Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Що е то акумулатор и с какво се яде?

Свий
Това е залепена тема.
X
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • До: Що е то акумулатор и с какво се яде?

    Старите Форд Транзит /0коло 90 г./ са с два акумулатора. имат една огромна джаджа /10 по 10 см./, която ги управлява. Кемпера ми е базиран на такъв модел само, че единия акумулатор е отзат за тягов. Не съм мерил как се зареждат, но доколкото знам след спиране на двигателя връзката между тях прекъсва. За съжаление немога да направя замервания, тъй като съм свалил акумулаторите.
    Проблема при мен едва от това, че искам отзад да сложа още един акумулатор и искам да се зарежда автоматично. Ръчно не е проблем да се прехвърлят, но трябва да седя до тях с мултицета и аерометъра и да карам. Трябва ми нещо готово- с токове се оправям докато се появят полупроводници.

    Коментар


    • До: Що е то акумулатор и с какво се яде?

      Първоначално публикуван от atanas05 Преглед на мнение
      Старите Форд Транзит /0коло 90 г./ са с два акумулатора. имат една огромна джаджа /10 по 10 см./, ...
      Просто идея, какво ще стане, ако направо след алтернатора се вържат 3 диода и на изхода на всеки от тях се върже по един акумулатор? Освен, че алтернатора може да пламне Ако е с външно реле ще стане, ама вграденото май ще иска рязане на жици (в смисъл - да взима данни за изходното напрежение след диода). просто мисъл.
      О879 342 54О Не си пъхайте пръстите където ви падне, не са чак толкова много...

      Коментар


      • До: Що е то акумулатор и с какво се яде?

        Първоначално публикуван от s_s1 Преглед на мнение
        Повечето автомобили бъкани с електроника, дори и в режим на покой /заключени/ си включват разни консуматори и си зобят лакомо от акумулатора. Пример: Рено лагуна 2 привилег си включва навигацията и завърта от време на време диска й, дори тогава когато автомобила е заключен...
        Доста автомобили "правят" разлика дали е заключено от с ключа/дистанционното или от бутона за заключване на щофьорската врата. Съответно заключват вратите по различен начин. Логично е и да има някаква разлика в това, кои модули се "гасят" и кои не.

        Първоначално публикуван от tef4o Преглед на мнение
        Просто идея, какво ще стане, ако направо след алтернатора се вържат 3 диода и на изхода на всеки от тях се върже по един акумулатор? Освен, че алтернатора може да пламне Ако е с външно реле ще стане, ама вграденото май ще иска рязане на жици (в смисъл - да взима данни за изходното напрежение след диода). просто мисъл.
        Пак да предложа - всеки акумулатор със собствен изправител? Оригиналната "диодна плочка" не се пипа. Релето следи нейното изходно напрежение. След другите изправители напрежението няма да е много по-различно.
        Не чета коментари и не отговарям на такива.

        И коментаторите...

        Коментар


        • До: Що е то акумулатор и с какво се яде?

          Първоначално публикуван от atanas05 Преглед на мнение
          Старите Форд Транзит /0коло 90 г./ са с два акумулатора. имат една огромна джаджа /10 по 10 см./, която ги управлява. Кемпера ми е базиран на такъв модел само, че единия акумулатор е отзат за тягов. Не съм мерил как се зареждат, но доколкото знам след спиране на двигателя връзката между тях прекъсва. За съжаление немога да направя замервания, тъй като съм свалил акумулаторите.
          Проблема при мен едва от това, че искам отзад да сложа още един акумулатор и искам да се зарежда автоматично. Ръчно не е проблем да се прехвърлят, но трябва да седя до тях с мултицета и аерометъра и да карам. Трябва ми нещо готово- с токове се оправям докато се появят полупроводници.
          Още по-старите (тия преди акулата, 2.4 атмосферен дизел) пак са с 2 акумулатора, просто вързани успоредно. С 50А алтернатор. Така и не разбрах дали стартера е на 12 или на 24 волта, но цялата останала електроинсталация беше на 12V. Двата акумулатора бяха по 75Ah, а имаше място дори за още малко. Имало е случаи като беше със скапани подгревни свещи да въртя нон-стоп по минута и половина, докато запали.
          Интернет експлорър: Безплатно предоставян от Майкрософт тул за сваляне на браузер по избор.

          Коментар


          • До: Що е то акумулатор и с какво се яде?

            При мен двигателя е същия, само, че изобщо няма подгряващи свещи- "чист" дизел. Стартера е 12 в. И ако някой може да каже защо оригинално са с 2 акумулатора? Стойката за 2 акум. си е там, но кабелите са удължени /вързани с болтове и изолирани със скоч/ и отиват в кемпера.

            Коментар


            • До: Що е то акумулатор и с какво се яде?

