Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Как се заварява с аргон (първи стъпки)???

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • От: Как се заварява с аргон (първи стъпки)???

    Първоначално публикуван от sobax Преглед на мнение
    Аз до сега не съм виждал счупен лист друг освен основния. Имали ли сте случаи със счупени други листове?
    http://www.offroad-bulgaria.com/show...?t=210666:lol: Тъкмо 4 неосновни!

    Коментар


    • От: Как се заварява с аргон (първи стъпки)???

      Първоначално публикуван от Vlado_Ts Преглед на мнение
      Ставало е въпрос и друг път за това тук .
      Нека да уточним за какво става въпрос :

      - класификации по видове стомани има всякакви : според химичния им състав , по технологични свойства , по предназначение и т.н.
      Всеки клас стомана има различна заваряемост , зависеща най-вече от химичния и състав (тук не разглеждаме вида на конструкцията , работните условия и т.н.)

      Та сега : пружини (айде и ресьори , щот сме в камионджийски форум ) се изработват предимно от средно и високовъглеродни нисколегирани стомани , притежаващи определена еластичност. Типична марка например е прословутата 65Г.
      Трудна за заваряване от технологична гледна точка , но не и невъзможно . Нещо повече : прави се и то по разни причини .
      Във фирмата ми например , в продължение на 5-6 години произвеждахме едно изделие , в което се налагаше да заваряваме 55Г2С . Нито един клиент не е изревал Отделно се е случвало ремонтно да заваряваме листове ресьори.
      Асен също някъде споменаваше , че са заварявали ресори .
      С други думи - че се заварява "пружинна" стомана - заварява се .

      НО ! Тук изниква въпроса : доколко така завареният "детайл" ще изпълнява технологичните си функции след ремонта. Защото работата на пружината е ... да пружинира . А както е известно , шевът и околошевната зона не притежават подобна еластичност .
      Всъщност , Нобеловата награда още чака човекът , който успее да създаде пружиниращ шев .

      Така че : ако завареният лист ще е само "един от многото" в пакета на ресьора - хубу! Минава номера Хеле пък на камион .
      В останалите случаи - при 1-2-3 листа , или пружина - не си струва риска .
      Благодаря !
      Всъщност заваряването на пружина почти никога не e проблем !Проблема идва точно както си го описал - след ремонта.Пружината в най добрия случай функционира няколко дни и после,.... се чупи точно до заварката !
      Последно редактирано от welderargon; 21-06-16, 20:31.
      https://www.youtube.com/watch?v=cgb6BThxVU4
      https://www.youtube.com/watch?v=Dz3BH1U3TPc

      Being A Good Welder Is 3% Talent, 97% Not Being Distracted By The Internet.

      Коментар


      • От: Как се заварява с аргон (първи стъпки)???

        Пружината в най добрия случай функционира няколко дни и после,.... се чупи точно до заварката !
        Ами точно тук Практиката е много по-напред от Теорията. Владо описа как стоят нещата на теория....така са. Но от друга страна Нобеловата награда е взета отдавна като безпроблемно заваръчен шев може да си пружинира не по-лошо от заваряваният детайл. Тука роля играе майсторлъка и хитринката, с която се подхожда към задачата.

        Коментар


        • От: Как се заварява с аргон (първи стъпки)???

          Първоначално публикуван от gogo77 Преглед на мнение
          .... Но от друга страна Нобеловата награда е взета отдавна като безпроблемно заваръчен шев може да си пружинира не по-лошо от заваряваният детайл. Тука роля играе майсторлъка и хитринката, с която се подхожда към задачата....
          Добре де , още малко уточнения тогава .

          Всяка стомана притежава определена степен на еластичност . По- голяма или по- малка . Т.нар. "пружинни стомани" ( класифицирани от гледна точка на начин на приложение) са класът с най-голяма еластичност .

          За да работи една заварена пружина безпроблемно ( т.е. посока и действие на напреженията с определена големина в зависимост от натоварването ,както и действие на напреженията със същата големина при обратен знак , без релаксация) логично е в заваръчния шев да се вкара допълнителен тел ( независимо по какъв метод) със същия химсъстав .
          Във всички останали случай допълнителния материал е с по- ниски параметри . Е , аз не съм чул за обмазани електроди с тел от 65Г примерно . Нито като добавъчен тел за ВИГ или МАГ заваряване . А няма и как , по обясними причини - и горещи и студени пукнатини при заваряване .

          А както е известно , избягването на студени пукнатини в случая няма как да стане без термообработка на заваръчния шев с цел релаксация на напреженията . Тази термообработка обаче води до релаксация на напреженията и в основния метал . А това на практика означава че тази пружина вече не е ... пружина
          С други думи : заваръчния шев изпада в противоречие с основния метал в работна среда .

