Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Made in Bulgaria

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • От: Made in Bulgaria

    Питаше за схемата по която са правени моите инвертори - тайни няма. Пълен мост, с кондензатор в първичната. Тук има една особеност, че се подбира капацитета на този кондензатор спрямо индуктивноста на силовия трансформатор т.е. получава се резонансна схема без дросел в първичната. При определени условия се оказва, че тока през транзисторите се прекратява преди снемане на управляващия импулс на гейта т.е. меко изключване. Недостатъци естествено има, но няма идеална схема. Всяка си е с минусите и плюсовете. Надеждноста е многократно проверена на практика в над 30 инвертора.
    Панайот Бърдарски
    0887 60 77 22

    Коментар


    • От: Made in Bulgaria

      Ако може кажи какво IGBT ползваш, да поразгледам.
      Интернет експлорър: Безплатно предоставян от Майкрософт тул за сваляне на браузер по избор.

      Коментар


      • От: Made in Bulgaria

        FGH40N60SMD - важно е да се знае, че при използуването на тази технология, може да се употребят значително по-бавни ИГБТ без никакъв проблем.

        Не ми отговори на въпроса - защо като много добре знаеш че 25 гр температура на кристала е невъзможно да се постигне на практика, се опитваш да заблуждаваш аудиторията???????????/
        Не се заяждам - за мен отговора е ясен ....търговията трябва да върви - нищо лошо, ама нека бъдем честни.
        Последно редактирано от pansim; 03-06-13, 12:39.
        Панайот Бърдарски
        0887 60 77 22

        Коментар


        • От: Made in Bulgaria

          Първоначално публикуван от sparkybg Преглед на мнение
          Мда, при 100гр. А докато стигнат 100гр? Всъщност, ти виждал ли си такава машина със загряли до 100 градуса транзистори? И ако си вижал, колко време след изключването на марковата машина, дето си тествал едновременно с тая, се случи това?

          И сега по твойте сметки - 200А машина с 4 трафа и 16 транзистора (защото тая с 3-те трафа на ММА е 160, а не 200А по спецификация, независимо какво пишат на етикета)
          Сега ми кажи след като машина с три трафа и 12 транзистора е до 160А, колко са транзисторите на ДЕЛ машината от снимките?
          Какво ще кажеш????Натиснете снимката за да я уголемите

Име:PICT81121.jpg
Прегледи:1
Размер:118.9 КБ
ID:5489330Натиснете снимката за да я уголемите

Име:PICT8116.jpg
Прегледи:1
Размер:85.3 КБ
ID:5489331
          Ама този път с ръка на сърцето. Къде са прехвалените 16 броя. Понеже аз виждам само 12...
          Панайот Бърдарски
          0887 60 77 22

          Коментар


          • От: Made in Bulgaria

            Първоначално публикуван от sparkybg Преглед на мнение
            Въпросния транзистор е със съпротивление между кристал и корпус 0.83 градуса на ват. При 10 вата на транзистор това са 8 градуса. Сложи още 8 между транзистора и корпуса (песимистична прогноза), и станаха 16. При 100 градуса на кристала, радиатора ще трябва да се е понапекъл до към 80. А кристала издържа по спецификация до 150.
            Пак отиваме в границите на фантастиката....СПАРКИ ако ти успееш да докараш топлинно съпротивление с тази текстилна /или гумено-текстилна/ изолация на транзисторите 0.83градуса на ват, то си милионер от утре. Големите фирми ще те лапнат като топъл хляб. Не се шегувам!
            Това което пишеш е много далеч от истината. Даже транзистор директно монтиран на алуминиев радиатор трудно достига такава стойност.
            Тези о.83 градуса са между кристала и медната подложка и това е при ЗАПОЕН със специален припой кристал. Отново не са ти верни сметките и то с много.
            Освен това при 150 гр на кристала, тока е най-вероятно не повече от 2-3А...сега не ми се рови в даташита да го търся...
            Хайде приятен ден, че трябва и да работим...

            ПП нещо да коментираш за снимките и броя на транзисторите???
            Панайот Бърдарски
            0887 60 77 22

            Коментар


            • От: Made in Bulgaria

              Точно това е 12 транзистора и 2 трафа. След което 12 диода.

