Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Издържливост на автомобилната електроника

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • #46
    От: Издържливост на автомобилната електроника

    Първоначално публикуван от DBRS Преглед на мнение
    Има ли вариант по време на рисковано изпреварване, кола да влезе в авариен режим? Ако да, то внедрилия тая простотия си е за лудницата.
    Ама като гледам кво пишат за лодките, явно ще е да
    Рисковано изпреварване е много неопределено.В повечето случаи на съвестта на шофьора.Да не мешаме електрониката и морето с "някои епитети за някои шофьори"
    Човешкият прогрес е резултат от обмен на информация?Аз поне съм съгласен.

    Коментар


    • #47
      От: Издържливост на автомобилната електроника

      Първоначално публикуван от DBRS Преглед на мнение
      Има ли вариант по време на рисковано изпреварване, кола да влезе в авариен режим? Ако да, то внедрилия тая простотия си е за лудницата.
      Не само че има, ами е и сравнително често явление. Ето ти реален сценарий: Bosch-овските дебитомери имат "режим на скапване", при който показват повече, както и такъв, при който показват по-малко. Дебитомера ти е "на умирачка" и показва повече. На компютъра му е казано че ако дебитомера покаже над 4.7 волта (примерно), значи не е в ред. Настъпваш колата да изпреварваш, турбото се развърта, потока се вдига, ти вече си излязал в насрещното, напрежението на дебитомера достига 4.7 волта и компютъра решава че е дефектирал, влиза в сервизен режим и колата ти от 125 коня става 20 коня и забива нос. Това го прави Nissan Terrano 2 1996-2000г. На тия след 2000г. не го прави (всъщност не знам точно кога са го коригирали).

      За щастие режима на умирачка на дебитомера с повишени показания е примерно 5 пъти по-рядък отколкото другия. И още по-за щастие може да се хване на диагностика много преди да започне да показва 4.7 волта, тоест докато се ходи редовно на диагностика проблем от това е почти невъзможно да стане. Само дето след минаване на гаранцията диагностика се прави като светне лампата, щото струва кинти. Но пък знам за 2-ма човека, единия от форума, дето са имали тоя проблем.

      А иначе проблема не е много по-различен от това да ти изгори бобината на простата жигула без грам електроника при изпреварване. Ефекта е даже още по-потресающ, но и на това съм бил пряк свидетел. Виждал съм и излязла през блока биела при изпреварване. И честно назано не мога да твърдя кое от трите е по-често срещано от другите.
      Интернет експлорър: Безплатно предоставян от Майкрософт тул за сваляне на браузер по избор.

      Коментар


      • #48
        От: Издържливост на автомобилната електроника

        Първоначално публикуван от jeko47 Преглед на мнение
        Рисковано изпреварване е много неопределено.В повечето случаи на съвестта на шофьора.Да не мешаме електрониката и морето с "някои епитети за някои шофьори"
        С описаното от спарки, всъщност всяко изпреварване става риск. (а няма да е така, просто ако запищи, че има 1мин. до авариен режим )
        Колко мъдър е бил татко(а той електроники почти не е карал) беше ми казал - винаги се опитвай да изпреварваш така, че да можеш по инерция да се прибереш
        байо, кажи ти моите и аз твоите кривици, па да се поправим и все (за)едно да вървим, ако ще бъдем хора.
        Един луд: на много простите хора всичко им се вижда сложно…
        Суперспам - спама на суперите

        Коментар


        • #49
          От: Издържливост на автомобилната електроника

          Електроника? Не, мерси! Инжекцион по мотора го приемам, АБС също.
          Обаче извинявайте...обучение на ел. стълка не мога да го приема. Във вратата влизат два снопа кабели, защото няма място да направят толкова голяма дупка, за да ги прекарат само през нея, та са дупчили на две места. Там вътре...има сензор за движение. Като затвориш вратата, да свали с 1 см 4-те стъкла на вратите, за да излезе въздуха от купето. За да сработи това, иска обучение. Добре, че тъпотията може да се активира/дактивира през диагностиката. Проблем е, че сензорът е в машинката за централното заключване и дори спряна екстрата софтуерно, хардуерно компа си я проверява през известно време дали е в изправност.
          В горивния филтър влиза букса с десетина кабела. Мери налягане, темпертура на входа и на изхода, плътност и не помня какво още. 4 сензора бяха. Отиват в боклука заедно с филтъра, защото е неразглобяем. Новият струва 80 лева. Същия модел, но сензорите някъде другаде- 20 лева.
          Системата за автоматични чистачки-зор виждах докато науча лапеата по бензинджийниците да не ми мият стъклото. После 5 мин нямат спиране тия чистачки докато не изсъхне сензора. Те пък се сърдеха, щото шефа им гледал камерите и ги глобявал ако не измият на някоя кола стълкото.
          За в морето не искам да си мисля-може да си умреш кат куче заради подобна идиотщина.
          Съботата ми вървеше добре докато не осъзнах, че е понеделник.