              Първоначално публикуван от tef4o Преглед на мнение
              Просто идея, какво ще стане, ако направо след алтернатора се вържат 3 диода и на изхода на всеки от тях се върже по един акумулатор? Освен, че алтернатора може да пламне Ако е с външно реле ще стане, ама вграденото май ще иска рязане на жици (в смисъл - да взима данни за изходното напрежение след диода). просто мисъл.
              Това е "подобрен разделител", вместо оня с шотки-диодите. Само че, в зависимост от товара на двата "изхода" напрежението ще се различава с 1-1.5 волта. Другият момент е, че ако единият акумулатор е много изтощен, другият няма да получи нищо. Става, ама...

              Коментар


              • До: Що е то акумулатор и с какво се яде?

                Първоначално публикуван от Ясен Преглед на мнение
                На съвременните акумулатори плътността на електролита изобщо не е смислен показател, писано беше някъде горе. Ако зареден и оставен да преседи няколко часа все още дава показание над 12.5 волта - не го мисли. Прав е сервизният да не ти сгъстява електролита - ако го хванат, че го прави, страшно ще му усложнят живота, а и условия за достатъчно чист електролит (за нови акумулатори) няма във всяка работилница. Най-вече, няма нужда, независимо дали той знае защо.
                Здравей Ясене,искам да те питам нещо,виждам че си много,ама много в час с нещата,за което ти благодаря.Вчера си купих ПОЛУТЯГОВ АКУМУЛАТОР МОНБАТ 75 АМПЕР ЧАСА.Моля те да ми кажеш с какво зарядно да го зареждам,всеки казва различно,един с инверторно,друг с импулсно,трети с обикновенно,вече не знам на кого да вярвам.Знам че тези акумулатори не са стартови,а отдават много енергия,но искали многоспециално зарядно.В Разград ги правели такива,но ми искат 800 лева.От МОНБАТ казват да не се зарежда толкова че да завира,и да не пада под 10.4.Други казват че с подходящото зарядно тези акумулатори можело да стоят с месеци на зарядното.Въобще много съм объркан,и незная как да го стопанисвам този акумулатор,а двама приятели си скапаха същите акумулатори на 2-3 зареждания.Да ти кажа,че ще ползвам акумулатора в каравана,имам и генератор Хонда-1 киловат,с изход 12v.Благодаря.

                Коментар


                • До: Що е то акумулатор и с какво се яде?

                  Първоначално публикуван от badjo.dido Преглед на мнение
                  Здравей Ясене,искам да те питам нещо,виждам че си много,ама много в час с нещата,за което ти благодаря.Вчера си купих ПОЛУТЯГОВ АКУМУЛАТОР МОНБАТ 75 АМПЕР ЧАСА.Моля те да ми кажеш с какво зарядно да го зареждам,всеки казва различно,един с инверторно,друг с импулсно,трети с обикновенно,вече не знам на кого да вярвам.Знам че тези акумулатори не са стартови,а отдават много енергия,но искали многоспециално зарядно.В Разград ги правели такива,но ми искат 800 лева.От МОНБАТ казват да не се зарежда толкова че да завира,и да не пада под 10.4.Други казват че с подходящото зарядно тези акумулатори можело да стоят с месеци на зарядното.Въобще много съм объркан,и незная как да го стопанисвам този акумулатор,а двама приятели си скапаха същите акумулатори на 2-3 зареждания.Да ти кажа,че ще ползвам акумулатора в каравана,имам и генератор Хонда-1 киловат,с изход 12v.Благодаря.
                  Със всякакво зарядно може, само да не го изтърваш да се качва над 14.4 волта, когато почва газоотделянето. Или колкото пише в Инструкцията му. Има автоматични зарядни устройства, които са ограничени по напрежение - на тях може да го държиш непрекъснато включен. Автомобилен алтернатор с обикновения регулатор също става, много от лебедкаджиите ползват такива акумулатори вместо стартерните в колите си.

                  За Хонда - не знам, повечето такива генератори нямат ограничител.

                  Има едни комбинирани инвертор/зареждачка, продават се 100-200лв в зависимост от мощността. Те са идеални за зареждане на всякакви акумулатори. Понякога им трябва малко доработка, за да се уцели напрежението.

                  Я кажи къде продават такива полутягови на Монбат?

                  Коментар


                  • До: Що е то акумулатор и с какво се яде?

                    Първоначално публикуван от Ясен Преглед на мнение
                    ... прочетете дългия отговор.
                    3. зареждане:
                    Важни неща при зареждане:
                    * задължително отворен прозорец
                    Бихте ли обяснили защо? Доколкото помня, при зареждане се отделят само водород и кислород, така ли е? В леката ми кола акумулаторът е в купето, под задната седалка, вратите се затварят плътно, а никога не сме чувствали дискомфорт, дори при продължителни маршрути, когато всички прозорци са затворени.
                    ЪХ: "Парите си похарчих за пури, пиене и жени, а останалите ги профуках"

                    Коментар


                    • До: Що е то акумулатор и с какво се яде?

                      Заради водорода.

                      Един автомобил никога не може да е толкова плътен, че да натрупа водород до опасни количества в купето, а при интензивен презаряд ще се усеща нетърпима миризма на сярна киселина, която ще принуди пътуващите да вземат мерки.

