Обява

Свий
Няма добавени обяви.

На колко градуса под нулата се желира нафтата? Размисли, експерименти.

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • До: На колко градуса под нулата се желира нафтата? Размисли, експерименти.

    Течност за чистачки на MOTOX, последния път.

    Иначе и CarFill-а вони МНОГО повече на спирт, от бъркоча, който сам си приготвям. От тук съдя че или е с метилов, или е с изопропилов. Ама пък изопролипловия има специфичен аромат, дето трудно го бъркам с друго.

    Не съм видял течност за чистачли с гликоли, но може и да бъркам.

    На някои даже си пише на етикета че са с метилов алкохол.
    Интернет експлорър: Безплатно предоставян от Майкрософт тул за сваляне на браузер по избор.

    Коментар


    • До: На колко градуса под нулата се желира нафтата? Размисли, експерименти.

      Тия са луди ...
      Не бе, гликолите са в антифриза, къде в сапуна. Стоят на стъклото мазно и по тях лепне прах. Отврат е.

      Коментар


      • До: На колко градуса под нулата се желира нафтата? Размисли, експерименти.

        Първоначално публикуван от Стефан Преглед на мнение
        Тия са луди ...
        Не бе, гликолите са в антифриза, къде в сапуна. Стоят на стъклото мазно и по тях лепне прах. Отврат е.
        Тези дни се минах с една такава отврат, от Бриколаж. Етанол + етиленгликол, с особена гордост написани на етикета като "безвредни!!!"

        Коментар


        • До: На колко градуса под нулата се желира нафтата? Размисли, експерименти.

          Ми, етанола е безвреден, в смисъл, нали в ракията е същото.
          Мисълта ми беше че месово се продава такова с метанол. А той хем мирише повече, хем е доста по-токсичен, май. За изопропиловия също пишат гръмки надписи по етикетите, че е опасен при вдишване, но не знам там каква е хавата.

          Абе, ти не беше ли химик? Що не ни светнеш кое - що?
          Интернет експлорър: Безплатно предоставян от Майкрософт тул за сваляне на браузер по избор.

          Коментар


          • До: На колко градуса под нулата се желира нафтата? Размисли, експерименти.

            Въпреки, че темата се е поотклонила от дизеловото гориво, аз се сдобих с официален EN 590.
            Понеже копието се дава поименно и се опасявам, че с публикуването на целия стандарт ще навлечем проблеми на собственика на форума и по тази причина, смятам да публикуваме в темата само конкретните цитати, касаещи темата.
            Иначе, преките участници в експеримента могат да се запознаят със стандарта изцяло и по всяко време.
            Зима иде

            Коментар


            • До: На колко градуса под нулата се желира нафтата? Размисли, експерименти.

              Ми светвам ви.

              Алкохоли (едновалентни):

              Изопропиловият е малко-вреден. В смисъл, че човек трябва старателно да се трови с него, а не е вкусен и мирише много специфично. Значително по-скъп от другите два. По-слабо полярен от другите два, използва се като разтворител и почистител за неща с гума. Не разяжда гумата.

              Метиловият е отровен. С около 20г оставаш без зрителен нерв, с около 50-100г - без цялата нервна система. Организмът го преобразува до формалдехид и формиат (мравчена киселина), които са всъщност отровните неща. Използва се като гориво и почти за нищо друго. В големи количества струва горе-долу колкото бензина за същото количество енергия. На вкус и миризма е неотличим от етиловия алкохол, което улеснява отравянето.

              Етиловият - съдържа се в ракията, водката, виното в концентрация, отбелязана на етикета. Отровността - на който колкото му понася. Организмът го преобразува до ацеталдехид и ацетат (оцетна киселина), която после оползотворява по обичайните метаболитни пътища. (Всъщност, точно този механизъм прави отровен метиловия алкохол - той участва в същите процеси, но само донякъде.)

              И трите вещества се смесват неограничено с вода, и после трудно се разделят от водата.

