Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Изработка на правотоков електрожен/аргонов апарат

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • #91
    От: Изработка на правотоков електрожен/аргонов апарат

    Преработването на машината в правотокова няма да ти помогне да работиш на по малък ампераж ,или ще трябва да продължиш да използваш пружината или ще трябва с твоя токаджия да мислите някакъв вариант за намаляне на тока !
    С правия ток ще можеш да заваряваш почти всички видове метали !
    https://www.youtube.com/watch?v=cgb6BThxVU4
    https://www.youtube.com/watch?v=Dz3BH1U3TPc

    Being A Good Welder Is 3% Talent, 97% Not Being Distracted By The Internet.

    Коментар


    • #92
      От: Изработка на правотоков електрожен/аргонов апарат

      И аз имам самоделен електрожен много силен. Незнам колко му е ампеража, но и при мене се получава същото когато е най-слабо без пружината не мога да заварям под 4-5мм детайл с 3,25 електроди. Имам и аз една пружина, но е от индуктивна пещ нагрвател. Докато започна да заварявам и става червена. Има един недостатък че като загрее много и започва да се вдига пак ампеража и заминава шева. Вече му свикнах. Но преи да намеря тази пружина от пещ, ползвах най-обикновенна и там ефекта не е така добър. От нагревателя зъм си одрязал около 25см и според желанието си го намалям достатъчно. Лятото даже и тънка ламарина 0,8мм прикапвах с 2мм електроди.
      Относно изправянето на тока си мисля че не е оправдано. Вземи си инвертор.

      Коментар


      • #93
        От: Изработка на правотоков електрожен/аргонов апарат

        Еее много ми се искаше да измайсторим нещо по-добро с което да не заварям се на страх че ще пробия материала но явно няма да стане

        Коментар


        • #94
          От: Изработка на правотоков електрожен/аргонов апарат

          Това е за строене не мостове и айфелови кули, ако ще заваряваш тънко го продай и си вземи телоподаващо, направо ще се родиш.
          0 8 9 8 4 8 1 3 3 0

          Коментар


          • #95
            От: Изработка на правотоков електрожен/аргонов апарат

            Здравейте, има вижте схемите на Негуляев за инверторен електрожен, човека е написал 2 книги-намират се в Интернет на PDF формат, схемите са елементарни, 200 ампера инверторен електрожен с IGBT транзистори.
            Другият вариянт е по елементарен, това е Управляем Тиристорен токоизправител, схеми в Интернет колкото искате, включително и конкретни схеми за електрожени.
            Ако не можеш да изровиш подходящи диоди -отиваш в магазина за електроника и си купуваш с параметрите които ти трябват. Радиатори-също от там или от процесори за компютър.
            Според мен по добре да запазиш машината, щом имаш 500 ампера с нея можеш да правиш всичко, само трябва да и направиш регулиране на тока, и после си ти!

            Коментар


            • #96
              От: Изработка на правотоков електрожен/аргонов апарат

              Искаш да дадеш съвет на човек, който ще вика токаджия, за да му събере схема грец да си свали книга от интернет и да си направи инверторен електрожен ?
              0 8 9 8 4 8 1 3 3 0

              Коментар


              • #97
                От: Изработка на правотоков електрожен/аргонов апарат

                Относно гърменето на 200 А диоди при схема за безконтактно палене на дъгата с помощта на високоволтова запалка, за парно или каквото е, мога само да кажа, че скромния ми опит с ремотните на заваръчни машини показва, че запалването е с напрежение до около 8000 волта максимум, като целта е просто да се йонизира средата, за кратък период . При много от професионалните машини , които са с безконтактно палене на ВИГ режим паралелно в изправителя на изхода му и преди изглаждащия дросел се слага варистор, обикновено на напрежение близко до пробивното на изправителните диоди , без да го надвишава (най-срещаните са 20д151, който е за 150 волта).Генератора за безконтактното палене е подобен на ТХО в старите телевизори с искрогасител, като намотката която индуцира в шланга високото напрежение е навита върху намотката на изглаждащия дросел след изправителя. На практика 3-4 навивки(има и схеми само с по една навивка) най-много от проводника който излиза от ТХО-то индуцират през същата магнитна сърцевина високото напрежение на изхода, а другия край минава през искрогасител и се свързва с масата на ТХО(извинявам се че така безцеремонно онагледих трансформатора за високочестотното палене). Важно е полярността на индуцираното напрежение да е с една и съща полярност с изхода на силовия изправител за заваряването.

                Коментар


                • #98
                  От: Изработка на правотоков електрожен/аргонов апарат

                  Бъркаш за едно нещо - намотката на запалката е навита върху нарочен "дроселотрансформатор" чиято единствена цел е да предаде високото в кабела. Той изглаждащи функции няма, понеже индуктивността му е нищожна. Истинските изглаждащи дросели са ведната след исправителя, на китайските машини обикновено 2 броя, тороидални. Машините от малко по-висок клас вместо тия тороидални дросели имат един голям общ дросел, обикновено навит върху сърцевина като на обикновен трансформатор. Чак след това иде въпросния "дроселотрансформатор", който всъщност играе рехав високоволтов трансформатор между запалката и кабела.