              Това е компактно телоподаващо. На 200А компактно телоподаващо не му трябват 16 MOSFET-а и 3 трафа. 200-те ампера си ги вдига. Тока на късо е над 300. Същото ако MMA, ще е някъде 160, евентуално с по-ниско ПВ. 200А ММА машина е с 16 транзистора и 2 или 3 трафа. С около 20% по-дълго от това. Тия с 3 трафа са с по-голямо ПВ. С 4 трафа отиваме на 250 и нагоре ампери на MMA, обикновено на трифазни машини, или 200А монофазни, но с голямо ПВ. Монофазните машини са с до 20 транзистора, но рядко с над 16. Повече и да сложиш, нито мрежата нито контакта ще ги издържи и е безсмислено от гледна точна на пазар. Който иска сериозна машина си взима трифазна, защото колкото и да е яка машината, като я включиш към стандартна инсталация като я пуснеш просто ще угасиш лампите.

              Относно това колко са ми далече сметките, ето ти документче по въпроса:
              http://www.irf.com/technical-info/appnotes/an-997.pdf

              За super-247 корпус е, но разликата в площта на термоплощадката им не е чак велика.

              Без подложка и с термопроводяща паста и под 0.8 градуа на ват си се постига на общо основание, ако транзисторите са натиснати по средата с планка, а не през дупките им. В противен случай не би било възможно тоя корпус да отдаде 300 и повече вата както е по спецификация.

              Сметката е показателна за да се прецени кое-що, дори и ако беше прав че е далече от истината като абсолютни стойности. Същината е че 4-те мосфета макар и имайки 2 пъти по-големи загуби, имат 4 пъти по-голяма площ на отдаване към радиатора. Като сложим и факта че радиатора за IGBT-то ще е 2 пъти по-малък за да поддържа същата температура, то е ясно че с IGBT би се получила по-компактна машина. Само дето към момента, в който са правени тия сметки IGBT като това дето ползваш просто не е имало. Избора е бил 20 (преко сили) килохерцова машина с IGBT или 100 килохерцова с MOSFET. И двете концепции ги има в китайските машини и си работят безгрижно. Това че в тоя клас машини няма нови разработки няма отношение към надеждността и качеството на работа на старите такива.

              Коректното сравнение би било между съвременен MOSFET и съвременен IGBT. А съвременни MOSFET-и, макар и скъпи, има и със съпротивление 0.019ома, на което никакъв IGBT не е конкуренция освен по цена. И при 30А ток дори ще имат половин волт пад, вместо 1.5-1.9 на IGBT-то.

              Сравними по цена с твоето IGBT има MOSFET-и със съпротивление 0.08 - 0.1 ома. И ще се представят точно толкова добре колкото и IGBT-то. Ако не бяха нужни, никой нямаше да си играе да ги произвежда и да прави нови разработки. Те впрочем за известно време бяха поспряли да копаят в тая посока, или поне с такова впечатление бях останал. В последните няколко години обаче се появяват все по-нови разработки с параметри често на порядък по-добри от предното поколение.

              Двете фундаментални предимства на IGBT спрямо MOSFET е че за разлика от MOSFET-ите, където загубите са пропорционални на квадрата на тока, при IGBT се пропорционални на нещо между първата и втората степен на тока, и че даянат на късо съединение, макар и за кратко. Като комбинираш това и с по-малкия кристал за постигане на същото - ясно е защо от едни волтове и натоварвания нагоре са по-изгодни от MOSFET-ите. Машините дето обсъждаме са някъде точно в тая размита граница между двете, където е въпрос на конкретни сметки и конкретни технически решения кое от двете ще е по-добро.

              ПП: И аз все още продължавам да твърдя, че докато не се стигне лимита на машината, въпросното лепнене и начина на работа на дъгата не са от силовата част, а от управлението, от където и конкретно тръгна целия спор. Другото е че към момента сметките не излизат за друго, освен гаражна работилница. Стигнеш ли до заплати, осигуровки, сертификати и прочие полюции, просто не излиза. Трябва да търсиш пазар за двуцифрено количество машини месечно за да излезе, и пак ще поръчваш доста неща от Китай, защото тук просто няма кой да ги изработи на вменяема цена, а понякога и изобщо няма кой.
              Последно редактирано от sparkybg; 03-06-13, 15:06.
              Интернет експлорър: Безплатно предоставян от Майкрософт тул за сваляне на браузер по избор.

