Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Препоръка за курс за заварчик - София

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • Препоръка за курс за заварчик - София

    Искам да се запиша на курс, като целта ми е да науча да работя, и то от слаб старт - не съм пробвал и имам познания само от обща култура и от четене на форума. На няколко места получих съвет да започна с електрожен, и смятам да го послушам. От разговори с по-информирани в областта разбрах, че някои курсове са повече ориентирани към хора с опит, които имат нужда от сертификат за професионална работа. От друга страна, открих че някои от обявените курсове в интернет в момента не се провеждат - по една или друга причина. Ще съм благодарен ако можете да ми препоръчате място за обучение в София, което би било подходящо за амбициозен начинаещ.

  • #2
    Ще следя темата.

    Преди години и аз имах такова, голямо желание.
    По това време работех в ДМЗ, после Стомана.
    Имаше курсове за квалификация и буквално неограничен ресурс за практика.
    Дори ако професията ти не е свързана със заваряването.

    Е, въпреки желанието, курсовете, практиката, купищата електроди и продобитара квалификационна степен не успях да стана заварчик!

    Миналата година си купих инвертор.
    Не съм мислил, че с него ще почна да правя заварки а ми писна да разнасям 40 кила когато потрябва.

    Ми същият ламер съм си но поне не се чувствам като пещерен човек разнасяйки правеният електрожен от соца с количка.

    Със запояването е обратно, за него не съм ходил на никакви курсове и смея да твърдя, че се справям задоволително.
    Имам си горелка, бутилки, когато се наложи си върша работа и съм доволен.

    Приел съм, че заварките с електрод не ми се удават, не са “моето”.

    С телоподаващо и другите съвременни методи за заваряване не съм и опитвал.

    Имам познати с такива устройства, някои от тях твърдят, че правят заварки но гледайки резултата все едно да го кажа за мен.

    Та като ми трябва наистина заварка ходя при заварчик.

    Надявам се разбира се твоят случай да не е такъв и обучението да ти е от полза.

    Враг усраине

    Коментар


    • Esper
      Esper коментира
      Редактиране на коментар
      Ами защото от голямото желание до сега са минали поне 25 години.
      Освен това имам нужда от заварки толкова често, че е тотална безмислица да инвестирам в собствено телоподаващо у-во тепърва.
      Плод-зеленчука не го коментирам, от там шпек и водка само

      Оборудването за спойки е отдавна, голяма част е далавера от соц-а.
      Само малка бутилка за кислород купувах последно.

      А сега и толкова не бих инвестирал!

    • Kirilpm
      Kirilpm коментира
      Редактиране на коментар
      Ако спойките ги правиш с оксижен някак не ти вярвам, че с електрожена не се справяш.До сега не съм виждал оксиженист, който да не се справя поне колкото да си свърши работа с електрожен.А и с аргона се справят завидно добре.А оборудване за оксижен наистина се намира за без пари - последно си напазарувах голяма кислородна бутилка, почти пълна, с манометър и маркучи за колосалната сума от 20лв.

    • Esper
      Esper коментира
      Редактиране на коментар
      Едно е да си вършиш работа, друго е да правиш заварки.
      С първото не съм имал проблем никога.
      Заварки обаче нямам очи да кажа, че правя

  • #3
    Те "Мога да заварявам" и "Съм заварчик" винаги са били различни неща. Мен като имаше кой да ме учи, имах нула интерес. Сега съжалявам, ама...късно. Отделно...техниката напредна неимоверно и ако сега ще се учиш, то трябва да е с новите машини. Електрожен "Кракра" е кауза без бъдеще. Отделно, в заваряването си има доста теория и нея няма как да я усвоиш с курсове. Иска си четене.
    Съботата ми вървеше добре докато не осъзнах, че е понеделник.

    Коментар


    • Esper
      Esper коментира
      Редактиране на коментар
      Ако за кракра екектроженчето сте ползвали РК24Л (Ръчна количка, 24 лопати) за моят соц-събироток вероятно сте щели да ползвате мотокар
      Слава богу сдадох го.
      Не мога да повяврам дори след 1 година че инверторчето го нося с един пръст и ми върши същата работа!!!

    • Kirilpm
      Kirilpm коментира
      Редактиране на коментар
      "Имаше да се заваряват едни шини за заземяването. Водеха го неотговорна работа. Друг свят! Ама друг, та друг! Ми то това работи само в сравнение с Кракрата."

