Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Фрези, фрезоване и други операции които могат тези машини.

Свий
Това е залепена тема.
X
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • От: Фрези, фрезоване и други операции които могат тези машини.

    В момента пасвам само хоризонталите. Наклонените повърхности на лястовичата опашка ще пасвам най-накрая, след като съм докарал хоризонталите. Наклонените повърхности на дъската са фрезовани едната по страната и, а другата по оригиналния и наклон, по който е правен и клина - писнах и само "вятър" от около десета и беше достатъчно.

    Иначе при фрезоването тия върху супорта ги изправях. Предварително си бях взел мярка по тая повърхност и при крепенето върху фрезата докарах същата разлика между двете точки (не червените, долъ до залепената пластина има белези, ако се загледаш), която и при меренето върху струга. Би трябвало разликата да е под стотна на 200мм., но предвид че съм "пипал" хоризонталите, може и да поиска допълнителна корекция с цел доизправяне спрямо шпиндела, но не очаквам нещо повече от 1-2 стотни:


    Иначе днес след 2 груби паса го докарах до тук:
    Натиснете снимката за да я уголемите

Име:20160228_183001.jpg
Прегледи:1
Размер:269.3 КБ
ID:5704220
    Натиснете снимката за да я уголемите

Име:20160228_183015.jpg
Прегледи:1
Размер:249.1 КБ
ID:5704221

    За повече нямаше време.

    Смятам че след най-много още 2, вече ще лежи равномерно и ще започна финното. Добре поне че няма маслени канали, че щях да видя зор. Започвам да му хващам цаката как да става с по-малко усилие и по-равномерно. Таман ще се науча и работата ще свърши.
    Интернет експлорър: Безплатно предоставян от Майкрософт тул за сваляне на браузер по избор.

    Коментар


    • От: Фрези, фрезоване и други операции които могат тези машини.

      До ту се справяш добре ,после ще разкараш отворите на дъската за гайката .

      Коментар


      • От: Фрези, фрезоване и други операции които могат тези машини.

        След още малко се стигна до тук:
        Натиснете снимката за да я уголемите

Име:20160302_211813.jpg
Прегледи:1
Размер:286.1 КБ
ID:5705547

        И отново предвид даденостите (дъската не е идеална по канон, няма и как да я направя без трасажна маса), се стигна до момент, в който следващите пасове не водеха до значимо по-добър резултат. В крайна сметка след леко шлайфане, притриване и сработване, смятам това да му е окончателния вариант:
        Натиснете снимката за да я уголемите

Име:20160305_164936.jpg
Прегледи:1
Размер:281.5 КБ
ID:5705548
        Натиснете снимката за да я уголемите

Име:20160305_164943.jpg
Прегледи:1
Размер:325.8 КБ
ID:5705549

        Метал е адски друдно да се снима, та снимките не отразяват съвсем реалността, но дъската ляга равномерно навсякъде, движи се уникално лесно върху масления клин (бутам я с малкото си пръстче).

        За една идея не ми стигна времето за пробна стружка. По дължина от край до край дъската е хоризонтална до стотна. Остава да видя какво става в напречна посока. Ако всичко е наред, вероятно клина ще има нужда от 2-3 стотни доуточняване.
        Интернет експлорър: Безплатно предоставян от Майкрософт тул за сваляне на браузер по избор.

        Коментар


        • От: Фрези, фрезоване и други операции които могат тези машини.

          Спарки,от това по-добре-няма накъде!Не се втелясвай за чак такава прецизност,тъй или иначе след време ще се надере от стружките.Инак си си намерил занимавка,Евалла за постигнатото,аз немам чак такива нерви.
          Вива: Което само доказва, че земята е била плоска, преди да я намотаят на глобус...

          Коментар


          • От: Фрези, фрезоване и други операции които могат тези машини.

            Първоначално публикуван от petroffbg Преглед на мнение
            ...аз немам чак такива нерви.
            Дааа бе, като ти гледам темата за "издяланото", почти ти повЕрвАх!

            В интерес на истината, ако трябва да го правя втори път, не знам дали ще се наема, въпреки че със сигурност ще го направя значително по-бързо от първия.

            Но пък от друга страна си е тренировка. Яко някой преди време ми беше казал че с ръчно шаброване може да се постигне такава точност, надали щях да му повярвам. Пък и за фрезоването понаучих туй-онуй, та времето, прекарано в тия операции никак не е загубено - хем имам по-трезва представа за доста повече неща, хем понаучих и някой и друг номер, къде от практиката и грешките си, къде от книжките, дето изчетох покрай нея.