              Коментар


              • От: Made in Bulgaria

                Първоначално публикуван от sparkybg Преглед на мнение
                Точно това е 12 транзистора и 2 трафа. След което 12 диода.
                Да не си искал да кажеш 12 транзистора и три /3/ трафа...

                [/QUOTE]Без подложка и с термопроводяща паста и под 0.8 градуа на ват си се постига на общо основание, ако транзисторите са натиснати по средата с планка, а не през дупките им. В противен случай не би било възможно тоя корпус да отдаде 300 и повече вата както е по спецификация.[/QUOTE]

                Някъде бях виждал точно характеристика на тази гумено-текстилна лента и е много далече от "без подложка и с термопроводяща паста"
                А за 300 вата вярваш ли? Тава е характеристика определяща способноста на кристала да разсее кратковременна мощност. то даже го има някъде по даташита. Повече от 50-60 вата е нереално за продължителна експлотация даже и без подложка.

                Иначе си като котка - по гръб не падаш.
                А харесаха ли ти ИГБТ които ползувам?
                Панайот Бърдарски
                0887 60 77 22

                Коментар


                • От: Made in Bulgaria

                  В горния линк IGBT-тата почти ги бях уцелил.

                  И, естествено че ги харесвам. Какво де не им харесва човек. Както и преди 'амнайсе поста споменах, ако аз лично тръгна да правя силова част, много малко вероятно е да е с нещо различно от IGBT. Даже си правех сметките за модулна силова част някога. В токов режим, с общо управление, примерно по 1.5-2 киловата на модул. Така според нуждите си нариваш колкото модула искаш в машината, а те понеже в токов режим си делят товара. И ще може да има машина, работеща в интервала от един до 500 ампера еднакво прецизно.

                  ...ама и тогава не ми излязоха сметките. Щеше да е разработка за собствено удоволствие. Знач ли човек.... някой ден може и да се променят нещата.
                  Интернет експлорър: Безплатно предоставян от Майкрософт тул за сваляне на браузер по избор.

                  Коментар


                  • От: Made in Bulgaria

                    Едно от предимствата на използуваната от мен концепция, е, че не се налага симетриране на трафа при поциклово / а не по среден ток/ управление. Това много опростява нещата.
                    Идеята ти е била и продължава да бъде много добра...ама за най-голямо съжаление трудно се реализира в БГ. Тук съм напълно съгласеб с теб.
                    Панайот Бърдарски
                    0887 60 77 22

                    Коментар


                    • От: Made in Bulgaria

                      Първоначално публикуван от pansim Преглед на мнение
                      Някъде бях виждал точно характеристика на тази гумено-текстилна лента и е много далече от "без подложка и с термопроводяща паста"
                      Има много видове ленти, и като дебелина, и хато характеристики. Във farnell маи има някакво разнообразие - поразгледай. Ама пак - абсолютните стойности не са важни в случая. И IGBT-то е върху същата подложка.

                      И естествено че да правя машина с разчети за 300 вата на тоя корпус е нонсенс. Същия корпус може и да се запоява към меден радиатор ако е нужно. Естествено, има далеч по-смислени решения от това - просто слагаш 2 транзистора един до друг.
                      Интернет експлорър: Безплатно предоставян от Майкрософт тул за сваляне на браузер по избор.

                      Коментар


                      • От: Made in Bulgaria

                        Първоначално публикуван от pansim Преглед на мнение
                        Едно от предимствата на използуваната от мен концепция, е, че не се налага симетриране на трафа при поциклово / а не по среден ток/ управление. Това много опростява нещата.
                        Идеята ти е била и продължава да бъде много добра...ама за най-голямо съжаление трудно се реализира в БГ. Тук съм напълно съгласеб с теб.
                        Поцикловото в токов режим работи много добре на телоподаващото ми. Аз и горе споменах - в какви ли не режими съм го вкарвал, и така и не успях да го уморя. Много ефективно си се ограничава до където му е възможно, и каквото и да правиш просто работи. Не мога да съм сигурен за всички, но съм виждал още 2-3 китайски машини реализирани по същия начин - просто желязна работа. Ама токов режим + (квази)резонанс вече идва малко сложно. Но пък е удобно за ZCS има си всичкия нужен хардуер за това вече наличен.
                        То има и някаква "мода" вече и това да остане в миналото, точно в полза на управление по среден ток. Ама не съм ровил достатъчно и не съм си изяснил въпроса окончателно какво му е по-доброто и защо.

