Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Пак алтернаторни мисли

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • #76
    От: Пак алтернаторни мисли

    Първоначално публикуван от rosen_offroad Преглед на мнение
    Ела я карай на нашия климат 7-8 години с един акумулатор и пак ще говорим.
    Акумулаторите не обичат и студа и жегата а при вас температурите този месец са 17-25 С

    И да и не,той и там е карал и то доста - много и различни коли по малко или много километри пък не се сещам да ми е трябвал различен от пригиналния алтернатор,по-яки батерии да ма да пипам алтернатор не се сещам.
    TOYOTA SEQUOIA ‘11
    W140 S420 '99

    Коментар


    • #77
      От: Пак алтернаторни мисли

      Първоначално публикуван от rosen_offroad Преглед на мнение
      Ела я карай на нашия климат 7-8 години с един акумулатор и пак ще говорим.
      Акумулаторите не обичат и студа и жегата а при вас температурите този месец са 17-25 С
      Темата е за набримчени алтернатори. Аз не виждам как от 80 ампера алтернатор ще се качиш на 120 ампера и това ще ти помогне със студа. Че аз ще изкарам в Калифорния повече време с един акумулатор е ясно. Ама ние за алтернатори говорим. И сега, ако ви кажа, че не ви е зора алтернатора ами неговия регулатор, съвсем ще се затегне темата.
      https://m.youtube.com/watch?v=mIAYxWCXF8A

      Коментар


      • #78
        От: Пак алтернаторни мисли

        Първоначално публикуван от Джоу (x3mrjoe) Преглед на мнение
        ...с колко би било удачно да си намаля 50mm-вата ролка та да му вдигна малко работните обороти в ниските, а и каква по-малка, стандартна, от 50mm може да се намери ?
        С николко.

        Първо 50мм мисля че е най-малкия стандартен размер и спрямо него гласят шайбата на коляновия вал, при плоските ремъци. И второ в завода вече са го нагласили по максималните обороти на двигателя (не се чуди как са го гласили, точно по това е) и ако увеличиш предавателното число при добро развъртане на двигателя ще счупиш алтернатора по обороти. Там запасът не е голям.

        И после - чети долу какво пише NIKSD за регулатора. Шансът на дизелов автомобил да имаш проблем с недостатъчно обороти в празен ход и ниски режими е много малък. Тия ядове ги берат бензиновите и то от преди 1980г.

        Първоначално публикуван от Паджеровод Преглед на мнение
        Ти остави това, ами и на много високи обороти диодите на изправителя в алтернатора спират да работят поради високата честота, започват да греят и горят.
        Я бре? Максималните обороти на алтернатора са да речем 18000 мин-1 което ако приемем от въздуха 4 двойки полюси прави 1200 херца. Не съм сигурен че има толкова бавни диоди, че на 1-2 килохерца да греят забележимо по честота.

        Първоначално публикуван от NIKSD Преглед на мнение
        ... сега, ако ви кажа, че не ви е зора алтернатора ами неговия регулатор, съвсем ще се затегне темата.
        Аз за да съм гаден само ще добавя че свързването на регулатора е 50% от интригата. Други поне 30% е температурната компенсация която не всеки регулатор има.

        Регулаторът който седи на гърба на алтернатора е в общия случай криво решение ама се прави защото е евтино и най-вече дуракоустойчиво.

        Коментар


        • #79
          От: Пак алтернаторни мисли

          Ясене, ти знаеш какъв зор виждат алтернаторите тук при лодките и колко ги цедим. Вграден регулатор на гъ.а на алтернатора= пиши го алтернатора на 50% капацитет.
          Докато не подкараш външен регулатор да чете влизащи ампери, температура на акумулатор и алтернатор, работата е “имам голям алтернатор” /който в добрия случай потдържа волтажа на акумулатора, ама не си дава много зор да го зарежда. Ама тия работи се виждат чак като сложиш часовниците и се загледаш в цифричките. Пусто, че няма как да завреш някое циганче под капака и да му връчиш ампер клещи, ще се уплашиш колко малко зор си дава алтернатора, даже и да си смлял акумулатора с лебедката преди 5 минути.
          Ти тия работи си ги знаеш де, ама това е защото си дал едни ...стотин лева за мониторче да ти снася цифрите по тоците. Обикновен човек няма как да го убедиш, че трябват едни грозни пари за ръбат регулатор -“Що бе, държи си волтаж, ама как така акумулатора все незареден... Я да ръгна по-голям алтернатор...”. И двойно по-големия алтернатор ти дава разлика 10%.

