Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Използване на бензин 100 окт. вместо 95. Плюсове и минуси.

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • #16
    До: Използване на бензин 100 окт. вместо 95. Плюсове и минуси.

    RON = Research Octane Number - октаново число, измерено по изследователския метод. В България (и Европа) на колонките пише точно това число.

    MON = Motor Octane Number - октаново число, измерено по моторния метод. Методът е като другия, но на тестовия мотор му се дава повече зор и по-малко охлаждане.

    За съвременните бензини MON е по-малко от RON с 8-12 единици. Двете отразяват поведението на двигателя в различни режими.

    В САЩ май по колонките пишат средното между двете - PON (Pump Octane Number) (не съм сигурен). Техните горива са си друга бира.

    Коментар


    • #17
      До: Използване на бензин 100 окт. вместо 95. Плюсове и минуси.

      В САЩ е точно средното между двете. Българският 98 тук се води 93.
      Бензините им са блъскани с всякакъв бълвоч. 12% етанол, кислород (окислородени ли ще се каже ).
      Преди време пазарувах машини за България и питах дилъра за бензина, той ми каза "Ей, ако върви с тукашната помия - там ще лети"
      Издъних се на Тюринг теста

      Коментар


      • #18
        До: Използване на бензин 100 окт. вместо 95. Плюсове и минуси.

        Първоначално публикуван от churov Преглед на мнение
        За ШЕЛ не искам и да чуя.От там не купувам и за резачката за дърва. ПОлзвам 100 OMV или 98 на Лук Ойл( Лук ойл , не Лук Ойл-Петрол)
        Защо са ви толкова лоши впечатленията от ШЕЛ? Мислех, че всички големи вериги си държат поне малко на качеството. Аз заредих вчера от там малко В-пауер Рейсинг за проба. Наистина, усеща се разлика. Малка е но се усеща, пък и съм изминал само 30км.
        Panda Climbing 4x4 1,2MPI FIRE

        Коментар


        • #19
          До: Използване на бензин 100 окт. вместо 95. Плюсове и минуси.

          Първоначално публикуван от Ясен Преглед на мнение
          Оф, колко съм се разписал, после ще ги подредя.

          Окончателен извод - на кола, направена за 95, сипвай колкото искаш по-високооктанов. На по-стара кола, провери при знаещите дали не настъпваш Мотика 2 или Мотика 1. И пак сипвай, щом ти е от сърце.
          Наистина мнението на В.Петров е от раздела за УАЗ, където доста се порових. Там е обменен особенно голям опит м/у участниците. Нещата вече ся ясни благодарение на вас. Но имам още един, може би малко безмислен въпрос, но все пак.
          Имали някаква опасност за гумените съединения и маркучи, ако добавките в горивото се предозират? Нали навсякъде слагат добавки, в по-скъпото гориво!
          Panda Climbing 4x4 1,2MPI FIRE

          Коментар


          • #20
            До: Използване на бензин 100 окт. вместо 95. Плюсове и минуси.

            Не бери грижа, ако става дума за гориво, продавано на бензиностанция. Максимумът, който може да стане, е да вдигне боклуците от дъното на казана и да ги заведе във филтъра за гориво. Тя цялата история с добавките е малко мътна, ама не ми се отваря наново стария спор що е добавка и в коя канализация да я излеем.

            Пак личен опит: бях свършил всякакви горива, пътувах с Нива. Друг участник в колоната, ми отсипа от своя резервоар 2 литра адска смес, с която кара по състезания и в която (може би) преобладаваше бензинът. Със сигурност имаше и нитрометан, и метанол, и тетраетилолово, и толуол, и 2Т масло. Имаше цвят на мляко. Е, нищо не и стана на колата. Т.е. стана и, но за съжаление приключи като свършиха тези двата литра. Нито филтри се задръстиха, нито на уплътненията им стана нещо, нито на мембраните, нито на шантавия компютър, който управлява карбуратора.

            Коментар


            • #21
              До: Използване на бензин 100 окт. вместо 95. Плюсове и минуси.

