Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Отровни ли са изпаренията на гасената солна киселина?

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • #16
    До: Отровни ли са изпаренията на гасената солна киселина?

    Първоначално публикуван от Ясен Преглед на мнение

    С една дума - работете на проветриво, не яжте цинка, не пийте солната киселина и се измийте след работа. Никакви специални мерки не трябват.
    Сто процента вярно!
    Парите при запояване, предизвикват много гаден вкус в устата.А петноата по дрехите не се чистят.
    Ferrum dum ignis candet cudendum est.

    Коментар


    • #17
      До: Отровни ли са изпаренията на гасената солна киселина?

      Първоначално публикуван от Ясен Преглед на мнение
      И угасена вар няма, чисто химически. Тя не гори. И за варта, и за солната киселина "гасенето" е професионален жаргон.
      И тук бъркаш,гасената вар е Ca(OH)2 (пише го в учебниците по химия),А негасената вар е СаО...пак чисто химически...
      Виден столичен ихтиолог

      Коментар


      • #18
        До: Отровни ли са изпаренията на гасената солна киселина?

        Е "гасенето" не е ли неутрализация на дадената кселина, но казано на прост език
        Демек според мен говорите за едно и също нещо
        Моите снимки...
        https://www.facebook.com/Photography.by.Ivanko
        https://500px.com/ivankoo

        Коментар


        • #19
          До: Отровни ли са изпаренията на гасената солна киселина?

          Първоначално публикуван от Ivanko Преглед на мнение
          Е "гасенето" не е ли неутрализация на дадената кселина, но казано на прост език
          Демек според мен говорите за едно и също нещо
          Неутрализацията на киселина се извършва с основа.При гасенето на разтвор на HCl(солна килелина)с Zn,цинка се окислява ,но целта не е получаването само на ZnCl2.Солната киселина разтваря медните окиси първично(грубо),а цинка (под формата на хлорид)играе ролята на редуктор(измества медта от нейните съединения като по-активен метал)...ма много сложно става за обяснение...Та ,,гасената''солна киселина пак си е солна киселина(химически),за разлика от гасената вар...Та да се върнем на темата:аз при тази манипулация бих взел елементарни мерки-маска,ръкавици,бих избягвал източниците на искра и пламък...
          Последно редактирано от бат'Марто; 06-06-08, 23:59. Причина: допълнение
          Виден столичен ихтиолог

          Коментар


          • #20
            До: Отровни ли са изпаренията на гасената солна киселина?

            Бат'Марто, това с изместването на медта от цинка не го схванах, а съм учил химия има-няма 10 години. Давай по-спокойно с категоричните отсъждания.

            Гасенето и на вар, и на солна киселина има една обща цел - намаляване на химическата активност на продукта с цел да стане подходящ за по-нататъшна употреба. Няма причини това с киселината да не се нарича "гасене" на калайджийски жаргон, точно както строителите "гасят" вар.

            Коментар


            • #21
              До: Отровни ли са изпаренията на гасената солна киселина?

              Първоначално публикуван от Ясен Преглед на мнение
              Бат'Марто, това с изместването на медта от цинка не го схванах, а съм учил химия има-няма 10 години. Давай по-спокойно с категоричните отсъждания.

              Гасенето и на вар, и на солна киселина има една обща цел - намаляване на химическата активност на продукта с цел да стане подходящ за по-нататъшна употреба. Няма причини това с киселината да не се нарича "гасене" на калайджийски жаргон, точно както строителите "гасят" вар.
              Ясене,много лично ги приемаш нещата...И аз съм учил около дестина години химия.Гледам че сме набори,т.е.може и да се познаваме.Та хайде тогава да задълбаем нещата.Досега се опитвах да пиша на разбираем български...Та при гасенето на солната киселина с цинк,целта не е намаляването на нейната химическа активност,а получаването на така наречените активни(киселинни)флюси.Изработват се на основата на активни вещества:
              солна киселина, хлористи и флуористи съединения на металите и т. н. Активните флюси интензивно разтварят оксидните образувания по повърхността на металите,благодарение на което осигуряват висока адхезия, а следователно и висока механическа здравина на спойките. Остатъкът от тези флюси след спояването предизвикват интензивна корозия на спойката и основния метал. Затова те се използват само в случай, когато е възможно щателно промиване и пълно отстраняване
              на остатъка от флюса след спояването...
              Виден столичен ихтиолог

              Коментар


              • #22
                До: Отровни ли са изпаренията на гасената солна киселина?

                Не знам колко са безвредни флюсовете, но след няколко години ежедневна работа с тях и тинол ми падна не само зъбния камък, но и емайла на зъбите, както и част от тях самите. По-късно започнах да получавам понякога алергични пристъпи със симптоми на отравяне с тежки метали..... Един съвет от мен-ако наистина се налага дълго да работиш с това, вземи максималните възможни предпазни мерки, дори и да те бъзикат и да ти разправят, че няма страшно....
                "Законите са много хубаво нещо, ама когато важат само за другите..."
                Неизвестен мъдрец

                Коментар

                Активност за темата

                Свий

                В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                Зареждам...
                X