      Нещо не мога ти схвана мисълта най-вече в последното изречение?Искаш да кажеш, че ако държа електрода на 3-4 мм разстояние или го забия директно в метала инвертора ще оправи сам заварката?Аз се учих на някаква руска антика, после на самоделка с токоизправител, преди 10-12 години си взех инвертор от един съфорумник, ами да ти кажа не ми се наложи да карам отделен курс за работа с инвертора.В базата където карах курса имаха едно руско чудо с манивела отгоре и 2 уши за вдигане с кран, по спомен беше до 1200 ампера.С него провеждаха и обучение и изпити за РЕДЗ за всички степени, а обучаващият определено си знаеше работата и имаше желание да ни научи.

    • Esper
      Esper коментира
      Редактиране на коментар
      Явно емоцията от новата технология отваря очите повече от необходимото

      Инвертора го купих веднага след като лепих точно шини за земно в къщата на един приятел.
      Той програматор, ако пипа не- клатикура има голяма вероятност да се осакати.

      Та като видя електрожена вика “Ама с това ли се заварява?”

      После взех инверторчето.
      Не толкова неговият коментар, колкото товаро-ратоварните дейности до обекта ми дойдоха в повече.
      А в сравнение с бившето ми соц-ръкоделие фабричната “домашна” Кракра е направо портативен уред а инвертора - нано-технология!

      Отдавна си го мислех, просто в този момент преля чашата.

      Та който може да заварява го може с всичко.
      До голяма степен важи и обратното а в тая група съм аз за съжаление!

      Усещането, че това е фасулска работа като гледаш отстрани е много погрешно.
      Последно редактирано от Esper; 28-06-21, 06:33.

  • #4
    Ми точно тия през един ампер, вентилатора дет при кря-крято я работи или го нема.
    "Стоманен" електрод (знам, че всъщност е базичен споко) не мой да запалиш с нея без доста предварителна практика, а с инверторчето всеки левак го пали на третия опит. Тежи 30 кила и прочие отживелици.
    Ся, че старите майстори се нервират на новите инверторджии си е техен проблем.
    Отделно съм стопил няколко кофи от зелените Т-180 май се казваше. След десетия електрод 3.25 следва синкав дим и после пламък.
    Иначе карам ръчка на 23години. : ))))

    Коментар


    • petkov_bb
      petkov_bb коментира
      Редактиране на коментар
      През 1994г. си заварявах камината с направен по поръчка ( трансформатори с тиристорно управление) във Варненския институт монофазен електрожен (още седи в гаража ) .Ползвах руски електроди (неръждаеми -обмазката беше зелена на цвят и диаметър над 4мм.) Не помня колко електроди заминаха ,но си бяха килограми. Заварената (от непрофесионалист) рифелова ламарина в камината не е протекла и до сега.. Та явно и трансформаторите са вършили работа някога.
      Сега и аз " в крак с модата" за дреболии ползвам инверторче и телчарка ( като "автоматичните скорости'".)

    • Кольо
      Кольо коментира
      Редактиране на коментар
      Аз съм палил 2 мм Норд, и съм заварявал с него когато ми се е налагало, това с първия ми електрожен-една самоделка в дървен сандък, на който степените се сменят с един мост от алуминиева шина с две дупки-за болтовете.
      Обаче това на най-силната степен, при която тока е доста по-голям от този който е за 2 мм електрод.
      Обаче си заварявах каквото има по-натоварено, та иска по-сериозен материал в шева.
      После с инвертора си е много по-лесно, и по-правилно разбира се.

    • Kirilpm
      Kirilpm коментира
      Редактиране на коментар
      Кольо, ти си палил, ама ако не ме лъже паметта си професионален заварчик с доста години опит?
      Много от начинаещите не могат да запалят рутилов електрод дори с инвертор с горещ старт.

  • #5
    Ремотерм или института по заваряване към БАН. За първите е вероятно и да те вземат на работа след курса. Има и други места, където ще ти вземат парите ще те претупат надве натри и "еми довиждане, то практиката ще те научи"-от личен опит говоря. (За препоръчаните по-горе нямам личен опит,само препоръки). Иначе не съвсем по темата-в завода, в който работя имаме и кракра 500А както и модерни инвертори за по няколко хиляди лева и двата вида си вършат работата и то под сериозно натоварване стига заварчика да е читав.