            ПП: Направих и някой мускул. Толкова пот не помня от кога не беше текла от мен. В момента дъската си я мъкна насам-натам из цеха все едно си нося бирата. А в началото ми беше значително по-тегаво. Като купих машините и се бях заиграл с лагери на двигатели, престъргване на фланци за универсали и прочие, бях започнал да си вдигам и мъкна универсалите като за здравей-здрасти.
            Последно редактирано от sparkybg; 05-03-16, 21:17.
            Интернет експлорър: Безплатно предоставян от Майкрософт тул за сваляне на браузер по избор.

            Коментар


            • От: Фрези, фрезоване и други операции които могат тези машини.

              Първоначално публикуван от sparkybg Преглед на мнение
              Дааа бе, като ти гледам темата за "издяланото", почти ти повЕрвАх!
              Така се разтоварвам и си уплътнявам времето,инак се занимавам със земеделие.

              Първоначално публикуван от sparkybg Преглед на мнение
              Ако някой преди време ми беше казал че с ръчно шаброване може да се постигне такава точност, надали щях да му повярвам.
              Аз също не мога да повярвам,че повърхнини обработени машинно не си пасват и си искат ръчно шаброване,но явно си искат ръчно донапасване.

              P.S.Интересно ми е ако повърхностите са обработени на плосък шлаиф,дали аджеба ще им трябва донапасване!?
              Последно редактирано от petroffbg; 05-03-16, 21:28.
              Вива: Което само доказва, че земята е била плоска, преди да я намотаят на глобус...

              Коментар


              • От: Фрези, фрезоване и други операции които могат тези машини.

                Е то и аз се разтоварвам.

                А относно машинните повърхнини, като започнеш да гониш стотни точност някои неща придобиват съвсем друго значение и всичко започва да "мърда като живо" при най-малкото усилие. Никога не съм вярвал че е възможно например детайл като седлото, закачен на фрезата и подпрян на 3 точки да тръпне и да се гъне като го товариш неправилно. За сметка на това първи дерт ми беше износването на инструмента, та по тоя повод си взех 3 броя 55 градусови фрези, сакън да не се износят с някой микрон по време на работа.
                Интернет експлорър: Безплатно предоставян от Майкрософт тул за сваляне на браузер по избор.

                Коментар


                • От: Фрези, фрезоване и други операции които могат тези машини.

                  И аз преди време доста се почесвах за шабаровенато и необходимостта от него след машинна обработка. Тогава говорих с познат, който има прилични познания в материята. Спомена и друг проблем - влизането и излизането на инструмента. Фреза, шлайф, все тая. В общия случай, нещо мърда нанякъде и се получават отклонения.
                  Не чета коментари и не отговарям на такива.

                  И коментаторите...

                  Коментар


                  • От: Фрези, фрезоване и други операции които могат тези машини.

                    Първоначално публикуван от ittso Преглед на мнение
                    В общия случай, нещо мърда нанякъде и се получават отклонения.
                    Така де. Всичко започва да мърда като живо, щом минеш от десетите в стотните точност, а като идеш с още един порядък надолу, вече трябва да имаш еквилибристични способности и съответните кинти, за да стане нещо. И дебел климатик, бичещ денонощно. И тука си имаме такива заводи - явно е нещо далеч по-малко екзотично, отколкото до скоро мислех че е.
                    Интернет експлорър: Безплатно предоставян от Майкрософт тул за сваляне на браузер по избор.

                    Коментар


                    • От: Фрези, фрезоване и други операции които могат тези машини.

                      С винта и гайките за напречния до къде стигна? Исках да споделя нещо за СВДтата, мисля че не са подходящи точно за това. СВДто според мен, трябва постоянно да е под контрол, или в този случай трябва ръката ти да е постоянно на нониуса за контра един вид, което няма как да стане при това положение. Не съм убеден на 100% че е така но все ми се струва че винта и гайката тук са си най подходящи. А и СВДто не търпи никакви мърсотий, па да не говорим за стружки.
                      При липса на прецизна техника, се надделява с майсторлък! И обратното!

                      Коментар


                      • От: Фрези, фрезоване и други операции които могат тези машини.

                        До под крушата. Демек до никъде. Чакам обаждане с какъв натяг е гайката най-ниската оферта до сега - лелката от телефона даже не беше чувала какво е това. Ако се върти от натоварването има оправия, даже се продава като стандартен детайл - дисково съединителче с регулируем момент на превъртане. Ама то има едно голямо нищо вътре - малко пакетче закалени пластини с пружина, дето ги натиска. Това ако не реша да слагам цифрово управление и мотори за ходовете де - тогава мотора си я държи на място.

