Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Горене, предварение - теория?

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • #16
    До: Горене, предварение - теория?

    Дилема нЕма!!!

    Ще се прави!

    И нещата с мойта кола не са много прости. С индуктивен датчик в делкото е - в цял блок. И комутатора са набутали вътре. А центробежния регулатор е под цялата тая история. Ама трябва да го сваля и разглобя, та да преценя какво ще се прави.

    Компютъра за инжекциона си взима тахо сигнал от бобината, и си няма и най-бегла представа къде пръска. Датчици по маховика и тем-подобни няма. Всичките дюзи са вързани успоредно.

    На всички инжекциони ли е така, че нещо друга ми беше представата?
    И какъв е смисъла на "multi point" тогава? Не трябва ли да следи къде е съответния цилиндър и да пръска по време на пълненето? Или това е само в двигателите с директно впръскване (FSI на VW например)?

    Виждал съм на пасат двигател с подобна система, демек инжекцион, с компютър само за инжекциона, и запалване като това - с разпределител. И там ли цъкат едновременно дюзите?

    Иначе и да си го купя, баш за тоя двигател пак седят същите въпроси.
    Интернет експлорър: Безплатно предоставян от Майкрософт тул за сваляне на браузер по избор.

    Коментар


    • #17
      До: Горене, предварение - теория?

      Първоначално публикуван от sparkybg Преглед на мнение
      Разгледах го. Има всичко, от което се интересувах. Страшно ми помогнахте. Мерси!

      Направо баш в десятката!
      Щом се насочи в правилната посока е време да попиташ от къде се взима MegaSquirt и да ти приключват проблемите.
      http://ftp.domainbg.com/ymk/1/11.jpg

      Коментар


      • #18
        До: Горене, предварение - теория?

        Ми то в сайта си пишеше май. Да не би и някой тук да го предлага?

        Ама мерака ми е аз да си го направя. То с пари може, ама не винаги е интересно.

        Аз съм си болен от такава болест от малък още. Оправия нЕма!
        Интернет експлорър: Безплатно предоставян от Майкрософт тул за сваляне на браузер по избор.

        Коментар


        • #19
          До: Горене, предварение - теория?

          Първоначално публикуван от sparkybg Преглед на мнение
          Ми то в сайта си пишеше май. Да не би и някой тук да го предлага?
          Да има ги и тук в различни варианти. Ако решиш питай Соти (нинджа 1) той ще ти обясни подробности. Неговата Кия е такава електроника, управлява и бензина и газта. След настройката на дино теста колата върви значително повече от преди когато беше с оригиналния компютър.
          http://ftp.domainbg.com/ymk/1/11.jpg

          Коментар


          • #20
            До: Горене, предварение - теория?

            Мерси. Ще му пратя едно лично, ако иска да се включи. Така и така сме зачекнали въпроса и ще е полезно и за други.

            Ако пък излезе че се прави реклама на някой, ще си решим въпроса на лично, к'во да се прави.
            Интернет експлорър: Безплатно предоставян от Майкрософт тул за сваляне на браузер по избор.

            Коментар


            • #21
              До: Горене, предварение - теория?

              Не разбирам много от (ел)теория, но практиката я чувам, та ако правилно съм разбрал
              трябва ти колко се измества предварението при различните обороти, тожа можеш да го намириш в програмата на някой "Елконаджия'', но там ще имаш заводските стойности и, ако ти трябва по прецизна настройка и не ти се дажат пари за дино, можеш да си купиш 1 джаджа - струва 100-150лв. (не се сещам за името и - сега ставам), която се слага в колата и зададени килограми показва ускорение от 0 до 100, конски сили и въртящ момент... Другото което се сещам, е че бях пускал 1 тема незнам в ножия или стария форум, в която имаше схема за някакво електронно палене за соц возило, но може да ти хрумне нещо ако видиш схемата, успех...
              VW Beetle 1200-1954/57/59/60/65 VW Beetle 1300-1970/72 / VW Transporter 1500-65 / VW Transporter 1600-74 / VW&Wartburg 4x4 Buggy / Trabant 600 - 62
              SXS-Restorations 0886513079
              Ние, можещите водени от незнаещите, вършим невъзможното за кефа на неблагодарните. И сме направили толкова много, с толкова малко, за толкова дълго време, че сме се квалифицирали да правим всичко от нищо. - К.Иречек

              Коментар


              • #22
                До: Горене, предварение - теория?

