Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Как се заварява тръба.

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • Как се заварява тръба.

    Здравейте,колеги от известно време имам мерака да се науча да заварявам тръби или казано друго иначе да стана тръбар,обаче знанията ми за този вид заварка са ми много зле.Та за това реших да пусна една тема във форума за ми помогнете.

  • #2
    От: Как се заварява тръба.

    Първоначално публикуван от tachoni Преглед на мнение
    Здравейте,колеги от известно време имам мерака да се науча да заварявам тръби или казано друго иначе да стана тръбар,обаче знанията ми за този вид заварка са ми много зле.Та за това реших да пусна една тема във форума за ми помогнете.
    В отговор на заглавието : тръба се заварява по различни начини .И в зависимост от конскрукцията . Може чрез триене , електросъпротивително , с обмазани електроди , по ВИГ - метод , МИГ/ МАГ , и т.н.
    Освен това ( според степента на механизация на процеса ) заваряването може да е ръчно , полумеханизирано , механизирано , полуавтоматично и автоматично .


    В общия случай , преди да станеш тръбар , няма да е лошо първо да станеш заварчик на листов материал . Не че не може директно но .... аналогично , може да искаш да караш ТИР , 40-тонна композиция , ама първо трябва да се научиш да караш соло- камион .... че и стаж да понатрупаш .

    ... та ще трябва първо да конкретизираш нещо . Например : заваръчна машина имаш ли и каква ? Все пак от някъде трябва да започнем
    Топлата вода е открита случайно само първия път . Всички последващи опити за нейното преоткриване са умишлени , упорити и целенасочени.

    Коментар


    • #3
      От: Как се заварява тръба.

      Първоначално публикуван от Vlado_Ts Преглед на мнение
      В отговор на заглавието : тръба се заварява по различни начини .И в зависимост от конскрукцията . Може чрез триене , електросъпротивително , с обмазани електроди , по ВИГ - метод , МИГ/ МАГ , и т.н.
      Освен това ( според степента на механизация на процеса ) заваряването може да е ръчно , полумеханизирано , механизирано , полуавтоматично и автоматично .


      В общия случай , преди да станеш тръбар , няма да е лошо първо да станеш заварчик на листов материал . Не че не може директно но .... аналогично , може да искаш да караш ТИР , 40-тонна композиция , ама първо трябва да се научиш да караш соло- камион .... че и стаж да понатрупаш .

      ... та ще трябва първо да конкретизираш нещо . Например : заваръчна машина имаш ли и каква ? Все пак от някъде трябва да започнем
      Е ти като го земеш на работа не му ли даваш иликтружент служебен бре?
      И азъ вамъ г~лю: просите и дастсѧ вамъ: ищите, и ωбрѧщете: толцыте, и ωтверзетсѧ вамъ: всѧкъ бо просѧй прiемлетъ, и ищѧй ωбретаетъ, и толкоущемоу ωтверзетсѧ

      Коментар


      • #4
        От: Как се заварява тръба.

        Първоначално публикуван от tachoni Преглед на мнение
        Здравейте,колеги от известно време имам мерака да се науча да заварявам тръби или казано друго иначе да стана тръбар,обаче знанията ми за този вид заварка са ми много зле.Та за това реших да пусна една тема във форума за ми помогнете.
        Аз ги заварявам като им правя първо фаска с флекса,после ги слагам във винкел и ги точкувам в четирите полюса,правя корекция на око и праскам непрекъснат шев.След като поизстине(с предпазни очила )изчуквам шлака,пришлайфам и презаварям.После грундирам заварката и хвърлям 100 яйца за проба.Ако не се счупи ,минавам на следващата заварка.ПП Имам направени 150 кв.м.чердак (за да си обслужвам една от зависимостите) в двора.Но не е лошо да уточниш какви са тръбите ,поне като параметри щото ако ще заваряваш тръби от някоя на диверсификацията на газа там работата е друга.
        МБ124 200Д седан 5 скорости 88 год. МБ 124 Е300Д Т 24 в 93 год. ОПЕЛ ФРОНТЕРА А ДБ 2,8ТДИ 95год. Не е проблем че човек е смъртен,проблема е че е внезапно смъртен!