                        Настоящия винт ще го уточня да е равномерен (подлежи, преди няколко часа го гледах) и ще купя нови гайки. Дали ще взимам СВД още не знам.
                        Интернет експлорър: Безплатно предоставян от Майкрософт тул за сваляне на браузер по избор.

                        Коментар


                        • От: Фрези, фрезоване и други операции които могат тези машини.

                          Развитието...

                          Преди да пасвам наклонените повърхности на лястовичата опашка, реших да пусна първа стружка да видя как е напречния наклон:
                          Натиснете снимката за да я уголемите

Име:20160306_184534.jpg
Прегледи:1
Размер:250.9 КБ
ID:5705706

                          Аз съм имал струг бре! И работи!

                          Мерих го пурво както си е на универсала - нула светене. Конуса е под стотна със сигурност. После го мерих и свалено - все тая:
                          Натиснете снимката за да я уголемите

Име:20160306_184758.jpg
Прегледи:1
Размер:216.5 КБ
ID:5705707

                          Ето и клипче как се 'лъзга, без никаква друга обработка. Само пилнах централните 15-ина милиметра, защото там пластината на ножа тотално излезе от режим и съответно имаше изпъкналолост:


                          Оказа се че имам 6 стотни луфт в предния край, при нула в задния. Нормално - и дъската и задната(далечната) хоризонтална повърхност на седлото претърпяха сериозно шаброване, и двете повече в единия край. След известно мерене и чесане стигнах до извода че луфта е горе-долу разпределен поравно между дърката и седлото. След още малко чесане дето не ме сърби, измъдрих това:
                          Натиснете снимката за да я уголемите

Име:20160306_201753.jpg
Прегледи:1
Размер:207.3 КБ
ID:5705708
                          Натиснете снимката за да я уголемите

Име:20160306_201800.jpg
Прегледи:1
Размер:331.6 КБ
ID:5705709

                          Двойнолепяща тъъъничка лепенка на 3М, сравнително едра шкурка, малко пот, и проблема беше решен, а всичките наклонени повърхности шлайвани и сработени. Клина взе да влиза "на нула", тоест работното му положение беше с изравнен преден край с дъската. Преди окончателно да режа клина и да разгонвам дупките, реших да пробвам да сложа "накладка" върху предната повърност на седлото. 1мм неръждаема пружинна ламарина докара клина в това положение:
                          Натиснете снимката за да я уголемите

Име:20160306_230610.jpg
Прегледи:1
Размер:244.1 КБ
ID:5705710

                          Дупките на гайката си дойдоха на място.

                          Ламарината залепих с неутрален високоякостен силикон, след щателно почистване и обезмасляване. Общо взето единственото, дето работи върху неръждавейка. Другия уикенд ще видя дали е успешно, или ще отпадне като вариант и ще разгонвам с по 1-2мм дупките на болтовете.
                          Натиснете снимката за да я уголемите

Име:20160306_230603.jpg
Прегледи:1
Размер:288.4 КБ
ID:5705711


                          Толкоз за сега. Види му се края, щом и стружки произведох.
                          Последно редактирано от sparkybg; 07-03-16, 01:58.
                          Интернет експлорър: Безплатно предоставян от Майкрософт тул за сваляне на браузер по избор.

                          Коментар


                          • От: Фрези, фрезоване и други операции които могат тези машини.

                            Открий разликата:


                            С малко заигравка:
                            Вива: Което само доказва, че земята е била плоска, преди да я намотаят на глобус...

                            Коментар


                            • От: Фрези, фрезоване и други операции които могат тези машини.

                              Първоначално публикуван от petroffbg Преглед на мнение
                              Открий разликата:
                              Челюстите на универсала ми са нови. Сефте ползвам обратните.

                              Е, и парчето ламарина при мен е по-малко. Ама такова имах под ръка.

                              И понеже работих с обратен нож с CNMG пластина, с която при предишни опити не можах да докарам такъв финиш, вече съм наясно какво иска - просто са и били малко оборотите.
                              Интернет експлорър: Безплатно предоставян от Майкрософт тул за сваляне на браузер по избор.

                              Коментар


                              • От: Фрези, фрезоване и други операции които могат тези машини.

                                И при мен са нови,да съм ги ползвал дестина пъти,убягва ти начина на захват на квадрата с тричелюстен универсал,при мен е "почти" на център...
                                Вива: Което само доказва, че земята е била плоска, преди да я намотаят на глобус...

                                Коментар

                                Активност за темата

                                Свий

                                В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                                Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                                Зареждам...
                                X