    Коментар


    • p-pleven
      p-pleven коментира
      Редактиране на коментар
      На "тапията" сега и викат "компетентност" и е задължителен елемент, ако човек реши да се хване на "нормална" работа.

    • danail_3
      danail_3 коментира
      Редактиране на коментар
      От Ремотерм нямам добри впечатления! Хвърлиха ми 1 електрожен, 1/2 кутия електроди и това ми беше обучението + някаква измислена практика в стил виж ни колко сме велики (и това при положение, че им обясних че искам да се науча да заварявам, не ми е важна „тапията“). Това да стои обучаващия при теб и да дава насоки бе 5 минути за 5 те дни. Иначе в цеха им работят читави момчета.
      ПП Някакъв Тео/дор ми бе „обучаващ“.

    • cyclop
      cyclop коментира
      Редактиране на коментар
      Благодаря! Потвърждаваш ми преценката за института към БАН - засега и аз най-много съм се загледал натам.

  • #6
    Така и така става дума, да разкажат хората от занаята за здравословните аспекти на този занаят. Има ли, няма ли, ефективност на лични предпазни средства и т.н. "Маската" можем да я попретупаме като елемент, до някъде и правилното работно облекло, а да наблегнем на "страничните ефекти".
    Благодаря предварително!
    Публикувайте отговор

    Коментар


    • santaclash
      santaclash коментира
      Редактиране на коментар
      Нищо не можеш да претупаш ако ще работиш много часове. Нито маска, нито дрехи. От светлината можеш да изгориш до степен да ти стане кожата на мехури. От препатили съм чувал, че е адски болезнено.

    • Кольо
      Кольо коментира
      Редактиране на коментар
      Циклопе, в сериозните фирми в които има много заваряване почти няма да намериш обикновена маска. Всичко е на фотосолар.
      Тези маски са много по-удобни за работа, но нямат отношение към качеството на работата или лекотата с която го правиш.
      Веднъж запали ли се дъгата-все е тая през какво стъкло ще я гледаш.

    • cyclop
      cyclop коментира
      Редактиране на коментар
      Радвам се да чуя, че фотосоларните са подходящи за сериозна употреба. Удобството е несъмнено, но поради малкото ми познания в областта се притеснявах за сигурността.

  • #7
    Здравей,

    И аз наскоро исках да карам курс към БАН. По долу малко инфо, което ми дадоха.

    РЕДЗ - 660 лева на модул - общо три модула: ъглов, листов и тръбен.
    Ако минеш повече от 1 модул цената е към 610
    Общо 80 часа :
    20 теория самоподготовка.
    60 практика в удобно за теб време от понеделник до петък от към 9 до 5.
    Като всяко практическо занимание отнема по окол 4-5 часа.
    Мисля и че цента на изпита влиза в тази сума но не съм сигурен.
    Курса е индивидуален и се провежда по всяко време

    Надявам се да е от полза.

    Поздрави
    Последно редактирано от Ahalachev; 29-06-21, 15:38.

    Коментар


    • cyclop
      cyclop коментира
      Редактиране на коментар
      Благодаря за подробната информация, сигурно ще е полезна и за други. Свързах се с тях и вероятно ще почна другата седмица. Единствено исках да попитам, ако някой е в час - искат някаква бележка от лекар, като даже ми казаха че не е точно медицинско, но е че нямам противопоказания за работа? Проблемът е че личния ми лекар се пенсионира и съм без, къде да отита да питам за такава бележка? Просто при някой друг личен лекар дали ще стане?

    • Esper
      Esper коментира
      Редактиране на коментар
      Във всеки медицински център би трябвало да свършиш тази работа, не е нужно да търсиш конкретно GP.
      Вероятно ще бъде по-скъпо но обикновено не се чака на опашка.
      Въпреки, че в твоят случай едва ли ще има разлика в цената след като нямаш личен лекар.

      Аз не че разбрах какъв е документа, който са ти искали но вероятно медицинските лица ще знаят.

    • cyclop
      cyclop коментира
      Редактиране на коментар
      Намерих днес една ОПЛ докторка - не знаеше какво е това почти-медицинско, но ми написа едно зелено талонче... "Клинично здрав.... Може да работи с електрожен..." С общи усилия го съчинихме, като се обадя да потвърдя курса, ще питам дали ще мине, или да отида да съчиним по-правилно.