        Коментар


        • #5
          От: Как се заварява тръба.

          Тръбар...
          Едно е да заваряваш тръба ф28, друго е ф1600. едно е дебелина на стената 1,2 мм, друго е 24 мм. Едно е да ти снимат заварките, друго е да ремонтираш водопровод.(да не говорим за асмалък). едно е да заваряваш две парчета от по 200 мм, и да си ги въртиш както ти е удобно, друго е да са застопорени в дадено положение, и да трябва да направиш пълен и еднакъв провар по цялата окръжност.

          Извинете ме за "лиричното" отклонение, но "заварчик на тръби" е най-високата степен на квалификация според европейската класификация на заварчиците. Най-ниската е "заварчик на ъглови шевове", втората е "заварчик на листов материал", и третата я казах вече. Отговарят съответно на старата нашенска класация-трета, втора и първа степен.

          Колега, кажи какво можеш, дай да се разбере какво знаеш, и тогава ще ти се дадат полезни съвети. Иначе от първия ти пост може да се помисли, че си пълен лаик, но мераклия. А не става така... Първо трябва да стопиш няколко тона метал, и тогава да си мераклия за най-голямата титла в заваряването.

          Както ме учеше преподавателя ми по заваряване-"Заварчик не е професия, а титла"...
          Има ли желание-има и начин!

          Коментар


          • #6
            От: Как се заварява тръба.

            Първоначално публикуван от turtey Преглед на мнение
            Е ти като го земеш на работа не му ли даваш иликтружент служебен бре?
            Абе имам един , ма той работи само с поцинковани електроди . ... а там си е висш пилотаж .
            Затова условието е всеки да си носи инструмента . Онзи ден един циганин дойде с калайдисан тиган . Доказателство , че е майстор - калайджия .. а може и да лепи на илектроди даже .
            Топлата вода е открита случайно само първия път . Всички последващи опити за нейното преоткриване са умишлени , упорити и целенасочени.

            Коментар


            • #7
              От: Как се заварява тръба.

              Ей ама и вие,хептен го взехте за мезе човека,хайде да го изчакаме със мнение,мисля си,че разбира и от илектроди и от добавачни матрали...
              Вива: Което само доказва, че земята е била плоска, преди да я намотаят на глобус...

              Коментар


              • #8
                От: Как се заварява тръба.

                На първо време му трябват поне толкова електроди Натиснете снимката за да я уголемите

Име:HPIM6733.jpg
Прегледи:1
Размер:122.0 КБ
ID:5311327
                Без цигари и алкохол ще съм най здравия труп в гробищата .

                Коментар


                • #9
                  От: Как се заварява тръба.

                  Здравейте,колеги моля да ме извините че се включвам чак сега в темата,обаче бях съборен от грипа.
                  Та по темата аз съм аргончик от 8 години но съм от групата на листовите заварки и никога до сега не бях пробвал да заварявам тръба от така нареченото изпитно положение,в смисъл тръбата е точкована и аз трябва да се въртя около нея.
                  Първия ми опит тотален провал, след което се поразрових в интернет и там видях колко съм далече от истината.Та за това реших да пусна темата за да можем да обменим малко знания,значи интересуваме как се определя луфта между тръбата от нейната дебелина или от нейната големина,трябва ли задължително да се пуска газ вътре в нея за да запази по добър провар и най вече колко трябва да е провара и как трябва да изглежда.
                  Последно редактирано от tachoni; 19-10-11, 18:24.

                  Коментар


                  • #10
                    От: Как се заварява тръба.

                    Здравейте,колеги моля да ме извините че се включвам чак сега в темата,обаче бях съборен от грипа.Та по темата аз съм аргончик от 8 години но съм от групата на листовите заварки и никога до сега не бях пробвал да заварявам тръба от така нареченото изпитно положение,в смисъл тръбата е точкована и аз трябва да се въртя около нея.Първия ми опит тотален провал, след което се поразрових в интернет и там видях колко съм далече от истината.

