Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Мониторинг на 12 волтова инсталация

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • #91
    От: Мониторинг на 12 волтова инсталация

    Първоначално публикуван от ittso Преглед на мнение
    .
    Писали сме едновременно.
    А за термина сте прав,но е получило масовост,отделно вкарва "логика" в действието-след спиране на въртящия импулс,продължава да се върти -"инерция".

    Коментар


    • #92
      От: Мониторинг на 12 волтова инсталация

      Първоначално публикуван от kuzdov Преглед на мнение
      Ок, съгласен. Но освен подобряване на комфорта, какъв друг ефект има това върху двигателя и автомобила въобще?
      Кой говори за "комфорта"-пази ремъци,обтягащите механизми,удължава живота на демферната шайба и чак тогава иде ред на вибрациите които няма как да усетите в купето.
      Оляхме се и в тази тема!

      Коментар


      • #93
        От: Мониторинг на 12 волтова инсталация

        Не го намирам за оливане, само дето е оффтопик. И на мен ми дойде на ум, че това са единствените възможни причини, но като цяло всички тия неща отново са в категория "глезотии" с цел повишаване на комфорта на задкормилното устройство. Да не подхващаме темата за чий ... е нужна демпферната шайба, дето и удължаваме живота, че хептен ще зацепим в друга посока ....
        Последно редактирано от kuzdov; 25-01-19, 11:45.
        "Законите са много хубаво нещо, ама когато важат само за другите..."
        Неизвестен мъдрец

        Коментар


        • #94
          От: Мониторинг на 12 волтова инсталация

          Първоначално публикуван от kuzdov Преглед на мнение
          ...какви толкова велики преимущества има инерционната...
          Според мен (ИМХО) предимството от инерционната шайба е повече на градско движение. Честото потегляне, ускорение 1-2-3 предавки, спиране на следващия светофар, работа на място - инерционната ролка позволява на генератора чето да се върти напред по инерция, и да поддържа по-добре подзаряда на акумулатора (при мен са два). Извънградско двигателят работи на относително равномерни обороти, и там няма особена разлика в обикновена шаайба в това отношение.

          На стария генератор ми изгоряха диоди в диодната плочка. Намерих уж оригинал в Косера, но цената не ми хареса. Намерих друга диодна плочка, която ставаше, но с по-малък бой диоди. И от 120А, генератора стана около 90-100А. На празен ход при вкл. фарове , два акумулатора, и др. консуматори, не му стига ампеража. И при висенето в задръстванията на градско в Пловдив, понякога имам даже недозаряд.

          Намерих друг генератор от ТДИ двиг. на изгодна цена, със заводска инерционна ролка за 5 пистов ремък. А моя е 6 писти. Намерих по каталожни номера съотв. ролка за 6 пистов ремък, и я купих. Сега съм сменил лагерите, трябва да видя и за регулатор с нови четки. Ролката съм я монтирал. Предстои смяната на стария генератор. Монтажно всичко съвпада 1:1. Няма мозъци, които да врещят че нещо си там алабала. Всичко е проста механика, и класическа автомобилна инсталация.
          -Чем занимаетесь по жизни?
          -Ну в последнее время - в основном офигеваю от происходящего.
          -Историята се пише с кръв, а се чете с пот!

          Коментар


          • #95
            От: Мониторинг на 12 волтова инсталация

            Първоначално публикуван от ittso Преглед на мнение
            Терминът "инерционна" шайба е неправилен. Еднопосочна е по-близо до начина и на работа.
            Зацепването и има общо само с посоката на въртене, но не и със скоростта.
            Ролката зацепва, когато оборотите на ротора на генератора станат по-малки от оборотите на външната гривна на ролката. Т.е. пак опира до разлика в скоростите на въртене.
            -Чем занимаетесь по жизни?
            -Ну в последнее время - в основном офигеваю от происходящего.
            -Историята се пише с кръв, а се чете с пот!

            Коментар


            • #96
              От: Мониторинг на 12 волтова инсталация

              Хъм, той като е натоварен надали ще се върти кой знае колко по инерция, че да изкяриш от заряд на "аванта" .... Както и да е, поне от дискутираното намерих обяснение за мен.
              П.П. Толкова ли не можа да избиеш от плочката изгорелите диоди и да сложиш нови, та се заиграваш в такива сложни гимнастики?
              Последно редактирано от kuzdov; 25-01-19, 12:00.
              "Законите са много хубаво нещо, ама когато важат само за другите..."
              Неизвестен мъдрец

              Коментар


              • #97
                От: Мониторинг на 12 волтова инсталация

                Еднопосочната ролка няма нищо общо със зареждането или изобщо производството на ток.

                Коментар


                • #98
                  От: Мониторинг на 12 волтова инсталация

                  Само като чуя някоя кошница на празен ход , мога да кажа дали шайбата е блокирала. Вибрациите на празен ход за жестоки. Това предимно на дизели и със автоматични обтегачи на ремъка. Проблема е "неравномерното" въртене на четирицилиндров дизел на малки обороти. Тия вибрации се и виждат-обтегача направо изчезва от погледа. Това му съкращава живота с пъти. В момента на повишаване на оборотите "всичко се успива"
                  Калин Владов,09РСПБЗН

                  Коментар


                  • #99
                    От: Мониторинг на 12 волтова инсталация

                    Първоначално публикуван от kuzdov Преглед на мнение
                    ...Толкова ли не можа да избиеш от плочката изгорелите диоди и да сложиш нови, та се заиграваш в такива сложни гимнастики?
                    Плочката е стар модел Бош, и генератора е Бош. Всичко е кербовано и заварено. не е предвидена за ремонти и смяна на диоди.
                    Изгорелите диоди са спомагателни, долкото разбирам изправя се и звездния център. Това добавя едни 20-на ампера да речем.

