Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Как се заварява с аргон (първи стъпки)???

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • От: Как се заварява с аргон (първи стъпки)???

    Не обърквайте пулс,импулс със променлив ток. За заваряване на Алуминий с ВИГ е нужен променлив ток!
    Единственото сигурно нещо е, че нищо не е сигурно.

    Коментар


    • От: Как се заварява с аргон (първи стъпки)???

      Първоначално публикуван от icohir Преглед на мнение
      Не ми е много ясно каква роля играе "пулса" - само с алуминия ли е свързан или...?
      Преди всичко да кажа, че опита ми е скромен и няма да се обидя ако някой игнорира или поправи мнението ми...
      Алуминия и неговите сплави се заваряват с променлив ток.Докато импулса е функция на апарата, която е приложима за всички видове материал.Той ти позволява да промениш формата и дълбочината на провара.Примерно, когато заваряваш на тънък материал, намаляваш тока и се получава недостатъчен провар.Затова с тази функция започваш с определена честота да ползваш две редуващи се величини на тока-ниска и висока.Ти можеш да определиш големината и на двете, времетраенето на високата стойност, честотата чрез която се редуват двете стойности.Високата стойност формира ваната, ниската стойност и позволява да се охлади.Отделно от това, можеш да ги нагласиш с много ниска честота, примерно да се редуват през секунда и когато имаш висока стойност, да подадеш в същия момент добавъчния материал.Най тънкото което съм опитал да заваря с пулс е 0.5 мм черна ламарина, ползвайки за добавъчен тел 0.6 от ролката на телоподаващото и се получи заваръчен шев...

      Коментар


      • От: Как се заварява с аргон (първи стъпки)???

        Frysco, много благодаря за коректното обяснение, друже! Добре разбрах как работи "пулса". А, за алуминия и променливия ток ми е ясно отпреди как си взаимодействат. В смисъл, че при +вата полувълна, положителните йони "бомбардират" алуминиевият окис по повърхността на детайла и се получава един вид "песъкоструен" ефект. А през -вата полувълна става същинското заваряване. Даже както писах одеве, затова се и мъчих с КраКрато. За ниската честота на "пулса" - ОК, но защо някои машини имат и доста висока честота на същия(все пак не можеш да подаваш добавъчния с 200Hz), пък и струват повечко от нискочестотните, се питам аз? Друг един въпрос ме мъчи също: Каква е връзката между, както се пише HF (high frequency = висока честота) и (според мен)високоволтовият HV (high voltage) разряд, служещ за запалване на заваръчната дъга? Може би става въпрос за съкращение от "високочестотен и високоволтов разряд"? Всеки случай, съдейки по думите ти, машинката от горната табличка с "пулс" от 0.5 до 5 Hz и следващите 3 реда, е добър вариант за начало на някаква "микро"дейност. Много ще се радвам на мнение от теб, пък и от други съфорумци! Ще си позволя да кача няколко снимки със Сонито на едни от първите ми "заварки" със импровизираната аргонова установка( DC-ММАинвертор, редуцирвентил, бутилка, шланг, зелен електрод и детайли-горяла в пожар медна тръба и ръждиви винкели, естествено - зачистени със шлайфа. За малко да забравя за звуковият фон - AC/DC и IRON MAIDEN. Моля не се смейте прекалено много, че да ви остане сила за отзиви!

        Коментар


        • От: Как се заварява с аргон (първи стъпки)???

          Първоначално публикуван от icohir Преглед на мнение
          ..А, за алуминия и променливия ток ми е ясно отпреди как си взаимодействат. В смисъл, че при +вата полувълна, положителните йони "бомбардират" алуминиевият окис по повърхността на детайла и се получава един вид "песъкоструен" ефект. А през -вата полувълна става същинското заваряване. Даже както писах одеве, затова се и мъчих с КраКрато.
          1. Не йони, а електрони.
          2. Точно обратното - при плюс на ръкохватката електроните пътуват от детайла към електрода, електрода се нагрява повече, а окисите се чистят. При минус на ръкохватката, електроните пътуват от ръкохватката към детайла, нагряват повече детайла и по-малко електрода.