              Първоначално публикуван от Danchojn Преглед на мнение
              Защо са ви толкова лоши впечатленията от ШЕЛ? Мислех, че всички големи вериги си държат поне малко на качеството...............
              Бензинът , който излиза за всички бензиностанции в България е един и същ, за едно и също октаново число.
              От тук започват кражбите, дължащи се на разхайтеност на персонала.
              Крадат шофьорите, нали се сещаш, че никой няма да им кара тир, за някакви си 1000 лева. Освен фира която се пести, те спират на някоя малка селска бензиностанцийка, на баджанака и разтоварват 200 - 300 литра бензин и доливат някакъв евтин бълвоч.
              След това краде самият персонал, например, хвърля се един голям камък в резервоара, може и чувалче цимент, и се отлива гориво.Някъде даже и доливат вода.
              Бае се на апаратите с тел, клещи, магнити и прочее.
              Качеството единствено зависи от дисциплината.
              Самите шефове на големи вериги, нямат интерес да развалят качеството. Въпроса е каква дисциплина могат да осигурят.
              Та Шел, нямат сателитна връзка, - като например Лукойл, нямат и GPS с мобилна връзка, да предава координатите на камиона във всеки момент, следователно са отворени за зулуми. И стават злоупотреби. Това означава, че нямаш гаранция за качество. Може да е добре, може да не е ,зависи колко е крадлив персонала на конкретната бензиностанция. По принцип в малките градове, хората си пазят реномето и няма проблеми, но в големите - ужас.
              Не ми пука за лака , а за пропуснатите приключения ))

              Коментар


              • #22
                До: Използване на бензин 100 окт. вместо 95. Плюсове и минуси.

                Благодаря на всички за добрите отговори!

                Поздрави!
                Panda Climbing 4x4 1,2MPI FIRE

                Коментар


                • #23
                  До: Използване на бензин 100 окт. вместо 95. Плюсове и минуси.

                  Първоначално публикуван от Goblin Преглед на мнение
                  В САЩ е точно средното между двете. Българският 98 тук се води 93.
                  Бензините им са блъскани с всякакъв бълвоч. 12% етанол, кислород (окислородени ли ще се каже ).
                  Преди време пазарувах машини за България и питах дилъра за бензина, той ми каза "Ей, ако върви с тукашната помия - там ще лети"
                  Имам Джип Гранд Чироки, 4.7V8 произведен през далечната 1999 г. на миналия век и според книжката му е предназначен да се храни с бензин 87 октана. Според мой приятел който има същия джип и докато го е изало А 92 го е поил с този бензин и джипа е бил много много доволен. Според него с колкото по-нискооктанов бензин го нахраниш-толкова по-добре върви.
                  Но има различни мнения:
                  Първоначално публикуван от Danchojn Преглед на мнение
                  А ето какво е казал по въпроса колегата Венцислав Петров.

                  "Всеки двигател е предназначен за конкретен бензин. Сипването на по-високо-октанов бензин от необходимото не само че няма да доведе до по-добра работа а точно обратното... Но понеже с по-високо-октанов бензин двигателя започва да работи по-тихо повечето хора си мислят че работи по-добре..."

                  а от долното мнение съм копнал само това, което касае моя случай:

                  Първоначално публикуван от Ясен Преглед на мнение
                  Ето ти и малко отговори:

                  1. ................

                  2. ...............

                  3. ...............

                  4. Това, за което не се сещаш: всички експлоатационни ръководства, които съм виждал, звучат примерно така: "да се използва автомобилно карбураторно гориво (бензин) с октаново число минимум 93". Никой не обсъжда горната граница.

                  ....................................

                  Общ извод: колата няма да ти се разсърди на скъп бензин. Ако управлението на двигателя е достатъчно интелигентно, даже ще получиш малко повишение в мощността и малка икономия, която едва ли ще превиши разликата в цената. Ако запалването е оптимално настроено за газово гориво, резервният бензин задължително трябва да е от по-скъпия.

                  Забележка: Октановото число има малко общо със самозапалването. То е оценка само на способността на бензина да преминава от обикновено към детонационно горене, след като вече е запален (например от искра в свещта). Което е различно от самозапалване.


                  Първоначално публикуван от Ясен Преглед на мнение
                  RON = Research Octane Number - октаново число, измерено по изследователския метод. В България (и Европа) на колонките пише точно това число.