  • #8
    За маските има евронорма 379.
    Съгласно нея има 4 цифри които са значещи.
    1 - е най-доброто, 3 е най-лошото но влизащо в стандарта.
    Търси маска от клас EN 379 1/1/1 . Четвъртата цифра не е особено важна. Първите три ти пазят очите.
    Очите са за еднократна употреба. За тях все още няма резервни части.
    Силата на дъгата въобще не е за пренебрегване. На всички заварчици работните дрехи избеляват за норматив.
    Същото избеляване се случва и с червените кръвни клетки, ако работиш гол или без правилните предпазни средства.
    Изведнъж имаш червени кръвни клетки, но те не пренасят ефективно кислорода до органите.
    А кожата че гори зверски и боли много, мога да ти го разказвам от първо лице. Ужким за малко, само за толко, само за пробата, ню-ню почти. И си Е** майката. И после с дълги ръкави посред най-голямата жега. Щото недай си боже се мернеше светлина или пък слънце.....
    АИГ-Заваряване ООД
    Производител на заваръчни апарати "DEL"
    http://www.aigwelding.com
    0889 522 036

    Коментар


    • Esper
      Esper коментира
      Редактиране на коментар
      Малко е нелепо точно аз да давам съвет в тази област но ако сега купувах маска бих взел модел с по-голяма, тоест с възможно най-голямата видима област.
      Аз също съм с точно този модел но някак ми е мъничко прозорчето.
      На половина от класичекото, "аналогово" стъкло.
      Ако покупката не беше онлайн и ги бях видял на живо със сигурност щях да купя най-колямата, 959D.
      Но за ламерско ползване като моето ще преодолея фобията си към тесни пространства

    • cyclop
      cyclop коментира
      Редактиране на коментар
      Пробвах и по-голямата в магазина - наистина е по-комфортно, но разликата в цената беше точно двойна, а разликата във визирането не ми се видя толкова голяма... Така или иначе си представям, че при работа погледът е доста концентриран в едната педя площ около шева?

    • Esper
      Esper коментира
      Редактиране на коментар
      Със сигурност по-малката видима площ не те ограничава по време на заварката.
      Обаче докато запали искрата и не гледаш във върха електрода си е ограничаващо.
      При мен поне носи дискомфорт.
      Аз дори каската за мотор съм я избирал с 2 пъти по-голям визьор от това, което се приема за нормално.
      Едва ли е много смислено да правим паралел между маска и каска но е факт, че никога не е по-удобно да гледаш през амбразура

  • #9
    За смяна на личния лекар в твоя случай би трябвало по всяко време да можеш да го направиш. Иначе при редовна смяна е 2 пъти в година през Юни и Декември. Демек ако намериш днеска при някой да се запишеш е най-сигурно. Носи си здравната книжка и може да ти поиска картона или нов картон.

    Коментар


    • #10
      Не знам автора на темата какъв габарит е , но мога да му подаря кожени дрехи за заварчик. Не са при мен , но събота ще проверя размерите и ще ги наснимам. Почти нови са . Ако е лека категория ще му станат .

      Коментар


      • cyclop
        cyclop коментира
        Редактиране на коментар
        Благодаря за предложението, но съм бая габарит - 2 метра 105 кг, май не се вписвам в "лека" категория. Но наистина оценявам предложението

      • Кольо
        Кольо коментира
        Редактиране на коментар
        Само веднъж съм пробвал кожени дрехи, и на втората минута ги съблякох. Няма по-неудобно работно облекло...

    • #11
      Да дам моите 5 стотинки...

      Относно научаването-няма как от един курс да се научи човек. Правилно са казали-практиката ще те научи. На курса ти дават теорията, показват ти кое-как, придобиваш някакви първоначални знания и умения, другото идва от практиката. Ако няма да работиш в заваръчно производство-вземаш един куп железа, няколко кутии с електроди, и започваш. Ако не ти се получава-снимаш и питаш тук, ще помагаме. Ако има кого да питаш наживо-по-добре, но там риска да попаднеш на "стар майстор" който ще ти каже, че теорията е глупост, "ти мене гледай, аз ще те науча" е голям. А такива майстори стават само за работници в производство-дай им детайлите, и да заваряват, да заваряват... Изобщо-много е важно на кого ще се довериш да те учи.