          Коментар


          • #50
            От: Издържливост на автомобилната електроника

            То всяко изпреварване по дефиниция си е риск - в уязвима позиция си, дори на магистралата. Отделно дето се случва и при напълно безопасни градски условия да вкараш мотора в тоя режим поне за малко, та е възможно да има симптоми и преди въпросното рисково изпреварване.

            Няма как за запищи че има една минута до авариен режим, щото не знае колко въздух влиза, та да пусне съответното гориво. Предполагам че на по-късните му е заложена някаква схема според педала на газта и оборотите на мотора да пуска някакво гориво. Факт е че когато на моето му изключа дебитомера все едно му утрепвам почти до крак магаретата под капака, а на други от същия модел това не се случва, въпреки че и при едните и при другите светва лампата, и въпреки че и на едните и на другите датчиците по мотора са едни и същи и като вид и като количество.
            Интернет експлорър: Безплатно предоставян от Майкрософт тул за сваляне на браузер по избор.

            Коментар


            • #51
              От: Издържливост на автомобилната електроника

              Първоначално публикуван от Джоу (x3mrjoe) Преглед на мнение
              Ами аз точно така правя (с малки изключения)...
              Добре де, поне от релето за мигачи възползваш ли се?
              Не чета коментари и не отговарям на такива.

              И коментаторите...

              Коментар


              • #52
                От: Издържливост на автомобилната електроника

                Първоначално публикуван от ittso Преглед на мнение
                Добре де, поне от релето за мигачи възползваш ли се?
                Как?Нали одеве си свали акумулатора , бутна да запали и тръгнА.Откъде ток за мигачите?
                Бъркал съм го с Гагич...
                Последно редактирано от jeko47; 18-09-17, 00:19.
                Човешкият прогрес е резултат от обмен на информация?Аз поне съм съгласен.

                Коментар


                • #53
                  От: Издържливост на автомобилната електроника

                  Първоначално публикуван от ittso Преглед на мнение
                  Добре де, поне от релето за мигачи възползваш ли се?
                  На неговото возило (поне на едното) релето за мигачи предполагам е чисто механично. Но пък има амнайсе компютъра за други работи, доколкото ми е известно.
                  Интернет експлорър: Безплатно предоставян от Майкрософт тул за сваляне на браузер по избор.

                  Коментар


                  • #54
                    От: Издържливост на автомобилната електроника

                    Забравяте, че аварийният режим е 'спасението', позволяващо с редуцирано темпо да достигнеш на собствен ход до сервиза...
                    Да, и това не винаги спасява - колега така бе останал край пътя... То в инструкцията пишело - 'позволява двукратно стартиране на двигателя'... И той пробвал - наистина след втория път не позволявало стартиране
                    Битката с психологията е трудна работа... Има проблем с датчик на двигателя - в повечето случаи продължава да работи 'по запомнени данни' и авариен режим...
                    Имаш проблем с АБС - изключва системата... Имаш проблем с датчици по въздушните възглавници - изключва ги...
                    Да, понякога системата е прекалено критична... На джипа ми е генерирало грешки и сработвала защита/изключва темпомата при многократно бързо натискане бутона за увеличаване скоростта на темпомата... Просто си 'мисли', че бутона е окъсил...
                    И да - отстраниха проблем с ъпдейт...

                    За проблеми със спойки - както писах по-горе - за мен също е явен пример на 'електронен проблем'... За щастие - изолиран случай на конкретни модели... И в повечето случаи - отстранен с по-ново устройство...
                    Вече съм неактивен в този форум и не го следя.
                    Но съм насреща през алтернативни средства за комуникация (други форуми, телефон), ако има въпроси по обсъжданите тук теми.

                    Коментар


                    • #55
                      От: Издържливост на автомобилната електроника

                      И за лека нощ по темата да кажа на някои мои другари , че има сайт "Мобиле.БГ".Сайтът не е "Перпетууммобиле.БГ".Това по повод тулумбичките , дето слагали на Жигулките , та да свалят разхода.Ма средна скорост от 100км/ч се постига със каране с около 115км/ч по магистралата.Къде са го правили на времето?
                      После си сложиха електронно запалване...шот , нали.
                      Човешкият прогрес е резултат от обмен на информация?Аз поне съм съгласен.

