Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Издържливост на автомобилната електроника

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • #61
    От: Издържливост на автомобилната електроника

    Първоначално публикуван от sparkybg Преглед на мнение

    Няма как за запищи че има една минута до авариен режим, щото не знае колко въздух влиза, та да пусне съответното гориво. Предполагам че на по-късните му е заложена някаква схема според педала на газта и оборотите на мотора да пуска някакво гориво.
    Тераното е с "глупава" турбина. Като и управлението на турбото ти минава през компа, имаш в същата система и датчик за налягането в колектора. Тогава, ако нещо стане та отчете по-високо налягане от нормата, също връщо газта, ако по-високото налягане се задържи над 6 секунди. Някои после трябва да ги изгаси и запалиш за да тръгнат нормално, поне до следващото пренадуване. Други им стига само да върнеш газта и да натиснеш пак... Не е приятно, но ако си подкарваш както трябва колата, едва ли ще го усетиш за първи път при критично изпреварване.
    Лошото е, че на градско трудно се хваща. Обаче пък ако не ти върне газта, и пръсне турбото от свръх обороти, пак няма да изпревариш по-безопасно. Може би ако беше машина за в самолет, щеше да има поне още един резервен датчик, но на земята толкова. Същото и за мотор в морето - нЕма да избЕгаш от бурята, ако блокира напълно - но ако е нещо с комерсиални цели, а не яхта за кеф, може да се измисли по някоя опция за спиране на болните цилиндри, или пък да има барем два мотора, та поне половината мощност ще е на разположение. Но има значение дали се прави да го карат хора с подготовка, или разни полуидиоти.
    Ясен: "Правилата просто не могат да обхванат живота, затова компромиси има навсякъде. Само различно дълбоки. И според местните и личните разбирания кое е по-важно."

    Коментар


    • #62
      От: Издържливост на автомобилната електроника

      Турбото за да стигне свръхобороти трябва да се скапят няколко системи (в моя случай уейстгейта, в други случаи освен това и датчик налягане, и клапан за пренадуване), та не е толкоз лесно да накараш турбина в изправност да умре.

      Факта е че нещата могат да се направят и по тъп и по малко по-човешки начин. Модерен двигател има толкова датчици че практически може да работи безопасно и само с половината с много лека корекция надолу в режимите. Обаче често се правят по тъпия, вместо по човешкия начин. А после ъпдейтват, евентуално, когато съвсем са се осрали. Очевидно това не е само при автомобилите. По тоя повод тия, дето често ходят с автомобил на места, на които да се добереш до следващото място е от жизненоважно значение карат железа без умности по тях. На тия пазари и все още се продават чисто нови такива железа, например Toyota 70-та серия.
      Интернет експлорър: Безплатно предоставян от Майкрософт тул за сваляне на браузер по избор.

      Коментар


      • #63
        От: Издържливост на автомобилната електроника

        Първоначално публикуван от D.Dimitrov Преглед на мнение
        Каквото и да прави електрониката и където и да е, то потребителските желания са крайно различни, и явно инженерните решения не могат да отговорят на всички очаквания. За някои ако автомобила или лодката не могат да правят елементарни проверки и да сигнализират за какво ли не то това си е каруца от времето на дядо ми и никога не биха си я купили. И след като си нямат никаква идея как да решат какъвто и да е технически проблем, са изключително щастливи, от всякакви сервизни режими дето им спасили ценната инвестиция от още по-голям проблем. За такива потребители колкото повече неща работят за тях и техния кеф толкова по-добре. Те са свикнали да плащат за услуги, лукс, комфорт и знаят, че както служителите боледуват така и джаджите се развалят и са приели това. Те не си карат автомобилите на собствен ход от Германия и лодките от Аляска. И вероятно никога повече не биха се качили на автомобил без парктроник или на лодка без IPS на Волво.
        Та тази категория потребители вгорчава живота и на инженери, и на обслужващ персонал, и на секънд хенд щастливци.
        Просто човеците не сме логично мислещи същества. Това май дори и Хенри Форд при цялата си гениалност не бил го разбрал.
        И аз това имах предвид, но гледам да съм по-сбит, че хората не щЪт и да четЪт.