      За маските-писах по-горе, но пак-с фотосоларна се работи много по-удобно, достатъчно надеждни са за да не се притесняваш за очите си, но от маската не зависи колко добре ще заваряваш. И с най-вулгарна маска дето се държи с една ръка се получават супер шевове, въпрос на майсторство. Естествено-тези маски са си отживелица, купи си една фотосоларна, по-горе ти казаха какво да гледаш.
      За дрехите-от практиката се разбра,ч е най-практично се работи с дънки. Колкото е по-плътен плата им-по-добре. Дънките са най-разумния компромис-сравнително дълготрайни са и не се прогарят лесно от пръски и светлината, сравнително удобни са, и са евтини. За ръцете-някаква по-плътна риза с дълъг ръкав. Като погледнеш през плата слънцето-колкото по-малко светлина вижда;-толкова по-добре. И вече си подбираш спрямо това колко ти е горещо и колко изгаряне може да понесеш. Изгарянето може да е и съвсем малко, а не както повечето хора си представят-задължително най-тежката степен. Аз вече не работя професионално, и за ремонтни нужди си заварявам с къс ръкав, но и времето през което ми свети е доста по-малко. Казвам това за пример, че при инцидентна работа може и без скафандри. Случва ми се даже да заварявам и въобще без маска, щото ме мързи да мръдна на 5-10 крачки и да я взема. Ако прекаля със заваряването-случва се да ми изгори кожата на лицето, но това е доста по-слабо от слънчевите изгаряяния които съм получавал като лапе на плажа.

      И пак-заваряването се учи с практиката. То е като карането на колело-някой ти дава увереността, че може да го държиш изправено, а по-нататък си се учиш сам.
      Ако имаш въпроси-питай, ще се радвам да помогна.
      Има ли желание-има и начин!

      Коментар


      • cyclop
        cyclop коментира
        Редактиране на коментар
        Сега си организирам място за работа - имам едно чисто, сухо мазе, даже проветриво може да се каже, ще изкарам само един сериозен ток - 25 ампера бушон ми казаха за инверторния - и ще почна да се пробвам. Голямо желание ми е като науча да правя приемливи шевове, да си сглобя една добра метална маса за работа. Хем смислено, хем добро упражнение. Има тук из темите няколко много добри идеи, ще заимствам със сигурност. Благодаря ти за отделеното време да напишеш подробностите, ще ми е от полза със сигурност. И не се съмнявам, че ще имам въпроси скоро

      • Кольо
        Кольо коментира
        Редактиране на коментар
        Ю уелкъм дет са вика

    • #12
      Изкарай си един начален курс да ти е мирна главата и после си практикувай както си знаеш.
      По облекла и т.н. инвентар. Общо взето и с две думи казано - такова, като за всякакви огневи работи, демек по анцуг или къси гащи не е желателно, даже опасно. Дънките надолу и някакво кожено/дънково/памучно палто или риза отгоре са екстра решение. Може ако си на маса някаква по-длъжка брезентова или кожена престилка с презрамки да слагаш и ставаш профи, хаха. Кожените дрехи ако са ти тесни или си с шкембе - не са удобни, иначе се свиква. Ние в училище на курса задължително обличахме кожени, момчета и момичета - наред, няма лято, няма зима, ама то тогава нямаше искам-не искам. Бащата беше заварчик и монтажник промишлено строителство /демек не работеше на маса ами по височини и машини/ основно с такива дрехи бачкаше. Още имам няколко комплекта и сигурно горнищата ще ги пусна за продажба, но долнищата /панталона/ си ги ползвам пълноценно зимата на село, даже някой път и лятото кога кося свежа трева... Ръкавиците - ясно, там е според зависи. За маските - да, модерните са удобни и сигурно пазят, аз не съм ползвал засега такава. Баща ми никога не е ползвал /със сигурност/ но след близо три десетилетия работа можеше да чете вестник криво-ляво без очила, а на възрастта която съм сега със сигурност е бил много по-добре с очите от мен. За осветяване на очите мисля че му се е случвало няколко пъти /на мен - не, щото не съм профи и се пазя/ и пролетно време си събираше в шишенце сок от асмите кога ги режем и после - айде в хладилника... Правеше си и едни шапчици /при шивач/ тип таке, като на македонските харамии, пак от някакъв по-здрав памучен плат.
      Другото опасно са газовете, особено в затворени помещения. И пак за бащата, че го споменавам, работил е дни наред вътре в котли, резервоари и какво ли не, даже някъде из 5 блок, но заболяванията които си имаше накрая не бяха от газовете при заваряване.