                  MON = Motor Octane Number - октаново число, измерено по моторния метод. Методът е като другия, но на тестовия мотор му се дава повече зор и по-малко охлаждане.

                  За съвременните бензини MON е по-малко от RON с 8-12 единици. Двете отразяват поведението на двигателя в различни режими.

                  В САЩ май по колонките пишат средното между двете - PON (Pump Octane Number) (не съм сигурен). Техните горива са си друга бира.
                  И друго: т.к. джипа ми има склонност към прегряване, когато температурата навън е над 30 "C и дърпам ремарке, причината била или, че е бил предназначен за "студени" страни или, че не го карам с указания в ръководството бензин.

                  И така въпросът ми е: Мога ли да храня джипа с А98 и той с какво ще ми се отблагодари.
                  Човешко е да се греши... Но това че грешиш, още не означава, че си станал ЧОВЕК!

                  "Когато някой не може да направи нещо, поради недостатък на сили, той вини за това случая."

                  Коментар


                  • #24
                    До: Използване на бензин 100 окт. вместо 95. Плюсове и минуси.

                    Американският бензин 87 би трявбало да прилича на нашия 92, но съответствието не е абсолютно.

                    Понеже не познавам този двигател, дай малко сведения:

                    - карбуратор, моноинжекционен, многоточков инжекционен? 1999-та са правили какво ли не.
                    - (ако знаеш) има ли knock-sensor някъде по двигателя?
                    - чувал ли си някога детонационен звън в този двигател?

                    Причината за всяко прегряване трябва да се търси първо в охладителната уредба (замърсяване вътре и вън, запушвания, проблеми с включването на ел. перка или "тунинг" по въздуховода около перката). Тя трябва да има достатъчен резерв, особено на високопроходима машина. 30 градуса околна температура и ремарке не са никакви оправдания за прегряване. Други възможни причини са проблеми в управлението на двигателя (ъгъл на запалване, качество на сместа) или прекомерно износване.

                    Не е невъзможно, но е много малко вероятно, да прегрява заради високооктанов бензин.

                    Извън това: ако приемем, че е сметната за бензин 92RON (приблизително 87PON), значи бензин 95, с който сега я зареждаш, вече има значителен резерв от детонационна устойчивост. 98 най-вероятно ще се държи по абсолютно същия начин, както и 95. Моето мнение е, че не си струва да опитваш. Но няма и да навреди.

                    Коментар


                    • #25
                      До: Използване на бензин 100 окт. вместо 95. Плюсове и минуси.

                      http://www.btinternet.com/~madmole/R...RONMONPON.html

                      Нашият бензин е в графа RON, щатският е в графа PON
                      Издъних се на Тюринг теста

                      Коментар


                      • #26
                        До: Използване на бензин 100 окт. вместо 95. Плюсове и минуси.

                        Имайте си и едно на ум, че по нашите бензиностанции 95RON, може да варира с няколко цифрички надолу и без да го обръщаш в PON...
                        Грамотността е прозорец към интелекта, ако човек не може да усвои дори майчиния си език, то потенциала му за нещо повече е под въпрос.

                        Коментар


                        • #27
                          До: Използване на бензин 100 окт. вместо 95. Плюсове и минуси.

                          Първоначално публикуван от Goblin Преглед на мнение
                          http://www.btinternet.com/~madmole/R...RONMONPON.html

                          Нашият бензин е в графа RON, щатският е в графа PON
                          Табличката е само за бегла ориентация между европейски и американски бензини, пълно съответствие наистина няма. В статийката авторът намеква, че MON на европейските бензини не се контролира, което е категорично невярно - чувствителността им е нормирана в стандартите.

                          Коментар


                          • #28
                            До: Използване на бензин 100 окт. вместо 95. Плюсове и минуси.

                            Първоначално публикуван от Ясен Преглед на мнение
                            Американският бензин 87 би трявбало да прилича на нашия 92, но съответствието не е абсолютно.

                            Понеже не познавам този двигател, дай малко сведения:

                            - карбуратор, моноинжекционен, многоточков инжекционен? 1999-та са правили какво ли не.
                            - (ако знаеш) има ли knock-sensor някъде по двигателя?
                            - чувал ли си някога детонационен звън в този двигател?