        Първоначално публикуван от Джоу (x3mrjoe) Преглед на мнение
        Надявам се не пропускате и "човешкия фактор", но при потребителите ?
        Масовият такъв иска само да кара, и без желание спира на бензиностанциите, просто щото няма друг начин.
        Та на тоя потребител точно това му трябва - някой да мисли вместо него.

        ... иначе, и аз предпочитам сам да взимам решения за действията си.
        ОМ602->Tremec T5WC->Borg Warner 4408E 1:1/2.48:1->DANA30/103.4in/DANA44->29"AT

        Коментар


        • #64
          От: Издържливост на автомобилната електроника

          Първоначално публикуван от mishomishev Преглед на мнение
          Като инженер/търговец мога да ви отговоря че този проблем има сравнително лесно решение което обаче не се прилага.
          А то е следното.Още при конструирането може да се заложи изключване или управление на свой риск...
          Това със собствения риск, има няколко леки нюанса...
          Риск за "железата", за тоя който взема решение или за трети лица?
          Ако се получи фал, взелият решение ще си признае че е било на собствен риск или внезапно ще получи амнезия и ще претендира за някакъв вид обезщетение?
          И тъй като нито застрахователите, нито производителите на автомобили ги обичат тия работи, не са оставили възможност да вземаш инициативата за подобни неща.
          Не чета коментари и не отговарям на такива.

          И коментаторите...

          Коментар


          • #65
            От: Издържливост на автомобилната електроника

            Всъщност няма проблем тва продължаване на собствен риск да се записва

            Отделно, такива системи където трябва има
            https://en.m.wikipedia.org/wiki/War_emergency_power

            Но се очаква квалифициран оператор. Което не може да се каже за редовите шофьори. И затова по колите няма
            Последно редактирано от turtey; 18-09-17, 11:13.
            И азъ вамъ г~лю: просите и дастсѧ вамъ: ищите, и ωбрѧщете: толцыте, и ωтверзетсѧ вамъ: всѧкъ бо просѧй прiемлетъ, и ищѧй ωбретаетъ, и толкоущемоу ωтверзетсѧ

            Коментар


            • #66
              От: Издържливост на автомобилната електроника

              Първоначално публикуван от D.Dimitrov Преглед на мнение
              Все повечето електроника в автомобилите ми увеличи драстично свободното пространство в багажниците. Тва делко, привод, кондензатори, чукчета, свещи, ремъци и т.н. с все необходимия инструментариум сега се заменя с няколко реда в застрахователните полици и удължена гаранция.
              Просто няма връщане назад. Удобствата и някои ограничения в съвременние свят ни принуждават да се нагаждаме с променената ситуация и да създаваме нови навици и да учим нови неща.
              Много ми харесаха тези мисли.
              -Само да добавя,че все по малко са хората които държат 20-30 годишна техника . Вярно ,че "сигурността" е свързана с по малката зависимост от "компютри,чипове и пр.", НО..........
              Личните ми впечатления са ,че в основната си част автомобилната електроника "надживява" купето .
              -"СВЕТЪТ" "иска" обновление вече на 10 години и тенденцията продължава надолу..............."трябва да има въртележка-производство-щото глад".

              Коментар


              • #67
                От: Издържливост на автомобилната електроника

                Първоначално публикуван от kalin09 Преглед на мнение
                Компа закачен на мотора? Защо?
                Мааалка керамична платка. Залята с желе. Което при докосване лепне за пръстите. От платката излизат 100-ина алуминиеви (?!?) крачета и изминавайки 5-6 мм през желето ,за "заварени" за буксата. И това закачено със твърда връзка към мотора ?!? Аз му викам обратно отброяване. 1450 лв във официалния представител. От 150 лв нагоре за ремонт,зависи колко крачета са се пукнали. Добре че е на кола ,не е в морето. Ама и там може да има.
                Някой коментар?
                Калин Владов,09РСПБЗН

                Коментар


                • #68
                  От: Издържливост на автомобилната електроника

                  Що за букса е това със 100 пина?! Какъв коментар очакваш? Вероятно е калпаво решение, калпаво изпълнение или калпав материал... Или някой го е 'ремонтирал' преди това...
                  А за съжаление калпави решения има много във всички сфери... Знаеш, че новите самолетни 'черни кутии' са с електроника вътре... И държат МНОГО сериозни удари, и нормално експлоатационно претоварване и вибрации.... Като са доста по-удобни и държеливи от механичните....
                  Е да, ама се видя как когато някоя фирма се нагуши с договор (спечелен и с политически протекционизъм) нещата изработени от нея изглеждат смешни и изключително непрофесионални и неработещи (примерът с руската черна кутия на СУ-24)...
                  Вече съм неактивен в този форум и не го следя.
                  Но съм насреща през алтернативни средства за комуникация (други форуми, телефон), ако има въпроси по обсъжданите тук теми.

