Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Спецификации за трансмисионно масло

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • #46
    От: Re: От: Re: От: Re: Спецификации за трансмисионно масло

    Първоначално публикуван от Ясен Преглед на мнение
    Да. При това - нарочно.

    Проблемът особено ярко изпъкваше върху Лада Самара. Поради липсата на масло, което да удовлетворява едновременно GL4 и GL5, в скоростите на Самара се наливаше моторно, 15W40.
    Че аз 3 години я карах със същото, дето наливах в двигателя. Така ми беше казано, и такова сипвах. Въобще не съм и поглеждал спецификации и подобни истории.
    Интернет експлорър: Безплатно предоставян от Майкрософт тул за сваляне на браузер по избор.

    Коментар


    • #47
      От: Re: От: Re: От: Re: Спецификации за трансмисионно масло

      Първоначално публикуван от sparkybg Преглед на мнение
      Че аз 3 години я карах със същото, дето наливах в двигателя. Така ми беше казано, и такова сипвах. Въобще не съм и поглеждал спецификации и подобни истории.
      Точно това и аз казах. За тази кутия правилното масло е GL4, просто в Русия такова 80-те години нямаше, поради което по спецификация е било моторно. После са сменили спецификацията.

      Коментар


      • #48
        От: Спецификации за трансмисионно масло

        Фронтерите заводско са с 10В 40, и такова предписват за наливане.Не мога да разбера с какво са по-сложни или по-прости другите скоростни кутии.Не говорим за автомобили от Формула 1 или Краз-ове.Струва ми се че само вискозитета е важен.Лично мнение.Преди 15г масово карахме двутактови машини с най-евтиното 4-тактово масло,и М10 беше униврсално за всичко.
        Последно редактирано от //Радо//; 14-12-10, 19:52.
        Sent from my Nokia s fenerche

        Коментар


        • #49
          От: Спецификации за трансмисионно масло

          Първоначално публикуван от Р.Якимов Преглед на мнение
          Фронтерите заводско са с 10В 40, и такова предписват за наливане.Не мога да разбера с какво са по-сложни или по-прости другите скоростни кутии.Не говорим за автомобили от Формула 1 или Краз-ове.Струва ми се че само вискозитета е важен.Лично мнение.
          Проблемът е абсолютно същия, като Лада Самара по-горе. Фронтерската трансмисия също е леко изпреварила времето си, поне по отношение на маслата.

          Иначе, вискозитетът на моторното 10W40 е приблизително същия, като на трансмисионното 80W90 (единиците са различни, а маслата - не толкова). Въпросът е, какво друго може/не може маслото.

          Коментар


          • #50
            От: Спецификации за трансмисионно масло

            Вярно, че щом са правени изследвания в областта и има нови продукти,има подобрения в качеството,но разликата в състава на маслото и в частност ресурса на машинния възел който се смазва,ще се прояви в по-специални от към натоварване машини (температура,обороти,миниатюрни или много големи възли).
            Sent from my Nokia s fenerche

            Коментар


            • #51
              От: Спецификации за трансмисионно масло

              Нямам Фронтера, за да направя експеримента, но при Самара замяната на моторното масло (което производителят предписва за кутията) със модерно трансмисионно масло (което производителят предписва в по-нови версии на предписанията) практически утроява ресурса на скоростната кутия. Предполагам, че и във Фронтера ще се случи същото.

              Моторното масло в трансмисия се слага от немай-къде, а не защото е намислено за там. Това не е въпрос на изследване, а на проектиране.

              Коментар


              • #52
                От: Спецификации за трансмисионно масло

                За същото се пулих и аз на времето когато един колега си купи Isuzu Trooper, мисля беше 87-8 г., и ми показа инструкция препоръчваща двигателно масло за СК и РК но трансмисионно за заден диф. Не си спомням стойности на препоръчаните масла, но наистина много ме учуди. Двигателните масла имат качества които са напълно излишни в един редуктор. Реших че им е трябвало толкова тънко масло каквото трансмисионно не съществува, и за това - двигателно.
                Друг пример - на моята Спаска (Рено Еспейс 2.1ТД от 87г.) и е препоръчано GL5 за СК (значи и тогава е имало GL...), но всеки може да разбере защо - надлъжен двигател на предно предаване и съвсем истински пиньон и корона на дифа в кутията.
                А как ли я караха онези недоразумения с общ картер? Впрочем и днес май моторите си плицицат с едно масло и двигателя и скоростите, че и съединителя вътре.

