Обява

Свий
Няма добавени обяви.

От ток на газ

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • От ток на газ

    Здравейте,колеги!Имам старо хладилниче тип "минибар" на 220 волта.Чувал съм,че ги преработвали за работа на газ.Ако някой може да ми помогне с идеи или схеми за такова преработване,а пък още по-добре да ме насочи към някой,който може да го направи,ще съм много благодарен,пък и ще черпя нещо студено на събора...

  • #2
    От: От ток на газ

    За да стане тоя фокус, хладилникът трябва да е амонячен. Има твърде много хладилници от този размер, които са компресорни или с елементи на Пелтие, за които подобна "конверсия" е невъзможна.

    Теоретично амончният хладилник има един нагревател и ако той бъде заменен с подходяща горелка, нищо не се променя в работата му. Нещо повече, ако моделът е достатъчно стар, той е бил конструиран изначално именно за горелка и после е преработван за ел. нагревател, поради което каналът в който е нагревателят е вертикален и отворен отгоре и отдолу. Дотук е лесното.

    На практика трябва да решиш няколко не особено лесни въпроса - пожарната безопасност и регулирането на силата на нагряване. Ако ще го ползваш на открито, трябва да уредиш някак стабилността на пламъка срещу вятър, а ако на закрито - защита от изчерпване на кислорода в помещението. Вероятно е добре да започнеш конструирането от съществуващ газов прибор който има тези функции и ти разбираш как те работят.

    Коментар


    • #3
      От: От ток на газ

      Ясене,благодаря за бързия и точен отговор.Поради пълната ми некомпетентност си позволих да пусна тази тема,като си мислех,че ще бъде полезна и за други колеги.Явно ще трябва да си намеря някой стар амонячен хладилник...

      Коментар


      • #4
        От: От ток на газ

        Добре де, поне амонячен ли е?

        Даже и амонячния е значително по-лесно да го направиш на 12 волта (ако ти върши работа) вместо на газ. Също на 12 волта обикновено може да се преработи и Пелтие-хладилник (ама те са доста нефелни)

        Коментар


        • #5
          От: От ток на газ

          Първоначално публикуван от Ясен Преглед на мнение
          За да стане тоя фокус, хладилникът трябва да е амонячен.
          Теоретично амончният хладилник има един нагревател.
          Теоретично и на практика,амонячният хладилник си има компресор и си работи като всички останали работещи с фреон или друг газ който кипи при ниски температури.
          За да тръгне с нагревател,трябва да е абсорбационен(използва се амонячно-солен разтвор)като старите Мраз-80,които при продължителен престой престават да работят.Причината е утаяването на разтвора,при разклащане(преобръщане)започват да си работят нормално.Неубиваеми са,трябва да забиеш нож в серпентината за да го прецакаш,периодично скапват нагревателя,подменя се за минути.
          Вива: Което само доказва, че земята е била плоска, преди да я намотаят на глобус...

          Коментар


          • #6
            От: От ток на газ

            Аз поне амонячен компресорен хладилник за домашно ползване не съм виждал, само някакви индустриални. Ако казваш че има домашни - сигурно има. Тези които аз съм виждал са абсорбционни до един и вътре работните вещества са амоняк, вода и инертен газ. Неубиваеми са при добри условия на работа и съхранение, иначе корозията ги разхерметизира и мирише много гадно.

            Коментар


            • #7
              От: От ток на газ

              Имам амонячен хладилник който и до сега работи в лятната кухня,в студентските общижития на тех.университет имаше доста в експлоатация
              Galloper 2 Exceed 1998 2.5 TDI .Kia Ceed 2009 1.4 CVVT .Ford Connect 1.8 TDCI 90 hp 2010
              Kawasaki Versys 650 2008 Suzuki 600 DUCATO 3.L 180 hp. и други
              Анатолий Пейчинов o8875о9815
              https://dvrbg.com/

              Коментар


              • #8
                От: От ток на газ

                Междувременно си намерих амонячен хладилник,но в процеса на търсене се появиха две концепции-едната амонячния хладилник да се преработи на газ,а другата-хладилника да си работи на 220 волта през инвертор и тягов акумулатор,понеже потребяваната мощност е доста ниска-75 W.Кое е по-доброто решение?