          Запалването няма връзка с честотите на машината. При китайците HV=HF. Всеки си го пише както иска, а то даже като елементи е еднакво на всичките м машини.
          Интернет експлорър: Безплатно предоставян от Майкрософт тул за сваляне на браузер по избор.

          Коментар


          • От: Как се заварява с аргон (първи стъпки)???

            При мене, високите стойности на честотата и ниските са отделени.Имам копче, което в едното положение ми дава диапазон, примерно от ниска до средна честота, а във второто положение-от средна до висока.Диапазона на ниските честоти, е за тези хитрини с подаването на добавъчната тел или примерно за заваряване на тънко и дебело.Диапазона на високите още не съм го разучил напълно.При настройки за възможно най малък провар-най висока честота, най ниски стойности на фонов и базов ток, най малък полупериод на базовия ток, на ламарината 0.5 почти никакъв провар не се формира.Нямам още по тънка ламарина да изпробвам.Но примерно ръбовете на тази ламарина 0.5 не ги гори, освен ако не се забавиш много с горелката.Ако изключа пулса, колкото и да намалям тока, просто изгаря ламарината.
            Пулса е полезна функция за различни материали, но нямам никакви цветни скрапове, за да си поиграя.Знаеш примерно, че медта отнема много топлина и има своя специфика на заваряване, предполагам че с пулса ще се улесни една такава задача.

            А за високочестотната запалка Спарки е напълно прав, мога само да допълня, че по наименования, едното се води Pulse, а другото HF-High frequency.

            Коментар


            • От: Как се заварява с аргон (първи стъпки)???

              Първоначално публикуван от sparkybg Преглед на мнение
              1. Не йони, а електрони.
              Е, най-вероятно аз съм с грешка! http://bg.wikipedia.org/wiki/%D0%9F%D0%BB%D0%B0%D0%B7%D0%BC%D0%B0 Това обаче няма кой знае какво значение. Важното е, че научавам нови за мен неща. Дано и аз на някого да бъда полезен някога! Дай някаква приблизителна оценка за машинката от горната табличка,на стойност от около 300$, моля! Дали да търся начин за евтина доставка? А иначе, като един супер IP специалист, пак не съм могъл да прикача снимчиците!Натиснете снимката за да я уголемите

Име:DSC_0421.jpg
Прегледи:1
Размер:171.4 КБ
ID:5530361Натиснете снимката за да я уголемите

Име:DSC_0422.jpg
Прегледи:1
Размер:182.3 КБ
ID:5530362Натиснете снимката за да я уголемите

Име:DSC_0423.jpg
Прегледи:1
Размер:179.2 КБ
ID:5530363Натиснете снимката за да я уголемите

Име:DSC_0424.jpg
Прегледи:1
Размер:207.3 КБ
ID:5530364Натиснете снимката за да я уголемите

Име:DSC_0425.jpg
Прегледи:1
Размер:174.2 КБ
ID:5530365Натиснете снимката за да я уголемите

Име:DSC_0426.jpg
Прегледи:1
Размер:216.1 КБ
ID:5530366Натиснете снимката за да я уголемите

Име:DSC_0428.jpg
Прегледи:1
Размер:198.6 КБ
ID:5530367Натиснете снимката за да я уголемите

Име:DSC_0429.jpg
Прегледи:1
Размер:187.1 КБ
ID:5530368Натиснете снимката за да я уголемите

Име:DSC_0430.jpg
Прегледи:1
Размер:185.6 КБ
ID:5530369Натиснете снимката за да я уголемите

Име:DSC_0431.jpg
Прегледи:1
Размер:181.5 КБ
ID:5530370Натиснете снимката за да я уголемите

Име:DSC_0432.jpg
Прегледи:1
Размер:199.5 КБ
ID:5530371Натиснете снимката за да я уголемите

Име:DSC_0433.jpg
Прегледи:1
Размер:194.2 КБ
ID:5530372Натиснете снимката за да я уголемите

Име:DSC_0434.jpg
Прегледи:1
Размер:175.8 КБ
ID:5530373Натиснете снимката за да я уголемите

Име:DSC_0435.jpg
Прегледи:1
Размер:202.4 КБ
ID:5530374Натиснете снимката за да я уголемите