          Затова и заварен ресор може "да кара" без да се счупи . Но това не е достатъчно , защото не "пружинира" по начина по който пружинира брат му , който не е заваряван .
          Практически може да стои като допълнителен , подложен , или какъвто там , ама по- скоро за информация в пакета и допълване на геометричния размер , за да не правиш нови скоби .

          ПС. Принципно докато употребявам сухи луканки във вид на мезе към червеното вино , чат-пат следя раздаването на Нобелови награди в областта на науката и технологиите . Там с хитрини и майсторлък в работилницата по метода проба/грешка не става номера .
          Топлата вода е открита случайно само първия път . Всички последващи опити за нейното преоткриване са умишлени , упорити и целенасочени.

          Коментар


          • От: Как се заварява с аргон (първи стъпки)???

            Там с хитрини и майсторлък в работилницата по метода проба/грешка не става номера .
            Аз говоря за "изпитана технология". Лично съм носил заварени ресори в "изпитателната"....Номера е в разлагане /разпределяне/ на силите действащи върху напречният шев на ресора. Това става обикновенно с наваряване или със залагане на "сърце/а/" на точното място.
            аз не съм чул за обмазани електроди с тел от 65Г примерно . Нито като добавъчен тел за ВИГ или МАГ заваряване
            То и не е необходимо да има.....Знаеш, че за да се заварят два детайла, добавъчният материал никога не бива да е със същият химически състав като на детайлите.

            Коментар


            • От: Как се заварява с аргон (първи стъпки)???

              Първоначално публикуван от gogo77 Преглед на мнение
              .... Това става обикновенно с наваряване ....
              Ако имаш предвид създаването на буферни слоеве преди самото заваряване , при подготовката на заваръчните краища , то тази технология е типична за средно и високовъглеродни легирани стомани . И зависи от въглеродния еквивалент на заваряваната стомана. И е отдавна известна.
              Иначе за разпределение на силите - да. Тези сили създават напрегнато състояние в листа /пружината и баш номера е въпросните напрежения да действат в непрекъсната равнина . Тъй като в мястото на шева имаме закоравяване на конструкцията и съответно промяна в посоката на разпространение на напреженията ( в графиките явно си личат пиковете в полетата на напрежения в околошевната зона) , то и резултантното натоварване по цялата повърхнина на листа е неравномерно . Грубо казано заварената пружината във всички случай работи различно и по- лошо ( не функционира нормално) в сравнение с незаварената . Все едно имаме още една опора на еластичната греда.
              Последно редактирано от Vlado_Ts; 23-06-16, 10:51.
              Топлата вода е открита случайно само първия път . Всички последващи опити за нейното преоткриване са умишлени , упорити и целенасочени.

              Коментар


              • От: Как се заварява с аргон (първи стъпки)???

                Първоначално публикуван от gogo77 Преглед на мнение
                ....Знаеш, че за да се заварят два детайла, добавъчният материал никога не бива да е със същият химически състав като на детайлите....
                Не че не бива , а не е необходимо. Е ,има изключения , когато е задължително да бива еднакъв или почти еднакъв.

                В общия случай се търси равноякост на метала на шева и основния метал , което е достатъчно за практиката . Ама не виждам с какъв допълнителен метал в заваръчната вана може да се постигне еластичност на шева равна на тази на пружинна стомана ?!
                Топлата вода е открита случайно само първия път . Всички последващи опити за нейното преоткриване са умишлени , упорити и целенасочени.

                Коментар


                • От: Как се заварява с аргон (първи стъпки)???

                  Естествено, че завареният участък няма да е 1 към 1 от към свойства с основната част. Буфер не е необходим. Наварява се (или се заварява) перпендикулярно на шева. Скоса трябва да е Y, а не V или X.

                  Коментар


                  • От: Как се заварява с аргон (първи стъпки)???

                    Здравейте, решил съм да се оборудвам с апарат за заваряване на алуминий - за дребни работи в гаража. Разглеждам обяви и попаднах на това:

                    Migatronic pilot 2 200А, 230/380V, AC/DC. - на цена 2300.

                    Натиснете снимката за да я уголемите

Име:2.jpg
Прегледи:1
Размер:33.0 КБ
ID:5732222Натиснете снимката за да я уголемите

Име:1.jpg
Прегледи:1
Размер:33.8 КБ
ID:5732223

                    Чудех се някой дали има наблюдения върху конкретния апарат или подобни, ще се радвам да споделите мнения.

                    Коментар


                    • От: Как се заварява с аргон (първи стъпки)???