                            Причината за всяко прегряване трябва да се търси първо в охладителната уредба (замърсяване вътре и вън, запушвания, проблеми с включването на ел. перка или "тунинг" по въздуховода около перката). Тя трябва да има достатъчен резерв, особено на високопроходима машина. 30 градуса околна температура и ремарке не са никакви оправдания за прегряване. Други възможни причини са проблеми в управлението на двигателя (ъгъл на запалване, качество на сместа) или прекомерно износване.

                            Не е невъзможно, но е много малко вероятно, да прегрява заради високооктанов бензин.

                            Извън това: ако приемем, че е сметната за бензин 92RON (приблизително 87PON), значи бензин 95, с който сега я зареждаш, вече има значителен резерв от детонационна устойчивост. 98 най-вероятно ще се държи по абсолютно същия начин, както и 95. Моето мнение е, че не си струва да опитваш. Но няма и да навреди.

                            Двигателя е 8 цил с компютърно управляем многоточков инжекцион. Не знам дали има датчик за детонация, но независимо колко е прегрял никога ни съм чувал ни най -малка следа от детонационно горене, т.е. "не му чука аванса"
                            Ще опитам, интересно ми е дали ще има някаква промяна, и във "вървене" и в разход, а за загряването мисля, че съм проверил почти всичко, но това е друга тема.
                            Човешко е да се греши... Но това че грешиш, още не означава, че си станал ЧОВЕК!

                            "Когато някой не може да направи нещо, поради недостатък на сили, той вини за това случая."

                            Коментар


                            • #29
                              До: Използване на бензин 100 окт. вместо 95. Плюсове и минуси.

                              За качествата на бензина и октановото число има изписано доста . Който иска да потърси на "октаново число" в GOOGLE !
                              Важното е друго : НЕ СЕ ЗАБЛУЖДАВАЙТЕ ЧЕ БЕНЗИН 95 ОКТАНА В ЕВРОПА Е РАВЕН НА БЕНЗИН 95 ОКТАНА В БЪЛГАРИЯ !!!
                              Преди години си купих едно BMW 525 турбодизел и тръгнах на самоход от Германия. Човекът от когото го купих познаваше добре соцлагера и на изпроводяк ми каза : " Ще върви спокойно с 200 по магистралата , докато заредиш в Унгария" ...Излезе прав - в Унгария ми беше първото зареждане в бившия соц и сякаш в колата седна Дявола...
                              С бензина е същото . От рафинерия до рафинерия има огромна разлика. Ние сме известни с едни от най-некачествените горива( изключвам Русия и Ирак ).
                              "Гяволъка" в производството на бензин не е само в отношението на изооктана и изохептана , а в голяма степен от ДОБАВКИТЕ , т.е. нещата не се свеждат само до крекинг процеса. Като се има предвид че до известна степен технологията е търговска тайна ,
                              като се има предвид и че в Бургас спестяват част от нещата , на мен ми е писнало от спорове от рода на : "Шел не струва , аз съм на ОМВ. Или : ОМВ е боклук , аз зареждам само от ЛУКОЙЛ "
                              Абе пичове : от къде зареждат бензиностанциите на ЛУКОЙ и ШЕЛ ?!
                              От една и съща тръба ! Е не може повсеместно тарикатите на бензиностанциите да "кръщават" горивото , а рафинерията на Лукойл да е невинна !
                              Та само от тази гледна точка по-добре е ако в инструкцията на автомобила пише бензин 95 , ако зареждаме българско гориво автоматично отговаря на 98 октана ...Ако не помага , поне не вреди.
                              Иначе единствено лошо е примерно ако вместо 95 му сипваш 92
                              Топлата вода е открита случайно само първия път . Всички последващи опити за нейното преоткриване са умишлени , упорити и целенасочени.

                              Коментар


                              • #30
                                До: Използване на бензин 100 окт. вместо 95. Плюсове и минуси.

                                Първоначално публикуван от s_s1 Преглед на мнение
                                Двигателя е 8 цил с компютърно управляем многоточков инжекцион...ни най -малка следа от детонационно горене...
                                Щом е така, има смисъл да се пробва и 98. Смело наливай.

                                Коментар

                                Активност за темата

                                Свий

                                В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                                Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                                Зареждам...
                                X