Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Виско муфа на перката-как да разберем дали е изправна?

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • #31
    От: Виско муфа на перката-как да разберем дали е изправна?

    Първоначално публикуван от stefan stoev Преглед на мнение
    Маслото във виско-муфата на охлаждащата перка е същото като това за виско блокаж(шпер) на диференциал(силиконово масло или силиконов гел както го наричат някой).Принципа на действие е почти същия(при тези които аз съм ремонтирал),като няма биметален клапан,а биметална пластина,която притиска или отпуска един щифт като по този начин променя натяга на пластините вътре,и съответно зацепването.Разликата е че при дифа натяга е постоянен, и температурата на силикона се вдига само от механичното триене.Съответно в дифа трябва да няма никакъв въздух а само силикон,а в охлаждащата виско муфа има дадено количество силикон и останалото е въздух.За това когато е стояло неподвижно и силикона се е стекъл в долния край, при палене виското сработва,и след известно време от центробежните сили силикона се разпределя равномерно и то изключва.Пробвал съм да напълня със силикон до горе както при виско-дифовете и ефекта е че виското става постоянно зацепено(в смисъл върти се както при непалена кола).Така с игра в съотношението силикон въздух си направих едно зимно и едно лятно виско.
    Е това вече е нещо логично. Колега ще обясниш ли и принципа на действие - в смисъл кога може да се се спре с прословутия навит вестник и какви са признаците за неработеща правилно виско муфа???
    Volkswagen Touareg 7L 3.0 TDI V6 (224Hp)
    O8867З7I78

    Коментар


    • #32
      От: Виско муфа на перката-как да разберем дали е изправна?

      Вземи налей гореща вода от бойлера около 70 гр. на гъ.а на перката и виж дали дава зор при въртене.При загасен двигател за да не си търсиш пръстите под колата.
      TOYOTA LJ70 3D Common Rail
      TOYOTA BJ40 3.5D
      Венци 0887551059

      Коментар


      • #33
        От: Виско муфа на перката-как да разберем дали е изправна?

        При загасен двигател перката категорично не реагира на температура. Само при въртене.

        Коментар


        • #34
          От: Виско муфа на перката-как да разберем дали е изправна?

          Абеее, ако радиатора е ОК - винаги първо се проверява той на стара кочина и колата не загрява начи виското е в час, ако загрява не е. Кви вестници, списания и прочее полюции ви гонят
          И азъ вамъ г~лю: просите и дастсѧ вамъ: ищите, и ωбрѧщете: толцыте, и ωтверзетсѧ вамъ: всѧкъ бо просѧй прiемлетъ, и ищѧй ωбретаетъ, и толкоущемоу ωтверзетсѧ

          Коментар


          • #35
            От: Виско муфа на перката-как да разберем дали е изправна?

            Oт 2 страници така и не разбрах може или не може да се провери с вестник. При топъл двигател мога да я спра с вестник при повече старание. А колата не ми е давала дори намек за загряване над средата на скалата, при каквито и да е условия.

            Коментар


            • #36
              От: Виско муфа на перката-как да разберем дали е изправна?

              Можеш, разбира се. Само трябва да знаеш какво правиш. За да провериш муфата, трябва не двигателят, а радиаторът да е загрял.

              Коментар


              • #37
                От: Виско муфа на перката-как да разберем дали е изправна?

                Първоначално публикуван от Savador Преглед на мнение
                Е това вече е нещо логично. Колега ще обясниш ли и принципа на действие - в смисъл кога може да се се спре с прословутия навит вестник и какви са признаците за неработеща правилно виско муфа???
                Както вече Ясен каза трябва да знаеш какво правиш.Всичко е много относително.Зависи колко е подгрята колата ,колко ти е дебел вестника и.т.н.Общо взето е до усет.Ако при некарана кола виското се върти без никакво усилие това е сигурен признак че е останало без силикон .Освен това зависи и от самата марка.Силикона е с различна твърдост(агресивност на зацепване)и зависи дадения производител как е изчислил че трябва да се върти виското при него.Аз моя силикон го купих от Мерцедес и на всички слагам от него но ми казаха че има разлика.На МЛ-а който карам никога не съм чувал да му се включи виското(което е оригиналното и не е ремонтирано) а колата не загрява.Значи все пак се охлажда и без виското да е агресивно зацепило.Май май нищо не можах да обясня,ако се наложи ще пробвам пак
                Последно редактирано от stefan stoev; 09-03-13, 22:01. Причина: Правописна грешка

                Коментар


                • #38
                  От: Виско муфа на перката-как да разберем дали е изправна?

                  Преди години имах Е30 324D BMW със виско,никога не съм му чувал вентилатора да включва и никога не е прегрявало,перката си се врътка със някакви обороти както си реши,но безшумно.Авер имаше 124 2,5 мерцедес,пак със виско на вентилатора,е там като включи звучи като реактивен самолет,звукът от трошене на орехи изчезва и вдига яко пепел поради липса на кора под мотора.Явно има значение и какво са сипали във виското.
                  Вива: Което само доказва, че земята е била плоска, преди да я намотаят на глобус...

                  Коментар


                  • #39
                    От: Виско муфа на перката-как да разберем дали е изправна?

                    Та значи малко ъп на темата.Вчера ходихме на екскурзия в пернишкия и трънския район. По А.М. Люлин на отиване с четири човека на големия баир пак започна да загрява.Веднага отбих и извърших проверката с навитите на руло вестници.(имам ги приготвени и само чаках удобен случай)Оказа се, че перката може да се спре с тях.
                    Качихме се криво-ляво и от спускането надолу и по нататък (приблизително 200 км. навъртяни за този ден) колата изобщо не е загрявала повече от нормалното с постоянно включен климатик и зацепено виско на перката(чувах го през целия път).Който е ходил на "Ждрелото на река Ерма" знае какъв е пътя на там.Имам и около 10-15 км по черни пътища в района, и също никакви проблеми.
                    Направи ми впечатление, че всеки път когато загрява спирам да чувам фученето на перката.Проблема е, че изглежда перката от време на време нещо "откача" и спира да работи както трябва.Странното е, че в София по задръстванията и на черен път нямам никакви проблеми.Решил съм да го сменя това "виско" и пак ще пиша за резултатите, макар че някой казват, че при по високи скорости перката не играела роля,а само насрешния въздушен поток.При мен не е така.Именно при висока скорост и натоварване спре ли перката(по някакви си нейни причини) колата започва да загрява.
                    Трите О-та на неудачниците: Оплакване, Оправдаване, Обвиняване.

                    Коментар


                    • #40
                      От: Виско муфа на перката-как да разберем дали е изправна?

                      http://www.kfz-tech.de/Viskoluefter.htm
                      Ето прилично обяснение, как работи пустото виско.
                      Справка моето виско (чисто ново няма 5 000км) на Audi A4 1.9TDI 110 коня AFN, зацепва при температури на околната среда над 30 градуса и то само градско или катерене на баири на ниски предавки, това е понеже площта на радиатора е достатъчно голяма, че да се охлажда антифриза пасивно.Иначе на празен ход се спира но с усилие. Колата се кара душманската понякога извънградско и нямаше никакви проблеми дори и със старата муфа която и на 35 градуса външна температура се спираше с лекота и можеше да се върти сама наобратно.
                      Перката в случая спира защото бързия хладен въздух охлажда пластината на съединителя и той се отпуска. Щом зацепва виското значи най-вероятно нищо му няма, а проблема е някъде другаде, нормално е с висока скорост да не фучи.

                      Коментар

                      Активност за темата

                      Свий

                      В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                      Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                      Зареждам...
                      X