Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Как се заварява с аргон (първи стъпки)???

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • От: Как се заварява с аргон (първи стъпки)???

    Да, че е добре ,добре е да се защитава корена на шева но дали винаги е възможно !?Освен изброените алтернативи за защита обратната страна на шева има и още няколко но дори и те в определени ситуации са трудно приложими и което е най важно икономически не изгодни!
    Относно добавъчния материал -няма никакъв проблем да се ползва 316 LSI за ламарина 304L .Но 316 LSI е киселинно устойчив и икономически е неизгодно използването му за "обикновения" тип неръждаваейка .
    https://www.youtube.com/watch?v=cgb6BThxVU4
    https://www.youtube.com/watch?v=Dz3BH1U3TPc

    Being A Good Welder Is 3% Talent, 97% Not Being Distracted By The Internet.

    Коментар


    • От: Как се заварява с аргон (първи стъпки)???

      Welderargon, ще назовеш ли и другите алтернативи за защита на провара. Ползвам 316 LSI понеже имам количество от тях (приятел в пункт за вторични суровини ми ги подари, не знам кои глупак ги е предал за 2лв на кило). Интересно ми е как се защитават шевовете при големи цистерни за вода, едва ли е икономически изгодно да се напълнят с аргон които да излиза свободно през все още не заварените места.

      Коментар


      • От: Как се заварява с аргон (първи стъпки)???

        Преди когато работехме повече с наръждавейка, никога не сме пускали газ и от вътре на шева, просто това е нещо което трябва да се изисква като стандарт в зависимост от типа и мястото на заваряваният детайл. Предимно за разни тръбопроводи от хранителнковкусовата промишленост най-често може да се срещне... разните му там мандри и тнт...
        Моите снимки...
        https://www.facebook.com/Photography.by.Ivanko
        https://500px.com/ivankoo

        Коментар


        • От: Как се заварява с аргон (първи стъпки)???

          Обратната защита е задължителна при тръбопроводи под налягане и в хранителната промишленост. Целта не е само естетическа, а се цели якост и хомогенност на вътрешния "пръстен". Също така лесно и надеждно промиване на инсталацията. Прегаряне на метала и шлайфане не се дапускат ако контрола е 100%.

          Коментар


          • От: Как се заварява с аргон (първи стъпки)???

            Първоначално публикуван от Sunlivko Преглед на мнение
            Welderargon, ще назовеш ли и другите алтернативи за защита на провара. Ползвам 316 LSI понеже имам количество от тях (приятел в пункт за вторични суровини ми ги подари, не знам кои глупак ги е предал за 2лв на кило). Интересно ми е как се защитават шевовете при големи цистерни за вода, едва ли е икономически изгодно да се напълнят с аргон които да излиза свободно през все още не заварените места.
            Другите начини за защита на корена на шева са:
            -тъй наречените Подложки :
            метални ленти - най –добре медни
            керемични елементи +метелна лента
            - Защитна паста - използва се при малко прецизни съединения
            При големи цистерни за вода и др.такива най често корена на шева не се защитава ако толкова държиш да го защитиш може да пробваш с паста ….а ако съда е затворен пак ще има места където шева няма да може да бъде защитен по какъвто е да е начин!Затова ако няма изрично изискване за защита на корена на шева той може е да не се защитава което и става най често на практика при заваряване на неръждаема стомана! Защита на корена се изисква и е наложително при тръбопроводи под налягане и в хранително вкусовата и химическата промишленост .
            Последно редактирано от welderargon; 26-05-13, 11:51.
            https://www.youtube.com/watch?v=cgb6BThxVU4
            https://www.youtube.com/watch?v=Dz3BH1U3TPc

            Being A Good Welder Is 3% Talent, 97% Not Being Distracted By The Internet.

            Коментар


            • От: Как се заварява с аргон (първи стъпки)???

              Ей тука има едно интересно решение http://www.welding-alloys.com/produc...w-product.html . Това е добавъчен материал който е като тръбната тел за телоподаващо. Целта му е да защитава корена.

              Коментар


              • От: Как се заварява с аргон (първи стъпки)???