                Коментар


                • #53
                  От: Спецификации за трансмисионно масло

                  Първоначално публикуван от MAP Преглед на мнение
                  За същото се пулих и аз на времето когато един колега си купи Isuzu Trooper, мисля беше 87-8 г., и ми показа инструкция препоръчваща двигателно масло за СК и РК но трансмисионно за заден диф. Не си спомням стойности на препоръчаните масла, но наистина много ме учуди. Двигателните масла имат качества които са напълно излишни в един редуктор. Реших че им е трябвало толкова тънко масло каквото трансмисионно не съществува, и за това - двигателно.
                  Друг пример - на моята Спаска (Рено Еспейс 2.1ТД от 87г.) и е препоръчано GL5 за СК (значи и тогава е имало GL...), но всеки може да разбере защо - надлъжен двигател на предно предаване и съвсем истински пиньон и корона на дифа в кутията.
                  А как ли я караха онези недоразумения с общ картер? Впрочем и днес май моторите си плицицат с едно масло и двигателя и скоростите, че и съединителя вътре.
                  Мойта е 96г. и по законите на логиката,би следвало да предпишат нещо с 10лв. по-скъпо на литър.Не вярвам Исузу Родео същата година да му предписват нещо друго, а Орел двигателно.Пък първото нали е от Япония-не вярвам да не са открили трансмисионното масло.
                  Sent from my Nokia s fenerche

                  Коментар


                  • #54
                    От: Спецификации за трансмисионно масло

                    Видях темата и искам да попитам, някой използвал ли е масло за скоростна кутия на Dparts. На бутилката пише, че е GL5(GL4) и в магазина ми обясниха, че покрива и двата стандарта. Джипката ми е Витара 1,6 16 винтила. Ако някой е използвал такова масло или пък е чул някакви отзиви от него, да сподели.

                    Коментар


                    • #55
                      От: Спецификации за трансмисионно масло

                      Гледах едно трансмисионно масло на D-parts 75W90, на което пише, че е GL-5(GL-4). Искам да го сложа в скоростната кутия на Витара 94 година. Някой има ли представа дали може да се използва масло с тази спецификация, тъй като на Витарата дават за скоростна кутия GL-4 и дали някой е чувал за тези масла. Някакви отзиви за тях евентуално.

                      Коментар


                      • #56
                        От: Спецификации за трансмисионно масло

                        GL4 има по-ниски противозадирни качества от GL5. Според конструкцията някои кутии и предвания (диференциали, червяци) имат изисквания за едното, други за другото. Може да се заменят, но вредите са според конкретния случай и който е добър в изследователските методи, да си води записки за резултата - тогава ще имаме добри отговори за замяната.
                        Общата препоръка е GL5 да се полва при предавки с плъзгане. Ключово определение е осите на валовете да не се пресичат и да не са успоредни. Като не се пресичат, това значи, че имаме приплъзване между металните повърхности, вместо по-безобидното търкаляне. Две цилиндрични зъбни колела са с търкаляне, един червяк е с плъзгане.

                        Проблемът GL5 - където е необходимо и предвидено (!) да има някакво триене не е добре да се слага масло с добавки против триене. Някакви възражения? Остър пример - съединителите в маслена баня. Примерно на стар мотор, може би и на по-нов - но нямам опит с такъв. С GL5 просто не върви, с масло с ниски противозадирни качества върви. Този върпос стои за синхронизаторите в кутиите и затова си има масла чисто GL4.
                        В скоростните ви кутии няма червяци и конусни предавки с непресичащи се оси - това е причината.

