Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Въпрос за компютър?

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • Въпрос за компютър?

    Колеги моля за съвет, ако някой се е борил с това! Става въпрос за копютър на на Пежо 406. Колата върви съвсем нормално, но понякога минавайки през дупка изведнъж касне за секунда и после отново върви. Не са кабелите и куплунзите които вече проверихме. До като работи почукваме корпуса на компзтъра и прекъсва също като по време на движение. Според нас става въпрос за студена спойка. Отворихме компютъра и както очаквахме е залят от всякъде със силикон. Внимателно го разлепихме и извадихме платката без повреди по нея. И ето го въпроса ... ако някой знае с какво можем да почистим платката от силикона без да я повредим за да се опитаме да намерих къде е проблема и да опитаме да я оправим?! Предварително благодаря на отзовалите се!

    П.С. Моля да ме извините, ако има тема по въпроса, но да си призная, че бързах и не потърсих старателно.
    Георги Танев (0+)
    Land Rover Discovery 1 300 TDi
    Land Rover Club Bulgaria
    0887 930 238, 0878 797 768

  • #2
    От: Въпрос за компютър?

    Здрасти Жоро,

    До сега поне не съм намерил химия, която да разтваря този тип силикон.
    Единствено механично пада с бавно и настоятелно чоплене.

    Успех с ремонта!
    Аз не вярвам в чудеса!
    Разчитам на тях!

    Коментар


    • #3
      От: Въпрос за компютър?

      Жоре, снимки нещо да имате? Ще кажат доста.

      Силикони и покрития - дал господ. Химии за свалянето им - също. Конкретното може дори да не е силикон, а епоксид с пластификатор или нещо от сорта.
      Интернет експлорър: Безплатно предоставян от Майкрософт тул за сваляне на браузер по избор.

      Коментар


      • #4
        От: Въпрос за компютър?

        Благодаря и на двамата! Спарки, снимки ще направя, но не съм сигурен дали ще се ориентираш нещо по тях. На мен ми прилича на някакъв силикон или поне на пипане ми прилича на такъв, но може и епоксид да е. Ще опитам да снимам с телефона, че нямам апарат под ръка.
        Георги Танев (0+)
        Land Rover Discovery 1 300 TDi
        Land Rover Club Bulgaria
        0887 930 238, 0878 797 768

        Коментар


        • #5
          От: Въпрос за компютър?

          Всякаква снимка ще е от полза.

          Пластифицирания епоксид (само не ме питай какво му слагат за тая работа) може да се докара баш като гумен.
          Интернет експлорър: Безплатно предоставян от Майкрософт тул за сваляне на браузер по избор.

          Коментар


          • #6
            От: Въпрос за компютър?

            Разбира се какво е с нагряване. На котлон, или с пламък.

            Коментар


            • #7
              От: Въпрос за компютър?

              Ето .. с телефон са снимани и качеството е такова, каквото е


              Натиснете снимката за да я уголемите

Име:IMAG0076.jpg
Прегледи:1
Размер:38.6 КБ
ID:5592963

              Натиснете снимката за да я уголемите

Име:IMAG0078.jpg
Прегледи:1
Размер:92.7 КБ
ID:5592964
              Георги Танев (0+)
              Land Rover Discovery 1 300 TDi
              Land Rover Club Bulgaria
              0887 930 238, 0878 797 768

              Коментар


              • #8
                От: Въпрос за компютър?

                Уф! Гнус!

                Вярно, поставете го на котлон или нагрейте парче със запалка - ако се стопи, значи е епоксид. Ако само се овъгли по края, но си остане гумено, значи е силикон.

                Ако силикон, по магазините има разни химии. Обикновено пише "silicone remover" или от сорта. Дали ще подейства на това обаче - не знам. Не би трябвало да закача пластмасата по компонентите.

                Опитайте и да го подхванете от някъде от основата, демек да тръгне да се отлепя от платката, и малко по малко да го махнете по тоя начин. Ще си покаже дали става или не.

                Френска им работа. На тераното ми е в херметична кутия, и вътре си е на гола платка. Тия все ще измислят някоя педерастия.

                ПП: 3М caulk remover също е химия за махане на силикони. Въпроса е от къде да го купиш, че пазарната им политика е "мамата си трака". Поне ще си сигурен че е качествено.