                Твойто решение на дилемата се казва Jat Spark.Това устроиство променя кривата на предварението само на гас.Успех

                Коментар


                • #23
                  До: Горене, предварение - теория?

                  Нцхъ... Знам за JetSpark, но вакуумния и центробежния регулатори си остават. А те далеч не са съвършенни. Аз баш тях искам да избегна.

                  Спрял съм се следния вариант: Изключвам вакуумния регулатор. Застопорявам центробежния. Прекъсвам кабела от комутатора до бобината, и той минава през компа. От него взимам данни за оборотите. Данни за вакуума взимам от щатния датчик на инжекциона (по-евтино), или слагам отделен (по-скъпо, но по-добре). Настройката на делкото си остава както си е. Залагам в компа заводските характеристики (имам ги). После отивам на дино стенд (80лв/час) за 1-2 часа и оптимизирам за максимална мощност/въртяш момент при различно натоварване/вакуум и различни обороти.
                  После може да се помисли за корекции за температура на въздуха/двигателя. Данни пак могат да се вземат от щатните датчици.

                  Всичко щатно си остава, и при нужда за 10 минути се възстановява.

                  А тая джаджа за ускорението и мощността връзва ли се някъде, или си има вътрешен датчик за претоварване, и в зависимост от килограмите изчислява кое-как? Има и един момент че не отчита аеродинамиката примерно. Ама може пък и да се вкарва коефициент за тая работа, но тогава трябва да знае скоростта, демек трябва да се върже към километража. Дай някакви подробности/линк да поразгледам ако можеш. Стана ми интересно.
                  Интернет експлорър: Безплатно предоставян от Майкрософт тул за сваляне на браузер по избор.

                  Коментар


                  • #24
                    До: Горене, предварение - теория?

                    Дай някакви подробности/линк да поразгледам ако можеш.http://jethro.viket.net/jetspark/bgver.html

                    Коментар


                    • #25
                      До: Горене, предварение - теория?

                      Първоначално публикуван от Bugman Преглед на мнение
                      ...можеш да си купиш 1 джаджа - струва 100-150лв. (не се сещам за името и - сега ставам), която се слага в колата и зададени килограми показва ускорение от 0 до 100, конски сили и въртящ момент...
                      За това ми трябва инфо. Jetspark-a е ясен.

                      Но все пак линка може на някой друг да свърши работа....
                      Интернет експлорър: Безплатно предоставян от Майкрософт тул за сваляне на браузер по избор.

                      Коментар


                      • #26
                        До: Горене, предварение - теория?

                        Малко размишления по тези въпроси - занимал съм се теоретично доста с проблема, но все не съм стигал до реализацията. Бих се включил с "жива сила и техника" ако го нападнеш фронтално - моите коли също вопият за такива подобрения.

                        Първоначално публикуван от sparkybg Преглед на мнение
                        ...Спрял съм се следния вариант: Изключвам вакуумния регулатор. Застопорявам центробежния...
                        Недостатък - ще си останеш с голяма част от ъгловата грешка на делкото. За да я пребориш, ще си усложниш кода и ще влошиш преходното поведение. След като така и така ще отиваш в посока микроконтролер, защо не си поставиш един датчик за ГМТ и да махнеш делкото изобщо? То е проклет, ужасен детайл. Като ще ползваш 2 бобини, датчик за положение на разпределителния вал няма да ти трябва.

                        Датчикът за ГМТ обикновено живее около маховика, можеш да го взаимстваш от по-новите модели на твоя двигател или да си поиграеш с няколко от други автомобили от някоя морга. Докато си на темата, сложи си и един датчик за броене на зъбите на маховика - този сигнал е полезен с това, че по-бързо ще реагираш на измененията в честотата на въртене, а и ще следиш за качеството на двата сигнала, съпоставяйки ги.