                    Коментар


                    • #11
                      От: Как се заварява тръба.

                      Първоначално публикуван от tachoni Преглед на мнение
                      Здравейте,колеги моля да ме извините че се включвам чак сега в темата,обаче бях съборен от грипа.
                      Та по темата аз съм аргончик от 8 години но съм от групата на листовите заварки и никога до сега не бях пробвал да заварявам тръба от така нареченото изпитно положение,в смисъл тръбата е точкована и аз трябва да се въртя около нея.
                      Първия ми опит тотален провал, след което се поразрових в интернет и там видях колко съм далече от истината.Та за това реших да пусна темата за да можем да обменим малко знания,значи интересуваме как се определя луфта между тръбата от нейната дебелина или от нейната големина,трябва ли задължително да се пуска газ вътре в нея за да запази по добър провар и най вече колко трябва да е провара и как трябва да изглежда.
                      http://libbib.org/?p=1739
                      https://www.youtube.com/watch?v=cgb6BThxVU4
                      https://www.youtube.com/watch?v=Dz3BH1U3TPc

                      Being A Good Welder Is 3% Talent, 97% Not Being Distracted By The Internet.

                      Коментар


                      • #12
                        От: Как се заварява тръба.

                        Първоначално публикуван от tachoni Преглед на мнение
                        Здравейте,колеги моля да ме извините че се включвам чак сега в темата,обаче бях съборен от грипа.
                        Та по темата аз съм аргончик от 8 години но съм от групата на листовите заварки и никога до сега не бях пробвал да заварявам тръба от така нареченото изпитно положение,в смисъл тръбата е точкована и аз трябва да се въртя около нея.
                        Първия ми опит тотален провал, след което се поразрових в интернет и там видях колко съм далече от истината.Та за това реших да пусна темата за да можем да обменим малко знания,значи интересуваме как се определя луфта между тръбата от нейната дебелина или от нейната големина,трябва ли задължително да се пуска газ вътре в нея за да запази по добър провар и най вече колко трябва да е провара и как трябва да изглежда.
                        Аз пък съм тръгнал да давам акъл на професионал,като самия аз съм любител при домашни условия.
                        МБ124 200Д седан 5 скорости 88 год. МБ 124 Е300Д Т 24 в 93 год. ОПЕЛ ФРОНТЕРА А ДБ 2,8ТДИ 95год. Не е проблем че човек е смъртен,проблема е че е внезапно смъртен!

                        Коментар


                        • #13
                          От: Как се заварява тръба.

                          Преди 15-тина години работих за малко в една монтажна бригада. Там чух от заварчик, че когато заваряват вертикална черна тръба (за парно) малко разминават краищата, че да им се получи и малко хоризонтал и малко таван. Няма да споря дали е правилно или не - чувал съм го само.

                          Коментар


                          • #14
                            От: Как се заварява тръба.

                            Първоначално публикуван от Veselin Monkov Преглед на мнение
                            Преди 15-тина години работих за малко в една монтажна бригада. Там чух от заварчик, че когато заваряват вертикална черна тръба (за парно) малко разминават краищата, че да им се получи и малко хоризонтал и малко таван. Няма да споря дали е правилно или не - чувал съм го само.
                            Това не са майстори , а тарикати . Знаеш ли как ги обичам такива ! Навремето на площадката на АЕЦ оставих една бригада 15 дни без надници , по подобна причина . По-точно : не без надници , а 15 - дневния им труд отиде по дяволите , заради собствената им глупост . Трябваше да изрежат всичките тръби (заварени по горния начин ) и да ги заварят наново (този път - както трбва , по книгите и нормативите ) .
                            Топлата вода е открита случайно само първия път . Всички последващи опити за нейното преоткриване са умишлени , упорити и целенасочени.

                            Коментар


                            • #15
                              От: Как се заварява тръба.

                              Е та нали за това пуснах темата колега за да обменим знания, дай нещо по подробна как е правилният начин за заваряване.

                              Коментар

                              Активност за темата

                              Свий

                              В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                              Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                              Зареждам...
                              X