      Коментар


      • cyclop
        cyclop коментира
        Редактиране на коментар
        Ако в престилката е професионализма, аз съм готов, щото вече си купих Много съм педантичен за екипировка и предпазване. Като тинейджър-чукундур редовно разтопявах разни метали, пластмаси, лепях с какви ли не лепила и химикали, та си имам оттогава останали хубави хронични ефекти - за щастие слаби, но поне ме научиха да не прескачам протекцията. За сока от асмата ми стана интересно - какво се прави с него? Не съм чувал?

      • jordanov sv
        jordanov sv коментира
        Редактиране на коментар
        Е браво бе /за престилката/ хаха!
        Сокът е проверено народно лекарство - капки за очи. Само че има някаква годност, зависи от съхранението а и как е събран, така че хубаво да е по-пресничък...

      • Кольо
        Кольо коментира
        Редактиране на коментар
        Престилката(шамия) наистина пази много добре, но лично на мен ми е неудобна за работа. Иначе с нея най-страдащата част бяха връзките на обувките. Като прегорят ги заменях с прегорена заваръчна тел, нека да се топи...

        За лозова мъзга и аз сефте чувам. Според мен по-доброто средство е капки с анестетик от аптеката, ама както.

    • #13
      Колега, като минеш курса моля те да споделиш впечатления. Да знаем дали си заслужава или е разбита работа.

      Коментар


      • cyclop
        cyclop коментира
        Редактиране на коментар
        Добре, ще го направя, това е добра идея. Да знаят следващи мераклии.

    • #14
      Виждам сега че за маса си писал - чудесно, това е добро упражнение. Там някое стелажче, някоя решетка, портичка и т.н.. Щом те влече и най-важно да не бързаш, наистина е много приятно занимание /поне за мен де/ и отвреме навреме... И във всеки един момент виждаш какво се получава, някой път няма да ти хареса, ще си видиш грешките, после па ще си кажеш - екстра се получава и таквиз ми ти работи. Моят баща, по негови думи е изгорил над вагон електроди, но до последно му доставяше удоволствие тая дейност.

      Коментар


      • Кольо
        Кольо коментира
        Редактиране на коментар
        Дааа, заваряването си е вид удоволствие. Не за всеки де. Който не го влече-няма лошо, но който му харесва-изпитва истинско удоволствие.
        Особено когато шевовете започнат да стават красиви...

        Допълнение-при професионалното заваряване външния вид на шевовете няма никакво значение, освен, ако не са само декоративни.
        Един шев може да е достатъчно здрев и с каквито се изискват показатели без изобщо да е красив.

        Красивия шев обаче показва, че заварчика владее ръкта си, и има достатъчно опит. Без опит е трудна работа да се получи красив шев, ако стане-най-вероятно е по случайност.

    • #15
      Почна се! Днес направих голямо количество изумително грозни шевове. Засега големия проблем ми е че движа прекалено бързо, дъгата стапя натериала от двата края (ъглов шев) но не успявам да го запълня с достатъчно от електрода, и остават едни назъбени каньончета около шева. И като бонус шлаката там се загнездва непочистваемо. Утре ще се напъна да карам по-бавно, ама уж и днес се пънах, а все бързам, пфу. Фотосоларната маска е чудесна, но на няколко пъти разбрах защо е гот да е по-голям прозореца (моя беше средния размер). И просто не мога да кажа колко важни са дебели кожени ръкавици, първо като се моташ в канала и сякаш лава гори на 3 см от пръстите ти, ама ръкавицата пази. А като си шматка и хванеш после някое нагорещено до 500 градуса желязо, ръкавицата получава трета степен изгаряне, ама за теб е само предупреждение да мислиш повече. Та така.

      Коментар


      • Vlado_Ts
        Vlado_Ts коментира
        Редактиране на коментар
        Колега , книжка за шофьор имаш ли? (въпросът ми е само привидно страничен)

      • cyclop
        cyclop коментира
        Редактиране на коментар
        Имам (отговора е привидно директен) ... не се заяждам, ще се радвам ако споделиш какво имаш предвид
        Последно редактирано от cyclop; 12-07-21, 20:06.

    Активност за темата

    Свий

    В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

    Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

    Зареждам...
    X