                        В ползата от knock-sensor (датчик за детонации) не съм твърдо убеден, ако всичко това го правиш за себе си. Бензините напоследък май стават, а и ти самият ще си в колата и ще чуеш.

                        Джаджата за ускорение за която се говори в темата се нарича g-tec или нещо подобно, закача се на таблото и е датчик за ускорение + мъничко сметало и евентуално памет. Не се свързва никъде (освен евентуално към лаптоп).

                        Съчиняване на зависимостта на ъгъла от налягане и честота, първо приближение:
                        1. Можеш да използваш характеристиката на делкото, за по-средните режими. То обаче не го бива много в крайните режими (много ниски/много високи честоти и налягания)
                        2. Още реперни точки получаваш от датчика за налягане (местиш ъгъла докато постигнеш най-ниското налягане за дадена честота при ненатоварен двг) и екстраполираш.

                        Така колата ще тръгне нелошо, т.е. поне ще стигне сама до стенда.

                        Коментар


                        • #27
                          До: Горене, предварение - теория?

                          А струва ли си?
                          Защо просто не си поправиш ферозата и да си я караш със здраве за парите които ще хвърлиш за тая джаджа. А парите си заминават, първо пишеше за едни 50 лв а после чета за 2 часа на дино по 80 лв = 160лв + първоначалните 50 лв = 210 до тук, а после се почва един такъв датчик, че едни такива кабели, че той тоя датчик не стана, дай един друг, а, стругар трябвал,о да направи ей тоя фланец, ама то това захранване изгоря при пробите,...... и т.н. Те ония инжинерни екипи дето разработват някоя кола не са много прости, за да се направи нещо винаги има причина, системата която имаш на ферозата може да е малко бъгава ама ще те прибере дори и с прекъсване и хълцане. Съвремените системи като отчетат някоя стойност извън определен порядък просто спират. Незнам дали помниш като на москвича ти изгори кондензатора си бучиш картоф и караш, а после на съвременните самарки като им сдаде багажа транзистора и си е мъртвец. Характеристиката на едно запалване само по себе си е луда работа. Неслучаино в съвремените ECUта влизат и излизат стотици кабелчета, ако перфектната работа ставаше с три кабела още щяхме да си караме москветата.По добре вложи уменията си и енергията да изкараш пари и смени колата с такава с подходящото запалване. Това си е само мое мнение.

                          Коментар


                          • #28
                            До: Горене, предварение - теория?

                            Първоначално публикуван от Джамбазов Преглед на мнение
                            А струва ли си? ....
                            Брей, как смазваш ентусиазма на човека. Разбира се, че няма да стане отведнъж, всички знаем. От твоето изказване се предполагат няколко не-безспорни неща:

                            1. ония ми ти инженерни екипи при производителите решават нашите проблеми - ама... виждаме обратното къде ли не... интересите ни съвпадат само по някои точки.
                            2. на пазара има всичко, трябват само пари - затова ли непрекъснато някой въздиша, че в новия модел нещо е по-добро, а друго са влошили?
                            3. консуматорският подход води до лично удовлетворение - не при всички. За например мен е значително по-съществено това, че съм свършил по-добра работа от професионалистите.

                            Айде, стана офф...

                            Коментар


                            • #29
                              До: Горене, предварение - теория?

                              Ами минал съм по тоя път и сам си достигнах до тия изводи. И аз не вярвах като ми го говореха това. И колегата няма да повярва. Успех с начинанието.

                              Коментар


                              • #30
                                До: Горене, предварение - теория?

                                Първоначално публикуван от Ясен Преглед на мнение
                                Малко размишления по тези въпроси - занимал съм се теоретично доста с проблема, но все не съм стигал до реализацията. Бих се включил с "жива сила и техника" ако го нападнеш фронтално - моите коли също вопият за такива подобрения.
                                Веднага, щом имам нещо за пред хората ще го пусна за обсъждане.