                      Коментар


                      • #56
                        От: Издържливост на автомобилната електроника

                        Първоначално публикуван от ittso Преглед на мнение
                        Добре де, поне от релето за мигачи възползваш ли се?
                        Знам, че не звучи добре, но рядко.

                        ... а и останах с впечатление, че темата е за тази електроника, при която като се появи проблем не можеш да направиш почти нищо за да тръгнеш по-бързо или въобще да се движиш.
                        Последно редактирано от Джоу (x3mrjoe); 18-09-17, 01:09.
                        ОМ602->Tremec T5WC->Borg Warner 4408E 1:1/2.48:1->DANA30/103.4in/DANA44->29"AT

                        Коментар


                        • #57
                          От: Издържливост на автомобилната електроника

                          Първоначално публикуван от mishomishev Преглед на мнение
                          Като инженер/търговец мога да ви отговоря че този проблем има сравнително лесно решение което обаче не се прилага.
                          А то е следното.Още при конструирането може да се заложи изключване или управление на свой риск.Тогаз пак има глезотийките (някои са наистина полезни) но има и вероятноста да се изключат и карай както си знаеш...
                          Втората възможност е изключително ефективна но не се прилага защото отнема възможноста допълнително да свалиш пари от собственика.А тя е много проста.Предаваш всяко отговорно устройство с пълна схема и документация.Един файл просто.Не струва пари.Тогаз като стане белата собственика ще има възможност да погледне документацията(схемата) и лесно да се ориентира какво да прави.Ама тогаз не можеш да вземиш ххх пари за час работа..Та това е чисто комерсиално..
                          Алилуя!!! Е точно там е ключа от палатката! Да си слагат датчици и компютърчета колкото искат, лошо няма да знам, че дюза на 3ти цилиндър пикае, няма да се завирам аз в цилиндъра да я гледам я. Ама да ме гони ураган, и тъпия умен компютър да ми спъва мотора за да "предотврати сериозни повреди..." Или от елементарна смяна на акумулатор да трябва да я водя до дилъра, че да обучели наново компютъра и да му кажели, че акумулатора е нов. Кретения. Няма как компютъра да знае какво яйце ми се пържи на задника, че да решава колко да си натискам моторите.

                          Хората дето следят лодкаджийските теми четоха как брат ми и Венци Малкия се разминаха с един ураган. И брата и дава газ, а тя пищи щото компютъра. Сега брат ми е в Аляска, на компютъра нещо не му е на кеф, изключва трансмисиите...
                          Нямам нищо против да ми я наръчкат с каквото си искат, стига да има голям червен ключ "да го духаш компютре"- нека прегрява, нека хвърля масло, или къчове, като ми трябва да работиш, те искам на 100%. Ама не, компютъра знаел по добре...
                          Първата ми работа като се кача на лодка е, да разбера как да накарам компютъра да го задуха. На много малко може. За колите, същата работа, само дето там не ме сърби много- на моята кола и въртя 2 резервоара на година, на колите под наем- кеееф, някой друг да им сърба попарата.

                          Ще ти уча компютъра, че съм ти сложил нов акумулатор, или ще ти се моля да ми кажеш какво ми е нивото на маслото в мотора, да бе, да си ги карат, аз съм тъп, искам пръчка за масло. И искам да ми прегряваш, да вдигаш пара като Хилъри Клинтън след избори, ама да работиш докато ти давам газ.
                          Машина да ме контролира, не, мерси!
                          Последно редактирано от NIKSD; 18-09-17, 02:23.
                          https://m.youtube.com/watch?v=mIAYxWCXF8A

                          Коментар


                          • #58
                            От: Издържливост на автомобилната електроника

                            Първоначално публикуван от slowtraveler Преглед на мнение
                            Забравяте, че аварийният режим е 'спасението', позволяващо с редуцирано темпо да достигнеш на собствен ход до сервиза.......
                            Не забравяме, но е тъпо заради тази цел да се рискува живот.

                            Например,на едно старо пежо като прегряваше, светваше огромен СТОП на таблото, но дали ще продължиш е твой избор.
                            Тя колата без масло или охлаждане без друго ще загуби мощност и блокира,но това не става внезапно и уреда предупреждава,а програмист да ми спира двигател "щото светнал чека" - айде няма нужда!