                  От другата страна, ако има само варистори, те рано или късно сдават - слагат се като последно предпазно средство. Още по дефиниция им дават да се скапват лека-полега при всяко пренапрежение. Някъде преди това, или успоредно на тях, трябва да има TVS, който реално се грижи да не стигнат киловолтите до диодите и няма проблемите на варистора. Варистора и TVS-а отговарят само за краткосрочните и малки по енергия пикове. За истински проблемните претоварвания в AC машина и високоволтова запалка има цяло силово звено, което "събира" излишната енергия при изгасване на дъгата в кондензатори и я "изхвърля" като топлина през мощен резистор или по друг начин. При AC машините може да се получи в началото на заварката дъгата да пали само в една посока, или да гасне когато напрежението минава през нулата и после веднага пак да се пали. Това води до постоянни пикове с много по-голяма енергия от тия на запалката, които пикове трябва да се оберат за да не се получи напрежение, по-високо от пробивното на диодите или транзисторите в AC моста.

                  ...естествено има и машини без дросели въобще. Разчитат на индуктивността на кабелите. Ама там запалки обикновено няма.

                  Въпросния "дроселотрансформатор" може да се замести доста елегантно от няколко феритни пръстена върху кабела, и единствена намотка от запалката.
                  Интернет експлорър: Безплатно предоставян от Майкрософт тул за сваляне на браузер по избор.

                  Коментар


                  • #99
                    От: Изработка на правотоков електрожен/аргонов апарат

                    А накрая след всичко написано се казва:
                    "А сега оставете опасността на професионалистите и не правете това сами в къщи".
                    АИГ-Заваряване ООД
                    Производител на заваръчни апарати "DEL"
                    http://www.aigwelding.com
                    0889 522 036

                    Коментар


                    • От: Изработка на правотоков електрожен/аргонов апарат

                      Ок, колеги, извинявам се за намесата, явно съм в грешка , с това което съм видял в машини с безконтактно палене в плазмени апарати и машини за заваряване по ВИГ метода. Не ми е било работа да гледам абсолютно всичко там в конструктивен план, но ако някой проявява особено голям интерес ще се постарая със снимков материал и схеми да отговоря, следващия път.
                      П.П. С колегата Йордан от АИГ се запознахме на едно от обученията на ЕСАБ , но това е друга тема, извинявам се и на автора на темата за оффтопика...

                      Коментар


                      • От: Изработка на правотоков електрожен/аргонов апарат

                        Ако се сложат паралелно допълнителни транзистори на китайски конверторен електрожен дали ще му се подобри ПВ то. И дали ще стане по дуракоустойчив.

                        Коментар


                        • От: Изработка на правотоков електрожен/аргонов апарат

                          В някои модели е предвидено поставяне на втори чифт транзистори - говоря за еднотактите, не за мостовете. Трябва да се прецени обективно:
                          1.Дали ще издържи силовия траф, защото не всички имат термозащита на намотките.
                          2. Има модели с два изправителни диода по 60А а има и с 4 броя. Ако е с два - трябва да се добавят.
                          3. Драйвера който клати ключовете - дали има възможност да поеме допълнителите транзистори - може да се наложи доработка на драйвера...
                          Извода е: Може - но само от човек който е МНОГО наясно какво прави!!!

                          И още - изброените мерки, могат да доведат до повишаване мощноста на инвертора, но не и до подобряване на ПВ или по надеждна работа.
                          Само и единствено до по-голям заваръчен ток!!!
                          Последно редактирано от pansim; 28-10-13, 08:06.
                          Панайот Бърдарски
                          0887 60 77 22

                          Коментар


                          • От: Изработка на правотоков електрожен/аргонов апарат

                            Благодаря за отговора. С уговорката, че съм много бос в импулсната техника, имам няколко уточняващи въпроса.

                            При MOSFET транзисторите управлението не е по ток, а по напрежени. Тоест в управляващата им верига, теоретически не протича никакъв ток, е имат една нищожна капацитивност докато се отпушат, но тя е нищожна. Тогава защо трябва да има значение драйвера колко транзистора ще управлява. Според мен дали ще е един или 100 все тая, като не протича ток.

                            При по модерните IGBT не знам как е, но като им гледам схемата и те трябва да се управляват по напрежение.

                            И не трябва ли електрониката да следи за ампреража и да подава толкова ток колкото е необходимо. Следователно без промяна в драйвера не би трябвало да се покачва максималния ампераж. И ако не се вдига апеража, не е ли логично през един транзистор да минава по малко ток и да загрява по-малко.

                            Коментар


                            • От: Изработка на правотоков електрожен/аргонов апарат

                              Капацитивността е нищожна, но ако трябва да се разрежда и зарежда 100000 пъти в секунда става не чак толкова нищожна, освен това има и Miller ефект, който я прави по-голяма. Съответно има значение колко транзистора ще клатиш (IGBT също), има значение и повишената индуктивност на пътечките при много транзистори и т.н.

                              Нещата не са толкова прости и еднозначни. Пълно щастие и в електрониката няма.
                              Интернет експлорър: Безплатно предоставян от Майкрософт тул за сваляне на браузер по избор.

                              Коментар


                              • От: Изработка на правотоков електрожен/аргонов апарат

                                Виж сега, щом си решил - прежали го този инвертор и давай смело с пробите

                                И още нещо, което съм пропуснал в предишния си отговор - ако е само с един грец мрежовия изправител, забрави за по-голям максимален ток!!!
                                Пукат като пуканки над 150-160А
                                Панайот Бърдарски
                                0887 60 77 22

                                Коментар

                                Активност за темата

                                Свий

                                Тук са 2 потребители онлайн. 0 потребители и 2 гости.

                                Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                                Зареждам...
                                X