          Регулатор е правилния отговор. Ама $200.00 ...
          https://m.youtube.com/watch?v=mIAYxWCXF8A

          Коментар


          • #80
            От: Пак алтернаторни мисли

            Абе и с регулатор за $20 става. Ама трябва да знаеш какво правиш. И да гледаш какво се получава.

            Коментар


            • #81
              От: Пак алтернаторни мисли

              Първоначално публикуван от Ясен Преглед на мнение
              Абе и с регулатор за $20 става. Ама трябва да знаеш какво правиш. И да гледаш какво се получава.
              Може, не споря. Аз съм прост моряк. Влизам в машинното, поглеждам алтернатора, ако е с вграден регулатор, смятам го на 50%, чукам си цифрите на калкулатора, и се возя мърморейки /естествено си взимам няколко варела нафта, тоя ток трябва да дойде от някъде/. Ако е с правилния регулатор, вместо варели с нафта, взимаме повечко бира- ще има ток за хладилника, бира трябва да има...
              Ама на мене ми е лесно де, тия $ за регулатори не ги давам аз, мрънкам какъв регулатор ми трябва, ако го получа-бира, ако не- варели с нафта.
              https://m.youtube.com/watch?v=mIAYxWCXF8A

              Коментар


              • #82
                От: Пак алтернаторни мисли

                Предполагам основната разлика между авто и лодкарските зареждания са в дължината на линиите/кабелите...
                Защото дори и при лодките едва ли дъниш зарядно напрежение над 14.4В на акумулатор... А при това напрежение - няма как да му дадеш на акумулатора повече ток отколкото той си иска...
                И точно затова външния регулатор е по-добър, защото може да следи точно какво е напрежението на края на линията - при акумулатора, а не в началото - при алтернатора... Да, ако линията ти е малко кофти - може да изпържи някоя друга електроника по пътя, ама това си е риск - какво да правиш
                Между другото - сега се зачетох, че при джипката регулатора е външен, и май е част от ЕКУ-то... Т.е. изпука ли регулатор - сменяш ECU
                Иначе да - следи много внимателно състоянието на акумулатора...
                Ще ми е много интересно да видя какъв е живота на акумулатора AGM 100Ач... Засега е стигнал около 6500Ач заряд...
                Вече съм неактивен в този форум и не го следя.
                Но съм насреща през алтернативни средства за комуникация (други форуми, телефон), ако има въпроси по обсъжданите тук теми.

                Коментар


                • #83
                  От: Пак алтернаторни мисли

                  Първоначално публикуван от slowtraveler Преглед на мнение
                  Предполагам основната разлика между авто и лодкарските зареждания са в дължината на линиите/кабелите...
                  Защото дори и при лодките едва ли дъниш зарядно напрежение над 14.4В на акумулатор... А при това напрежение - няма как да му дадеш на акумулатора повече ток отколкото той си иска...
                  И точно затова външния регулатор е по-добър, защото може да следи точно какво е напрежението на края на линията - при акумулатора, а не в началото - при алтернатора... Да, ако линията ти е малко кофти - може да изпържи някоя друга електроника по пътя, ама това си е риск - какво да правиш
                  Между другото - сега се зачетох, че при джипката регулатора е външен, и май е част от ЕКУ-то... Т.е. изпука ли регулатор - сменяш ECU
                  Иначе да - следи много внимателно състоянието на акумулатора...
                  Ще ми е много интересно да видя какъв е живота на акумулатора AGM 100Ач... Засега е стигнал около 6500Ач заряд...
                  Врътката е колко зор си дава 100 амперов алтернатор и за колко време си ги докарва тия 14.4 волта. Малко груби цифри на прима виста- 1000 ампера банка /ако ви е голяма, може да махнем едната нула/. Возил съм се 10 часа с изгасен мотор, липсват ми 300 ампера, волтажа е на 12.6 волта. Паля мотора, давам газ, алтернатора вдига до 95 ампера, волтажа скача, кеф!
                  Ама кефа продължава 3 минути- като стигне волтажа до 14.1 алтернатора спира да си дава зор, започва да прави около 50 ампера- 30 дето ги харча в момента, 20 отиват за зареждане. Просто алтернатора си е доволен с тия 14.1 волта. Ще ги докара до 14.4 ама отидоха часове бръмчене. А на мене ми няма 300. И акумулаторите /оловни, обикновенни, даже и за АГМ не говорим, там е още по-тъжно/ на 1000 амперамогат да си гълтат около 200 и кусур ампера. Ама от алтернатора идват само 20. Пък той бил 100 ампера. Красота. За последните 20 ампера ше се наложи да си бръмчиш с часове.
                  На тия горните сметки като им омешаме и температурните разлики зима-лято /акумулатора едно иска, алтернатора друго прави/ и съвсем става мазало. И като прибавим едни къси разстояния каране, вентилатори, обогреви на прозорци, фарове... и акумулатора си стои недозареден. И мре преждевременно.

