Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Подгряване или охлаждане на масленият филтър

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • Подгряване или охлаждане на масленият филтър

    Здравейте колеги,

    Прави ми впечатление, че на някои коли има фланци при масленият филтър, през които минава антифриза. При това малкият кръг. Та какъв е смисълът от това?

    Да топли или да охлажда маслото?
    Panda Climbing 4x4 1,2MPI FIRE

  • #2
    От: Подгряване или охлаждане на масленият филтър

    При стартиране на мотора антифриза се затопля доста по-бързо от маслото и в случая антифриза топли маслото. Но при екстремни режими маслото се нагрява доста повече от антифриза и тогава антифриза го охлажда. С две думи си е доста полезен тунинг. А и много модели си имат вградени такива топло обменици още в завода производител.

    Коментар


    • #3
      Re: От: Подгряване или охлаждане на масленият филтър

      Ами ако зимата се сложи изолацийка на филтъра, ще има ли някаква полза или ще е по скоро вредно?
      Panda Climbing 4x4 1,2MPI FIRE

      Коментар


      • #4
        От: Подгряване или охлаждане на масленият филтър

        Няма да има особен ефект от това!

        Коментар


        • #5
          От: Подгряване или охлаждане на масленият филтър

          В добавка към написаното от Явор - маслото се охлажда по-бавно от антифриза. Съответно при студено време колата по-дълго време остава с топъл двигател. Тоест - технически не остава с топъл двигател, но като запалиш - двигателят загрява много по-бързо и безболезнено с подгряването на антифриза от топлото масло в обменника. Системката е гениална, и според мен изолирането и през зимата е излишно.

          На сивика D16а двигателите са така, в студено време сутрин маслото загрява по-бързо, после през деня като изгасиш вдигателя - до няколко часа след това като запалиш влиза в нормална температура за отрицателно време, въобще - блага работа си е.
          Издъних се на Тюринг теста

          Коментар


          • #6
            Re: От: Подгряване или охлаждане на масленият филтър

            Първоначално публикуван от Goblin Преглед на мнение
            Системката е гениална, и според мен изолирането и през зимата е излишно.
            Аз имах в предвид, дали има особен смисъл, за зимата да се изолира самият филтър, но на автомобил без топлообменник.
            Panda Climbing 4x4 1,2MPI FIRE

            Коментар


            • #7
              От: Подгряване или охлаждане на масленият филтър

              Не мога да ти кажа, което не знам - не знам. Според мен не е добра идея.

              Когато е вързан към охладителната магистрала, топлообменникът не само подгрява маслото при ниски температури, но го и охлажда при високи. Ако просто го изолираш - само ще грее.

              Не вярвам да стигнеш критични температури на маслото през зимата, но казва ли ти някой. Ако го нямаш този гениален и отдавна забравен уред - термометър за маслото - не си играй.
              Издъних се на Тюринг теста

              Коментар


              • #8
                Re: Подгряване или охлаждане на масленият филтър

                Ок! Благодаря за отговорите!
                Panda Climbing 4x4 1,2MPI FIRE

                Коментар

                Активност за темата

                Свий

                В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                Зареждам...
                X