                Как се заварява с аргон-първи стъпки?-Затворено облекло и перфектна маска,даже и след години опит някой път ги подценявам тези неща и онзи ден за 10 минути заварка си направих тен на ръцете,майтап!Иначе технологичните процеси си се тренират спокойно и с практика!
                Трябваше да почивам вчера! // Мразя сапунени сериали и фейсбук ,не слушам чалга!NO FEAR!

                Коментар


                • От: Как се заварява с аргон (първи стъпки)???

                  Заточването на електрода също е от значение. За неръждавейката с по-остър ъгъл, от колкото за черното. Изключение правят лантановите (златистите) електроди и чистия волфрам (зелените). Зелените са подходящи за АС и може дори да не се заточват като игла, а само да се заоблят. При лантановете заточването става при ъгъл 40-50 градуса (на око разбира се) и не много остри, защото те си правят "шапка" още при първото палене.
                  Газта за черно 4-8 л/мин., за неръждавейката 6-12 л/мин.
                  Диаметъра на телта не трябва да превишава диаметъра на електрода. Потдържайте телта чиста.

                  Коментар


                  • От: Как се заварява с аргон (първи стъпки)???

                    Първоначално публикуван от T-1000 Преглед на мнение
                    ...Ей тука има едно интересно решение http://www.welding-alloys.com/produc...w-product.html . Това е добавъчен материал който е като тръбната тел за телоподаващо. Целта му е да защитава корена.....
                    Абе то това - добре . Ама никъде не споменават цена . Иначе съм пробвал да използвам тръбен тел като допълнителен материал . Флюса се топи във ваната и се държи като обмазката на електрод. Гадна работа . Не ми е ясно и как ще накараш шлака зорлем за отиде в корена на шева , та с тази "новост" съм на принципа : Ръка да види , око да пипне.

                    Първоначално публикуван от gogo77 Преглед на мнение
                    ..... Прегаряне на метала и шлайфане не се дапускат ако контрола е 100%......
                    Колега , питам от професионално любопитство : някъде си чел , или си се сблъсквал със случай , в който шлайфането при откриване на дефекти е недопустимо ? Ако е второто , би ли споделил ? И ако е второто : какво правим , ако при 100 % контрол в шева се открие примерно единична група пори и шлайфането е недопустимо ? Изрязва се целия шев ? А ако говорим примерно за тръба с диаметър 1200 мм. ?
                    Топлата вода е открита случайно само първия път . Всички последващи опити за нейното преоткриване са умишлени , упорити и целенасочени.

                    Коментар


                    • От: Как се заварява с аргон (първи стъпки)???

                      ако при 100 % контрол в шева се открие примерно единична група пори и шлайфането е недопустимо ?
                      Ами много просто, режеш цялата тръба и заваряваш наново . Това става почти винаги, когато вайзера или техника е чужденец и се заварява неръждавейка. Не винаги се контролира така, но е правилно. Като заваряваш такива отговорни детайли, нямаш право да правиш никакви интервенции извън зоната на заваряване. Нито да пилиш, нито да заваряваш. Не, че не може да изпилиш част от заварката без да излезнеш от зоната, ама.......... Наруши ли се цялостта на тръбата извън зоната на заваряване е проблем. Но това само за информация, не че се спазва

                      Коментар


                      • От: Как се заварява с аргон (първи стъпки)???

                        Първоначално публикуван от gogo77 Преглед на мнение
                        ....Ами много просто, режеш цялата тръба и заваряваш наново .....
                        Ааааа , точно това обясни как става , щото аз знам , но за аудиторията е важно .

                        Как и къде режем е съществено. "Цялата тръба" е дълга примерно 6 м. и струва няколко хил. лв. Няма такъв "отговорен" фактор , който ще позволи да се изхвърли цяла тръба , заради ивица 60-70 мм. , включваща шева и зоната на термично влияние , нали ? Това последното - като жокер .

                        А иначе питах дали лично си виждал случай , в който изобщо да е недопустим ремонта на шева. Занимавал съм се доста със заваряемост на неръждясващи стомани - и теоретично и като технолог и като дефектоскопист , но нормативно не съм срещал такъв случай ни на изток , ни на запад . Затова ми е любопитно , ако има нещо - за какво точно производство става реч.
                        Топлата вода е открита случайно само първия път . Всички последващи опити за нейното преоткриване са умишлени , упорити и целенасочени.