                        ПП: И относно машината горе - наистина за компактно телоподаващо работещо с най-много 0.8 тел силовата част не е нужно да е като за ММА. То за тел 0.8 200 и малко ампера са абсолютния максимум и без друго. Ролки с единица 5 килограмови няма. Идеята е да е леко и да си го разнасяш навсякъде (това конкретно май тежеше 7-8 кила, но не съм сигурен). Дори да имаш по-яка машина започва да работи не добре с 0.8. От към 130-150 нагоре си иска тел 1-ца, а от 200 - 200 и нещо даже 1.2.
                        Последно редактирано от sparkybg; 03-06-13, 15:52.
                        Интернет експлорър: Безплатно предоставян от Майкрософт тул за сваляне на браузер по избор.

                        Коментар


                        • От: Made in Bulgaria

                          Прощавайте, че ще се намеся с малко простите си въпроси, ама толкова си мога , та:

                          1.) Може ли на машина "Стандарт 180 Т" (РЕДЗ+ВИГ) от "Вики Б" да се присади функцията "плазмен резак"?

                          2.) Дайте съвет дали да си оставя МИГ-МАГа ''Лидер 250" на "Струна" (самонавивам се да го махна и да си взема инверторно СО до към 180-200А). Има ли изобщо някакви предимства трансформаторна машина като тази, пред инвертор (да речем пак на "Вики Б": "МИГ-МАГ 180А" или 200А с 5 кг ролка?

                          Коментар


                          • От: Made in Bulgaria

                            Ха....
                            Аз имам 250А струна лидер и комбо 180 А от вики б,какво точно търсиш, мобилност
                            Galloper 2 Exceed 1998 2.5 TDI .Kia Ceed 2009 1.4 CVVT .Ford Connect 1.8 TDCI 90 hp 2010
                            Kawasaki Versys 650 2008 Suzuki 600 DUCATO 3.L 180 hp. и други
                            Анатолий Пейчинов o8875о9815
                            https://dvrbg.com/

                            Коментар


                            • От: Made in Bulgaria

                              Честно казано. да. Не че толкова ще го разнасям точно СО-то, ама все пак... Отделно не виждам да ми трябва чак толкова голяма машина (с възможност за 15 кг ролка, 250 А) - аз Ж.П. вагони няма да правя, нито пък за професионална употреба я ползвам.
                              Навремето ми изпадна почти нова (тя и сега си е такава напрактика) и на прекрасна цена, затова я взех. Ама тогава не бях и чувал за инвертор .

                              Коментар


                              • От: Made in Bulgaria

                                Първоначално публикуван от ЛЕНИН Преглед на мнение
                                Прощавайте, че ще се намеся с малко простите си въпроси, ама толкова си мога , та:

                                1.) Може ли на машина "Стандарт 180 Т" (РЕДЗ+ВИГ) от "Вики Б" да се присади функцията "плазмен резак"?

                                2.) Дайте съвет дали да си оставя МИГ-МАГа ''Лидер 250" на "Струна" (самонавивам се да го махна и да си взема инверторно СО до към 180-200А). Има ли изобщо някакви предимства трансформаторна машина като тази, пред инвертор (да речем пак на "Вики Б": "МИГ-МАГ 180А" или 200А с 5 кг ролка?
                                1. Не може.
                                2. Инвертора принципно има предимство не само в теглото. Дали разликата ще е точно тая, дето си мислиш че е - иди на място и пробвай. От Вики би трябвало да няма проблем. Другия вариант е да ти я пратят с опция връщане, ако не ти хареса или разликата не оправдава допълнителния харч за инвертор. Впрочем, същото важи за всяка фирма от която купуваш. Аз без проба и Фрониус не бих купил.

                                Иначе за трансформатор струната не е никак лоша машина.
                                Интернет експлорър: Безплатно предоставян от Майкрософт тул за сваляне на браузер по избор.

                                Коментар

                                Активност за темата

                                Свий

                                Тук са 3 потребители онлайн. 0 потребители и 3 гости.

                                Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                                Зареждам...
                                X