              Гликоли (дву- и повече валентни алкохоли с поне две хидроксилни групи на съседни въглеродни атоми):

              Етиленгликол - горчиво-сладък, отровен. Не знам смъртоносната доза и механизма на отравяне, но над грам-два са опасни. Използва се като антифриз и спирачна течност.

              Пропиленгликол, глицерин - сладък, безвреден. Усвоява се от организма по част от механизма за мазнините, на които е съставна част. Употребява се като антифриз, спирачна течност, подсладител и за други цели. По-скъп от етиленгликола.

              Коментар


              • До: На колко градуса под нулата се желира нафтата? Размисли, експерименти.



                Стефане прав си .... относно стандарта ....
                Кольо "Дупетата вървят и с мастика... "

                Ясен Супер Модератор: "Абе при мене как не увисва?" "хм, представих си Багера по бельо."

                Коментар


                • До: На колко градуса под нулата се желира нафтата? Размисли, експерименти.

                  Започнах да събирам пробите от Бургас. Имам вече от ОМВ. Само че днес бяхме на разходка и работата отече. За да не е подозрително ще събирам на всяко зареждане и ще отнеме време.
                  "...колко ли скучен ми би бил живота без мотоциклета и без прекрасното, истинско усещане за Пътя..." - Бат Димо - R.I.P.

                  Коментар


                  • До: На колко градуса под нулата се желира нафтата? Размисли, експерименти.

                    Първоначално публикуван от huko Преглед на мнение
                    Въпреки, че темата се е поотклонила от дизеловото гориво, аз се сдобих с официален EN 590.
                    Понеже копието се дава поименно и се опасявам, че с публикуването на целия стандарт ще навлечем проблеми на собственика на форума и по тази причина, смятам да публикуваме в темата само конкретните цитати, касаещи темата.
                    Иначе, преките участници в експеримента могат да се запознаят със стандарта изцяло и по всяко време.
                    Трябва EN 116. Там е описано при каква температура дизеловото гориво трябва да е филтрируемо. Нямам представа какво точно пише вътре и как са го интерпретирали у нас, че се е получило -15 гадуса, но в други държави, където се работи по същата директива има изисквания за по-ниски. А в брошурата на оборудване за провеждане на тестове за филтрируемост на дизелово гориво при студени условия, видях текста:


                    In standardized testing, sample cooling ramps in defined steps
                    from a -34ºC base temperature to bath temperatures of
                    –51ºC and –67º (as required by EN 116)


                    Демек, за да отговаря уреда на изискванията на EN 116, то трябва да може да прави тестове до -67 градуса. Значи и такива температури се споменават в директивата... защо в България чуваме само до -15 не знам. Трябва да се види пълния текст.
                    Грамотността е прозорец към интелекта, ако човек не може да усвои дори майчиния си език, то потенциала му за нещо повече е под въпрос.

                    Коментар


                    • До: На колко градуса под нулата се желира нафтата? Размисли, експерименти.

                      Такааа... Разтърсих се малко и успях да хвърля едно око на директивата. Трябваше само да се сетя кой да питам, по разбираеми причини обаче не мога да я публикувам, така че ще преразкажа.

                      Там има две таблици относно филтрируемоста на дизелово гориво при ниска температура. В едната има 6 класа (A, B, C, D, E и F) за страни със стандартни климатични условия и още 5 класа (0, 1, 2, 3 и 4) за стани със арктически или по-тежък зимен климат.

                      Изискванията са:
                      class A - 5 градуса
                      class B - 0 градуса
                      class C - -5 градуса
                      class D - -10 градуса
                      class E - -15 градуса
                      class F - -20 градуса

                      class 0 - -20 градуса
                      class 1 - -26 градуса
                      class 2 - -32 градуса
                      class 3 - -38 градуса
                      class 4 - -44 градуса

                      Изискванията в евродирективата са всяка страна сама да се допита до собствения си метеорологичен институт и да определи лятна нафта от първата таблица и зимна нафта от първата или втората таблица. След което там да се продава само нафта обозначена със съответния клас и съответно тя да отговаря на него.

