Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Голям проблем с импулсно захранвае.

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • Голям проблем с импулсно захранвае.

    Здравейте, искам да попитам за няколко не ясни за мен фактора и реални случая.
    Става въпрос за захранване 500 вата, изпълнено на база PWM чип, драйверни транзистори и полевак. Работещо в попу-мост режим. Конкретна схема нямам, тъй като е фабрично. Ситуацията е следната. Преместих захранващият блок, ако мога така да се изразя, на по-малка платка с цел по-компактно решение. След пускане, захранването не работеше както трябва.
    При пускане, уж всичко изглеждаше нормално. Напрежението в изхода също. Реших, че цялата интервенция е минала успешно. След това закачих към захранването минимален товар, около 10 вата. Какво се случва - при подаване на мрежа, захранването тръгва за около 0.5с и веднага спира за около 0.5с. Така прави на равни интервали 3-4-5 пъти и след това се стабилизира и почва да работи. Прави изяви точно както когато беше в заводски вид и го претоваря но с над 500-600 вата , когато му се сработи защитата от претоварване. Тоест на такива периоди прекъсва когато се претовари.
    Тогава разбрах, че нещо не е наред. Тоест в момента не държи ток. Мощността която трябва да изкара е 500 вата! Интересното е, че когато няма товар, дори този 10 вата който визирам за проба, то си тръгва нормално, нищо не грее, полевака е студен, консумацията ми е нормална. Тоест няма нещо което да го кара да се възбужда или да го натоварва допълнително. Всичко е е наред, но кача ли дори и минимален товар - почва да прави това.
    Почнах да търся причини и така не можах да открия нищо видимо.
    Единственотокоето промених е че, намалих на дросела в изхода навивките с две по-малко. Реално се е е изменила неговата стойност, но не мисля, че е от там проблема, тъй като при 15 навивки 2 са незначителен процент за изявяване на проблема в такъв начален тест без значителни натоварвания.
    Другото което е, дросела съм го поставил точно до трафа, без никакво разстояние. Това ме замисли дали няма да е проблем, още при самото проектиране на платката, но разглеждайки други готови решения, сметнах че не би трябвало да има проблем по индуктивен път м/у двата елемента. Пак казвам така прецених аз. Дали има и до каква степен, може да каже някой по-запознат.
    Интересно стана, когато реших да поставя кондензатор, непосредствено след изправителните диоди, но преди индуктивността - тогава още пускането се поли едно голямо бум, и е ясно какво стана. Силовата част цялата леш.
    Фабрично капацитети имаше само след индуктивността. Сега въпросът ми е, дали е гръмнало заради друго, въз база на общ проблем с предходният, или просто тези 1000мф които сложих преди индуктивността биха доведи до същият бум дори и при изправно? След индуктивността са около 3000-4000мф и няма проблем. Тази индуктивност с каква цел е, филтър, защита или стабилизация?
    Това захранване както казах е полу-мост, а там не съм много запознат с материала.

  • #2
    От: Голям проблем с импулсно захранвае.

    Много букви.

    Да беше поне казал около кой чип е направено.

    Също в много случаи схемата изисква някакъв минимален товар и не работи добре под него.

    Коментар


    • #3
      От: Голям проблем с импулсно захранвае.

      Чипа е LD7575.
      Минимален товар в изхода има фабрично - 3,3ком, разбира се, задължителен и е поставен. Мисля, че всичко важно е описано, понеже това какъв е чипа, не променя обстоятелствата конкретна схема, тъй като нямам как да видите тази по която е изпълнено същото. За този чип предимно всичко което ще намерите с него като схема, е маломощно или най-много до 100-150 вата. Това в крайна сметка е един един генератор, който не е фактор за проблем, все пак този си генерира правилни импулси, щом напрежението е нормално.
      Моля да се обърне внимание на иначе описаното с много букви фактори след променяна на борда и покрай дросела.

      Коментар


      • #4
        От: Голям проблем с импулсно захранвае.

        1. 2 навивки от 15 значи индуктивност надолу с 25%, което хич не е незначително. И това ако просто на оригиналната индуктивност си развил няколко навивки. Ако си си мотал твоя има ое много неща, дето може да объркаш. Мери ли изобщо индуктивността на оригинала и на преправения/твоя дросел?

        2. Не случайно кондензатори се слагат след индуктивността, а не преди нея.

        Доколкото се вижда от написаното, познанията ти по темата импулсни захранвания клонят към нула. Ще има още много пушеци. Освен че елементи не се слагат едно към гьотере където ти е кеф, нито индуктивности се променат както ти е кеф, има и критични места по платката, които трябва да са опроводени по определен начин. В тоя смисъл, би ми било интересно да видя снимка на творението ти.
        Интернет експлорър: Безплатно предоставян от Майкрософт тул за сваляне на браузер по избор.

