гъбички за чинии. Поставях ги в единия край на ваната а детайла в другия. После обаче ми хрумна друго. Изрязах от нераждаема ламарина 4 парчета приблизително по 10х10см. и всяко разположих върху една от четирите стени на ваната а детайла поставях в центара. По този начин по равномерно се обработва от всякаде. Първоначално за токоизточник ползвах захранване от РС. Понеже обаче това менгеме беше голямо и между него и другия полюс растоянието беше малко явно е протекъл по голям ток и глупавото китайско захранване (със 2 диода на изхода вместо със свястна диодна двойка) взе че изгоря. После го оправих но нямаше смисъл да пробвам от ново за това си включих тес-а. Значи пуснах го и му ограничих тока на 4.5А защото инъче грееше много и щеше и той да изгори. При това напрежението не съм го ограничавал но беше около 4 волта което е малко. Просто тес-а е слабичък. Точно за това отне толкова време. Сега ако ваната ти е метална незнам честно казано какво ще стане защото тя е проводник и най много да окъсиш захранването.
                      По принцип този метод не съм го измислил аз видях го от един френски сайт. Беше доста трудно да разшифровам предвид чене знам езика точно кое какво е.
                      Особенно ми беше трудно да разбера аджаба на какво автора вика "Sode Asch" или сода за пране. После докато разбера под каква форма може да се намери това в България

                      Ето схемата: Ако има нещо неясно или не съм обяснил както трябва питайте.
                      Натиснете снимката за да я уголемите

Име:el.jpg
Прегледи:1
Размер:41.7 КБ
ID:5233738


                      П.С. Днес монтирах менгемето на работният си тезгях. Прилагам нагледен материал.
                      Като цяло предполагам че менгемето е било предвидено да се завинти върху някоя яка стоманена греда поради интересната си конструкция.
                      Това наложи по различен начин на монтаж при мен и стана много стъбилно.
                      Натиснете снимката за да я уголемите

Име:Pic1.jpg
Прегледи:1
Размер:112.4 КБ
ID:5233744

                      Натиснете снимката за да я уголемите

Име:Pic2.jpg
Прегледи:1
Размер:119.8 КБ
ID:5233745

                      Натиснете снимката за да я уголемите

Име:Pic3.jpg
Прегледи:1
Размер:103.2 КБ
ID:5233746

                      П.П.С. Предполагам че пак е пълно с правописни грешки и изядени букви но пак ми се спи. Моля да ме извините.

                      Коментар


                      • #12
                        От: Ремонт и възтановяване на менгеме

                        "Сода за пране" е по-популярно като поташ, представлява калиев карбонат - K2CO3.
                        Ваната не просто е метална, а и играе електрод - положителния, просто трябва детайла да не опира в нея (поне не през проводници).
                        Моята схема е напълно аналогична, само че електролитите са разни ненужно (явно) сложни "бъркочи".

                        Менгемето е станало като ново!
                        Прави каквото трябва, пък да става каквото ще!

                        Коментар


                        • #13
                          От: Ремонт и възтановяване на менгеме

                          Добре де ама от нераждаема стомана ли е? и не бъркай подцинкована с нераждаема.
                          Защото ако не е ефекта няма да се получи предполагам
                          Колкото до содата за пране американците викат така точно на веществото което ние копуваме като сода за миене на бъчви което е Na2Co3
                          и няма нищо общо със K2CO3. На тебе ти трябва Na2Co3.

                          Коментар


                          • #14
                            От: Ремонт и възтановяване на менгеме

                            Не, не ми е неръждаема тръбата, но работи. Може би затова е толкова сложен електролита. Всъщност, ако твойта постановка работи с домакински телчета - значи и за нея не е необходимо електрода да е неръждаем.

                            П. П. Сега, като се позамислих: Няма никакво значение дали стоманата на положителният електрод е неръждаема, или ръждясваща - важното е да не е ръждива.
                            Последно редактирано от davc; 09-12-10, 22:19.
                            Прави каквото трябва, пък да става каквото ще!

                            Коментар


                            • #15
                              От: Ремонт и възтановяване на менгеме

                              Първоначално публикуван от davc Преглед на мнение
                              Всъщност, ако твойта постановка работи с домакински телчета - значи и за нея не е необходимо електрода да е неръждаем.

                              П. П. Сега, като се позамислих: Няма никакво значение дали стоманата на положителният електрод е неръждаема, или ръждясваща - важното е да не е ръждива.
                              Как точно стигна до този извод? Телчетата са от нераждаема стомана то си пишеше на опаковката.
                              Виж Аз изнамерих изпробвах и работя с метода в този му вид и мога само в този вид да гарантирам за успеха му.
                              От тук нататък всеки прави експерименти на своя отговорност
                              Предполагам че нераждаемата стомана не е случайно нераждаема. Трябва някой по навътре в химията да каже.

                              Пиши какво е станало и до къде си стигнал

                              Коментар

                              Активност за темата

                              Свий

                              В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                              Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                              Зареждам...
                              X