                    Стандартната схема на Ларионов за трифазен генератор е с 6 диода. Тази е с 9.
                    -Чем занимаетесь по жизни?
                    -Ну в последнее время - в основном офигеваю от происходящего.
                    -Историята се пише с кръв, а се чете с пот!

                    Коментар


                    • От: Мониторинг на 12 волтова инсталация

                      Нещо не схванах как се изправя звезден център и откъде ще дойдат тия 20 ампера повече. Трите допълнителни диода са за регулатора или лампата за зареждане, не помня. Можеше да ги изкараш на отделна плочка извън алтернатора ако са тези, за които си мисля. Все едно, вече си намерил решение.
                      Последно редактирано от kuzdov; 25-01-19, 14:28.
                      "Законите са много хубаво нещо, ама когато важат само за другите..."
                      Неизвестен мъдрец

                      Коментар


                      • От: Мониторинг на 12 волтова инсталация

                        За тези мощни алтернатори с големи и тежки ротори тази ролка със сигурност играе важна роля във времето. Не мисля че това е тема за спорене.
                        Човек никога не знае: какво печели, когато губи и какво губи , когато печели.

                        Коментар


                        • От: Мониторинг на 12 волтова инсталация

                          Първоначално публикуван от disko04 Преглед на мнение
                          За тези мощни алтернатори с големи и тежки ротори тази ролка със сигурност играе важна роля във времето. Не мисля че това е тема за спорене.
                          Ако допусках ,...за пързалката ...........
                          Първо пост 69 е питане ,в 75-ти ....,"...... в 82.
                          В последствие се оказва, че питащия знае и разяснява - в 94 пост.
                          А за това как се "печелят" 20А .................... само ще "попивам".

                          Коментар


                          • От: Мониторинг на 12 волтова инсталация

                            Първоначално публикуван от kuzdov Преглед на мнение
                            Нещо не схванах как се изправя звезден център и откъде ще дойдат тия 20 ампера повече.
                            20 ампера в повече от изправянето на звездния център могат да дойдат ако алтернаторът е трифазен около 130 ампера. На 5-фазните звездният център допринася по-малко ама пак има смисъл и пак го слагат.

                            А звездният център допринася, защото напрежението на намотките не е строго синусоидно, а има яки хармоници (те са главно заслуга на изправителя ама това не променя нещата). И в частност третият хармоник на трите фази на звездния център излиза синфазен и ако го вкараш в още едно рамо на изправителя получаваш +15% ток във високите обороти.

                            И те така. Алтернаторите напоследък са с 3, 4, 5 или 6 двойки мощни диоди.

                            Отделни малки плюсови диоди напоследък не слагат. Регулаторът се свързва направо на силовия плюс и има грижата да усети кога някой отвън врти каиша и да пусне възбуждане, а иначе да харчи по-малко отколкото диодите наобратно.

                            ---

                            аааа това с диоди отвънка на алтернатора е решение за много хотрод кола.
                            Последно редактирано от Ясен; 25-01-19, 19:34.

                            Коментар


                            • От: Мониторинг на 12 волтова инсталация

                              На Форда динамото е 130 Ампера,диодите са 8 и няма инерционна шайба .Има две ролки,едната е обтяжна,другата мисля че е статично хваната.И да,на празен ход,обтяжната играе чак става невидима.



                              Първоначално публикуван от KingofROAD Преглед на мнение
                              Плочката е стар модел Бош, и генератора е Бош. Всичко е кербовано и заварено. не е предвидена за ремонти и смяна на диоди.
                              Изгорелите диоди са спомагателни, долкото разбирам изправя се и звездния център. Това добавя едни 20-на ампера да речем.

                              Стандартната схема на Ларионов за трифазен генератор е с 6 диода. Тази е с 9.
                              Ако искаш събота или неделя ще ти дам здрави диоди 140 Ампера стига да ти влезнат в употреба.
                              Galloper 2 Exceed 1998 2.5 TDI .Kia Ceed 2009 1.4 CVVT .Ford Connect 1.8 TDCI 90 hp 2010
                              Kawasaki Versys 650 2008 Suzuki 600 DUCATO 3.L 180 hp. и други
                              Анатолий Пейчинов o8875о9815
                              https://dvrbg.com/

                              Коментар


                              • От: Мониторинг на 12 волтова инсталация

                                Първоначално публикуван от Ясен Преглед на мнение
                                20 ампера в повече от изправянето на звездния център могат да дойдат ако алтернаторът е трифазен около 130 ампера. На 5-фазните звездният център допринася по-малко ама пак има смисъл и пак го слагат....

                                аааа това с диоди отвънка на алтернатора е решение за много хотрод кола.
                                Т.е. казваш, че една намотка ако се върти в едно и също магнитно поле и и сложиш още един диод ще изкара повече ток от хармоници ....? Сериозно питам? Аз професионално с електротехника не се занимавам от 1998 г. насам( с малки изключения, че там не се изискваха особени познания и теоретична подготовка), а теоретичната ми подготовка е приключила официално 1994 г., та имам доста пропуски. Колкото до диодите отвънка, да.... Доста хард решение е, ама е доста приемливо за стари кошници, дето имат остатъчна себестойност колкото нов алтернатор ...
                                Последно редактирано от kuzdov; 25-01-19, 21:45.
                                "Законите са много хубаво нещо, ама когато важат само за другите..."
                                Неизвестен мъдрец

                                Коментар

                                Активност за темата

                                Свий

                                В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                                Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                                Зареждам...
                                X