Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Ремонт на двойна бобина(система DIS) на GM

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • Ремонт на двойна бобина(система DIS) на GM

    Натиснете снимката за да я уголемите

Име:71EB950E-5639-49BC-8F9C-4DEB3D1CA97A.jpeg
Прегледи:240
Размер:395.9 КБ
ID:6645419 Здравейте! Имам две негодни оригинални запалителни бобини на GM, които ми се иска да възстановя. Смятам, че проблема е в електрониката на бобините, защото с омметър всяка двойка бобини дава еднакво съпротивление. Не можах да индентифицирам елементите. В интернет не мога да открия нищо. На 2 от елементите(предполагам някакви транзистори) има надпис "Malaysia GB10N5", а интегралната схема е с номер "Tlsi x2403-19; 9647xw08". Предполагам, че някой транзистор е думнал, защото дават искра само на 2 цилиндъра(или 1-4, или 2-3). На другите два няма никой. Ще се радвам, ако някой предложи някакви заместители. Прилагам снимки. Натиснете снимката за да я уголемите

Име:BA50C379-7AFF-4DDC-819C-7F09B773FC4C.jpeg
Прегледи:211
Размер:384.6 КБ
ID:6645420

  • #2
    Интегралната схема не ми се вярва да я намериш - но и мисля че е здрава.
    Според статистиките проблема трябва да е в изпълнителните крайни силови устройства - в случая полевите транзистори GB10N5.
    Ама и такива трудно ще се открият в нета-- но съгласно правилата би трябвало да е обикновен мосфет n канал - 100А(първите 10) и 500волта(втората цифра)
    И вече по тези параметри - лесно ще се намерят такива в търговската мрежа.
    За да е по сигурно тази диагноза може да се измерят само тези транзистори - като се свалят. И ако има някой преход напълно късо - да се проверят и смд елементите на базата му-смд елементи като резистори кондензатори и най вече слагат ценер диод към маса.

    Коментар


    • #3

      Наименование Комет: HGTG30N60A4
      Наименование производител: HGTG30N60A4
      Производител: ON SEMICONDUCTOR (244)
      Категория: Транзистори (657)
      Подкатегория: Транзистори и модули IGBT (25)
      Корпус: TO-247
      Описание: IGBT 600V; 75A; 463W; Uces=1.8V@Ic=30A


      Пробвай с този , трябва да стане . Според мен по вероятно е да е заминала високоволтовата намотка , а там с мултимер не можеш да я измериш.

      Коментар


      • #4
        Тоз няма да стане... голям корпус е...
        Трябва да е с по малък корпус и като му се клъцнат краката ще стане точно едно към едно...
        п.п
        и аз мисля като колегата че трябва да се провери и намотката че да не се окаже труда напразен

        Коментар


        • KingofROAD
          KingofROAD коментира
          Редактиране на коментар
          за да е сигурен в проверката на намотката, трябва да отпои/разкачи поне единия й край, или да свали старите транзистори от платката

      • #5
        Тези транзистори нямат отпояване. Имам 3-4 поялника-15W,40W,60W. Пробвах с всичките. И тинол не хваща. Има ли шанс пистите да са алуминий? Или е запоявано с някакъв високотемпературен припой?

        Коментар


        • #6
          Иска по мощен поялник,или допри човките на двата,или с топъл въздух и поялник
          Galloper 2 Exceed 1998 2.5 TDI .Kia Ceed 2009 1.4 CVVT .Ford Connect 1.8 TDCI 90 hp 2010
          Kawasaki Versys 650 2008 Suzuki 600 DUCATO 3.L 180 hp. и други
          Анатолий Пейчинов o8875о9815
          https://dvrbg.com/

          Коментар


          • #7
            И едно подсказване - освен максимално напрежение и ток, транзисторите имат още куп други параметри, които също са от значение...
            Не чета коментари и не отговарям на такива.

            И коментаторите...

            Коментар


            • #8
              Абе наистина трудно се отпоява! Причината е че корпуса на тразистора е запоен а точно той отнема от топлината.
              Правилно казва Иццо че транзистора има куп други параметри...ама според мен всякъв стандартен N полевак ще стане.Реално той усилва един импулс от ис ..
              Отново обръщам внимание че проблема може да не е там а в намотката

              Коментар


              • #9
                Първоначално публикуван от mishomishev Преглед на мнение
                ..ама според мен всякъв стандартен N полевак ще стане.Реално той усилва един импулс от ис ..
                В случая транзистора е ключ, и комутира първичната намотка на бобината.

                *************

                А за разпояването на транзистора ще трябват помощни средства - някакво подгряване на цяла ажелезария, до около стотина градуса. Може са се използва топъл въздух, котлон, ютия или друго подобно за което няма да отнесете кавга от половинката.
                Същинското разпояване става с подходящ поялник, припой и флюс. Обръщам специално внимание на посленото. При неподходящ флюс, от падовете (площадките) на "платката" ще остане само спомен...
                Не чета коментари и не отговарям на такива.

                И коментаторите...

                Коментар


                • #10
                  След разпояването е добре да се премерят двата и да се види дали са FET или IGBT. После с подръчни средства да се свалят 2-3-4 основни параметъра, и тогава да се чете присъдата - транзистор или бобина.
                  За стабилна работа на стартер, се слагат FET с малко по-специфична параметри. Но пък те не са много високоволтови.... та си иска мерене и обмисляне.

                  Коментар


                  • #11
                    абе мислех да не пиша повече по тази тема ама...
                    Ако това нещо примерно трябва да го ремонтирам аз - първо ще разпоя или срежа само първо и трето краче сиреч базата и емитера(гейт сорс) - да си остане запоен но вече може да се мери.И ще го меря и с мултицет и ако мултицета покаже че всичко е наред ще го сложа на тестера за транзистори(щото него не може да го излъжеш) и по този начин ще знам дали изобщо да започвам разпояване!
                    Защото практиката е показала че мислим едно - а то се оказва друго!

                    Коментар


                    • #12
                      Благодаря за помощта. Ще пиша при напредък. Самите бобини ги мерих още на колата. Между изводи 1-4 и 2-3 мултиметърът отчете 5.25kOm и на двете. Това би трябвало да е вторичната намотка. Оттам тръгнах, че са здрави. Едната бобина замина от замасена свещ. Докато разбера за какво иде реч и другият цилиндър изчезна. Другата бобина пък от ментерлив кабел. И пак същият сценарии.

                      Коментар

                      Активност за темата

                      Свий

                      В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                      Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                      Зареждам...
                      X