                  Цялата тая дандания, ако я подкараш с читав регулатор /всичко минава през шунт, термометри на акумулатора и алтернатора/, даже и да го спънеш да не се юрка повече от 90% за да не влиза в авариен режим алтернатора, пак ще изглежда на “алтернатора бачка на 80-90 % товар, 30 ампера за колата, 50 за зареждане”. И така до заряд около 85% на акумулатора. Ако си със 150 ампера алтернатор и АГМ акумулатори, зарядката отива на максимума на алтернатора /140 ампера/ и стои там за 2часа. С обикновенния алтернатор ще са ти нужни 10 часа за същия резултат.

                  И оправията на горната дивотия не е по-голям алтернатор. И 300 ампера да е, ако е управляван по волтаж и не знае температури, пак 30 за тебе, 20-30 за акумулатора. За останалите 240 потенциални ампера дето ги можел алтернатора, само мечтаеш.


                  Горното е написано от тъп моряк /аз/, не съм електричар, просто по цял ден гледам мониторчета с цифрички и амперчета. Няма да споря, признавам си без бой, може и да не съм прав. Ама за 300 дни в годината взиране, и за 100 и кусур лебедки врътнати на ден, това съм видял /ние въртим лебедки не само като затънем в калта, тук е нормално да си имаме по 8 електрически лебедки, и да си ги ползваме на всеки 30 минути/.

                  Стана дълго, ама с две думи, обикновенния алтернатор е като сервитьор дето не си знае менюто- какво носи по чиниите, това е, кой колко останал гладен щото бързал, за него си е. Е, ако се заседиш в ресторанта все някога сервитьора ще ти донесе правилното ядене, ама нали все бързаме...

                  Аааа, на последното корито зареждачките бяха в едната “стая”, акумулаторите във втората стая, алтернаторите в третата стая. Разстояние между акумулатори /2000 ампера/ и алтернатори /2х 220 ампера на 24волта/ беше десетина метра. Това на кола няма как, и слава Богу!
                  https://m.youtube.com/watch?v=mIAYxWCXF8A

                  Коментар


                  • #84
                    От: Пак алтернаторни мисли

                    Никсън, причината, заради която не зарежда парахода, вероятно е точно това, че алтернатора 'дава' 14.4В, ама на акумулатора заради дългата линия и калпави снадки (неслучайно 'на вода' се почистват и стягат поне всяка година) стигат 14В, и съответно той си смуче като за толкова...
                    И колкото по-се зарежда акумулатора, толкова повече спада зарядния му ток, и от там - напрежението по линията се вдига, ама тока става съвсем мизерен...
                    И да - там външен регулатор, който следи напрежението на акумулатора би помогнал на акумулатора да се зареди бързо, но пък дали 15В в началото на линията няма да изпържи някое друго умно устройство?
                    Между другото - според добрата практика - 1000Ач обикновена банка би трябвало да се зарежда с 1/10 от капацитета си - т.е. 100А макс
                    При колите обаче порядъка е друг - за заряд на акумулатор 100Ач отиват макс 10А. При 100-200А алтернатор, дори и да ти дава 50%, и, остават едни 40-90А, за консумация по други консуматори...И линията обикновено ти е метър-два максимум...
                    Сега гледам - външния регулатор на колата държи заряда около 75%... Не че не може да го зареди до дупка, ама явно логиката му е да го щади и да не го държи на пълен заряд... Което в морето може да не е много добра идея
                    Разлика в логиката според приложението навярно... (хибридните автомобили сигурно знаеш, че батериите ги зареждат и разреждат в много тесен диапазон, доста далеч от пълен заряд и пълен разряд - за да ги щадят и да са дълговечни )
                    Вече съм неактивен в този форум и не го следя.
                    Но съм насреща през алтернативни средства за комуникация (други форуми, телефон), ако има въпроси по обсъжданите тук теми.