                      В помещение, обаче, акумулаторът може да бъде оставен дълго време да се зарежда без надзор. При презареждане с малък ток миризмата на сярна киселина е слаба, но пък водородът си се отделя.

                      Водородът не е отровен, няма и миризма. Просто е много силно избухлив.

                      Коментар


                      • До: Що е то акумулатор и с какво се яде?

                        Първоначално публикуван от Ясен Преглед на мнение
                        Със всякакво зарядно може, само да не го изтърваш да се качва над 14.4 волта, когато почва газоотделянето. Или колкото пише в Инструкцията му. Има автоматични зарядни устройства, които са ограничени по напрежение - на тях може да го държиш непрекъснато включен. Автомобилен алтернатор с обикновения регулатор също става, много от лебедкаджиите ползват такива акумулатори вместо стартерните в колите си.

                        За Хонда - не знам, повечето такива генератори нямат ограничител.

                        Има едни комбинирани инвертор/зареждачка, продават се 100-200лв в зависимост от мощността. Те са идеални за зареждане на всякакви акумулатори. Понякога им трябва малко доработка, за да се уцели напрежението.

                        Я кажи къде продават такива полутягови на Монбат?
                        Аз си го поръчах от 1 фирма,която се занимава с акумулаори за 158 лв.-75 амперчаса,но в сайта на Монбат ги има всякакви ампери,казват се МОНОЛИТ(така се водят полутяговите).Днес ми пристигна зарядното,казва се СТЕК-MULTI XS 3600.Ако искаш го погледни,да видиш дали става,струва 191 лв.

                        Коментар


                        • До: Що е то акумулатор и с какво се яде?

                          Темата е доста обемиста с различни въпроси, прегледах я набързо но май подобен въпрос не открих -> Имам токоизправител на който пише че е 12V/3,5A а без консуматор дава 18V ток! Колко време трябва да зареждам необслужваем акумулатор 12V/1,3Ah ? Има ли формула по която да се изчислява това ?
                          https://www.youtube.com/watch?v=cgb6BThxVU4
                          https://www.youtube.com/watch?v=Dz3BH1U3TPc

                          Being A Good Welder Is 3% Talent, 97% Not Being Distracted By The Internet.

                          Коментар


                          • До: Що е то акумулатор и с какво се яде?

                            Първоначално публикуван от welderargon Преглед на мнение
                            Темата е доста обемиста с различни въпроси, прегледах я набързо но май подобен въпрос не открих -> Имам токоизправител на който пише че е 12V/3,5A а без консуматор дава 18V ток! Колко време трябва да зареждам необслужваем акумулатор 12V/1,3Ah ? Има ли формула по която да се изчислява това ?
                            Формула има и тя е в първия постинг, за твоя случай излиза около 20 минути. Не го прави - акумулаторите мразят толкова бърз заряд.

                            Коментар


                            • До: Що е то акумулатор и с какво се яде?

                              Първоначално публикуван от Ясен Преглед на мнение
                              Формула има и тя е в първия постинг, за твоя случай излиза около 20 минути. Не го прави - акумулаторите мразят толкова бърз заряд.
                              Значи ако съм се ориентирал правилно формулата би трябвало да е :
                              (време) = (капацитет) / (ток).

                              Ако по време на зареждането включа консуматор- примерно крушка какъв ефект ще има ще удължи ли времето за заряд ..

                              П.П. Впрочем тези акумулатори за които питам се водят ГЕЛОВИ !И понеже няма да ползвам акумулатора за мотор а искам да го ползвам да замести батерията на винтоверт -какво зарядно ще трябва да ползвам или евентуално ако има схема на такова …а дали ще мога да ползвам зарядното на винтоверта което е зареждало батерия 12V/1,4Ah !?
                              Ще съм много благодарен ако някой ми даде отговор !?
                              Последно редактирано от welderargon; 24-04-10, 21:46.
                              https://www.youtube.com/watch?v=cgb6BThxVU4
                              https://www.youtube.com/watch?v=Dz3BH1U3TPc

                              Being A Good Welder Is 3% Talent, 97% Not Being Distracted By The Internet.

                              Коментар


                              • До: Що е то акумулатор и с какво се яде?

                                Разликата между NiCd / NiMH батерийки на винтоверта и оловната, която искаш да ползваш, е в чувствителността им към презаряд. Оловната не търпи, гелова - още по-малко, а зарядната схема на това чудо вероятно няма никакви мерки за прекъсване на зареждането когато сме готови. Защото пък на оригиналните батерийки не им пука.

                                Трябва ти зарядно с ограничаване и на тока, и на напрежението. От въпросите ти изглежда, че няма лесно да го подкараш, ако ти съчиня схема.

                                За фокуса с лампата трябва да знаеш какво правиш.

                                Защо искаш да направиш тая сложна врътка?

                                Коментар

                                Активност за темата

                                Свий

                                В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                                Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                                Зареждам...
                                X