                        Грубо обобщено маслото намалява по два начина - като по хидравличен начин прави маслен клин, и като прави повърхностите мазни. Хидравличният маслен клин зависи най-много от вискозитета. Маслото не може да излезе достатъчно бързо между двете повърхности и така те не се допират и няма проблеми.
                        Мазането с "мазност" е друго нещо. Нещо като разликата между захарен сироп и стопена мас - маста поддръжа безпроблемно плъзгане много повече от захарен сироп със същия вискозитет.
                        За сега толкова, че не пиша подредено и трудно ще се чете. То това е и повечето по темата, всъщност. По-нагоре прочетох други твърдения - че само вискозитета определя здравината на масления слой, ..., .... - с маслата трябва да се внимава. Опаковките подвеждат, трябват добри квалифицирани монтьори за истината.

                        Коментар


                        • #57
                          От: Спецификации за трансмисионно масло

                          Първоначално публикуван от lodkar Преглед на мнение
                          ...Този върпос стои за синхронизаторите в кутиите и затова си има масла чисто GL4.
                          За синхронизаторите стои въпроса с корозиране от GL5, защото са от цветни метали. От по-добрите качества останали качества на GL-5 може само да им е по-добре. И двете ми джипки са с масло GL-4+GL-5 в скоростите. Няма разлика и няма проблем преди и след смяна вече няколко години и няколко десетки хиляди километри.
                          Интернет експлорър: Безплатно предоставян от Майкрософт тул за сваляне на браузер по избор.

                          Коментар


                          • #58
                            От: Спецификации за трансмисионно масло

                            Според мен си остава една забележка, че GL5 не може да замени GL4 в случаите на фрикционни елементи в маслената баня, освен при изрична препоръка от производител.
                            И втора забележка - за изправни механизми става дума. Интересно изключение е икономическа (такава, за която не си струва да се ремонтира до нормално състояние) скоростна кутия, пълна с продукти на износването. Тогава ГЛ5 ще забави разрухата.

                            Сега прочетох малко за корозията. За съжаление пак във форум - наличието на повече противозадирни добавки води до повишена химическа активност към бронзовите детайли. С няколко уточнения в добавка. Това е начинът на защита, чрез реакция с защитаваните детайли. И казаното от мен, че след като няма плъзгане под висок товар, няма и нужда от ЕП масла GL5. В скоростните кутии на колите в 99,99..% нямаме хипоидни или червячни предавки.
                            Между другото, за добавките имам спомени, че са до 1,5% в GL4 и до 7% за GL5, сходни или еднакви по състав.

                            Коментар


                            • #59
                              От: Спецификации за трансмисионно масло

                              Добавките през годините са различни. В различните масла - също. Както споменах, има масла, дето отговарят и на двете спецификации, като често и цената им е х2, от които нито една обикновена скоростна кутия няма да пострада, а напротив - ще и е по-добре. GL4+GL5 няма да работи по-добре от само GL-4, само в определени специфични случаи, за които и ти си споменал. Само че в автомобилните възли с такива вътрешности обикновено се ползва или масло като за автоматични скоростни кутии (например Dextron и сие), или точно указано специфично за дадения производител масло. Изключенията поне при автомобилите са рядкост. Върху мотори нямам наблюдение.

                              ПП: А триене при работа има при всяка зъбна предавка. Хипоидните просто си имат своите специфики.
                              Интернет експлорър: Безплатно предоставян от Майкрософт тул за сваляне на браузер по избор.

                              Коментар


                              • #60
                                От: Спецификации за трансмисионно масло

                                Добре, да уточня че става дума за миризливите органични съединения със сяра. В ползваните от мен масла на пазара има от тях, от десетки години насам, не съм видял различно. Ти знаеш ли някое да видим състава?
                                Аз засега ще наливам и препоръчвам GL4, след като е завоски посочено и го има по магазините. GL5 не е просто за всички случаи на триене - то е за точно определен вид триене и предавки. Пише го изрично дори в документацията на тези масла и в описанието на стандарта. Говорим за плъзгане под товар - това го няма в скоростните кутии на автомобили обща употреба. Решението е специфично според конкретната конструкция на синхронизаторите.
                                GL4/GL5 комбинирано не мога да коментирам, но не мога и да се доверя на информацията от продавачите без да проверя.

                                Коментар

                                Активност за темата

                                Свий

                                В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                                Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                                Зареждам...
                                X