                ППП: Мернах и такова "TYTAN PROFESSIONAL Чистител за силикон" (питай google).
                Последно редактирано от sparkybg; 12-06-14, 16:04.
                Интернет експлорър: Безплатно предоставян от Майкрософт тул за сваляне на браузер по избор.

                Коментар


                • #9
                  От: Въпрос за компютър?

                  А сега де .. със запалка го горих, но нито се топи нито се овъглява! Между елементите не можем да го надигнем и за това за сега го караме по метода на Ванката Горчев. Добре, благодаря ти за съветите! Ще изчакам още да видя за още съвети и ще реша утре как да продължим! Междувременно ще потърся посочените от теб химии за силикон и ще пробвам с парче от гняста какво ще се случи. На котлон не ми се рискува .. двуслойна е платката и да не вземе да и се случи нещо.
                  Георги Танев (0+)
                  Land Rover Discovery 1 300 TDi
                  Land Rover Club Bulgaria
                  0887 930 238, 0878 797 768

                  Коментар


                  • #10
                    От: Въпрос за компютър?

                    Това може и да е термопроводима силиконова смес (дори според мен е най-вероятно да е точно това). Едно време поливахме дъната на едни точно определени работни станции с това нещо... Намерил си си работа... Според мен няма да заработи след обработка с химия - по-добре наистина бавно и по малко.

                    //EDIT химията може да помогне само около елемента, който смяташ да сменяш. Като се замисля има едни много фини длета за меко дърво - ако ти попадне това е твоят шанс.

                    Коментар


                    • #11
                      От: Въпрос за компютър?

                      Епоксидната не се топи, а се овъглява, и гори лошо с тъмен жълто-червен пламък с много сажди. Общо казано, защото има 1000 вида епоксидни смеси.
                      Силиконът изпушва бяло и се разлага на бял прах. Не се овъглява. Пак е общо казано.
                      Няма начин да няма начин - трябва си добро нагряване. За добър силикон, тефлони и други такива много над 500 градуса.

                      Проверките за вид пластмаса са описани в резултатите на гугъл от plastics flame test
                      Например има едни хора модернпластикс... нещо си, там пише.
                      Последно редактирано от lodkar; 12-06-14, 16:23.

                      Коментар


                      • #12
                        От: Въпрос за компютър?

                        Първоначално публикуван от господин никой Преглед на мнение
                        //EDIT химията може да помогне само около елемента, който смяташ да сменяш.
                        Те търсят студена спойка. Демек или трябва да повторят всички спойки, или да "поръсят" с флюс и да изпекат цялата платка на 250-270 градуса.
                        Интернет експлорър: Безплатно предоставян от Майкрософт тул за сваляне на браузер по избор.

                        Коментар


                        • #13
                          От: Въпрос за компютър?

                          И аз съм за бавно и упорито човъркане. В химията не се знае какво има и може да стане по-лошо. Преди години свалях подобна гняз от комп за просвета на Мазда и беше сполучливо. Даже се наложи да свалям и от страната на елементите, което не пожелавам на никого, но в крайна сметка, ремонта беше успешен.
                          Lancia Delta HF Integrale Evolucione

                          Коментар


                          • #14
                            От: Въпрос за компютър?

                            Т'ва нали е термопроводящ силикон, що не изпечете целия компютър както си е със силикона?

                            Иначе ми се струва нерентабилен ремонта, по моргите няма ли такива компютри?

                            Коментар


                            • #15
                              От: Въпрос за компютър?

                              Посочените от мен не атакуват пластмаса, което е важното в случая.

                              Лошото е че по платката може да има компоненти я BGA корпус, тоест такива, на които спойките са отдолу. Тогава само печене във фурна помага. И яко флюс. И пак с неясен резултат.

                              Все пак има и шанс да няма такива компоненти де. Но пък за сметка на това платката може да е 4 и повече слоя. Ако връзките в проходните отвори са тръгнали да сдават, предвид че всичко е напълнено със силикон, ремонта ще клони към невъзможност.
                              Интернет експлорър: Безплатно предоставян от Майкрософт тул за сваляне на браузер по избор.

                              Коментар

                              Активност за темата

                              Свий

                              В момента има 0 потребители онлайн. 0 потребители и 0 гости.

                              Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                              Зареждам...
                              X