Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Инсталация на маза

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • Инсталация на маза

    Налага ми се да направя инсталация на маза. Колко квадрата трябва да е захранващия кабел и съответните кръгове при условие, че ще се ползват монофазен електрожен, СО2, струг 2кв и други дребни машинарии? Какви трябва да са бушоните на съответните кръгове?
    [I][FONT=Comic Sans MS]NISSAN Terrano II R20 2.7TD '93[/FONT][/I]

  • #2
    От: Инсталация на маза

    Ти сигурен ли си, че искаш да ползваш CO2 в мазето? В Мелнишко през 3-4 години дават някоя жертва по тая линия, макар и не заради заваряване.

    Лампите - 1.5 кв.мм с 6 или 10А бушонче. Щом ще работиш в мазето, лампите задължително да са на отделен бушон.

    Всичко останало - 25А, 4 кв.мм - и дано ти стигне. Нагоре отиваш в друга категория бушони и контакти, а и по-големите мощности са си за трифазен ток.

    Коментар


    • #3
      От: Инсталация на маза

      Първоначално публикуван от nola Преглед на мнение
      Налага ми се да направя инсталация на маза. Колко квадрата трябва да е захранващия кабел и съответните кръгове при условие, че ще се ползват монофазен електрожен, СО2, струг 2кв и други дребни машинарии? Какви трябва да са бушоните на съответните кръгове?
      Смятай по квадрат на киловат.
      За предпазители 4.4А за киловат + 30% горница.

      Коментар


      • #4
        От: Инсталация на маза

        Потвърждавам гореизложеното.
        Инсталацията да минава възможно най-високо (кабели, контакти, ключове, разклонителните кутии, ел. табла) против щети от наводнение.
        По възможност (за мен задължително) сложи и дефектнотокови защити и трипроводна схема на свързване (нула и земя отделно) поради повишена влага и риск от поражение от ел. ток.
        Клуб Ленд Ровър Ентусиастс България
        LR Discovery 1, 1993, 200 TDI с разбит лагер на раздатката към преден кардан 23.10.2009
        Да живееш над възможностите си води до зависимости вместо до независимост.

        Коментар


        • #5
          От: Инсталация на маза

          Хубаво нещо е диференциалната защита, но за съжаление не всички електроуреди са съвместими с нея. Заваръчната техника е първият заподозрян. Това, разбира се, в общия случай е поправимо, но изисква по-висока компетентност от тази на питащия.

          Коментар


          • #6
            От: Инсталация на маза

            Колеги, за сериозна работа си имам гараж и склад с подходящо ел. оборудване. Тука въпроса ми е, ако се налага да мога да ползвам инструментите които притежавам, без да се страхувам, че ще запаля инсталацията или да ми пада бушона постоянно.
            [I][FONT=Comic Sans MS]NISSAN Terrano II R20 2.7TD '93[/FONT][/I]

            Коментар


            • #7
              От: Инсталация на маза

              Първоначално публикуван от Ясен Преглед на мнение
              Хубаво нещо е диференциалната защита, но за съжаление не всички електроуреди са съвместими с нея. Заваръчната техника е първият заподозрян. Това, разбира се, в общия случай е поправимо, но изисква по-висока компетентност от тази на питащия.
              Тук си много прав, но все пак ако има кой да го консултира ще е много добре (задължителна е по новите наредби, особено за влажни помещения).
              Клуб Ленд Ровър Ентусиастс България
              LR Discovery 1, 1993, 200 TDI с разбит лагер на раздатката към преден кардан 23.10.2009
              Да живееш над възможностите си води до зависимости вместо до независимост.

              Коментар


              • #8
                От: Инсталация на маза

                Първоначално публикуван от nola Преглед на мнение
                Колеги, за сериозна работа си имам гараж и склад с подходящо ел. оборудване. Тука въпроса ми е, ако се налага да мога да ползвам инструментите които притежавам, без да се страхувам, че ще запаля инсталацията или да ми пада бушона постоянно.
                Щом е така, действай както ти написах. Но наистина внимавай да не се удушиш с въглеродния двуокис в мазето.

                Коментар


                • #9
                  От: Инсталация на маза

                  Благодаря за напътствията.
                  [I][FONT=Comic Sans MS]NISSAN Terrano II R20 2.7TD '93[/FONT][/I]

                  Коментар


                  • #10
                    От: Инсталация на маза

                    Я започни първо със вентилацията на мазата че с CO2 си пътъник към камък с надпис!
                    4 квадрата са ти достатъчни за всичко но все пак зависи и от разсътоянието.
                    Знам, че не съм цвете за мирисане, и характера ми не е златен, ма вчера една черна котка кат ми напрай път и си плю три пъти през рамото, зех да се замислям!

                    Коментар


                    • #11
                      От: Инсталация на маза

                      Както бе казано нагоре квадрат=киловат или 4.5А на кв.мм, такаинсталацията ще издържи вечно. Дефектнотокова защита-отлично решение, но не забравяй- всеки голям консуматор (струг, електрожен и др) на собствен бушон. Главния кабел от външното табло до това в мазето- 6 кв.мм. А относно СО то да не забрявяме че е по-тежък от въздуха и вентилатора трябва да смуче отдолу, или да вкарва отгоре свеж въздух, но по добре първото.
                      Ясен: ”в Наречен си лекувам нервите от форумното модериране...”

                      Коментар

                      Активност за темата

                      Свий

                      В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                      Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                      Зареждам...
                      X