                      Това е ненужно огромно за 200А машина. И по тоя повод цената никак не радва, особено за 2-ра ръка машина. При Данчо има страхотни малки 200А машинки, с каквато се оборудвах и аз наскоро. И цената е доста надолу. Търси в Google "Делтех ООД" - звънкай и се разбирайте. За мен машината е без аналог на пазара в момента за цената си, отнесена към това какво може и колко е компактна.
                      Интернет експлорър: Безплатно предоставян от Майкрософт тул за сваляне на браузер по избор.

                      Коментар


                      • От: Как се заварява с аргон (първи стъпки)???

                        Здравейте, решил съм да се оборудвам с апарат за заваряване на алуминий - за дребни работи в гаража. Разглеждам обяви и попаднах на това:

                        Migatronic pilot 2 200А, 230/380V, AC/DC. - на цена 2300.
                        За тези пари, направо е за без пари. Ако машината работи няма какво да мислиш и я взимай.

                        Коментар


                        • От: Как се заварява с аргон (първи стъпки)???

                          И аз си взех играчка! На прав ток хубаво получава ми се някак си (скромно), сигурно щото преди това на инат с едно инверторно апаратче си позакърпих Уазката на аргон . Престраших се и опитах и Аl. - ми не се получава! Та Въпроси:
                          1. Каква честота да ползувам и как влияе на заварката? Пулса за сега съм го изключил!
                          2. На Колкото и малък ток да заварявам се получава топче (според мен по - голямо от необходимото) и разсейва дъгата. Даже и с електроди (зелени или златни - еднакво зле (заточвам ги по дължина)) значително по - дебели за тока с който се опитвам да заварявам. Машината от 2 места регулира съотношението + / - , аз не знам защо са 2 - и двете, за мен имат един и същ смисъл , той човека като взех машината ми обяснява, ма кой да слуша
                          Докато си играх с настройката на +/- на дъгата по едно време материала започна да „кипва“ и като че ли изкарваше мръсотии преди това го бях почистил.
                          3. Основния материал и добавъчния не се хресват нещо - не щът да се съвкупляват, допълнителния стои на топче от страни?

                          Снимки няма да показвам щото няма нищо за показване, тренирах на едно бутало (изчистено с флекса) докато не го пробих
                          ПП: Машината е читава - така че търсим вината в оператора
                          Три дена глупави експерименти икономисват половин час четене!

                          Коментар


                          • От: Как се заварява с аргон (първи стъпки)???

                            Едно от нещата за по добри резултати е да разбереш за какво са тия две врътки на баланса.И на мен ми е интересно ,ама ти не щеш да показваш снимки на машината ....? Та като не си слушал кво ти е обяснявал човека,поне няма ли от къде да прочетеш ....,тая машина ръководство няма ли?
                            Пък си намерил точно на бутало да тренираш... !Вземи си намери парче чист алуминий и си поиграй върху него, белким се получи нещо!!
                            Последно редактирано от welderargon; 25-10-16, 19:46.
                            https://www.youtube.com/watch?v=cgb6BThxVU4
                            https://www.youtube.com/watch?v=Dz3BH1U3TPc

                            Being A Good Welder Is 3% Talent, 97% Not Being Distracted By The Internet.

                            Коментар


                            • От: Как се заварява с аргон (първи стъпки)???

                              Колега щом заваряваш бутало то пусни поне 100А ток другото е че като запалиш дъгата трябва да задържиш на едно място докъто се получи РАЗТОПЕНА вана чак тогава започваш да добавяш матрЯл, може да подгрееш детайла предварително с горелка за по бързо, и последно златен електрод не би трябвало да се топи и да се получава голямо топче.

                              Коментар


                              • От: Как се заварява с аргон (първи стъпки)???

                                Снимки на машината ще покажа , ще покажа и означенията от които се регулира баланса (не са врътки, а контролен панел) Явно трябва да се обадя и на човека от които я взех да ми изпрати ръководството, щото май е забравил, с налучкване не става!
                                Не мога да го докарам до разтопена вана, защото дъгата не е достатъчно концентрирана. Още 5-тата секунда на 50 А прави топче голямо (4-5 мм диаметър) това на електрод 2,5 независимо златен или зелен. Ако упорствам материала става гъбо-подобен и хлътва.
                                Бутало - щото такова имах подръка. Не съм се и опитвал да правя нещо смислено върху него!
                                Три дена глупави експерименти икономисват половин час четене!

                                Коментар

                                Активност за темата

                                Свий

                                Тук са 2 потребители онлайн. 0 потребители и 2 гости.

                                Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                                Зареждам...
                                X