                  Коментар


                  • #69
                    От: Издържливост на автомобилната електроника

                    Първоначално публикуван от slowtraveler Преглед на мнение
                    Поне аз останах с впечатлението, че според теб механиката е 'по-здравото решение' отколкото електрониката... Докато според мен доста от 'електронните' решения са по-здрави, точно защото механичната им част е по-проста...
                    И точно затова дадох многократно за пример сравнението между инжекцията и карбуратора... Едното - 'електронно' решение, а другото - чисто механично...
                    Да, на електронното ще ти свети 'хеликоптера' когато усети проблем, дори и проблемът като цяло да е малък... При механичното - няма да ти свети ламБа, въпреки, че може да има много по-сериозни проблеми и да те остави на пътя... Но това, че не свети лампа (защото няма система за самоконтрол) не означава, че устройството е по-здраво, нито, че е по-просто... Означава само че решението е 'по-глупаво' и не може да усети проблема овреме...

                    Ми айде тогава като ти е ясн теорията ми обясни защо при проблем с една от станциитв ми изключва всичките и забива и двете трансмисии на неутрална,а на ляв мотор при наличието на антифриз ми бие код Ниско ниво и......компа ми сваля оборотите на 600........това на лодка която трябва да върви в Аляска и да влиза кога и кажа с газ па ако ще да цвърчи каквото иска,от скапан датчик д ми сваля оборотите та да мога да съм на камьните.........

                    Птактиката под задника ми,давай сега с теориите......и почва да ми писва от теории,5 от 5 клякат,а ти пак ме посъветвай да си нося комп за диагностика в морето.

                    Усещаш ли ме?
                    TOYOTA SEQUOIA ‘11
                    W140 S420 '99

                    Коментар


                    • #70
                      От: Издържливост на автомобилната електроника

                      Първоначално публикуван от slowtraveler Преглед на мнение
                      Що за букса е това със 100 пина?! Какъв коментар очакваш? Вероятно е калпаво решение, калпаво изпълнение или калпав материал... Или някой го е 'ремонтирал' преди това...
                      А за съжаление калпави решения има много във всички сфери... Знаеш, че новите самолетни 'черни кутии' са с електроника вътре... И държат МНОГО сериозни удари, и нормално експлоатационно претоварване и вибрации.... Като са доста по-удобни и държеливи от механичните....
                      Е да, ама се видя как когато някоя фирма се нагуши с договор (спечелен и с политически протекционизъм) нещата изработени от нея изглеждат смешни и изключително непрофесионални и неработещи (примерът с руската черна кутия на СУ-24)...
                      Калпаво решение на най-разпространените коли у нас. Хм. за ремонти не говорим ,така е преди ремонт. После е мацаница ,която не се знае колко кара. Уау ,по-добре ми стана че на Су-тата черните кутии държат ,честно.
                      https://www.google.bg/search?q=%D0%B...AjRXjj5ZzTTmM:
                      Астра ф с мотор Х16ХЕЛ още от 95-а,натам всички астра Г , Н и тн+ вектра Б ,Ц , мерива...
                      Калин Владов,09РСПБЗН

                      Коментар


                      • #71
                        От: Издържливост на автомобилната електроника

                        Първоначално публикуван от kalin09 Преглед на мнение
                        Някой коментар?
                        Драсни марка и модел на кочинката.(или снимки на двигателя с компа)
                        Първоначално публикуван от kalin09 Преглед на мнение
                        ...
                        https://www.google.bg/search?q=%D0%B...AjRXjj5ZzTTmM:
                        Астра ф с мотор Х16ХЕЛ още от 95-а,натам всички астра Г , Н и тн+ вектра Б ,Ц , мерива...
                        тенкю, писали сме заедно
                        Последно редактирано от DBRS; 19-09-17, 08:24.
                        байо, кажи ти моите и аз твоите кривици, па да се поправим и все (за)едно да вървим, ако ще бъдем хора.
                        Един луд: на много простите хора всичко им се вижда сложно…
                        Суперспам - спама на суперите