Име:DSC_0436.jpg
Прегледи:1
Размер:140.0 КБ
ID:5530375Натиснете снимката за да я уголемите

Име:DSC_0437.jpg
Прегледи:1
Размер:147.6 КБ
ID:5530376Натиснете снимката за да я уголемите

Име:DSC_0438.jpg
Прегледи:1
Размер:137.1 КБ
ID:5530377Натиснете снимката за да я уголемите

Име:DSC_0439.jpg
Прегледи:1
Размер:134.4 КБ
ID:5530378Натиснете снимката за да я уголемите

Име:DSC_0440.jpg
Прегледи:1
Размер:166.6 КБ
ID:5530379
              Прикачени файлове

              Коментар


              • От: Как се заварява с аргон (първи стъпки)???

                Значи, "пулса" си е просто регулярно променяща се стойност на I (заваръчният ток), с определена честота и зададено съотношение между двете стойности. Като чета написаното от теб се сещам, че гледах в YOU TUBE клип, в който един мен завари две кенчета от газирани напитки( май от алуминий), без да ги прогори. Сори, че не мога да ти помогна с тънки заготовки, за опити - аз като нямам истинска машина, поне ти да информираш за опитните резултати! Усещам от беседата ни, че без да си купя истинска техника( макар и евтина), съм обречен на нещастни опити и имитация на аргоново ВИГ заваряване! Затова се и оглеждам за китайска техника, но накрая ще трябва да изчакам, защото няма да ми стигнат финансите: тази зима трябва да изкарам акт16 на офиса, а ми се щеше и да упражнявам ВИГа, но.... това настрани! Много ми се ще някой да ми каже, дали гореспоменатата китайка поне изглежда прилично( като за 300$)! Благодаря за евентуалния отговор!

                Коментар


                • От: Как се заварява с аргон (първи стъпки)???

                  Сега погледни уравненията за скоростта на електроните и йоните в плазмата. Електроните са 2 порадъка по-бързи, тоест - те са отговорни за явлението в случая. Затова и електрода се прави от материали, лесно отделящи електрони. Електроните пътуват от минуса към плюса и ги има даже и в абсолютен вакуум. Газа в случая служи за 2 неща - да предпазва детейла от въздуха, и да се йонизира лесно, тоест дъгата да се пали по-лесно. За щастие аргона е хем евтин, хем се справя и с двете неща. Има си други кусури, ама това е дълга тема.

                  Заварените кенчета за дъната си не е чудо не виждано. Виждал съм го на живо във фирма, продаваща машини тук.
                  Ето ти едно то многото клипчета:
                  http://www.youtube.com/watch?v=2X6RgJoXfZQ&noredirect=1


                  Относно 300-те долара - може и да я намериш за толкова, на едро от завода. После имаш доставка, мито и ДДС, и ако си слушкал, 300-те долара стават 1000 кинта. За машина купена от производител, на едро. Ако няма CE сертификат, може и да си остане в митницата.

                  На параметри вероятно си отговоаря. Какво е като изпълнение - нямам идея. Колко ще работи - също. На същото има и читави, и не-читави изпълнения. Прави впечатление че е с до 5Hz пулс. Повечето подобни машини са с до 30 или до 300Hz. Моята е до 300. Не че има велико значение, освен ако не стигнеш до висш пилотаж.

                  Преди няколко дена ми пристигна 400А трифазен електрожен. Заводска цена - 305 долара. Крайна цена до вратата ми - малко под 1000лв. Гаранция - никаква, тоест ско стане нещо - ще си я поправям сам. За мен не е проблем, ама не при всеки е така.
                  Интернет експлорър: Безплатно предоставян от Майкрософт тул за сваляне на браузер по избор.

                  Коментар


                  • От: Как се заварява с аргон (първи стъпки)???

                    Твоята "Кракра" май е от големите, трифазни.Ако е такава, за тези машини има приставки за ВИГ заваряване.Аз съм заварявал с Т-500 с приставка и водно охлаждане на горелката.

                    Коментар


                    • От: Как се заварява с аргон (първи стъпки)???