                                Първоначално публикуван от Ясен Преглед на мнение
                                Недостатък - ще си останеш с голяма част от ъгловата грешка на делкото. За да я пребориш, ще си усложниш кода и ще влошиш преходното поведение.
                                От къде ще дойде грешката? След като съм изключил и двата регулатора, то не се ли застопорява? Мойто е вързано директно на разпределителния вал, демек други предавки няма. Кажи по-подробно какво точно имаш в предвид?

                                Първоначално публикуван от Ясен Преглед на мнение
                                След като така и така ще отиваш в посока микроконтролер, защо не си поставиш един датчик за ГМТ и да махнеш делкото изобщо? То е проклет, ужасен детайл. Като ще ползваш 2 бобини, датчик за положение на разпределителния вал няма да ти трябва.
                                И това съм го мислил. Предимството е че ще има по-добро запалване на високи обороти. Даже и варианта "бобина-свещ" съм мислил. Но това мисля да пробвам на по-късен етап, ако преценя че си струва.

                                Първоначално публикуван от Ясен Преглед на мнение
                                Датчикът за ГМТ обикновено живее около маховика, можеш да го взаимстваш от по-новите модели на твоя двигател или да си поиграеш с няколко от други автомобили от някоя морга. Докато си на темата, сложи си и един датчик за броене на зъбите на маховика - този сигнал е полезен с това, че по-бързо ще реагираш на измененията в честотата на въртене, а и ще следиш за качеството на двата сигнала, съпоставяйки ги.
                                Има резон. Те и повечето така ги прават. Обаче скоростта на коляновия вал ще я имам на всеки половин оборот. Може да се направи разбира се, но първо искам да подкарам нещо максимално опростено, и после евентуално ще го доразвивам, ако преценя че има смисъл.

                                Първоначално публикуван от Ясен Преглед на мнение
                                В ползата от knock-sensor (датчик за детонации) не съм твърдо убеден, ако всичко това го правиш за себе си. Бензините напоследък май стават, а и ти самият ще си в колата и ще чуеш.
                                Тук сме на едно мнение. Още повече че е доста играчка и експериментиране докато се накара да работи.

                                Първоначално публикуван от Ясен Преглед на мнение
                                Съчиняване на зависимостта на ъгъла от налягане и честота, първо приближение:
                                1. Можеш да използваш характеристиката на делкото, за по-средните режими. То обаче не го бива много в крайните режими (много ниски/много високи честоти и налягания)
                                2. Още реперни точки получаваш от датчика за налягане (местиш ъгъла докато постигнеш най-ниското налягане за дадена честота при ненатоварен двг) и екстраполираш.

                                Така колата ще тръгне нелошо, т.е. поне ще стигне сама до стенда.
                                Аз и по-горе споменах че като за начало ще използвам фабричните настройки. Дадени са в ремонтното ръководство. И за вакуумния, и за центробежния регулатор.

                                Тя колата и сега си върви, и си е в ред, демек със сигурност ще стигне до дино-стенда (ако изобщо я карам на дино стенд).
                                Като за 17 годишна кола, пружинките на центробежния отдавна не са тия, дето трябва да са. А други е абсурдно да намериш читави. Нито пък им имам характеристиките. Отделно не се знае вакуумния в какво състояние. Варно, че колата е на 90000, обаче съм сигурен, че и двата са далеч от оптималното. Те и по принцип са си компромисни компоненти.

                                Други датчици като за начало няма да слагам. Има си щатни за всичко. Става дума за инжекцион с делко.

                                Тук не става дума за пари. Става въпрос за гъдел. И за чешане на краста. Джипа ми е само за кеф. Имам си новичка кола за другото, а там бърникане от сорта е равно на доста пари, и плащане на някой.
                                Мога да си позволя нов джип, ако реша. Ама не искам. Не е интересно. Пък и за да си купиш истински джип, а не паркетник, нагазваш дълбоко. Пък после ще ми е жал да го вкарам в гората лъскавичък. Все такива.
                                Интернет експлорър: Безплатно предоставян от Майкрософт тул за сваляне на браузер по избор.

                                Коментар

                                Активност за темата

                                Свий

                                В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                                Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                                Зареждам...
                                X