                            До там са се забравили, че едната кочинка има чек за вода на чистачките(баси при 0,5л. светва червено на таблото ), а за ниско ниво на маслото - няма

                            пп
                            има пазарна ниша "внедрявам червен бутон - фъкоффкомп"
                            байо, кажи ти моите и аз твоите кривици, па да се поправим и все (за)едно да вървим, ако ще бъдем хора.
                            Един луд: на много простите хора всичко им се вижда сложно…
                            Суперспам - спама на суперите

                            Коментар


                            • #59
                              От: Издържливост на автомобилната електроника

                              В повечето случаи съвременната авто-електроника дори не те уведомява, че е усетила проблем, просто защото е бил незначителен, пък камо-ли да вземе решение вместо теб...
                              В други случаи пак не те уведомява, защото смята, че проблемът се очаква в този режим... Навярно знаеш, че първите минути след стартиране на двигателя някои датчици не са влезли в режим и не работят както трябва...
                              Затова компютърът замества техните данни с предварително зададена стойност...
                              Вземи температура, ламбда сонда и т.н... Да, двигателя няма да работи най-оптимално, но ще работи достатъчно устойчиво за да се прибереш...
                              И да, има 'критически' проблеми, които ще ти светнат на дисплея за да те предупредят, че трябва да отидеш в сервиз... И в повечето случаи ще отидеш в сервиза на собствен ход...
                              Пусни едно обикновено търсене 'триене на грешки' и ще видиш за какво става въпрос Просто хората смятат, че компютърът ей така си генерира грешки за да плаши хората, а не, че просто ги предупреждава за постъпила 'опасна' информация...

                              Изключение е компютърът да вземе решение вместо теб... И ако го вземе - това означава, че постъпилата информация или не позволява на системата да работи удачно и безопасно, или постъпилата информация е дотолкова 'страшна', че трябва да се изключи системата... Без коректно работещ датчик АБС системата не би работила коректно... Да, може датчикът да ти е добре, ама да ти е замръзнало колелото, и АБС пак ще се изключи, защото си мисли, че датчикът не работи... Ами лошо няма - така и така пак не би работил коректно ако едното колело не се върти... Без коректно работещ катализатор автомобилът пак ще те уведоми, ама ще си работи...
                              Без коректно работещ датчик положение на волана ESP и 'умни фарове' няма да ти работят... Ама фаровете ще светят в 'стандартно положение', и колата ще си върви... Така, че нека не бъдем такива фаталисти - при условие, че автомобилът може да върви - той си върви дори и с повреда...

                              DBRS, на повечето автомобили е така... Само дето некритичните 'ламби' са жълти (не съм виждал червена лампа за течност за чистачките) Неслучайно съм казал на жената - светне ли жълто - проверяваш, и не е ли ниво на течност на чистачките - бавно се прибираш (или прибираш към сервиз)... Светне ли червено - спираш и чакаш помощ
                              Вече съм неактивен в този форум и не го следя.
                              Но съм насреща през алтернативни средства за комуникация (други форуми, телефон), ако има въпроси по обсъжданите тук теми.

                              Коментар


                              • #60
                                От: Издържливост на автомобилната електроника

                                Каквото и да прави електрониката и където и да е, то потребителските желания са крайно различни, и явно инженерните решения не могат да отговорят на всички очаквания. За някои ако автомобила или лодката не могат да правят елементарни проверки и да сигнализират за какво ли не то това си е каруца от времето на дядо ми и никога не биха си я купили. И след като си нямат никаква идея как да решат какъвто и да е технически проблем, са изключително щастливи, от всякакви сервизни режими дето им спасили ценната инвестиция от още по-голям проблем. За такива потребители колкото повече неща работят за тях и техния кеф толкова по-добре. Те са свикнали да плащат за услуги, лукс, комфорт и знаят, че както служителите боледуват така и джаджите се развалят и са приели това. Те не си карат автомобилите на собствен ход от Германия и лодките от Аляска. И вероятно никога повече не биха се качили на автомобил без парктроник или на лодка без IPS на Волво.
                                Та тази категория потребители вгорчава живота и на инженери, и на обслужващ персонал, и на секънд хенд щастливци.
                                Просто човеците не сме логично мислещи същества. Това май дори и Хенри Форд при цялата си гениалност не бил го разбрал.
                                Последно редактирано от D.Dimitrov; 18-09-17, 08:14.
                                GPS системи https://www.easytracking.bg/
                                Пътна помощ навсякъде и по всяко време https://закъсах.бг

                                Коментар

                                Активност за темата

                                Свий

                                Тук са 4 потребители онлайн. 0 потребители и 4 гости.

                                Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                                Зареждам...
                                X