                    Коментар


                    • #85
                      От: Пак алтернаторни мисли

                      Да, така е, но всичко това-напрежения, разстояния, токове, темп. компенсации важи и за автомобилите акумулатори и алтернатори, на много и е направено. Не случайно и тук са се появявали въпроси какъв е този реле регулатор за по 300$, нисан, тойота и тн, какво е това копче с жици.под акумелатора и тн. Само дето в морето по- се доближава до комбинацията акумулатор-алтернатор и лебедка, а не стартер. Така и за мощност на стартера и стартерен ток на ак.
                      А тези простотии се правят от името на всички ни.
                      Даника
                      Ми не гълтайте бре, и не лапайте. )) Дистанцирайте се демек ... ))deyan"h

                      Коментар


                      • #86
                        От: Пак алтернаторни мисли

                        Първоначално публикуван от veskov Преглед на мнение
                        Да, така е, но всичко това-напрежения, разстояния, токове, темп. компенсации важи и за автомобилите акумулатори и алтернатори, на много и е направено. Не случайно и тук са се появявали въпроси какъв е този реле регулатор за по 300$, нисан, тойота и тн, какво е това копче с жици.под акумелатора и тн.
                        Важи де, аз и за това ги пиша тия неща. Ама навалицата “оправя” проблема с по-голям алтернатор. И пак ядец. Зареждането става с акъл, не само с мускулести диоди.
                        https://m.youtube.com/watch?v=mIAYxWCXF8A

                        Коментар


                        • #87
                          От: Пак алтернаторни мисли

                          Първоначално публикуван от NIKSD Преглед на мнение
                          Зареждането става с акъл, не само с мускулести диоди.
                          Абе, морски, моето наблюдение е че повечето неща стават с акъл ама е на - народът иска мускули.

                          Коментар


                          • #88
                            От: Пак алтернаторни мисли

                            Първоначално публикуван от NIKSD Преглед на мнение
                            Важи де, аз и за това ги пиша тия неща. Ама навалицата “оправя” проблема с по-голям алтернатор. И пак ядец. Зареждането става с акъл, не само с мускулести диоди.
                            Да, абсолютно си прав.. Пък и като цяло - към акумулатора отива доста малък процент от тока (особено при автомобилите) за да е проблем за какъвто и да е алтернатор...
                            Вече съм неактивен в този форум и не го следя.
                            Но съм насреща през алтернативни средства за комуникация (други форуми, телефон), ако има въпроси по обсъжданите тук теми.

                            Коментар


                            • #89
                              От: Пак алтернаторни мисли

                              Slowtraveler- държи ти го на 75% заряд защото за да докарва до около 100% започва да рискува много. А пък и ти ще си смениш акумулатора след 3 годинки.

                              Между другото, редовно чета за тая практика да се зареждали акумулатори с 10% от капацитета им. Лайфлайн АГМ им дават да гълтат до 40% от капацитета им. И си изкарват по 6-7 години без нерви.
                              Алтернатор с вграден регулатор, ако си смачкаш акумулатора с лебедката или други консумативи, ще ти поддържа едно 0.2-0.3 волта по ниско от щатното напрежение, и ще подава само 10-20 ампера над консумацията на автомобила. Та ако ти няма ампеража на половината акумулатор, за първия час ще видиш 20 ампера обратно, после до Търново ще влязат още 10, и като пристигнеш в София ще видиш още 10. Ако ще алтернатора да ти е 200 ампера.
                              https://m.youtube.com/watch?v=mIAYxWCXF8A

                              Коментар


                              • #90
                                От: Пак алтернаторни мисли

                                По колите големият алтернатор не е за бързо зареждане, а за хранене на големи консуматори.

                                Коментар

                                Активност за темата

                                Свий

                                В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                                Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                                Зареждам...
                                X