Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Преправяне на трансформаторен електрожен на правотоков и аргон

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • Преправяне на трансформаторен електрожен на правотоков и аргон

    Това е първият ми пост,затова първо здравеите.Та на въпроса.Имам трансф.електрожен RAIDER 180A и искам да го преправя на правотоков такъв с функция TIG.Напрежението на празен ход е 48V.Изправителния блок мисля да го изпъля чрез 300А тиристори но след тях да слагам ли кондензатори и дросел?Спирането и пускането на газа съм го решил-ще бъде с регулировка от 0 до 10сек.Освен правотоков искам да бъде и променливотоков,но незнам как да изпълня превключването.Наи-големия ми проблем е безконтактното палене.Незнам как да го направя.Пробвах да задеиствам едно ТХО но не успях.Според прочетеното до тук,мисля,че има доста хора във форума които могат да помогнат.Колегата Sparky според мен е доста на ТИ със заваръчните апарати и ще съм много благодарен на някои съвет,както и от всички останали.Благодаря ви предварително!

  • #2
    От: Преправяне на трансформаторен електрожен на правотоков и аргон

    И аз така исках да правя преди време. Имам такава машина, самоделен трансформатор, тока изправен с диоди, след тях дросел. Мъчих се правих, нямах много успех, теглих му майните. С драскане се пали лесно и безпроблемно, газта я пусках с копче и клапан, вече е заменено с кранче. Ако ми се заварява с променлив си дърпам от кабелите преди диодите, ама почти не съм заварявал с него, защото на празен ход имам 65-70В. После си взех инверторен, който пак няма функция аргон /което не ме спира/, но пък мога да го разнасям насам натам, което се налага често.

    Коментар


    • #3
      От: Преправяне на трансформаторен електрожен на правотоков и аргон

      Първоначално публикуван от T-1000 Преглед на мнение
      После си взех инверторен, който пак няма функция аргон /което не ме спира/, но пък мога да го разнасям насам натам, което се налага често.
      Слагаш му ръкохватката с кранчето и пробваш,струва ми се че ще стане
      https://www.youtube.com/watch?v=cgb6BThxVU4
      https://www.youtube.com/watch?v=Dz3BH1U3TPc

      Being A Good Welder Is 3% Talent, 97% Not Being Distracted By The Internet.

      Коментар


      • #4
        От: Преправяне на трансформаторен електрожен на правотоков и аргон

        поставя се дросел след изправителните диоди, преди него се поставя защита с варистори и кондензатори за защита от високото на осцилатора, на изхода се връзва осцилатора, за безконтактно палене, /как и от какво ще го правиш???/
        Регулирането с тиристори при монофазен електрожен си е доста недобро решение....особено за аргон
        Превключването на постоянно токов и променливотоков режим май най-лесно с отделни клеми....
        Това най-грубо ти трябва....ама...
        Панайот Бърдарски
        0887 60 77 22

        Коментар


        • #5
          От: Преправяне на трансформаторен електрожен на правотоков и аргон

          Първоначално го подкарай само слагайки диоди и дросел. Ако го подкараш в тоя режим достатъчно читаво на аргон, тогава мисли останалото (безконтактно палене, клапан, тиристори). Така евентуалното разочарование ще ти излезе най-евтино.

          Ако управлението на тоя Raider не е с намотки (не мога да преценя от снимките, които виждам), а с местене на разни чарколяци по трафа или с реостат, много е вероятно да минеш и без тиристори въобще, ако имаш предвид такива за управеление на тока, а не само такива за изключване на тока към ръкохватката като и отпуснеш бутона.
          Интернет експлорър: Безплатно предоставян от Майкрософт тул за сваляне на браузер по избор.

          Коментар


          • #6
            От: Преправяне на трансформаторен електрожен на правотоков и аргон

            Първоначално публикуван от welderargon Преглед на мнение
            Слагаш му ръкохватката с кранчето и пробваш,струва ми се че ще стане
            Става . Работи безпроблемно. Трансформаторната машина също работи безпроблемно в 'режим' аргон . В повечето случаи на незадоволителен шев е виновен заварчика, а не машината

            Коментар


            • #7
              От: Преправяне на трансформаторен електрожен на правотоков и аргон

              Ами мисля да ви послушам и първо да го подкарам само с изправителен блок и дросел.Колегата по нагоре е написал,че не е добре да се използват тиристори за изправителния блок - защо?Регулирането на мощноста(амперите) не е чрез намотките на трафа а с ........промяна на сърцевината на трафа(не му знам точното наименувание)!?!?Трансформатора има защита от прегряване,като сензора е поставен на намотките и мисля да си я оставя.Някои може ли да ми каже как да направя безконтактното палене и след запалване на дъгата то продължава ли да работи.Извинявам се за глупавите(за някои)въпроси,но нямам пари за що годе свестен аргонов апарат,боклуци не ми се купуват,а ми трябва и то често.

              Коментар


              • #8
                От: Преправяне на трансформаторен електрожен на правотоков и аргон

                Първоначално публикуван от ziz357 Преглед на мнение
                Ами мисля да ви послушам и първо да го подкарам само с изправителен блок и дросел.Колегата по нагоре е написал,че не е добре да се използват тиристори за изправителния блок - защо?Регулирането на мощноста(амперите) не е чрез намотките на трафа а с ........промяна на сърцевината на трафа(не му знам точното наименувание)!?!?Трансформатора има защита от прегряване,като сензора е поставен на намотките и мисля да си я оставя.Някои може ли да ми каже как да направя безконтактното палене и след запалване на дъгата то продължава ли да работи.Извинявам се за глупавите(за някои)въпроси,но нямам пари за що годе свестен аргонов апарат,боклуци не ми се купуват,а ми трябва и то често.
                Началото е винаги трудно !Но като те гледам какво си написал, ще ти е напълно достатъчно едно китайско аргонче ! Изобщо не държа да ми вярваш ,просто споделям опит !
                https://www.youtube.com/watch?v=cgb6BThxVU4
                https://www.youtube.com/watch?v=Dz3BH1U3TPc

                Being A Good Welder Is 3% Talent, 97% Not Being Distracted By The Internet.

                Коментар

                Активност за темата

                Свий

                В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                Зареждам...
                X