                      Така че май не трябва да закачаме ЕС в случая, те са предвидили възможност изискване за продажба на нафта, която да замръзва на -44 градуса... По-скоро трябва да питаме нашия мил и роден БАН, защо аждеба са ни класифицирали, като страна с доста лек зимен климат и изискването е за клас Е дизелово гориво. Айде, дори да не се бутаме във втората таблица, въпреки многото ни планини, ама и в първата има мегдан да е поне за клас F -20 градуса.
                      Грамотността е прозорец към интелекта, ако човек не може да усвои дори майчиния си език, то потенциала му за нещо повече е под въпрос.

                      Коментар


                      • До: На колко градуса под нулата се желира нафтата? Размисли, експерименти.

                        Първоначално публикуван от mbenz
                        Имах конкретни питания-към кого да се обърна,и с какво да помогна,щото не съм от клавиатурните фенове,ама отговор-йок!
                        Ок-щом съм подразнил някой с нещо(с какво ли?) спирам да пиша по темата(и изобщо) и изчезвам!
                        Ако модераторите преценят да ми затрият отговора,а и всичките ми писания тук!
                        Поздрави и лека вечер!
                        Я не се сърди за нищо. Румен сигурно си има и друга работа. А като е казал че ще пробва всичко няма съмнение. Засега бърза работа нямаме. Основното го знаеме - alpin dizel и RS antigel.

                        Коментар


                        • До: На колко градуса под нулата се желира нафтата? Размисли, експерименти.

                          Гледам го тоя Алпин дизел от средата на темата и... Хубаво, ама моя трактор с т'ва гориво хич не върви и пуши яко черно...А виж, с лукойлското е съвсем друго положението...Нещо, цетанови числа, т'ва он'ва...

                          Коментар


                          • До: На колко градуса под нулата се желира нафтата? Размисли, експерименти.

                            Първоначално публикуван от Lazar Преглед на мнение
                            Гледам го тоя Алпин дизел от средата на темата и... Хубаво, ама моя трактор с т'ва гориво хич не върви и пуши яко черно...А виж, с лукойлското е съвсем друго положението...Нещо, цетанови числа, т'ва он'ва...
                            Стига бе! Аз още не съм зареждал. Слагах бензин и се реже яко Утре мислех да пълня с Алпин дизел.

                            Коментар


                            • До: На колко градуса под нулата се желира нафтата? Размисли, експерименти.

                              Първоначално публикуван от Lazar Преглед на мнение
                              Гледам го тоя Алпин дизел от средата на темата и... Хубаво, ама моя трактор с т'ва гориво хич не върви и пуши яко черно...А виж, с лукойлското е съвсем друго положението...Нещо, цетанови числа, т'ва он'ва...
                              Сега ми светна!
                              Високото цетаново число и ниската температура на замръзване всъщност са малко противоречащи си неща. Чисто химически, високо цетаново число имат въглеводородите с дълга права верига (примерно цетан), а ниско - тези с къса и разклонена (примерно изооктан). Е да, ама точно дългите и прави се смръзват най-лесно.

                              Разбира се, правилото не е абсолютно, убеден съм, че има начин да се произведе зимна нафта с високо цетаново число. Само че вероятно трябва нещо да се инвестира, нещо да се контролира, изобщо да се направи някакъв компромис с парите. Който не се прави доброволно.

                              Коментар


                              • До: На колко градуса под нулата се желира нафтата? Размисли, експерименти.

                                Аха, иди ме накарай да си сипя от алпин дизела, вместо от лукойл 2:1 нафта + бензин...А съм карал и 50:50 нафта бензин, обаче плюс 2 литра двутактово масло ...

                                Коментар

                                Активност за темата

                                Свий

                                В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                                Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                                Зареждам...
                                X