                        Коментар


                        • #72
                          От: Издържливост на автомобилната електроника

                          Първоначално публикуван от kalin09 Преглед на мнение
                          Калпаво решение на най-разпространените коли у нас. Хм. за ремонти не говорим ,така е преди ремонт....
                          Хм... Искаш да кажеш, че този компютър гори под път и над път?!
                          Имах X16XEL на Астра G и я експлоатирах доста... Почна да гори масло още от 60х.км заради добре познат механичен проблем (износване на цилиндри/бутала/сегменти). Продадох я на около 120х.км и след няма и 10г експлоатация наистина се счупи компютъра (купувачът бе познат, та сподели какво се е случило)... Е, счупи и двигателя и купето - абе тотализира я на един завой до Търговище (за щастие - без физически последствия на хората)
                          Не знам дали X18XEL е със същият компютър, ама от 2000г досега експлоатираме Зафири с такъв двигател (сегашната е трета поред, ама май двигателя вече е друга 1.8 бензинка) - и там не сме имали грам проблем (с изключение на споменатото ляво монтиране на аларма)...
                          Така, че едва ли е релевантно да се казва, че единичен проблем е задължителен проблем...
                          А на СУ-тата - нещо не ти разбрах коментара... Примерът бе за електроника, която ТРЯБВА да е пригодена за екстремни въздействия.. И в единият случай се справя прекрасно, а в другият - пълен провал... Според това кой как е конструирал устройството...

                          Босе, за морската тематика - в другата тема (пък и явно от вибрации нещо си объркал буквите, та не те разбрах напълно)
                          Последно редактирано от slowtraveler; 19-09-17, 14:56.
                          Вече съм неактивен в този форум и не го следя.
                          Но съм насреща през алтернативни средства за комуникация (други форуми, телефон), ако има въпроси по обсъжданите тук теми.

                          Коментар


                          • #73
                            От: Издържливост на автомобилната електроника

                            Opel Meriva 1.7 CDTI тоест комън рейл. Двигател Z17DTH, управление DEC30, 2009 година има ESP 8.0 Бош.
                            Няма никакви запомнени проблеми (грешки) никъде!!!
                            Повтарям НИКЪДЕ!! ( дори и в комповете за вдигане на стъклата)

                            Вадиш колата на пътя ... Гаааазз ... Върви на самолет!
                            Когато реши ... все едно не подаваш газ .. тоест натискай колкото искаш ... колата не върви.
                            Нищо не светва по таблото. Нищо видимо не се случва ...
                            Естественно НЯМА никакви запомнени проблеми след като не е вървяла.
                            Вързан логер ... записва ко се случва с налягания и температури по мотора. Последно около 24 часа и изминати около 700 км.
                            "Умирала" е 6 пъти.
                            Никакви отклонения!!! (на каквото и да се сетите)

                            Проблема продължава ...
                            Приемам залози.

                            P.S.
                            Искам да се запозная ЛИЧНО с идиота писал софта за управление на двигателя и другия писАл софта на АБС-а!!!
                            Последно редактирано от CarTest™; 19-09-17, 15:11.
                            Кольо "Дупетата вървят и с мастика... "

                            Ясен Супер Модератор: "Абе при мене как не увисва?" "хм, представих си Багера по бельо."

                            Коментар


                            • #74
                              От: Издържливост на автомобилната електроника

                              Първоначално публикуван от CarTest™ Преглед на мнение

                              Проблема продължава ...
                              Приемам залози.
                              Ще смени собствеността, без много шум !!!!

                              Коментар


                              • #75
                                От: Издържливост на автомобилната електроника

                                Първоначално публикуван от sparkybg Преглед на мнение
                                ...... По тоя повод тия, дето често ходят с автомобил на места, на които да се добереш до следващото място е от жизненоважно значение карат железа без умности по тях. На тия пазари и все още се продават чисто нови такива железа, например Toyota 70-та серия.
                                Това мисля дава отговор на въпроса от темата.

                                Коментар

                                Активност за темата

                                Свий

                                В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                                Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                                Зареждам...
                                X