        Коментар


        • #5
          От: Голям проблем с импулсно захранвае.

          Аз съм страшно изненадан че това въобще е потеглило ама след като така и така е дало признаци на живот може от академичен интерес да разгледаме въпроса.

          Коментар


          • #6
            От: Голям проблем с импулсно захранвае.

            Ще ми е интересно, как би коментирал, захранвания от същата народност и тип изградени със същото схемно решение, но индуктивността я има в каквито се сетиш стройности, а дори на места и я няма.
            Тогава едва ли се оказват толкова фатални тези 2 навивки. Поне така смятам аз, на база готови решения, които работят надеждно и се продават.
            Що до това каква е индуктивността, не съм я пренавивал, а съм развил две навивки.
            Ще помоля, все още да не се коментират познанията ми! Това че задавам някой може би на първо гледане елементарни въпроси, не означава, че не съм наясно с доста по-сложни неща. Ако мога така да се изкажа. А що до това колко са прости въпросите, тука говорим за принципност на продукция и реална ситуация. При положение, че при тази честотата и мощност в изхода на захр по различни схеми се срещат коренно различни индуктори та дори и ги няма както казах.
            Отделно по въпрос на опроводяването не мисля, че имам проблем. Всичко е съобразено, къде какъв ток и с какви разсейки минава. Кое колко е зависимо по индуктивен път. Говоря за борда.
            Не разбрах също разположението на ферита плътно до трафа проблем ли е? Пак може би прост въпрос, но известен за хора правили конкретни измервания на индуктивно поле, насочеността му и тн. Аз ако реша да изгърмя още 10 чифта такива елементи, мисля че ще научва и обоснова доста от задаваните въпроси. Това не значи, че не мога да го направя, но защо трябва да инвестирам няколко стотни лева и дълго ценно време, за да науча нещо което може да ми каже някой, ако го знае и вече е минал по-този път с доказани и аргументирани факти? Тука е форум все пак за обменяне на информация и научаване на нещо ново.
            Има схеми със същата основа, но по-слаби като мощност където има кондензатори и преди индуктивността и то доста по-голяма стойност от използвана пробно преди гърмежа.
            Както казах, точно с полу-мост захранвания, нямам много опит а там нещата са по-различни от пълен-мост.

            Коментар


            • #7
              От: Голям проблем с импулсно захранвае.

              Тъй де - да щракне няколко снимки. Може и на остатъците от фабричната сглобка като допълнение.
              Интернет експлорър: Безплатно предоставян от Майкрософт тул за сваляне на браузер по избор.

              Коментар


              • #8
                От: Голям проблем с импулсно захранвае.

                Първоначално публикуван от tufataspl Преглед на мнение
                Моля да се обърне внимание на иначе описаното с много букви фактори след променяна на борда и покрай дросела.
                Една снимка би го описала без думи.

                Малко ми е трудно да си представя как ще го накараш да работи в полумост. С един ключов транзистор. Схемата в даташита показва не полумост, а flyback. 500 Ватов flyback e нонсенс още по дефиниция, затова и масово е с по-нисли мощности. Отделно точно тая топология е възможно най-коконестата от класическите, та никак не е чудно че не иска да тръгне като хората - едно пикче някъде по платката заради промененото опроводяване или разположение на елементите, и чипа започва да живее в своя си реалност.
                Последно редактирано от sparkybg; 10-05-17, 15:30.
                Интернет експлорър: Безплатно предоставян от Майкрософт тул за сваляне на браузер по избор.

                Коментар


                • #9
                  От: Голям проблем с импулсно захранвае.

                  Първоначално публикуван от tufataspl Преглед на мнение
                  Ще ми е интересно, как би коментирал, захранвания от същата народност и тип изградени със същото схемно решение, но индуктивността я има в каквито се сетиш стройности, а дори на места и я няма.
                  Тогава едва ли се оказват толкова фатални тези 2 навивки. Поне така смятам аз, на база готови решения, които работят надеждно и се продават.
                  Що до това каква е индуктивността, не съм я пренавивал, а съм развил две навивки.
                  Ще помоля, все още да не се коментират познанията ми! Това че задавам някой може би на първо гледане елементарни въпроси, не означава, че не съм наясно с доста по-сложни неща. Ако мога така да се изкажа. А що до това колко са прости въпросите, тука говорим за принципност на продукция и реална ситуация. При положение, че при тази честотата и мощност в изхода на захр по различни схеми се срещат коренно различни индуктори та дори и ги няма както казах.
                  И настоящите обяснения говорят за тотално непознаване на материята. Повече коментари - след снимка.
                  Интернет експлорър: Безплатно предоставян от Майкрософт тул за сваляне на браузер по избор.