                      Първоначално публикуван от Frysco Преглед на мнение
                      Твоята "Кракра" май е от големите, трифазни.
                      Не е. Доколкото знам 3-фазните са правотокови, а идеята е да постигна ВИГ с променлив ток за алуминий. Моята "Кракра" е монофазна и ще умра от кеф, ако я накарам да заварява алуминий с АС-ВИГ! (естествено, че това е съвсем опитна постановка и няма нищо общо с професионалното заваряване!) Между другото, извинявам се за неправилно прикачените лични снимки! (ама, как след положеното подово отопление и плочки "заваряваме" с моя приятел на масата, а?!) Тези дни ще проверя, (благодаря на SPARKY!) как стоят нещата с митата и ДДС-то. А за поправката ако стане нещо, вероятно ще се справя и аз(+приятели). По-скоро, въз основа на прочетеното до тук, се чудя за тези 0.5 - 5 Hz, дали са достатъчни? Нищо не казахте за първите ми 20-тина заварки (може би трябва да приложа за сравнение една ММА заварка).

                      Коментар


                      • От: Как се заварява с аргон (първи стъпки)???

                        Колеги може ли някой да ми каже с кое копче какво се настройва, че нещо не мога да се оправя.
                        Натиснете снимката за да я уголемите

Име:DSCN8235.JPG
Прегледи:2
Размер:176.9 КБ
ID:5536114

                        Коментар


                        • От: Как се заварява с аргон (първи стъпки)???

                          1 - ARC FORCE (предполагам) - използва се само в режим електрожен. При аргон трябва да стои на нула
                          2 - Стартов ток (тока, при който пали дъгата)
                          3 - Пиков ток
                          4 - Базов ток
                          5 - Краен ток (тока, при който се гаси дъгата)
                          6 - Газ преди палене - колко секунди преди да пусне дъгата да пусне газ
                          7 - Време за нарастване на стартовия ток до номиналния (пиковия) ток
                          8 - Отношение пиков/базов ток по време
                          9 - Честота на импулсите
                          10 - Чистене - само в AC режим, времето на правата спрямо обратната полярност.
                          11 - Време за спадане на номиналния ток до тока на изключване
                          12 - Газ след гасене - колко секунди след приключване на заварката да продължава да пуска газ.
                          13 - включване/изключване на пулсовия режим. Ако е изключен (в положението, дето е на снимката), врътки 4, 8, и 9, не играят - така ще го ползваш в 99% от времето, поне в началото.
                          Интернет експлорър: Безплатно предоставян от Майкрософт тул за сваляне на браузер по избор.

                          Коментар


                          • От: Как се заварява с аргон (първи стъпки)???

                            Благодаря.
                            А защо имам две положения за пулсов режим?
                            Значи копчета 2,5,7,11 работят и когато не съм на пулсов режим така ли?

                            Коментар


                            • От: Как се заварява с аргон (първи стъпки)???

                              Предполагам едното е за бавен пулс, другото за бърз. Ще трябва сам да разбереш с проби. На моята машина са 2 положения и не мога да гадая как е при теб.


                              За копчета 2,5,7,11 - предполагам работят и в не-пулсов режим. Няма логика да е обратното. Но все пак пробвай.

                              @ichoir: С аргон се заваряват качествени (без шупли и т.н.) и чисти (без корозия) детайли. Иначе си губи смисъла. Горе на снимките се вижда недостатъчно газ, много ръжда, прегряване, вероятно си "топнал" и електрода във ваната няколко пъти. Това вижда неопитното ми око.

                              Намери си хубави чисти железа и тренирай върху тях. Върху тия ръждилници пълни с шупли няма смисъл. Пори (балончета) в заварката значи калпав материал (някакви включения дето правят мизерии), малко газ, ранно спиране на газа, прегряване на ваната. Топнеш ли електрода следва рязане и точене.
                              Последно редактирано от sparkybg; 14-11-13, 10:47.
                              Интернет експлорър: Безплатно предоставян от Майкрософт тул за сваляне на браузер по избор.

                              Коментар


                              • От: Как се заварява с аргон (първи стъпки)???

                                Да, потвърждавам, на моят Сталверк копче 13 превключва бърз и бавен пулс.

                                Коментар

                                Активност за темата

                                Свий

                                Тук са 3 потребители онлайн. 0 потребители и 3 гости.

                                Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                                Зареждам...
                                X