                Коментар


                • #9
                  От: От ток на газ

                  Първоначално публикуван от Николай Кесов Преглед на мнение
                  Кое е по-доброто решение?
                  Ако ще седи вътре в превозното средство и трябва да работи в движение - на ток. Като е стационарен - на газ.
                  Няма смисъл от инвертор, достатъчно лесно се прави на 12V.
                  Проблемът е, че за да работи трябва да е нивелиран.

                  Коментар


                  • #10
                    От: От ток на газ

                    75 Вата не е доста ниска консумация и обикновенно е повече. Време е да разясниш как ще го ползваш. Ще има загуба в инвертора, но ще ползваш опцията термостат и все пак ще зареждаш всеки ден. При газта си независим за месеци, но се нуждае от първоначална настройка и не ползваш опцията термостат. Особеностите ги е изброил Ясен много точно.
                    Моята препоръка е второто.

                    Коментар


                    • #11
                      От: От ток на газ

                      Първоначално публикуван от chrichri Преглед на мнение
                      75 Вата не е доста ниска консумация и обикновенно е повече. Време е да разясниш как ще го ползваш. Ще има загуба в инвертора, но ще ползваш опцията термостат и все пак ще зареждаш всеки ден. При газта си независим за месеци, но се нуждае от първоначална настройка и не ползваш опцията термостат. Особеностите ги е изброил Ясен много точно.
                      Моята препоръка е второто.
                      Моят работи на 12В ,220В и на газ и на трите се регулира . Разбира се обаче че не е самоделен а фабричен .За това каква температура подържа е важна околната и е в границата около мунус 25 С -35 С . Това е по спомени може и да греша . За момента за парите за който съм го закупил си е свършил работата при условие че успявам да го ползвам максимум по две или три седмици в годината . Иначе е тип ракла и си го возя отзад в пикапа .Преди тръгване охлаждам всичко на 220в ,в движение е на 12в и вече на място е на газ . Седмичната консумация на газ е една малка туристическа бутилка . Има го на склад в бг .
                      По Ясенски : Истинският МОДЕРАТОР (полицай ) винаги може да намери нарушение.

                      Коментар


                      • s_s1
                        s_s1 коментира
                        Редактиране на коментар
                        Колко е голяма малката туристическа бутилка?

                    • #12
                      От: От ток на газ

                      Минавам на вариант тягов акумулатор и инвертор.Подскажете схема за захранване на тяговия акумулатор,така че да не прецакам стартерния...

                      Коментар


                      • #13
                        От: От ток на газ

                        Успешно съм заменял нагревател на абсорбционен хладилник с халогенна лампа от фар. Това с акумулатор+инвертор е нелепо.
                        Ако е на открито може да го направиш и с една тръба от слънчев колектор. Малко ще се озориш с термотрегулирането само
                        "Eсли говно присыпать пудрой, мы получим говно, присыпанное пудрой."

                        Коментар


                        • #14
                          От: От ток на газ

                          Първоначално публикуван от Scrapheap Преглед на мнение
                          Ако е на открито може да го направиш и с една тръба от слънчев колектор. Малко ще се озориш с термотрегулирането само
                          За целите за които ще го ползва не му трябва терморегулатор , даже и да заледи камерата от непрестанната работа няма да е проблем . На такъв Мраз 80 му бях махнал терморелето и си работеше без да обледява всичко при положение че се отваря десетина пъти през деня , виж ако го оставиш 1 седмица без да го отваряш , всичко ставаше лед .
                          Между другото по обявите за оборудване на каравани се продават хладилници на газ и ток ...
                          VEREYA MOTORSPORT TEAM

                          Коментар


                          • #15
                            От: От ток на газ

                            Терморегулаторът е проблем, ако се ползва слънчева енергия.
                            Иначе 12В крушка си връзваш, без грижа към неговия си регулатор. Държи се като фризер - Баш Мраз 80 от 1967г.
                            "Eсли говно присыпать пудрой, мы получим говно, присыпанное пудрой."

                            Коментар

                            Активност за темата

                            Свий

                            В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                            Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                            Зареждам...
                            X