                  Коментар


                  • #10
                    От: Голям проблем с импулсно захранвае.

                    И не погледна ли с осцилоскоп да видиш какво точно се случва със захранването - импулси и т.н ?
                    Fear is the path to the dark side. Fear leads to anger. Anger leads to hate. Hate leads to suffering.

                    Коментар


                    • #11
                      От: Голям проблем с импулсно захранвае.

                      Трябват си ламБи...
                      Chevrolet Aveo, 1.2 - 4 х 4, почти
                      „Ако Дракула беше веган, щеше да се казва - Брокула..."
                      LZ1EMS

                      Коментар


                      • #12
                        От: Голям проблем с импулсно захранвае.

                        Първоначално публикуван от emanuilis Преглед на мнение
                        Трябват си ламБи...
                        Може и да не знаеш защо, но си особено прав в случая с импулсните захранвания.

                        Коментар


                        • #13
                          От: Голям проблем с импулсно захранвае.

                          Благодаря Ви колеги за активността по темата.
                          Снимки няма да кача, защото просто практиката ми не е да снимам каквото и да било от моята продукция. Надявам се че няма да толкова липсващи в случая.
                          Скопа не съм го закачал, защото просто прибързах, може би или по-точно търсих да открия някоя грешка при прекопирването, но се оказа че нямам такава. Все пак не съм хванал от вчера поялника.
                          Не е полу-мост, подведох се понеже си мислих през цялото време за едно друго което такъв режим!
                          Разбира се, че има постановка за запуск, но лампи не биха свършили работа в веригата преди изправителната група при този случай и по-точно този дефект. Тази схема е така проектирана, че генератора тръгва около 1-2с след покачане на напрежението до дадена стойност в капацитетите след изправителя. Тоест след зареждането им вече до степен достатъчна при евентуален дефект в схемата, чийто техен заряд може да опука силовите елементи. Както и стана.
                          Още повече точно когато опука беше пуснато точно през лампа, но както казах, събраният ток успя да стартира генератора и изгори както трябва.
                          Въпроса ми е защо изгърмя от този кондензатор. Какъв е бил проблема за да не работи нормално.
                          Четох доста както от автори на други теми, така и от инженери занимаващи се точно и само с това, проблема категорично не е бил в тези две навивки които са махнати. Още повече, че аз съм виждал и ремонтирал доста техника с захранващи блокове, над тази мощност където изобщо няма дори и индуктивност в изхода, а там са кондензатори по няколко хил да не кажа десетки хил мф. Този 1000мф на фона на другите беше нищожен.
                          Притеснява ме само разположението на този изходен дросел непосредствено залепен за трафа. Честно казано ферита си има праволинейно и насочено течение на полето и не би трябвало да има такова разсейване, че чак да влияе на съседен до него индуктор. Още повече до такава степен.
                          Макар да не съм мерил честота и импулси, това което се чуваше на ухо като работна честота преди и след преработката, мога да кажа че е еднотипно. Дали това е реалната честота не знам, едва ли, щом съм я чувал, по-скоро е да са някакви хармоници, но дори и да е така, те са вървящия спрямо носещата, така че явно и тя се е запазила. Още повече показателно е това че напрежението в изхода е същото. Ток на покой не съм мерил, защото не е имало никакви признаци за завишен такъв. Нито нещо е греело дори малко.

                          Коментар


                          • #14
                            От: Голям проблем с импулсно захранвае.

                            Първоначално публикуван от Ясен Преглед на мнение
                            Може и да не знаеш защо, но си особено прав в случая с импулсните захранвания.
                            Ъ?
                            Интернет експлорър: Безплатно предоставян от Майкрософт тул за сваляне на браузер по избор.

                            Коментар


                            • #15
                              От: Голям проблем с импулсно захранвае.

                              Колеги, моля Ви по същество. Някой наясно ли е, тази индуктивност, кога е нужна и какво прави точно при този вид захранвания, както аз казвам еднотактно или както казахте флай-бек?
                              Интересно, че трафа ме съмнява да има феритна междина, която не знам дали не беше задължителна при този вид схема. Не съм много запознат с този вид решения, поне нищо повече освен ремонт. Но проектиране - не.
                              Като цяло проблем в него няма, тъй като и той си е фабричният.
                              Наистина е доста бегло и просто решение за 500 вата, но мога да кажа, че работеше отлично и стабилно!

                              Коментар

                              Активност за темата

                              Свий

                              В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                              Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                              Зареждам...
                              X