                        Коментар


                        • От: Как се заварява с аргон (първи стъпки)???

                          Е това го има в бумагите. Рядко се случва такъв контрол, но има. Най-често е при тънкостенни тръби 2-3мм от неръж.. Като се сгафи се реже пръстена на заварката и се заварява наново. Това е така, когато метериала не трябва да се прегрява и тръбата да е с цялостна (т.е без нарушена външна структура) Има допуски на намаляване цялостта от механична намеса, но това зависи от контролиращия. Случвало ми се е и на запад и на исток. Дебелостенните тръби за далекопроводи не се контролират така по икономически причини и се допуска поправка на място, но това не значи, че техника ако е идиот неможе да каже да срежеш цялата тръба.

                          Примерно при ТЕЦ-те тръбната разводка на сухата пара е с такъв контрол. Без абсолютно никакви подрези и декорацията не по-малко от 2мм над тръбата. При определени спринкерни инсталации също съм срещал подобен контрол. При ВЕЦ-ве напорният тръбопровод с "гащи", захранващ повече от една турбина също. При хранително-вкусовата промишленост и маслени инсталаций, на монтажна заварка не се допуска рязане, защото в тръбата ще попаднат стружки и прах от камъка. Пръски от електрожен се махат с шабър, пръска се с разни спрейове и т.н, само и само да се избегнат рисковете от флекса . Общо взето е това. Теоретически е така, на практика не се спазват чак до педантичност нормите. Поне в БГ е така.

                          Коментар


                          • От: Как се заварява с аргон (първи стъпки)???

                            Първоначално публикуван от gogo77 Преглед на мнение
                            ...
                            Газта за черно 4-8 л/мин., за неръждавейката 6-12 л/мин.
                            Диаметъра на телта не трябва да превишава диаметъра на електрода. ....
                            И на мен също от професионално любопитство ми се ще да задам един-два въпроса :
                            Газта за черно 4-8 л/мин., - добре !
                            Но за неръждавейката защо 6-12 л/мин.- не влизаме ли в преразход?
                            И защо Диаметъра на телта не трябва да превишава диаметъра на електрода.?Диаметъра на телта не зависи ли и от други фактори ?
                            https://www.youtube.com/watch?v=cgb6BThxVU4
                            https://www.youtube.com/watch?v=Dz3BH1U3TPc

                            Being A Good Welder Is 3% Talent, 97% Not Being Distracted By The Internet.

                            Коментар


                            • От: Как се заварява с аргон (първи стъпки)???

                              Първоначално публикуван от gogo77 Преглед на мнение
                              ....Е това го има в бумагите....
                              Е това и аз го знам .
                              Беше ми любопитно дали си срещал нормативно забрана за ремонт на шевовеве , както два пъти повторих , но очевидно нормативната уредба и контрола по заваряване не са ти силната страна .
                              Топлата вода е открита случайно само първия път . Всички последващи опити за нейното преоткриване са умишлени , упорити и целенасочени.

                              Коментар


                              • От: Как се заварява с аргон (първи стъпки)???

                                но очевидно нормативната уредба и контрола по заваряване не са ти силната страна .
                                Зависи от норматива. Виж сега......... Не те знам кво си учил и кво знаеш, но щом ми задаваш такъв въпрос, то ще ти кажа, че контрола се извършва благодарение на основите на СТУДЕНАТА обработка на метала. Ако си наясно с това, то няма да задаваш въпроси. Ако ти се вижда невероятно що СТУДЕНА, а не ТОПЛА не се излагай пред аудиторията, а се информирай. Минали са ми бая инжинери и технолози през ръцете и знам какво е контрол. Има технолози дето не знаят кво е "пенетрейшън", а стоят в центровете и лапат мангизи

                                Коментар

                                Активност за темата

                                Свий

                                Тук са 2 потребители онлайн. 0 потребители и 2 гости.

                                Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                                Зареждам...
                                X